20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Ozan Özgenç

Ozan Özgenç

oozgenc@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti Gebze çift liste olur mu?

Ozan Özgenç

14 Kasım 2017 tarihli yazısı

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’la görüşmem sırasında, yeniden başlayacak olan ilçe kongreleriyle ilgili de bir şeyler sordum.

Mesela, bir süredir ikinci bir liste çalışması yapıldığına dair güçlü duyumlar aldığım Gebze konusunda, neler olduğunu merak ettim.

“Kalan dört kongrede, çitf liste çıkma ihtimali var mı?” diye sorudum.

Ceyhan, “Aynı adaylarla yola devam ediyoruz. Bir aday değişimi olmayacak. Cumhurbaşkanımız’ın bu konuda ortaya koyduğu irade bellidir. Ülkemizin içinden geçtiği ve yoğun mücadele içinde olduğu bu süreçte, partimizi ve ülkemizi bu tip polemiklere sokmamak lazım. Üç ilçemizde de tek liste olacak. Gebze ile ilgili de önümüzdeki günlerde açıklama yapacağım” diyor.

Yani, AK Parti Gebze’de birileri Cumhurbaşkanı ve parti genel merkezinin iradesi ortada olsa da, buna karşı bir tavır yürütmeye çalışıyorlar.

Benim aldığım duyumlara göre, AK Parti Gebze İlçe Başkan Adayı İrfan Ayar sevilen ve de bu görev için uygun görülen biri.

Peki uygun görmeyenler, genel başkanın iradesine karşı direnenler niçin direniyor?

İrfan Ayar’ın Trabzonlu olması, bazı hemşeri lobilerinin hoşuna gitmiyor diyenler var.

Şemsettin Ceyhan’ın, bu tür hemşericilik faaliyetlerine asla izin vermeyeceğini işitenlerden biriyim.

Ama hala bunun ardından yol almaya çalışanlar olduğunu da işittim.

Gebze’nin durumunu, önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz.

AYAR

----------------------------------------------------------

Ceyhan: Atatürk’ü inandığımız için anıyoruz

Özellikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım anma törenleri ile birlikte, doğal olarak tüm yurtta bir Atatürk gündemi oluşuverdi.

Bazılarının, “Durup dururken bu Atatürk sevgisi de nereden çıktı?” söylemleriyle birlikte, Sayın Cumhurbaşkanının açıklamaları da, bu gündemi oluşturan ana unsurlar oldu.

Sayın Cumhurbaşkanı, Atatürk’e Atatürk dediği için, altında bir şey aranmasını manidar bulurken, “Atatürk'ü ruhu faşist, söylemi Marksist çevrelere bırakmayız." ifadesiyle, benim nazarımda geç kalınmış ama tam yerinde bir “istismar saptaması” yaptı.

Gündem bu şekilde Atatürk olunca, ben de AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın görüşünü merak ettim.

Kocaeli’de şölen havasında yaşanan 29 Ekim kutlamaları dışında, İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz’ın Atatürk için okuttuğu mevlidi şerifte de yer alan Ceyhan, AK Partili tek bir milletvekilinin yer almadığı 10 Kasım resmi törenlerinde de partisini en önde temsil etmişti.

Görüşlerini sorduğum Ceyhan, doğal olarak Cumhurbaşkanı’nın görüşlerini tekrarladı.

“Cumhurbaşkanı ne diyorsa, bizim sözümüz de odur.” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Atatürk, bu saygınlığı hak ediyor. Atatürk’ü istismar etmek isteyenler var. Bizler Atatürk sevgisini şekilcilik olarak göstermiyoruz. İnandığımız için kutluyor ve anıyoruz. Bu ülkenin dini ve milli kavramlarının, ortak değerler olarak yaşanması gerektiğini düşünüyoruz. Cumhuriyet bu ülkenin ortak kazanımıdır. Bu kentteki en coşkulu 29 Ekim kutlamalarını da AK Parti olarak biz düzenledik” diyor.

Benim bildiğim kadarıyla Şemsettin Ceyhan, zaten kişisel olarak değerler üzerine politika yapan biri hiç olmadı.

Zaten Kocaeli bu konuda rüştünü en son, Kocaeli Kitap Fuarı’ndaki tepki ve davranışıyla da ispatlamıştı.

Hatırlarsanız o dönem fuara konuk olarak katılması beklenen Mustafa Armağan, Atatürk ve manevi kızı Afet İnan ile ilgili sözleri nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği o fuarın konuk listesinden çıkarılmıştı.

Bu kararda kamuoyu gibi, AK Partililer’in sağduyularının hakkını da, taa o zamanlardan vermek gerekir.

Son not olarak;

Atatürk konusunda, bu yakınlığa gelmek AK Parti için biraz zaman alsa da, önemli olan kutuplaşmadan, yakınlaşmaya doğru bir yol alınmış olmasıdır.

Yaşananları, sadece siyasi ve sosyal gelişmelere, seçim sathı nedeniyle AK Parti’nin oy avcılığına bağlamak da doğru değil.

Atatürk; dönemsel ya da seçim Atatürkçülerine terk edilemeyeceği gibi, köşeleri çizillmiş Atatürkçülüğün kendisine de bırakılmamalı.

15 Temmuz ile birlikte, ülkeye sızmış FETÖ’cü hainlerin, 2. Cumhuriyetçilerin tasfiyenin de, Türkiye’nin ortak değerler üzerinde yakınlaşmasında etkisi olduğunu bir kenara not düşelim derim. 

Meseleyi içinde yaşadığımız tarihsel bağlamla birlikte düşünürsek, yaşananları daha doğru anlayabileceğimizi düşünüyorum.

ceyhan

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi