23 Nisan 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

2017 LYS şampiyonu öğrenciler unutuldu

Galip Ataman

17 Kasım 2017 tarihli yazısı

Kocaeli’nde 29 Haziran 2017’de göreve başlayan Vali Hüseyin Aksoy’u

kamuoyuna tanıtırken “Görüştüğüm bakanların, milletvekillerinin, valiler ve üst düzey bürokratlar ile saygın iş adamlarının ortak görüşü; Türkiye’nin en deneyimli, en çalışkan, en çok proje üreten valisi” diye yazmıştım.

Devlet adamı kimliği ile 4.5 ayda yaklaşık 500 kişi ya da kurum yöneticisini ağırlarken, iade-i ziyarette bulunurken, çeşitli etkinliklere katılırken Kocaeli’ni daha yakından tanımaya çalıştığını gözlemledim.

Kendisini tanıyıp, her karşılaşmamızda önceliğinin “eğitim” olduğunu öğrendiğimde umutlandım.

Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’daki başarılarını Kocaeli’nde de sürdüreceğine gönülden inandım.

Ve Diyarbakır’dan Kocaeli’ne gelirken bana anlatılanların bırakın abartılı olmasını az bile olduğuna tanık oldum.

SU-KAŞİFİ

Diyarbakır’da TEOG-2 sınavındaki 120 sorunun hepsini doğru cevaplayan 16 öğrenciyi “Marifet İltifata Tabidir” diyerek ödüllendirmesinden etkilendim.

İller arasında kardeşlik köprüsünün kurulması, kardeşlik ve huzura katkı sunulması, kültürel ve ortak değerlerin paylaşılması amacıyla İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen  “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında 50’şer kişilik gruplar halinde Ağrı’dan ilimize gelen öğrencileri ağırlarken ki yaklaşımından duygulandım.

Dün, “Su Kaşifi” programının Londra’da yapılan uluslararası finalinde dünya birincisi olan Çayırova Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu’ndan 20, “Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması”nda Türkiye birincisiGebze Emlak konutları İlkokulu’ndan 10, “Türkiye Değer Ödülleri Resim ve Hikaye Yarışması”nda Türkiye birincisi İzmit Evliya Çelebi Kız Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi ve Gölcük Cahit Külebi Ortaokulu’ndan birer olmak üzere toplam 32 öğrenciyi “altın” ile ödüllendirmesini öğrenince sevindim.

 

vali-ağrı

 

LYS ŞAMPİYONLARI

Sayın Vali Hüseyin Aksoy’u, Dünya’da ve Türkiye’de yapılan yarışmalarda birincilik kazanan öğrencileri “altın”, müdür ve öğretmenlerini “Başarı Belgesi” ile ödüllendirmesini anlıyorum.

Ama LYS-2017’de 1 milyon öğrenci arasında 11’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’e girmeyi başaran Türkiye Şampiyonu 57 öğrenciyi unutmasına anlam veremiyorum.

2017 TEOG-1’de 25, 2017 TEOG-2’de 368, 2017 YGS’de 36 öğrenci “altın” ile ödüllendirilirken LYS Şampiyonlarının hatırlanmaması düşündürücü.

Başarıyı ödüllendiren, teşvik eden, sahiplenen Vali olarak tanıtılan ve tanıdığım Sayın Hüseyin Aksoy’un 2017 LYS şampiyonlarından haberdar olduğunu sanmıyorum.

Bazı çevrelerin “Sayın Vali, LYS Şampiyonu 57 öğrenciyi kendi döneminde olmadığı için ödüllendirmemiştir” iddialarının gerçeği yansıtmış olacağına ihtimal vermiyorum.

Haberdar olmuş olsaydı, dün 57 LYS şampiyonu öğrenciyi de ödüllendirirdi diye düşünüyorum.

Sayın Vali; 2013’te 3’ü ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’de 37, 2014’te 5’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’de 53, 2015’te 8’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’de 70, 2016’da 11’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’de 60 olmak üzere toplam 220 öğrenci dönemin valileri tarafından ödüllendirildi.

2017’de 11’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’e giren ve LYS şampiyonu olan 57 öğrenci ödüllendirilmedikleri için mağdurlar.

Bir milyon öğrenci arasında başarıları, çalışkanlıkları, performansları ile ilk 100 ve ilk 1000’e girerek Kocaeli’nin LYS başarı çıtasının -04’ten + 2.3’e çıkmasında önemli payı olan şampiyon öğrencilerimizi de hatırlayalım.

Türkiye MF-14, MF-15, MF-21, TS-37, Y.DİL-37, TS-40, TM-45, T-S53, MF-71, TS-96, MF-98.

vali-aksoy-diyarbakır

 

2017 LYS ŞAMPİYONLARI

Kocaeli Fen Lisesi (5’i ilk 100’de toplam 21): Mustafa Mert Sülüm (MF 2- 15), Berkkant Koç MF 1- 21), Muhammet Can Alagöz (TS 1-37), Hatice Kübra Aksu (MF 3-71), Özgür Devrim Yılmaz (MF 3-98), Yiğit Alp Keskin, Gülsüm Evirgen, Engin Oğuzhan Şenol, Berk Karan, Nazlı Deniz Altın, Gülşah Özyıldız, Mehmet Buğra Demir, Ecem Naz Öztürk, Reyhan Kalkan, Erkut Bahadır, İlayda Tezcan, Gizem Nur Ege, Gülşah Emine Ceylan, Emine Gül Çakmak.

Gölcük Fen Lisesi (İlk1000’de 2); Elif Beyza Yılmaz (MF 3-563), Efe Berkay Yitim (TM 1- 574).

Gebze Yücel Boru Fen Lisesi (İlk 1000’de 3);  Hilal Kara (175), Duygu Nur Yıldız (409), Sevda Sarıkaya (655).

İzmit Muammer Dereli Fen Lisesi (İlk 1000’de 1): Ömer Recep Vural (TM 3-357).

Kartepe Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi (1’i ilk 100’de toplam 3) : Talha Topan ( TS 2- 96),

Başiskele Kocaeli Anadolu Lisesi İlk 100’de 1); Enes Deniz (Y. Dil 1- 37).

İzmit Atılım Anadolu Lisesi (İlk 1000’de 1): Zeynep Hilal Aras (Y. Dil 1-949).

Gebze Cumhuriyet Anadolu Lisesi (İlk 1000’de 1);Taha Arda Gün.

Başiskele Özel Kültür Anadolu Lisesi (1’i ilk 100’de toplam 2): Talha Serhat Emre Çoban (MF 1- 14), Raşit Yiğit Türközü.

Gebze Özel TEVİTÖL (4’ü ilk 100’de toplam 21): Taylan Ada Avşar (21), Berke Aytaç (40), Gülsen Altıntaş (45), Cumhur Özbaş (53), Raşit Yiğit Türközü. (421), Özgün Ozan Naci Tarhan (465), Utku Ege Tuluk (541), Fikrican Özgür (554), Esra Yaman (559), Efe Bayramgürler (596), Özgem Elif Acar (643), Onur Çaycı (668), Mustafa Uğur Dursun (909).

Gebze Özel Kültür Temel Lisesi (İlk 1000’de 1); Ömer Yusuf Muhinci (313).

 

******************

KOCAELİ, BÜYÜKŞEHİRLERE
“MARKA VE MODEL” OLDU
Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri İlhan Bayram ile seçimlere 1.5 yıldan az bir zaman kala gündemindeki projeleri konuştuk.
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mevlüt Uysal ve genel sekreter Hayri Baraçlı’yı ziyaretten döndükleri için yorgun görünüyordu.
Samimi bir ortamda geçen, zaman zaman sevgili Ömer Polat’ın da katıldığı yaklaşık bir saat süren sohbet benim adıma keyifli ve yararlı oldu.
Yorgun olmasına rağmen her zamanki gibi yine konulara hakimdi.
Söze, “Etüt ve Proje Daire Başkanlığı” ile “Kurumsal Gelişim Daire Başkanlığı” kurarak İSU Genel Müdürlüğünde yakaladığı kurumsallığı Büyükşehir bünyesinde de gerçekleştirmek istediğini söyleyerek başladı.
Çoğu kişi 2 daire başkanlığının birilerine yer açmak için kurulduğunu düşünse de genel sekreter Bayram, hedefinin Büyükşehir Belediyesini kişiler ile değil kurumsal kimlik ile yönetmek olduğunu söyledi.
Referansı ise 12 yıla yakın başarı ile yönettiği İSU Genel Müdürlüğü idi.
“Etüt ve Proje Daire Başkanlığı” ile “Kurumsal Gelişim Daire Başkanlığı”
üretmeye başladığı zaman Kocaeli’nde birileri istedi diye ya da akşamdan sabaha alınan kararlar ile değil, gelecek 10, 25, 50 ve 100 yıllarının hazırlandığı projeler uygulanacak.
Bu 2 daire başkanlığının önemini ve gerekliliğini; İzmit ve Gebze başta olmak üzere Kocaeli’nin her yerinde yaşanan trafik sıkışıklığında görmek mümkün.
Sayın genel sekretere, gündemindekşi en önemli konuları sorduğumda cevabı, “Hocam, geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Hayri Baraçlı ile Gebze OSB’ler metrosunun Marmaray entegrasyonunu konuşmuştuk. Bugün sayın başkanı ziyaretimizde sayın genel sekreter ile bu konuyu tekrar görüşme fırsatı buldum. Farklı düşünceleri karşılıklı paylaştık” oldu.
Ve Başkan Mevlüt Uysal’ın Anadolu yakası sebze halini Tuzla’ya taşıyacağını öğrendiklerinde Başkan Karaosmanoğlu’nun Gebze’de yapılması düşünülen sebze halinin de Şekerpınar sınırına yapılacak hal kapsamına alınmasını istediğini söyledi.
Gerçekleşirse Büyükşehir Belediyesi Gebze’de yapacağı Sebze hali için harcayacağı yaklaşık 20 milyon TL’yi başka yerde değerlendirecek.
Başkan Karaosmanoğlu ve genel sekreter Bayram’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan ve genel sekreteri ile görüştüğü bir diğer konu; Körfez’in temizliği.
Başkan Karaosmanoğlu’nun isteğine olumlu cevap alınırsa Kocaeli-İstanbul-Bursa Büyükşehir Belediyelerinin öncülüğünde Körfez temizliği denizden ve havadan tek elden yürütülecek.

GALİP--GENEL-SEKRETER


ÖRNEK ALINIYORUZ
İlhan bey konuşmasını sürdürürken arkasına yaslandı, “Hocam, sayın başkanımızın öncülüğünde 2004 yılından buyana çok önemli projeleri hayata geçirdik. Bakmayın siz birilerinin bir şey yapılmadı dediğine. Kocaeli’nde yapılanları görmeyenlere tavsiyem Kocaeli’ne dışardan gelen gözle bakmaları. Kaldı ki Kocaeli İzmit’ten ibaret değil. Kocaeli’nde yaşayanlar yapılanları, yatırımları ısrarla ve inatla görmek istemiyorlar ama İstanbul dışındaki Büyükşehir Belediyeleri Kocaeli Büyükşehir Projelerini örnek ve model alıyor. Personellerini Büyükşehir Belediyelerimizin elemanları tarafından eğitilmeleri için Kocaeli’ne gönderiyorlar” dedi.
Büyükşehir Belediyesi gündemindeki projelerden bahsederken şöyle konuştu, “Mannessman fabrikasından aldığımız yere Kocaeli’nin en büyük ihtiyacı Kongre ve Kültür Merkezi yapıyoruz. 60 milyon liraya çıkacak merkezin hizmete girmesi ile Uluslararası kongreleri yapmak için yer aramayacağız. Kartepe’de yapılan ‘Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu’ sonrası Kongre merkezinin yanına konukları ağırlayacak kapasitede bir otel yapımı için çalışma başlattık”.

TRAFİK RAHATLADI
Genel sekreteri bulmuşken en çok konuşulan, şikayet edilen ve gündeme getirilen trafiği sordum.
Cevap verirken yorgunluğunu atmış, görevini yapmış insanların rahatlığı içinde oldu, “Tramvay beklediğimizden fazla ilgi gördü. Yolcu konforlu, kaliteli, seri, ucuz tramvayı tercih ediyor Günde 16 bin hedeflenen yolcu kapasitesini 3 ayda geçtik. Ortalama ayda 25 bin yolcu taşıyoruz. 1 Ağustos’tan buyana taşıdığımız yolcu sayısı 2 milyona ulaştı. Tramvay güzergahının Cezaevi bölgesindeki okullara kadar uzatılması ihalesi 7 Aralık’ta yapılacak. Bu arada arkadaşlarımız 12 olan vagon sayısını 18’e çıkarmak için çalışma yapıyorlar. Tramvay ile birlikte artan özel araç sayısına rağmen trafikte rahatlama oldu.”

KEV VE KOCAELİSPOR
İlhan beye KEV arsası ihalesi ve Kocaelispor borçlarını özellikle sormak istiyordum.
KEV tarafından ihaleye çıkarılan arsa ve tesislerinin tapusunu 15 milyon 100 bin liraya alan Büyükşehir Belediyesi Kent Konut’un bundan sonra izleyeceği yolu çok merak ediyordum.
Ama sayın genel sekreter İstanbul’dan geldiğinden yorgun, birazda havaların dengesiz gitmesi nedeniyle keyifsizdi.
Yormak istemedim. KEV ve Kocaelispor borçları ile sohbeti bir başka zamana bıraktım.
Ama sayın genel sekretere anlattığım KEV Başkanı Bahri Yavuz ve yönetimi ile ilgili görüşlerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Daha önce yazdığım gibi KEV yönetimi arsa ve tesisler karşılığı aldığı 15 milyon 100 bin liradan Kocaelispor’a tek kuruş vermek istemiyor.
15 milyon 100 bin liradan şu anda KEV kasasında ne kadar4 kaldı bilmiyorum ama yönetimin o para ile yurt yapmak i biliyorum
Kocaelispor’un yapılandırma sonrası 38 milyon TL olan vergi borçlarının taksit süresi Kasım sonunda doluyor.
Para peşin verilirse 5 milyon lira indirim yapılarak 38 milyon TL yerine 233 milyon TL ödeneceği konuşuluyor.
KEV başkan ve yönetimi, arsa ve tesislerin Kocaelispor borçları karşılında sattığı konusunda samimi ise vakit geçirmeden Kent Konuttan aldığı paranın üzerine Büyükşehir Belediyesi ödemeyi taahhüt ettiği Kocaelispor borçlarının kalanı 18 milyonu verir ve Kocaelispor borçlarından kurtulur.
KEV Başkan ve yönetiminin arsayı Kocaelispor borçları karşılığında satmak konusunda ne kadar samimi ve inandırıcı olduğunu bekleyip[p1] göreceğiz.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi