25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Keşke dememek için

16 Kasım 2017 tarihli yazısı

Herkese merhaba.

Yaklaşık 2 yıldır İzmit'te bir spor kulübünde kişisel spor eğitmenliği yapmaktayım. Kocaeli'ye 5 yıl önce spor bilimleri fakültesini kazandığım için yerleşmiştim. 

Kısaca kendimi anlattığıma göre biraz da spor ve sağlıklı yaşam konularından yazı yazabiliriz.

Sıcak yaz günlerini geride bırakıp kış mevsimine geçiş yaptığımız aylarda, gelin hep birlikte bu yıl ki yaz tatilimizin bir değerlendirmesini yapalım.

Aynaya bakıp kendini beğenenlerimiz de oldu, bakmak bile istemeyenlerimiz de.

Bazılarımız kumsalda emin adımlarla yürürken, bazılarımız da göbeğini içine çekebildiği kadar çekip hızlı adımlarla ilerlemeye çalıştı.

Bazılarımız "Çok zayıfım, ne yapsam kilo alamıyorum." derken, bazılarımız da "Ne yapsam kilo veremiyorum." dedi ve yemeğe devam etti.

Ve sonuç olarak bu yılki yaz tatili bir çoğumuz için iyi ki, bir çoğumuz içinde keşke demekle geçti.

Tatil öncesi yapılan 2-3 aylık spor salonu üyelikleri, diyetisyen eşliğinde hazırlanan beslenme programları istediğiniz vücuda ulaşmanız için yeterli oldu mu? Hayır demelerinizi duyar gibiyim. Alışkanlık haline getirmediğimiz hiçbir şeyden mutlu olmayız ve elde ettiğimiz sonuçlar asla kalıcılık sağlamaz. Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsak sadece 1-2 aylık çalışmalar değil, bedenimize uzun süreli yatırımlar yapmamız gerekir.

Peki güzel, sağlıklı vücut kavramını kime ve neye göre değerlendirmeliyiz?

Bunu belirlemek için gelin hep birlikte bilimsel bir yöntemden yararlanalım ve BMI yani vücut kütle endeksimizi hesaplayalım.

Öncelikle BMI nedir?

BMI, kişinin vücut ağırlığının boy ve kilo oranı baz alınarak hesaplanmasıdır. Vücut kütle endeksi, kilogramınızın boyunuzun karesine bölünmesiyle hesaplanır. Kişinin normal kiloda, zayıf veya şişman olup olmadığının belirlenmesini sağlar.

BMI= Ağırlık(kg) x Boy(m²)

Çıkan sonuç 18,5-25,0 arasındaysa boy-kilo oranınız ideal. 18,5’un altındaysa zayıf, 25,0’ın üstündeyse şişman olarak risk kategorisindesiniz demektir. Bu durumda düzenli olarak spor yapıp, sağlıklı beslenirseniz risk kategorisinden çıkabilirsiniz.

Küçük bir not: BMI testi herkesin evinde kolayca yapıp sonucunu değerlendirebileceği bir test fakat bu test ne yazık ki size yağ oranınızla ilgili bilgi vermiyor. Yani eğer sporcuysanız kas oranınızdan dolayı fazla kiloya sahip olabilirsiniz. Bu da BMI’de sizi kas ve yağ oranına bakmadan riskli kategorisine sokar. Bu yüzden daha iyi bir sonuç almak istiyorsanız bir eczane veya spor salonuna gidip vücut analizi testi yaptırıp yağ-kas oranınıza baktırabilirsiniz.

Evet, artık neye göre kilo alıp, vermemiz gerektiğini belirleyeceğimizi biliyoruz.

O zaman bir daha keşke dememek için BAHANEYİ BIRAK ve HAREKETE GEÇ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem