23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Ahi(41)”ler ve Küçük Esnaf

Mustafa Kalabalık

13 Kasım 2017 tarihli yazısı

Merhum babam Rahim Kalabalık (Rahim Bakkal), yarım yüzyıldır Değirmendere’de esnaflık yapmaktaydı.

Bakkal, büfe ve marketlerin eski zamanlarını da, şimdiki zamanlarını da o yüzden yakinen bilirim.

Benim çocukluğumda Değirmendere’de sadece İsmet Bakkal, Hacı Süreyya amca, Horoz Hüseyin amca ve babacığım Rahim Bakkal vardı.

Halıdere’den ve Ulaşlı’dan dahi müşterilerimizin olduğunu hatırlıyorum.

Televizyonların olmadığı, radyolardan arkası yarınların dinlendiği, telefonun çok lüks ve herkesin evinde olmadığı zamanlarda, Değirmendere Nahiye Müdürlüğü’nde, Değirmendere PTT’sinde, Değirmendere Polis Karakolu’nda, Değirmendere Belediyesi’nde, Çınar Taksi durağında ve bir de sadece bizim bakkalımız olan “Rahim Bakkal”da telefon vardı diye hatırlıyorum.

Rahmetli babam, ağabeyim ve kardeşimle bana, adeta nöbet yazar, gelen telefon bağlantılarından görüşmek istenen isimleri, oturdukları adrese giderek evlerinden çağırmak üzere görevlendirirdi.

Koşa koşa gider ve ilgili büyüklerimizi, komşularımızı, hemşerilerimizi dükkânımıza davet eder, gelen telefondan haberdar etmek suretiyle görevimizi ifa ederdik…

- “Ali amca. Almanya’dan oğlun aradı. Bizim bakkala gelirsen, tekrar bağlatacakmış, seninle görüşmek istiyor…”

Ali amca gelir, çaylar demlenir, sohbetler edilir, telefon tekrar bağlansın da konuşulsun diye dükkanda misafir edilir. Beklemek çok uzarsa, yemek bile yedirilir yani, o kadar…

Neyse. Niye bunları hatırladım şimdi!

Geçen hafta ithal edilecek “et” satışlarının sadece A.101 ve BİM mağazalarında satışının yapılacağını medyadan öğrendiğimde aklıma geldi.

Zaten zincir marketler nedeniyle can çekişen küçük esnaf, market, bakkal, büfe, kasap yaşam mücadelesi veriyorken, nereden çıktı şimdi bu “ayrımcılık”, yine belli bir kesimi zengin etme tavrı…!

Yazık..!

* * *

İki yılı geçti. Başarılı, çalışkan, farklılığını gösteren, Kocaeli Bakkallar, Büfeciler ve Tekel Bayileri Odası Başkanı sayın Bayram Kütük, oda yönetimi ve bazı esnafların girişimleriyle, küçük esnafların zincir marketler karşından ayakta durabilmesi ve yaşama mücadelesi vermek için arayışları ve çalışmaları olmuştu.

O dönem, davet üzerine, benim de katıldığım toplantılar, görüşmeler, fikir alışverişleri, oda ve yönetiminin de desteği ile ortak bir çalışma yapılması neticesinde, öncelikle markalaşma ve birlikte/topluca satın alma gücü amaçlanarak, ucuz ürün alımı ve satışı ile ortak insört çalışmaları, tabela birlikteliği ve öncelikle görsel kurumsallaşma adımlarıyla, bir de marka oluşturulmuştu.

Ahi (41)…

Naçizane teklifimi kabul eden o zamanki katılımcı esnaf dostlarımıza, bugün kırk şubeyi geçen büyüme ile “Ahi (41)” oluşumuna öncülük etmiştik.

Geleneklerimizdeki esnaf anlayışı, bilinci ile de “ahi” isminin en uygun isim olacağını düşünerek, önermiştim.

Tüm Türkiye’ye örnek olabilecek, marka olarak da kullanılabilecek, il ayrımını ise (41) ile il plaka numaraları ile ayrıştırılabilen, yerli ve öz marketler zinciri…

Ahi (41), Ahi (34), Ahi (54) gibi…

 

Turuncu; market (Ahi marketim),

Sarı; Bakkal (Ahi bakkalım),

Mavi; Büfe (Ahi büfem)…

Kayırılan değil kollanan, ötekileştirilen değil bizleştiren, bitirilen değil yaşatılan esnaf, toplumun en önemli zenginliğidir hâlbuki.

Unutulmaması, hatırda kalması ve desteklenmesi dileğiyle…

“Siz AVM’ye gidersiniz ama cenazenize esnaf gelir”

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem