20 Ocak 2019 Pazar
Muharrem Şenol

Muharrem Şenol

muharremsenolbizimyaka@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İşçiler 25. madde mağduru mu?

Muharrem Şenol

21 Kasım 2017 tarihli yazısı

Alikahya’da bulunan Posco Assan’da geçtiğimiz günlerde 50  işçi DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'na  üye olmalarının ardından işten çıkarıldılar. Bazı işçiler, "25. maddeden işten çıkarıldık" diyor. Peki nedir bu 25. madde  ?  4857 sayılı iş kanunun 25. maddesi , her iki tarafın haklı nedenlerle fesih durumlarını içeren bir kanun maddesidir. Maddeye göre sağlık sebepleri, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzer durumlar  ile  zorlayıcı sebepler nedeniyle iş akdi feshedilebilir. işçiler açısından olumsuz tarafı ise;  bu maddeye göre işten çıkarılanlar İŞKUR'dan işsizlik maaşı alamıyorlar. Bu durum da işçileri oldukça rahatsız ediyor.

 

"BEN NE YAPACAĞIM ?"

İşten çıkarılan işçilerden Aykut Gündağ sendika önünde yaptığı açıklamada, " Ayın 14'ünde 9 kişi CEO ile yemek yemek için aranıyor. Biz 7 kişi yemeğe katılıyoruz. Bir gün öncesinden de birçok arkadaş işten çıkarıldı. Bizde o yüzden moralimiz bozuk olduğu için CEO ile üslubuyla, 2 saat yanında oturarak, dertlerimizi anlatarak bir toplantı yaptık. 25. maddeden işten çıkarıyorsunuz. Eşimiz, çocuğumuz var biz ne yapacağız dedik. İŞKUR işsizlik maaşımızı beyan etmiyor diye CEO'ya bildirdik. Bize yemek söylememizi söyledi ama biz arkadaşlarımız işten çıkarıldı nasıl yemek yiyebiliriz dedik. CEO'nun morali bozuldu ama bizi anlayışla karşıladığını söyledi. Ardından bir gün sonra 08.00 - 16.00 vardiyasında siz yumruk attınız, hakaret ettiniz, saygısızlık ettiniz dediler. O vardiyanın ardından 00.00 - 08.00 vardiyasına çağırıldık  4 arkadaş. Gece 01.30'da bize toplu mesaj geldi. 15'inde işten çıkarıldınız diyor mesajda ama ayın 16'sındaydık. O gün biz sigortasız olarak çalıştırıldık. Gece saat 02.00'da da fabrikadan ayrıldık. 25. maddeden çıkarıldık. Benim şu an borcum var, ev alacağım. Buraya güvenim 60 bin lira kredi çekecektim. Ben şimdi kredi de çekemiyorum, işsizlik maaşı da alamıyorum. Ben ne yapacağım?" ifadelerini kullandı.

İŞÇİLER

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şehir merkezinde metruk bina tehlikesi

İzmit şehir merkezinde bulunan metruk bina büyük tehlike arz ediyor.Kentsel dönüşüm kapsamına alındığı belirtilen ve bu yüzden  boşaltılan bina aylardır yıkılmayı bekliyor. Hafız Binbaşı Caddesi üzerinde bulunan metruk binanın çevresinde herhangi bir önlem alınmaması çevre sakinlerinin dikkatini çekti.  Kentimizde  çokça bulunan metruk binaların yıkılmasını isteyen vatandaşlar şehrin görünümü açısından çirkin bir manzaraya sebep olduğunu belirtiyorlar. 

METRUK-BİNA-(1)

------------------------------------------------------------------------------------------------------

BU TABLO DERİNCE'YE YAKIŞMIYOR

Derince Fevzi Çakmak Caddesi'nden bulunan otobüs durağının kenarında bulunan çöp kutusunun durumu içler acısı açıkçası. Çöp kutusunun kapasitesinin çok ötesinde bir çöp yığını durağında hemen yanında kötü bir görüntünün oluşmasına neden oluyor. Üstelik ilçenin en merkezi caddelerinden birinde yaşanan bu olumsuz tablo esnaf ve vatandaşında şikayetçi olduğu bir konu. Vatandaşlar ve esnaf bu çöp sorununun bir an önce sonlandırılması için yetkililere sesleniyorlar. Haklılar da bu görüntü Derince'ye yakışmıyor.

DERİNCE-(2)  

------------------------------------------------------------------------------------------------------

İSU EKİPLERİ GÖLCÜK'TE HIZLI

İSU ilimizin dört bir yanında altyapı çalışmalarına hız vermiş durumda. Geçtiğimiz aylarda İzmit'te Turan Güneş Caddesi'nde hummalı bir çalışma yürütülüyordu. Keza Derince Sırrıpaşa Mahallesi'de aynı şekilde. Yapılan altyapı çalışmalarına tanıklık ettiğim  bu ilçelerin yanına bir de Gölcük eklendi. Gölcük  Şehitler Mahallesi'nde bulunan Genç Osman Sokak'ta da İSU ekipleri yoğun bir şekilde altyapı çalışmalarını sürdürüyorlar.  Çalışmaların hep olumsuz etkilerini dile getiriyoruz. Bu sefer Gölcük'te yapılan çalışmada yer alan İSU ekiplerini tebrik ediyorum. Oldukça hızlı bir şekilde çalışarak cadde üzerinde ikamet eden vatandaşların mağduriyetini azaltmaya gayret ediyorlar.  Caddenin büyük bölümü kısa bir süre içerisinde kazıldı ve gerekli çalışma yapıldı. Bu durum vatandaşın da dikkatinden kaçmadı.

GÖLCÜK-(2)

------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

ÇENEDERE CADDESİ ESNAFI RAHATSIZ

Geçtiğimiz hafta Derince Sırrıpaşa Mahallesi'ne gittim. Mahalle'nin hemen hemen her bölgesi özellikle Çenedere Caddesi'nde İSU tarafından altyapı çalışması yapılıyor. Bu durum özellikle çalışmanın yapıldığı bölgede bulunan esnafı zor duruma sokuyor. Esnaf, "İşlerimizi etkiledi açıkçası. Yaklaşık da bir yıl süreceği belirtiliyor. Özellikle kamyonların yolu sıkça kullanması toz oluşmasına sebep oluyor" diyor. Biz de esnafın bu rahatsızlığını bir de Sokağın Sesi'nden duyuralım istedik.

ÇALIŞMA-(3)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu