21 Mart 2019 Perşembe
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ford-Otosan velileri isteği ve Müdür Rasim Çelik’in ‘adaleti’

Galip Ataman

15 Kasım 2017 tarihli yazısı

Biz gazeteciler yanlışları eleştirmeyi, başarıyı ve güzellikleri övmekten daha çok severiz. Onun için de pek sevilmeyiz.

İyiyi, güzeli, doğruyu araştırıp yazmak yerine kolaycılığı seçerek bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğumuzu sanarak eleştirmeyi tercih ederiz.

Eleştiri sonrası hakim karşısına geçtiğimizde, Yargıtay’ın, “Eleştiri övgü olmadığına göre sert, kırıcı ve incitici olması doğaldır”kararının arkasına sığınırız.

Yanlışları, haksızlıkları, yolsuzlukları eleştirirken başarılı siyasetçileri, bürokratları, eğitimcileri “marifet iltifata tabidir” diyerek iki satırla da olsa sahip çıkmayı unuturuz.

Bugün, “adalet” tartışmalarının yapıldığı bir dönemde şov yapmadan“adalet” arayan Ford Otosan Ortaokul Aile Birliği ve velilerinin haklı mücadelelerindeki başarılarından bahsedeceğim.

Milli eğitimi yönetmeye soyunan bildik çevrelerin “aba altından sopa gösterme” tehditlerine aldırış etmeden okullarda sosyal barışı ve öğretmenlerin motivasyonunu sağlayarak eğitimde kaliteyi yakalayan, “Kocaeli için bir şans” olan milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in “adaletini” yazacağım.

Yarım asrı eğitimci ve gazeteci olarak geçirdiğim üç çeyrek asırlık yaşamımda

öğretmen olarak değişik okullarda görev yaptım.

Gazeteci olarak hak etmedikleri koltuklara oturan okul müdürlerinin atamalarındaki keyfiliği, siyaset kokan açıklamalarını ve performanslarını eleştirdim.

Sayıları az da olsa başta kılık kıyafetleri olmak üzere uygulamalarını,eğitimde kaliteyi ve öğrencilerin başarısını arttırmak için çırpınan, 7/24 çalışan okul müdürlerine hep sahip çıktım.

Son olarak tanımaktan büyük keyif aldığım İzmit Ford Otosan Ortaokul müdürü Halil Kocatürk’ün başarı öyküsünü paylaşacağım.

OKUL-ÖNÜ

 

KİM DEMİŞ “ADALET YOK”

İzmit Ford Otosan Orta Okulu ile Başiskele Şehit Yunus Emre Ezer Ortaokulunun paylaşamadığı Halil hoca, ne yapmış da iki okul velilerini karşı karşıya getirmiş?

Ne olmuş da adalet tartışmalarının yapıldığı bir dönemde “adaletin” gerçekleşmesine vesile olmuş?

Halil hoca her okul müdürünün yapması gerekeni yapmış.

Ama geçmişte okul müdür atamaları “liyakat ve ehliyete” göre değil de siyasi ve sendika tercihine göre yapıldığından işini severek yapan, özveri ile çalışan Halil hocanın farkı ortaya çıkmış.

Kocaeli Fen Lisesi müdürü Mesut Tekin, Şehit Özcan Kan Fen Lisesi müdürü Ali Paşa Şanlı, Körfez Atatürk Anadolu Lisesi müdürü Sadık Akar, Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi müdürü İbrahim Yıldırım, Muammer Dereli Fen Lisesi müdürü Hamza Karaoğlu, Gölcük Fen Lisesi müdürü Recep Cerrah, Edebali Ortaokul müdürü Harun Kargılı, Ferdi Koçal İlkokul müdürü Hicabi Utandı, Yahya Kaptan İlkokul müdürü Mustafa Özgül gibi.

Tamam da iki okul velilerini karşı karşıya getirecek, milletvekillerinin müdahale etmeye mecbur bırakan, milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz’ın aradığı, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in “adaletli” davranmasına neden olacak ne yapmış?

Çukurova Üniversitesinden mezun olduktan sonra bir süre sınıf öğretmenliği yapan Halil hoca sosyal bilgiler öğretmeni olarak atandığı Başiskele Misak-ı Milli İlköğretim okulunda 2013’te müdür yardımcısı olmuş.

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz darbe girişimi sonrası el konulan Erkul Tunagür okul binasının Başiskele Şehit Yunus Emre Ezer Ortaokuluna dönüştürülmesinin ardından müdür vekili olarak görevlendirilmiş.

12 Eylül 2017 tarihinde yapılan müdür mülakatı sonrası Ford Otosan Ortaokul müdürlüğüne atanmış.

Halil hoca bir ayını doldurmamışken öğrenci velilerinin isteği ile 9 Ekim 2017 tarihinde eski okulu Başiskele Şehit Yunus Emre Ezer Ortaokuluna görevlendirilmiş.

Halil hoca eski okulunda görevlendirilerek öğrenci velilerinin isteği yerine getirilmiş ama bu sefer çoğunluğu Roman ailelerin çocuklarının oluşturduğu Ford Otosan Ortaokulu velileri “isyan” etmiş.

İlk kez çocuklarının vicdanına seslenen, ayırım yapmadan herkesle iletişim kuran, okulda sosyal barışı sağlayan müdüre kavuşmuşken görevlendirme ile  

Alınmasına tepki göstermişler.

Okul aile birliği başkanı Melike Çetin öncülüğünde başlatılan “ADALET İSTİYORUZ”kampanyasına bir günde 600’den fazla öğrenci velisi katılmış.

İmzalanan dilekçeler milli eğitim müdürlüğüne iletilmiş.

Ford Otosan Ortaokul öğrenci velilerinin müdürleri Halil Kocatürk’ün geri dönmesi için başlattıkları “ADALET” çağrısını medyadan gizleyerek sessiz sedasız yürüttüklerini biliyordum ama yazmak için bugünü bekledim.

Velilerin başarıya ulaşmalarında, sonuç almalarında, müdürlerine kavuşmalarında belki de şova dönüştürmeyen samimi davranışları etkili oldu.

İstanbul’da “pilot lise” yapılan okullar dahil Kocaeli’nde görev yerleri değiştirilen müdürlerin ve öğretmenlerin şova dönüşen, medyaya malzeme olan çağrılarıher defasında sonuçsuz kalmıştı.

Halil hocanın geri dönüşünde Ford Otosan Ortaokul velilerinin isteği kadar milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in “ADALET” anlayışı da etkili oldu.

Rasim hoca, Halil Kocatürk’ü Ford Otosan Ortaokulu’na geri dönmesini sağlarken Başiskele Şehit Yunus Emre Ezer Ortaokulu’naHacı Bektaş-ı Veli Ortaokulu müdür yardımcısı Mesut Aktaş’ı müdür vekili olarak görevlendirerek ADALETLİ davranmanın yanında SÖZÜNÜN arkasında durduğunu da kanıtladı.

Başka? Eylül ayı müdür mülakat komisyon başkanı milli eğitim il müdürü Sadık Uysal’ın siyasilerin ve Eğitim Bir Sen yöneticilerinin isteği doğrultusunda değil de adil, tarafsız davranışı sonrası“liyakatlı ve ehliyetli” olanlara puan vermesi.

Gelelim Halil hocanın iki okul öğrencileri arasındaki paylaşılmaz özelliğini,

tesadüfen karşılaştığım Ford Otosan Ortaokul Aile Birliği Başkanı Melike Çetin ve üyelerden Beratiye Yavaş’tan dinleyelim;

“Müdür bey okulumuzda göreve başladığı ilk gün tüm çocuklara ve öğretmenlere karşı yaklaşımı, davranışı, iletişimi ile dikkatimizi çekti. Bir iki gün içinde sınıfları dolaşarak, zamanının büyük bölümünü odasında internet başında değil de öğrencilerin sorunlarını dinleyerek geçirmeye başlayınca, işte bizim aradığımız, sorunlarımızı çözecek, bizim gibi düşünen müdür bu diyerek ortak noktada buluştuk. Okulda sosyal barışı sağlamanın ötesinde öğrencileri sosyal-kültürel-ekonomik ayırım gözetmeden herkesi kucaklamaya başladı. Öğretmenlere motivasyon kazandırarak özgüvenlerini arttırdı. Ve ADALET mücadelemizi başlattık. Önceki dönemlerde de başka konular için imza kampanyası başlatmış, 10-20 imzayı geçmemişti. Ama müdürümüz Halil Beyin kadrosunun bulunduğu okuluna dönmesi için başlattığımız imza kampanyasına bir anda 600’ün üzerinde veli imza attı. İmza atmak yetmiyordu. Milli eğitim il müdürümüz Fehmi Rasim çelik ile konuştuk. Müdür bey 600’ün üzerindeki imza bulunan dilekçemizi okuduktan sonra ADALET vurgumuzdan çok etkilendiğini söyledi. Ve müdürümüz Halil Kocatürk’ü, Başiskele’de bir yıllığına görevlendirmesine rağmen bir ay dolmadan Ford Otosan Ortaokulu’na gönderdi. Önümüzdeki günlerde milli eğitim müdürümüz Rasim Çelik’i ziyaret ederek Adaletli davranışına teşekkür edeceğiz.”

49 öğretmenin görev yaptığı Ford Otosan ortaokul müdürü Halil Kocatürk, başarılı olduğu kadar mütevazi.

Öğrenci alım bölgesi itibariyle sosyal-kültürel ve ekonomik alanda öne çıkamayan veliler ile kısa sürede iletişim kurmuş.

Okula sadece çocuğunun arkadaşlarını ve öğretmenlerini şikayet etmek için gelen veliler okuldan çıkmıyorlar.

Halil hoca iddialı. Halil hoca öğrencilerine, velilerine ve öğretmenlerine güveniyor.

Ford Otosan Ortaokulu’nu yıl sonunda her alanda örnek gösterilir bir yerde görürsek şaşmayalım.

Zamanının büyük bölümünü öğrencileri ve velileri ile geçiren 42 yaşındakiHalil hocam, sorumluluğun her zamankinden fazla arttı.

Allah utandırmasın, yardımcın olsun. 

 

***************

KOÇ AİLESİ VE İSMET İNÖNÜ KÖŞESİ 

Okulların, öğrencilerin ve velilerinin paylaşamadığı Halil Kocatürk’ü Başiskele Şehit Yunus Emre Ezer Ortaokulunda ziyaret etmeyi düşünürken Ford Otosan ortaokulunda ziyaret etmek zorunda kaldım.

Okula giderken ders çalıştım. İsmet İnönü adını taşıyan okulun Ford Otosan olarak değiştirilmesi ile ilgili yazılarımı gözden geçirdim.

1 Mayıs 2016’da “İsmet İnönü adı nasıl kaldırıldı” yazımdaki şu cümleler dikkatimi çekti, sizlerle de paylaşmak istedim.

İsmet İnönü adının kaldırıldığı tabelanın bulunduğu okul, Seka Kağıt Fabrikası tarafından bağışlanan arsa üzerine 1965 yılında yaptırılarak Yenituran İlkokulu olarak açıldı. Okulun adı daha sonra Yenidoğan İlkokulu’na, 1974’te İsmet İnönü İlkokulu olarak değiştirildi.17 Ağustos 1999 depreminde hasar gören binanın yıkılarak yerine yapılacak okulu Koç Eğitim Vakfı üstlendi. Dönemin Valisi Erdal Ata ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile 3 Ekim 2006 tarihinde imzaladıkları protokola okulun adının FordOtosan İlköğretim Okulu olarak yazdılar.20 Mart 2007’de temeli atılan okul, 2007-2008 eğitim öğretim yılına yetiştirildi. 2 Ekim 2007 tarihinde Ford Otosan İlköğretim Okulu olarak törenle açıldı. Yıkılmadan önce İsmet İnönü İlköğretim Okulu olan yeniden yapıldıktan sonra Ford Otosan İlköğretim Okulu adını alan okul açılışını, dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Orman Bakanı Osman Pepe, Vali Gökhan Sözer, Koç Holding adına Ali Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün birlikte yaptı.  günlerde İsmet İnönü İlköğretim Okulu adına tepki göstermiş, girişe okulun tarihçesiniyazdırarak İsmet İnönü İlköğretim Okulu adını yaşatacak plaket koydurtmuştum. Bugün o plaket duruyor mu durmuyor mu bilmiyorum.” 

Önceki gün gittiğim Ford Otosan Ortaokul girişinde sadece Koç Holding kurucu ve onursal başkanı rahmetli Vehbi Koç’un fotoğrafı ve özgeçmişi vardı.

İsmet İnönü Okulu tabelası yoktu. Üzüldüm.

fordotosan-TEMEL-ATMA

******************

ŞANBAZ YILDIZ

İL BAŞKANI GİBİ 

Meral Akşener’in “Türkiye İyi Olacak” sloganı ile kurduğu İYİ Parti, Kocaeli İl başkanlığına atanan iş adamı Haluk Ulusoy’un sürpriz istifası ile yara almıştı.

Gözler Meral Akşener’e ve teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Koray Aydın’a çevrildi.

İl başkanlığına en yakın ismin Şanbaz Yıldız olduğu yönünde kamuoyunda bir temayül oluştu.

Şanbaz Yıldız’ın hafta sonu Ankara’da İYİ Parti genel merkez binasının  açılışına katılması, genel başkan Meral Akşener ve genel başkan yardımcısı Koray Aydın ile samimi fotoğraf çektirdiğini görenler, “İYİ Parti Kocaeli İl Başkanlığına Şanbaz Yıldız atanıyor” demeye başladı.

Hayırlısı olsun. Bugünlerde kimin atanacağınıbekleyip göreceğiz.

Manşet-sablon

 

****************

İDEBİR’İN KONUĞU OLACAĞIM 

İDEBİR (İnsani Değerleri Yükseltme ve Yaşatma Derneği) kurucu başkanı değerli dostum, eğitimci-yazar Kadir Durgun aradı.

İnsan varlığının yaşatılması, gelişimi, düşünce ve inanç sahibi olup bunları özgür, adil ve sağlıklı çevrelerde paylaşıp yaşayabilmesi adına yapılması gereken ve vicdanlarda değer ifade eden her türlü düşünce, eğitim ve eylemi hayata geçirmek, daha nitelikli insan ve insani değerlere sahip bir toplum oluşmasına katkı sağlamak üzere kurdukları derneğin “Vefa Toplantısı” konuğu olmamı istedi.

Derneğin kurucu başkanı Kadir Durgun moderatörlüğünde gerçekleşecek “vefa toplantısında, “Medya etiği, Kocaeli’de Yerel Medya” konularını konuşacağız.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi