16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mahalle lisesi yerine bölge lisesi geliyor

Galip Ataman

13 Kasım 2017 tarihli yazısı

Milli eğitim bakanlığının eğitim kalitesinin arttırılması ve öğrenci başarı çıtasının yukarılara çıkartılması için aldığı önlemleri her zaman destekledim.

Ama bakanların ve üst düzey bürokratların iktidara yakın sendikaların baskısı sonucu aldıkları keyfi kararları hep eleştirdim, karşı çıktım.

Kendisini yenileyemeyen ve geliştiremeyen milli eğitim bakanlığının eline yüzüne bulaştırdığı son uygulamaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum.TEOG’un kaldırılması lazım.Yavrularımızı sınav noktasındaki sıkıntılardan arındırmamız ve kendilerini derslerine yönlendirmemiz gerek. En iyi okul aslında evladımızın evine en yakın okuldur”açıklaması ardından tanık olduk.

Hazırlıksız yakalanan Bakan İsmet Yılmaz, gazetecilerin ve kameraların karşısına geçerek “TEOG yerine gelecek, Mahalli Yerleştirme Sistemini getirdik. Liseye geçiş sınavına katılım sağlamak istemeyen öğrenciler evinin yakınındaki 5 okulu tercih edebilecek. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek” dedi.

Sayın bakan sayıları 600 olan fen, sosyal bilimler ve pilot liselerine girişin sınavla olacağını şu sözlerle açıkladı, “8. sınıflardan olmak üzere, 6 ve 7. sınıflar da sorumluk alanında olacak. Bu sınıfların müfredatlarının tüm derslerinden soru gelecek. Başarı puanı da tercih aşamasında etkili olacak.”

MEB

Başka ne demişti, Öğretmenlerin hormonlu not vermesini, öğrencilerin sahte ikametgah almasını önlemek için kurumlar arası çalışma başlatacağız.”

çalışma başlatıldığını söyledi.

“Kervan Yolda Düzeltilir” mantığı ile apar topar açıklama yapan milli eğitim bakanı geçtiğimiz günlerde 81 il milli eğitim müdürü ile Ankara’da yaptığı bir günlük toplantıda, önceki açıklamalarında değişiklik yapılacağı mesajı verdi.

İlk açıklaması, “Fen, sosyal bilimler ve pilot liseleri sınavına sadece 8. sınıflardan müfredatlarının tüm derslerinden soru gelecek” oldu.

Yani, daha önce açıklandığı gibi sınavda 6. Ve 7. Sınıf müfredatlarından soru sorulmayacak.

Şimdilik basına açıklanmayan ama üzerinde çalışılan sistem değişikliğine göre,

3’ü Anadolu, 3’ü mesleki ve teknik Anadolu, 3’ü imam hatip Anadolu lisesinden olmak üzere 9 lisenin belirleneceği bölgedeki okullardan 5’ini tercih edebilecek.

9 okul öğrencinin adresine en yakın okul olarak değil birden fazla mahalledeki liselerden oluşacak.

Bölgede 9 okul yoksa en yakın ilçelerdeki en yakın okullar seçilecek.

Sizin anlayacağınız; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın En iyi okul aslında evladımızın evine en yakın okuldur”açıklaması ilk günden delindi.

Öğrenci mahallesinde evine en yakın liseye değil milli eğitimin oluşturacağı bölgelerdeki evine uzak liseyi tercihedebilecek.

Bir başka deyişle“Mahalle Lisesi” yerine birkaç mahalle, hatta ilçelerdeki liselerden oluşacak“Bölge Lisesi” gelecek.

Örneğin; 22 lisenin olduğu İzmit’te Kuruçeşme’de oturan öğrenci Bağçeşme’deki Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi ya da merkezdeki İzmit MTAL’yi veya İzmit İmam Hatip AL’yi seçebilecek.

Derince ya da Körfez’de ikamet eden öğrenciler kilometrelerce uzaktaki okullara servis araçları ile gidecek.

Kartepe’de oturan öğrencilerin büyük çoğunluğu İzmit’e gelmek zorunda kalacak.

Aynı şekilde Başiskele, Gölcük, Kartepe, Gölcük, Karamürsel, Gebze, Dilovası, Çayırova, Darıca hatta Kartepe ilçelerinde ikamet eden öğrencilerin yakınlarındaki ilçe liselerini tercih edecek.

Bakan Yılmaz’ın açıkladığı Mahalli Yerleştirme Sistemi” yapılacak değişiklikler ile “Bölge Yerleştirme Sistemi”ne dönüştü.

1999’da LGS (Liselere Giriş Sınavı), 2003’te OKS (Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı), 2008’de SBS (Seviye Belirleme Sınavı), 2013’te TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) değiştiği gibi 2018’de uygulanacak “Mahalli Yerleştirme Sistemi”yerine yeni bir sistem gelirse  şaşmam.

 

****************

ATATÜRK ANADOLU LİSESİ’NDEN

ATATÜRK’E YAKIŞAN ANMA TÖRENİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, inkılapların mimarı, barışın ve özgürlüklerin temsilcisi Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. Yılında törenlerle andık.

İki gündür gazeteleri okuyorum, yorumlara bakıyorum, televizyonları izliyorum her yerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önceki yıllardan çok farklı ve anlamlı anıldığı yazıyor.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde izlediğim Körfez Atatürk Anadolu Lisesi’nin düzenlediği 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı bence hepsinden farklı idi.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in isteği ve talimatı ile hazırlıklara okulların açıldığı eylül ayından buyana hazırlanan Körfez Atatürk Anadolu Lisesi müdürü Sadık Akar’ın şahsında görev alan tüm öğretmenleri ve öğrencileri kutluyorum.

Körfez Atatürk Anadolu Lisesinin büyük beğeni alan, duygulu anların yaşandığı öğrencilerin ayakta alkışlandığı “Sen Mustafa Kemalsin” adlı oratoryonun sahnelendiği programdan akıllarda kalanları paylaşmak istiyorum.

01-(Medium)

Salona girişte; Beden eğitimi öğretmeni Erdoğan Erdoğan’ın kendisi gibi öğretmen olan babasının başlattığı ve günümüze kadar devam devam ettirdiği 10 Kasım gazetelerinden oluşan “Manşetlerde ATATÜRK ve 10 Kasım” sergisi benim gibi herkesin dikkatini çekti.

Atatürk’ün ölümünün ardından yayınlanan 11 Kasım 1938 tarihi ile başlayan günümüze kadar gelen gazetelerin orijinal birinci sayfalarının yer aldığı sergiyi gezenler duygulu anlar yaşadı.

10 Kasım gazetelerinin orijinal sayfalarını saklayan Erdoğan hocayı ve o gazeteleri çerçeveleterek sergilenmesini sağlayan müdür Sadık Akar’ı kutluyorum.

Atatürk marşlarını ve türkülerini seslendiren, “Sen Mustafa Kemalsin” adlı gösteriyi hazırlayan Körfez Atatürk Anadolu Lisesi müdürü Sadık Akar, müdür yardımcısı Ebubekir Yıldız, müzik öğretmeni Hülya Eker, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Meryem Nilgün Sönmezoğlu, Bilgisayar öğretmeni Yunus Aktaş, resim öğretmeni Rıdvan Bozkurt, görev alan 70 öğrenci ile piyanoyu kullanan Körfez Seka Çocuk Dostları Ortaokulu müzik öğretmeni Bahadır Öztürk’ü bir değil bin defa tebrik ediyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey Türk Gençliği!” diye başlayan 20 Ekim 1927’de seslendiği gençliğini temsil eden sizler iyi ki varsınız. Tören sonunda öğretmen ve öğrencileri kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu müdür Sadık Akar ve görevli öğretmenler ile öğrencileri önümüzdeki günlerde toplu yemek yiyerek ödüllendirecek

valiğ--sadık-akar

********************

YHT HAYDARPAŞA’YA GİDECEK

BANLİYÖ GEBZE’DE KALACAK 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun önceliklerinin ilk sırasında “Ulaşım ve Trafik” olduğunu biliyorum.

Genel sekreter İlhan Bayram’ın göreve geldiğinden buyana “Ulaşım ve Trafik” konusundaki çalışmalarını yakından takip ediyorum.

Her gün yüzlerce vatandaştan özel halk otobüslerinden şikayetlerini, başta tramvay olmak üzere Büyükşehir Belediyesi araçlarından memnuniyetlerini dinliyorum.

Başka?

Araç filosundaki otobüs sayısını 303’e çıkararak“Çevreye Duyarlı Toplu Taşıma Yatırımları ve Sürdürülebilir Enerji Verimliliği” alanlarında 80 ili geride bıraktı.

Karbon monoksit gaz miktarını yüzde 40 ve partikül salınımını yüzde 65 oranında azalttığı içinTransist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresinde“birincilik ödülüne” layık görüldü.

Tramvayın İzmit’te hizmete girmesinin ardından trafik yoğunluğunun fazla olduğu Gebze’de“Darıca-GOSB Metro”startını verdi.

Konforlu, güvenli, seri, doğalgazlı çevre dostu otobüsler ile “ulaşımda” oldukça önemli mesafe alan Büyükşehir Belediyesi’nin aynı başarıyı “trafikte” gösterdiğini söylemek zor.

Araç sayısının son 10 yılda yüzde 60 artarak 400 bine yaklaştığı yol fakiri şehrimizde alınan önlemlere rağmen “trafik” akacağı yerde tıkanıyor.

Buna özel halk otobüs kooperatiflerinin geçmişten gelen kural tanımaz alışkanlıklarını sürdürmekte ısrar etmelerini eklediğimizde “trafik sıkışıklığı” yolcuyu, sürücüyü, yayayı isyan ettiriyor.

Yaşadığımız kentin herkesi çileden çıkaran trafiğini İstanbul başta olmak üzere birçok metropolün şehiriçi trafik sıkışıklığı ile karşılaştırdığımızda halimize şükretmek yetmiyor.

Körfez-Köseköymetrosu yapılmadan, Adalet Köprüsü arası Santral Viyadük ile geçilmeden, kent merkezine yeterli otopark yapılmadan trafik sorununun çözüleceğini sanmıyorum.

Şehir içitrafiği olumsuz etkileyen D-100 İzmit geçişi rahatlatacak Kuzey Marmara Otoyolu açılmadan “oh” diyeceğimizi düşünmüyorum.

osb-metro  

GÜNDE 2.500 ÖZEL ARAÇ

İzmit’te yaşadığımızdan İzmit’in trafiğini biliyor, düzeltilmesini istiyoruz.

Fabrika çalışanlarının servis araçları ile taşındığı, her gün 2 bin 500 özel aracın giriş-çıkış yaptığı OSB’lerin yoğun olduğu Gebze bölgesindeki trafik sorunundan habersiz isyan ediyoruz.

Başkan Karaosmnaoğlu ve genel sekreter Bayram OSB’lerde yıllardır yaşanan, kangrene dönen trafik sıkışıklığını çözmek için düğmeye bastı.

4.6 kilometre çift hat ve 12 istasyondan oluşan “Darıca-GOSB” arasında çalışacak Kocaeli’nin ilk metrosu ile ilgili bürokratik sorunlar çözüldü.

İlk kazmanın 2018 yılının ilk aylarında vurulacağı açıklanan “Darıca-GOSB Metro”sunun Cumhuriyetimizin 100. Yılı 2023’te hizmete girmesiyle saatte 4 bin 800 yolcu taşıyacak.

Bu arada genel sekreter İlhan Bayram,yapımı devam eden Sabiha Gökçen Metro Projesinin Gebze OSB’lere, Tuzla Metrosunun da Gebze Merkez ile bütünleştirilmesi konusunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi genel sekreteriHayri Baraçlı ile görüştü.

Olumlu sonuçlanan projenin hayata geçmesiyle İstanbul ve Kocaeli’nin ulaşım sistemlerimetro ile birleşecek.

ada-ekspresi

HAYDARPAŞA AKTARMALI

İstanbul-Bağdat Demiryolu başlangıç istasyonu olarak Sultan II. Abdülhamit döneminde, 1908’de hizmete giren Haydarpaşa Tren Garı, Yüksek Hızlı Tren Güzergah yapım çalışmaları nedeniyle 1 Şubat 2012 tarihinde kapatıldı.

Hatların yenilenmesinin ardından YHT ilk seferine 24 Temmuz 2014 tarihinde, Adapazarı-Haydarpaşa banliyö treni ise Ocak 2015’de Haydarpaşa yerine Pendik’e kadarhizmet vermeye başladı.

Pendik istasyonunda inen yolcular İstanbul’un değişik yerlerine metro ile ulaşmaya çalıştı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de yolcuları Pendik’e konforlu, güvenli, seri ve ucuz doğalgazlı körüklü otobüsleri le taşıyarak mağdur olmamalarını sağladı.

Bu arada Pendik-Haydarpaşa arasında bir süredir yapımı devam eden 2’si Marmaray biri YHT demiryolu olmak üzere 3 hattan oluşan yenileme çalışmalarının sonuna gelindi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklamasına göre, 2018 Aralık ayında hizmet vermeye başlaması planlanan Gebze-Haydarpaşa arası banliyö hatları ile metro hatları Marmaray’a entegre edilmiş olacak.

Adapazarı-Pendik arasında karşılıklı çalışan 4 banliyö treni de Aralık-2018’den sonra Gebze’de kalacak.

Banliyöyü kullananlar Gebze’de Marmaray’a binerek Halkalı’yakadar  kesintisizseyahat edecek.

Ankara’dan gelen ve karşılıklı 11 sefer yapan Yüksek Hızlı Trene İzmit’ten binen yolcular Gebze’de aktarma yapmadan Haydarpaşa’ya kadar kesintisiz yolculuk yapabilecek.

 

************

KOGACE’DE ÇETİN GÜROL İLE 2. DÖNEM

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) 2. Olağan genel kurul toplantısı yapıldı.

3  yıldır cemiyet başkanlığı döneminde aldığı kararlar ve yaşama geçirdiği projeler ile dikkatimi çeken ve takdir ettiğim Çetin Gürol, ikinci kez başkan seçildi.

Sevgili Çetin’in şahsında yeni yönetim kurulu üyelerini kutluyor, 3 yıllık görevleri süresinde başarılar diliyorum.

Bugüne kadar görev yapan başkan ve yönetim kurulu üyelerine hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, aramızdan ayrılan gazeteci meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Yönetim kurulu üyeleri; Çetin Gürol(Başkan), Hakan Süer, Levent Altun, Nebiye Azak, Erol Kaçmaz, Zeynep Kübra Özçiçek, Emre Tuncay, İsa Turhan, Cennet Ceyhan, Kadriye Karademir, Şengül Oymak, Cem Şakoğlu, Yunus Kahraman, Muharrem Şenol, Ayşegül Kalaycı, Ahmet Akçaalan, Ulaş Tekin, Nurşah Şahin

Untitled-1

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem