18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yerli otoda rakibimiz arazi fiyatları

18 Kasım 2017 tarihli yazısı

Geçtiğimiz günlerde yerli otomobilin üretilmesi konusunda varılan anlaşmayı hepimiz hatırlıyoruz.

Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding’ten oluşan beşli bir konsorsiyum tarafından üretilmesine karar verilen yerli otomobil için, şimdi üretim tesislerinin yeri en çok merak edilen detay.

Tabi konu sanayi olduğu için, ekonomiye Türkiye’nin katma değer üreten en büyük 2. şehri olan ilimizin, yerli otomobilin neresinde olduğu doğal olarak merak ediliyor.

Geçtiğimiz gün düzenlenen Kocaeli Sanayi Odası’nın meclis gündeminde konunun yer almaması, yerli oto konusunun ilimizde pek heyecan yaratmadığı izlenimi yarattı bende.

Kastettiğim heyecan, sadeece yerli otomobil üreticisi bir ülke olmakla değil, yerel oto üretim heyecanıyla ilgili biraz.

Eğer üretim tesisleri Kocaeli’ye kurulursa, yan sanayi ile birlikte binlerce kişilik istihdam potansiyeli ve milyonlarca liralık bir iş hacmi oluşacak.

Büyük işletmelerin yanı sıra, KOBİ’ler dediğimiz pek çok orta ve küçük ölçekli işletme için, üretim fırsatı doğacak.

Yani yerli otonun üretimi yalnızca ülke kalkınmasına değil, üretildiği şehrin kalkınmasına da önemli etki yapacak.

İşte bu sebeple, Kocaeli’nin kamu, özel sektör ve sivil toplum ayağının bu konudaki heyecan durumu beni pek tatmin etmiyor.

***

Ben de durumu daha detaylı anlayabilmek için KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nu aradım.

Aklımdaki soruları ona sordum.

Ayhan Bey Kocaeli Sanayi Odası olarak yerli otomobilin üretim yerinin Kocaeli olması için bazı girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Kendileri gibi ticaret odalarının da aynı istekte olduğunu da ekledi.

“Üretim yeri seçilmesi konusuda Kocaeli’nin şu anki durumu nedir” diye sordum Zeytinoğlu’na.

Dedi ki; “Biz fabrikanın Kocaeli’de olmasını arzuluyoruz. Hepimiz taşın altına elimizi koyuyoruz. Çünkü kentimiz alt parça üretimi, yan sanayi, alt yapı, ulaşım imkanları, lojistik imkanlar konusunda tam bir merkez. Bunlar çok önemli avantajlar. Üretimin yanında, dağıtım da önemli. Bunun için lojistek merkezleri, limanlar, demiryolu, karayolu taşımacılığı için tüm imkanlar Kocaeli’de var. Ancak konu, bir fizibilite çalışması gerektiriyor. Yani olay fizibilite meselesi. Ekonomik olmak önemli. Buradaki bir limanın birim maliyeti 10 TL’ye geliyorsa, karadenizde 40,50 TL’ye gelebilir mesala. Bunlar avantajlarımız.”

ayhan-zeytinoğlu

“SANAYİYE DOYDUK DİYEN BİR KESİM VAR”

Bunun üzerine bizim için sıkıntı yaratan konuların ne olduğunu merak ediyorum. Ayrıca, “Fabrikanın yapılacağı yer noktasında, bizden daha önde görünen şehirler var mı?” diye de ekliyorum.

Ayhan Bey, “ Ben konuyu bir mikro milliyetçilik şekline de getirmek istemiyorum. Hani illa Kocaeli olsun, başka şehirlere gitmesin değil derdim. Ama mesele fizibilite meselesi demiştim. Maliyetler önemli. Mesela arazi fiyatları Kocaeli’de çok pahalı. Çünkü burası sanayi için tüm altyapıları hazır, ulaşım konusunda imkanları yüksek bir kent. Bursa, Sakarya, Kocaeli sanayi üçgeni içinde, yerli otomobilin üretilebileceği en uygun şehir burası. Biz bu fabrika için üreticilere arazi tahsis edemiyoruz mesela. Bu konuda avantajlı olan yerler olabilir. Bir de Kocaeli’de son yıllarda özellikle bir kesim tarafından genel kabul gören bir görüş var. Kocaeli sanayiye doydu diyorlar. Aslında öyle değil. Hem turizm, hem sanayi noktasında daha ileri gidebiliriz. Kocaeli sanayide o kadar ileri gitmiş ki, artık yatırım arazisi pahalı olmuş. Bizim fiyatlarımıza uygun yatırım olacaksa, her türlü sanayi yatırımı olabilir. Ancak yerli otonun yan sanayi üretiminin, bizim dışımıza çıkması mümkün değil gibi.” diyor.

Üretim yerinin kararlaştırılma sürecinin de iki, üç ayı bulacağını belirtiyor.

***

Yaptığım diğer araştırmalara göre de, yerli otomobil konusunda en yetkili kişi, beşli konsorsiyumun bileşenlerinden Anadolu Grubunun sahibi Tuncay Özilhan gibi görünüyor.

Grubun Çayırova’da yer alan otomotiv şirketi Çelik Motor AŞ’nin Kocaeli’nin vergi mükellefi olması da bizim için bir avantaj olabilir.

Bunun yanında Çorum, Kırşehir gibi orta anadolu kentlerinin de, ucuz arazi tahsisi ile kendilerine avantaj yaratabileceği konuşuluyor.

Ayhan Zeytinoğlu’nun açıklamalarıyla, yaptığım araştırmaları birleştirdiğimde, yerli otonun Kocaeli’de üretim durumu ile ilgili şu üç sonucu söyleyebilirim:

BİR; Kocaeli alt yapı ve yan sanayi konusunda, diğer tüm şehirler karşısında rakipsiz. Yan sanayinin Kocaeli’nin dışına çıkması çok mümkün değil.

İKİ; Kocaeli’de altyapının hazır olması, lojistik konusunda sunduğu avantajlar yerli otomobil üretim yeri olarak seçilmesinde önemli bir etken olabilir.

ÜÇ; Avantaj olan alt yapı, en büyük sorunumuz da. Çünkü bu durum arazi fiyatlarına yansıyor ve Kocaeli’nin en büyük rakibi, yatırımcı için arazi maliyetinin yüksek oluşu olarak görünüyor.

Yani, görünen o ki; yerli otomobil için uygun şartlarda arazi tahsisi sağlanabilirse, yerli otonun Kocaeli’de üretilmesinin önünde pek engel yok.

Bu konuyu çözebilecek bir “Babayiğit” var mı?

Mesele biraz da buymuş gibi görünüyor.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem