21 Kasım 2018 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İzmit “4 bölgeye” ayrılacak, 9 okuldan 5’i tercih edilecek

Galip Ataman

20 Kasım 2017 tarihli yazısı

Okullar 18 Eylül’de açıldı. Dersler başlayalı 2 ay oldu.

Son günlerde yapılan sınav sistemi ile ilgili açıklamaların ardından herkes tedirgin.

15 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “TEOG’un kaldırılması lazım” dedi.

5 Kasım’daki hazırlıksız yakalanan milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz, “Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemi getirdik” açıklaması yaptı.

15 Kasım’da yapılan “Öğrenciler ikamet ettiği eğitim bölgesinde belirlenecek farklı okul türlerinden toplam 9 liseden 5’ini seçecek” açıklaması sonrası öğrenci ve velilerin kafası iyice karıştı.

Haziran ayının ilk haftasında sınava girecek öğrenciler ile gelecek yıl çocuklarını liseye gönderecek veliler “başı kesik tavuk gibi” nereye gideceğini bilmiyor.

Hani haksız da değiller. Anadolu liselerine 1999 yılına kadar ilkokuldan sonra merkezi sınavla giriliyordu.

Sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasının başlamasıyla Anadolu liselerinin ortaokul kısmı kapandı.

1999’da LGS (Liselere Giriş Sınavı), 2003’te OKS (Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı), 2008’de SBS (Seviye Belirleme Sınavı) geldi. 2013’te liselerin tamamı Anadolu Lisesine dönüştürülerek TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı ile öğrenci almaya başladı.

Önümüzdeki yıldan itibaren “fen, sosyal bilimler ve pilot liseler” sınav ile öğrenci alacak.

Anadolu liselerinin tamamı koşulları bilinmeyen Mahalli Yerleştirme Sistemine göre öğrenci kabul edecek.

kep

BÖLGELER BELİRLENİYOR

Kocaeli’nde 270 ortaokula kayıtlı yaklaşık 25 bini 8. sınıflarda olmak üzere 125 bin öğrenci ve velisi endişeyle bakanlığın yapacağı yeni açıklamaları bekliyor.

Kafaları karışan veliler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “En iyi okul evladımızın evine en yakın okuldur” açıklamasına rağmen çocuğunu üniversiteye en iyi şekilde hazırlayacak okul arıyor.

İleride pişman olmak istemeyen veliler, “Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okuluna yerleştirilecek” diyen milli eğitim bakanı Yılmaz’a rağmen adreslerini gözde Anadolu liselerine yakın mahallelere taşımaya hazırlanıyor.

İlçe milli eğitim müdürleri de, 3’ü Anadolu, 3’ü mesleki ve teknik Anadolu, 3’ü imam hatip Anadolu lisesinden olmak üzere 9 liseden oluşacak bölgeleri belirlemekle meşgul.

Kesin olmayan bilgilere göre, İzmit’in 4, Gebze’nin 4, Gölcük’ün 3, Körfez’in 3, Darıca’nın 3, Kartepe’nin 2, Başiskele’nin 2, Karamürsel’in 2, Derince’nin 2, Çayırova, Dilovası ve Kandıranın 1’er eğitim bölgesinden oluşması bekleniyor.

Eğitim bölgelerin kesinleşmesinin ardından öğrenci, farklı okul türlerinden oluşan 9 liseden (3 Anadolu, 3 mesleki ve teknik Anadolu, 3 imam hatip Anadolu lisesi) 5 tercih yapacak.

 

İZMİT EĞİTİM BÖLGELERİ

İzmit ilçede 36 ortaokul, 7 imam hatip ortaokulu var.

Sınav ile girilecek 3 fen ve 2 pilot Anadolu İmam Hatip Lisesi lisesini saymazsak lise sayısı; Anadolu 10, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10, Anadolu İmam Hatip Lisesi 3.

Anadolu liseleri; Cahit Elginkan Anadolu, Tevfik Seno Arda Anadolu, İzmit Anadolu, Gazi Anadolu, Mimar Sinan Anadolu, Namık Kemal Anadolu, Muallim Naci Anadolu, Yahya Kaptan Anadolu, Atılım Anadolu, 24 Kasım Anadolu.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri; Atatürk MTAL, Akçakoca MTAL, Yıldırım MTAL, Yavuz MTAL, İzmit MTAL, Kanuni MTAL, Zübeyde Hanım MTAL, Yahya Kaptan MTAL, Sabancı MTAL, Başöğretmen MTAL.

Anadolu İmam Hatip Liseleri; İzmit AİHL, Evliya Çelebi Kız AİHL, Yunus Emre Kız AİHL.

BİRİNCİ EĞİTİM BÖLGESİ; Cahit Elginkan Anadolu Lisesi, Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi, İzmit Anadolu Lisesi, Atatürk MTAL, Akçakoca MTAL, Yıldırım MTAL, İzmit AİHL, Evliya Çelebi Kız AİHL, Yunus Emre Kız AİHL.

İKİNCİ EĞİTİM BÖLGESİ; Gazi Anadolu Lisesi, Mimar Sinan Anadolu Lisesi, Muallim Naci Anadolu Lisesi, Yavuz MTAL, İzmit MTAL, Kanuni MTAL, İzmit AİHL, Evliya Çelebi Kız AİHL, Yunus Emre Kız AİHL.

ÜÇÜNCÜ EĞİTİM BÖLGESİ; Namık Kemal Anadolu Lisesi, Yahya Kaptan Anadolu Lisesi, Atılım Anadolu Lisesi, Zübeyde Hanım MTAL, Yahya Kaptan MTAL, Sabancı MTAL, İzmit AİHL, Evliya Çelebi Kız AİHL, Yunus Emre Kız AİHL.

DÖRDÜNCÜ EĞİTİM BÖLGESİ; 24 Kasım Anadolu Lisesi, Yahya Kaptan Anadolu Lisesi, Atılım Anadolu Lisesi, Başöğretmen MTAL, Sabancı MTAL, Yahya Kaptan MTAL, İzmit AİHL, Evliya Çelebi Kız AİHL, Yunus Emre Kız AİHL.

Kesin olmamakla birlikte İzmit ilçe milli eğitim müdürlüğünün yaptığı çalışmaya göre Eğitim Bölgelerinin buna benzer bir şekilde oluşması bekleniyor.

Hangi mahallede oturanların bu bölgelere gideceğini de milli eğitim belirleyecek.

Olası eğitim bölgelerini inceleyenler farklı programlarda eğitim yapan mesleki ve teknik Anadolu liselerinin dağılımına takılabilirler.

MTAL’nin 9. sınıfların programları ortak olduğundan tercihler 10. sınıflarda yapılıyor.

O nedenle 10. Sınıfa geçen öğrenci 9. sınıf notları ile ortaokul başarı puanı tutuyorsa okumak eğitim bölgesine bakılmaksızın istediği programın bulunduğu MTAL’ye kayıt yaptırabilecek.

Örneğin; İzmit’te adalet programı sadece birinci bölgede var. 9. Sınıfı farklı bölgede okuyan ve adresi uzak mahallede de olsa notları ve puanı tutuyorsa Yıldırım MTAL’ye kayıt yaptırabilecek.

Ya da turizm ve otelcilik eğitimi almak isteyen bir öğrenci MTAL 9. sınıfı hangi bölgede okursa okusun notlarına ve puanları tutuyorsa adresine bakılmaksızın birinci bölgedeki Akçakoca MTAL’de okuyabilecek.

Amaç MTAL 9. sınıfı okuyan bir öğrencinin ilgi duyduğu program sayısı bir olan MTAL’lerde öğrenim görmesini sağlamak.

izmit-harita

 

SINAV YAPILACAK LİSELER

Kocaeli’nde Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu ile Anadolu İmam Hatip Liseleri “Mahalli Yerleştirme Sistemine” göre öğrenci alırken Fen, Sosyal Bilimler ve Pilot Liselere öğrenci sınav ile girecek.

Sınavla öğrenci alacak 15 lise; .İzmit Kocaeli Fen Lisesi, İzmit Şehit Özcan Kan Fen Lisesi, İzmit Muammer Dereli Fen Lisesi, İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız AİHL (pilot lise), İzmit Necip Fazıl Kısakürek (pilot lise), Gölcük Fen Lisesi, Körfez Fen Lisesi, Darıca Fen Lisesi, Darıca Şehit Hasan Kaya Kız AİHL (pilot lise), Gebze Yücel Boru Fen Lisesi, Gebze Kanuni Sosyal Bilimler Lisesi, Çayırova 15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi,  Kartepe Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi, Dilovası Yılport Ulaştırma MTAL (pilot lise), Başiskele Şehit Ozan Özen Kız AİHL (pilot lise).

 

*******************

 

ATATÜRK’Ü, 19 KASIM 1938’DE

İZMİT’TEN SON KEZ UĞURLADIK

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. Yılı 10 Kasım’da şükran, özlem ve rahmet ile andık.

57 yaşında vefat eden Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı tören alanında katafalka konan Türk Bayrağına sarılı gül ağacından yapılmış tabutu önünde İstanbullular 16, 17, 18 Kasım tarihlerinde saygı duruşunda bulundu.

Atamızın naaşı, 19 Kasım sabahı cenaze namazının kılınmasının ardından top arabasına konarak Kabataş-Tophane-Eminönü Köprüsü-Gülhane güzergahı takip edilerek Sarayburnu Rıhtımına getirildi.

Generaller tarafından milyonların gözyaşları arasında Zafer Torpidosuna konan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tabutu, Haydarpaşa açıklarında bekleyen Yavuz Zırhlısına nakledildi.

Hamidiye ve Dumlupınar gemileri eşliğinde İzmit’e hareket eden, saat 19.50’de  İzmit mayın iskelesi hizasına demirleyen Yavuz Zırhlısındaki Atatürk’ün tabutu  generaller tarafından alınarak önce İstanbul’dan gelen Zafer Torpidosuna sonra kıyıda bekleyen top arabasına kondu.

Ankara’ya son yolculuğuna uğurlanmak üzere tersane orta kapısından geçilerek İzmit garında bekleyen sağlığında yurt gezilerinde kullandığı beyaz renkli özel trene yerleştirildi.

Ve saat 20.30’da istasyonu dolduran binlerce İzmitli Atalarını gözyaşları ile Ankara’ya uğurladı.

Aziz Atam, birileri seni unutturmaya çalışsa da bizler unutmayacağız.

Emanetin Cumhuriyeti ve devrimleri sonsuza dek koruyacağız.

Ruhun şad olsun.

ata-1

 

İZMİT, ATATÜRK İÇİN ÖNEMLİ

Anadolu’yu düşmandan kurtaran, Cumhuriyeti ilan eden, demokrasiyi getiren, devrimleri gerçekleştiren, Cumhurbaşkanı seçilen, Başkomutan ve Başöğretmenlik yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık yaşamında önemli kilometre taşları ve kırılma noktaları vardır.

Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919, Büyük Millet Meclisini topladığı 23 Nisan 1920, düşmanı İzmir’de denize döktüğü 9 Eylül 1922, Cumhuriyeti ilan ettiği 29 Ekim 1923, vefat ettiği 10 Kasım 1938 gibi.

Başka? Atatürk’ün eserlerinin eseri sayılan Nutuk, İzmir İktisat Kongresi, Balıkesir Hutbesi, İzmit’te Fransız yazar Claude Farrere ile buluşması, İzmit Kasr-ı Hümayunda İstanbul gazeteleri başyazarları ile Basın Toplantısı yapması, İzmitliler ile bir araya gelmesi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık yaşamında İzmit’e kaç kez geldiğini bilmiyorum.

Ama 18 Haziran 1922’de Portakal Hafız Konağında Fransız yazar Claude Farrere ile yaptığı görüşmede, “Bu millet istiklalsız yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. Fakat bu milletin talihini ellerine alan bir takım insanlar keyfi idareleriyle onun hayatını imhaya kastetmiş düşmanların isteklerini yerine getirmişlerdir” dediğini anılarında okuyorum.

16 Ocak 1923’teİzmit Saray Müzede (Kasr-ı Hümayun) dönemin ünlü gazetecileri Ahmet Emin Yalman (Vakit), Velit Ebüzziya (Tevhid-i Efkar), Suphi Nuri İleri (İleri), Yakup Kadri Karaosmanoğlu (İkdam), İsmail Müştak Mayakon (Tanin), Falih Rıfkı Atay (Akşam) ile bir araya geldiği ve saatler süren toplantıda Cumhuriyet’in ilan edileceği, halifeliğin kaldırılacağı, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olacağı, latin harflerinin kabul edileceği mesajları verdiğini biliyorum.

19 Ocak 1923’te İzmit sinemasında buluştuğu İzmitlilere “Efendiler! İzmit'in muhterem ahalisini bu suretle yakından selamlamakla çok bahtiyarım. Türkiye'nin en kıymetli ve en mühim bölgelerinden biri olan İzmit, çok yakın günlerde düşmanın ayakları altında çiğnenmekteydi. Tahrip ediliyordu. Masum ahalisi kesiliyordu. Zulüm yapılıyordu. Nihayet bütün memleketi, bütün milleti kurtarmayı üstlenen yiğit evlatlarımızdan oluşan ordu, bütün düşman orduları üzerinde tesirini hissettirmeye muvaffak olduğu gün, burada sizi taciz eden düşmanlar, sizi bırakıp gitmek mecburiyetinde kaldılar. İşte ben ondan sonra idi ki, ilk defa olarak buraya gelmiştim. O vakit güzel memleketinizi ve muhterem halkınızı yakından görmek ve onları kucaklamakla büyük sevinç ve haz hissetmiştim. O günlerin hatıratını şimdiye kadar çok derin hislerle muhafaza ettim ve daima muhafaza edeceğim. Bu gün ikinci defa olmak üzere aynı hatırayı yerinde yaşamaktan çok memnunum” diyerek seslendiğini de biliyorum.

19 Kasım 1938’de İzmit Garından Ankara’ya son kez uğurlanışını da yıllardır yazıyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk için bu kadar önemli olan, anıları bulunan İzmit ve İzmitliler Atalarına yeterince sahip çıktılar mı, çıkabildiler mi?

Cevabı, kocaman bir “hayır”.

Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te yaptığı ilk ve son basın toplantısını, Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin sahip çıkması ile hatırlıyor ve sahipleniyoruz.

19 Ocak 1923’te İzmitliler ile buluşmasını birkaç kişi dışında bilen olmadığı gibi sahiplenen de yok.

19 Kasım 1938’de İzmit garından Ankara’ya gözyaşları ile uğurlanışını uzun yıllar yazmama rağmen son birkaç yıldır bir avuç İzmitli sahiplendi.

Nasıl olduysa, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kocaeli Şubesi 19 Kasım 1938’i geç de olsa hatırlayarak o günü yaşayan 5-10 İzmitli ile belgesel çekmeye karar verdi.

Dün ADD’nin düzenlediği 19 Kasım 1938’in yıldönümü panelinde devlet protokolundan, siyaset adamlarından kaç kişi vardı?

Her türlü açılışa ve düzenlenen etkinliklere katılanlardan eminim kimse yoktu.

Buradan Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir ve İzmit belediyeleri ile Kocaeli Üniversitesini göreve çağırıyorum.

Önümüzdeki yıldan itibaren, lütfen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’ten Ankara’ya son kez uğurladığımız Atamıza 19 Kasım 1938’in yıldönümlerinde sahip çıkalım.

 

****************

ATATÜRK VE ‘19’ RAKAMI

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Ocak 1923’te İzmitliler ile buluşması, 19 kasım 1938’de İzmit garından son kez Ankara’ya uğurlanışı bana “19” rakamının sırrını hatırlattı.

19 yaşında Harbiye’ye girdi.

19 Aralık’ta Yıldız Sarayı’na çağrıldı.
19. Fırka’yı kurdu ve komuta etti.
19 Mayıs’ta Miralay oldu.
19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı.
Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı 19 mayıs 1919’da 3 tane 19 rakamı var.
Samsun’a çıktığı Bandırma vapurunda 19 yolcu vardı.
Büyük Millet Meclisinde milli mücadele kararının alındığı 19 Kasım 1919’da üç 19 var.

Millet iradesini meclise devretme kararını 19 Mart’ta aldı.
19 Eylül’de Mareşal oldu.
Mustafa Kemal Atatürk, 19 harften oluşuyor.
“Ne mutlu Türküm diyene” sözü de 19 harfli.
Öldüğünde yaşı 19’un üç katı olan 57 idi.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu