21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Milli Eğitim Tarih Müzesi mi? Gazi Lisesi Eğitim Müzesi mi?

Galip Ataman

22 Kasım 2017 tarihli yazısı

Müze; tarihtir, kültürdür, geçmiş ile gelecek arasındaki köprüdür,toplumun hafızasıdır.

Müze; kültürel ve tarihsel değeri olan nesnelerin sergilendiği yerdir.

Tematik müze; yöresel tatlıları ve el sanatlarını tanıtmak amacı ile düzenlenen, sergilenen yer.

Son olarak milli eğitim bakanlığı 81 ilde “Eğitim Tarihi Müzesi”kurma kararı aldı.

59 Anadolu lisesi, 13 mesleki ve teknik Anadolu lisesi, 3 fen lisesi, 2 sosyal bilimler lisesi ile 4 farklı binada ev sahipliği yapacak“Eğitim Tarihi Müzesi”nin 24 Kasım Öğretmenler Gününde açılması kararlaştırıldı.

Eğitimin hafızasını oluşturmak, gençlerin milli, manevi ve kültürel değerlerini geliştirmek, geçmişle bugünü kıyaslama fırsatı yaratmak, farkındalık oluşturmak amacıyla kurulan “Kocaeli İl Eğitim Tarihi Müzesi” bugün Gazi Anadolu Lisesinde açılıyor.

Geçmiş yıllara ait eğitim materyellerinden çok bir piyano, 2 akordeon, çok sayıda daktilo, tepegöz, trampet, öğrenci kütükleri, öğretmen sicil defteri ile ancak büyüteçle seçilebilen birkaç fotoğraf dışında fazla bir şey olmayan müzeyi(!) müdür yardımcısı Numan Özen ile dün gezdim.

1922’den 1964’e kadar 42 yıl “Merkez Ortaokulu” olarak hizmet veren okulda Tarık Akan’ın kütük kaydı dışında o dönemleri anımsatacak tek objenin olmaması dikkatimi çekti.

Kocaeli eğitim tarihinin olmazsa olmazı; “1 Mart 1958 Üsküdar Yolcu Vapuru Faciası” ve yaşamını yitiren 270 İzmit Lisesi ve İzmit Erkek Sanat Enstitüsü öğrencisi ile ilgili en küçük bir yazı, fotoğraf olmamasına üzüldüm.

Kocaeli Eğitim tarihinin en acı olayı olarak anılan yaşamını yitiren 270 öğrencinin unutulması, hatırlanmaması o öğrencilerin ve asilelerinin hatıralarına büyük saygısızlık.

Cumhuriyet’i temsil eden, “İzmit’in kültür sembolü” olarak bilinen, 1941 yılından beri hizmet veren, Halk Eğitim Merkezsi olarak her yıl 25 bin kursiyere eğitim veren tarihi Halk Eğitim Merkezi de unutulmuş.

35c9c153-4235-4270-a3ba-6aba503979c9

İzmit ile özdeşleşmiş, yüzlerce İzmitlinin öğrenim gördüğü, Akçakoca, Yeni Turan, Necatibey, Seka, İnönü İlkokullarından da tek satırlık yazı, tek karelik fotoğraf yok.

Milli eğitim il müdürlüğü koridorunda asılı duran 1930 yıllarında çekilmiş ortaokul öğrencilerine ait 2 fotoğrafı ya da kopyasını “Kocaeli Eğitim Tarihi Müzesi”nde sergilemek çok mu zor?

Hiçbir şey yapılmıyorsa arşivlerin taranması sonucu “Kocaeli Eğitim Tarihi Müzesi”nde sergilenecek onlarca gazete bulunabilirdi.

Bugün İzmit Anadolu Lisesi, İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ulugazi İlkokulu gibi köklü ve tarihi okullar başta olmak üzere Kocaeli genelinde Kocaeli Eğitim Tarihi Müzesinde sergilenecek o kadar çok materiyel, obje, belge, fotoğraf var ama ilgilenecek, gidip alacak gönüllü, özverili çalışacak kişi yok.

Okullara kuru kuruya gönderilen ve arkası takip edilmeyen yazı ile yetinilince müzede sergilenecek materiyel bulmakta zorlanılıyor.

Allah’tan bu okullar ellerindeki tarihi belgeleri ve fotoğrafları vermemiş.

Yanılıpta vermiş olsalardı o kadar kıymetli, değerli, tarihi eser Gazi Anadolu Lisesinin çatı katındaki bir sınıf ve koridorunda nasıl sergilenirdi?

Hadi ilk kez yapılıyor, aceleye geldi, bu kadar yapılabildi, önümüzdeki yıllarda Kocaeli’nin 938 okulunda tarihi değeri bulunan materyeller, objeler, resimler, belgeler toplanacak diyelim.

Tamam da en azından bir yere “15 Temmuz ve Şehit Ömer Halisdemir” köşesi yapılabilirdi.

“Efendim, girişte var” denebilir. Var da, nöbetçi öğrenci bankosunun bir tarafına 15 Temmuz Kitabesi, diğer tarafına Şehit Ömer Halisdemir fotoğrafı konmuş.

Kocaeli Eğitim Tarihi Müzesi olarak açılan Kocaeli’nin en eski okulunda, “15 Temmuz ve Şehit Ömer Halisdemir” köşesine yakışır başka yer yok muydu?

Üzülerek söylemem gerekirse; oldu bittiye getirilerek, amatörce ve Gazi Anadolu Lisesinde çalışan bir hizmetlinin verdiği bilgilerden yola çıkarak “Kocaeli İl Eğitim Tarihini” gençlere anlatmak, tanıtmak üzere hazırlanan müze bırakın Kocaeli il milli eğitimini Gazi Anadolu Lisesini bile anlatmıyor.

Oldu bittiye getirilen “Kocaeli İl Eğitim Tarihi Müzesinde” bir köşeyeKocaeli’nde dünden bugüne görev yapan sayıları 20’yi geçmeyen il milli eğitim müdürleri listesi de konmamış.

 

ÜNLÜLER OKULU MEZUNLARI

“Kocaeli Eğitim Tarihi Müzesi” lisenin cezaevi yerine yapılan kampüse taşınmasının ardından Sanat ve Kültür Merkezi olarak düzenlenirken yeniden ele alınarak zenginleştireceğini bir kenara bırakalım.

İzmit ortaokulundan mezun olduktan sonra her alanda görev yapan üst düzey bürokrat, asker, siyasetçilere göz atalım.

Komutanlar; Kara Kuvvetleri eski koımutanı orgeneral Hikmet Bayer, Deniz Kuvvetleri Komutanları Salim Dervişoğlu ve Özden Örnek ve bir çok üst düzey komutan.

Milletvekilleri; HP Genel Başkanı Necdet Calp, turizm bakanlarından Lütfü Tokoğlu, milletvekilleri Abdürrahim Bezci, Süreyya Sofuğlu, Sadettin Yalım, Ömer Türkçakal, Ali Rıza Sirmen, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Bekir Yurdagül, Hayrettrin Uzun, İsmail Kalkandelen, Feridun Güray, Erol Köse.

Gazeteciler; Süreyya Sofuoğlu, Sadettin Yalım, Dündar Çiğit, Necdet Balcı, Cevat Çetin, İsmet Çiğit, Övül Tezişler, Metin Karan, Çetin Gürol, Ozan Özgenç.

Diğerleri; Tarık Akan, Prof. Dr. Ali Namık Şener, Vali Şinasi Kuş, Şahabettin Bilgisu, Yılmaz Kanbak, futbolcu Metin Tekin ve çok sayıda sporcu, akademisyen, iş adamı.

ünlüler

 

***************

BU ÇAĞDA, HEM DE KOCAELİ DE HALA
‘BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIF’ OKULLAR VAR

OVACIK-OKULU-2

Milli eğitimde son 15 yılda 6 bakan, ortaöğretimde 5 sınav sistemi, onlarca yönetmelik değişti.
Okul yönetici atamalarındaki haksızlığı, sınavlardaki adaletsizliği tartışsak da eğitim kalitesini 15 yıl öncesi ile kıyasladığımızda çok önemli mesafe alındığını inkar edemeyiz.
Müfredat, sistem, liyakat tartışmaları devam etse deeğitime bütçeden ayrılan payın yanı sıra okullaşma ve öğretmen sayısındaki artışı yok sayamayız.
Milli eğitim bakanlığının 2002 yılında bütçeden aldığı pay 7.5 milyar lira iken 2017’de 85 milyar liraya ulaşarak ilk sırada yer aldı.
Son 15 yılda öğretmen sayısı 550 bin artışla bir milyona yaklaştı
Derslik sayısı 300 binden 650 bine çıktı.
Öğrencilere ücretsiz 350 milyon kitap, bir milyon 500 bin tablet bilgisayar dağıtıldı.
Fatih projesi kapsamında akıllı tahta olmayan okul kalmadı.
Türkiye genelindeki ilkokulların yüzde 15’i, ortaokulların yüzde 16, ortaöğretim kurumlarının yüzde 6’sında ikili öğretim uygulanıyor.
Hedef; 2019 sonunda tüm okullarda tam gün eğitime (tekli eğitim) geçmek.
Kocaeli’ne baktığımızda; okullaşma, öğretmen sayısı, tam gün eğitim konusunda sorun yaşanmayan şanslı illerin başında geliyor.
2002 yılında 400 olan okul sayısı 15 yılın sonunda 950 oldu.
9 bin olan öğretmen sayısı 25 bine yükseldi.
Alınan önlemler sonrası öğrenciler 50-60 kişilik sınıflar yerine 25-30 kişilik sınıflarda öğrenim görüyor.
Derslik başına düşen öğrenci sayısı; Okul öncesinde Türkiye’de 21 Kocaeli’nde 22. İlkokulda Türkiye’de 22 Kocaeli’nde 22. Ortaokulda Türkiye’de 30 Kocaeli’nde 26. Liselerde Türkiye’de 23 Kocaeli’nde 24.
Liselerin tamaında tam gün eğitim yapılırken ilk ve orta okullarda tam gün eğitim yapan okul oranı yüzde 80 civarında.
Alınan önlemler sonrası Kocaeli’nin 2019’dan önce tam güm eğitime geçmesi bekleniyor.
mudurnu-iöo
KOCAELİ’NE YAKIŞMIYOR
Tüm bunları Kocaeli Eğitimine yakışmayan bir fotoğrafı bir bilgiyi paylaşmak için yazdım.
Kocaeli; ihracat, ithalat, vergi rekortmenlerinin bulunduğu, Türkiye’nin lokomotifi, hayırsever iş adamlarının fazla olduğu bir sanayi kenti.
Eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının daha yukarılara çıkması için Başbakan yardımcısı Fikri Işık başta olmak üzere milletvekilleri, valilar, kaymakamlar, başkanlar destek veriyor.
Milli eğitim il müdürü Fehmi Rsim Çelik’in özverili çalışmaları sonrası eğitim kalitesi ve başarı çıtasının yukarılara çıkarken öğretmen motivasyonun yanı sıra özgüveninde büyük artış oldu.
Ama Kocaeli gibi bir kentte hala birleştirilmiş sınıfların olması bana biraz garip geliyor.
Doğu Anadolu illeri ve köyleri başta olmak üzere kırsal kesimlerde, mezralarda birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan okulların olmasını anlıyorum.
İzmit merkeze 5-10 kilometre uzaklıktaki Kulfallı ve Balören, Karamürsel’in Akçat ve Kızderbent, Gebze’nin Ovacık, Kadıllı, Mudarlı köylerinde ilkokul öğrencilerin aynı anda bir sınıfta birlikte öğrenim görmesine, bir kişinin hem öğretmen hem müdür hem hizmetli olmasına anlam veremiyorum.
Sanıyorum, 2019 yılında tüm okullarda tam gün eğitime geçerken birleştirilmiş sınıflı okullarda tarih olacaktır.

OVACIK-OKULU-1

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem