16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

‘Savaşın ve barışın’ kahramanı Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz

Galip Ataman

10 Kasım 2017 tarihli yazısı

Bugün 10 Kasım 2017.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, inkılapların mimarı, barışın ve özgürlüklerin temsilcisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. Yılında törenlerle anacağız.

Anıtına çelenk koyacağız, yaşamını anlatacağız, sevdiği şarkıları seslendireceğiz.

Sonra?

57 yıllık yaşama sığdırdığı kurtuluş savaşını, Cumhuriyet ve demokrasiyi, devrimleri unutup tartışacağız.

Savaşta ve barışta kazanımlarını yok sayan, “Atatürk kompleksli” cahiller her zamanki gibi belden aşağı vurarak acımasızca eleştirmeye kaldıkları yerden devam edecek.

Kendilerini “Kemalist” olarak tanıtan ve “Atatürk’ün askerleri” olduğunu söyleyenler sadece “laiklik ve çağdaşlık” üzerinden savunmaya çalışacak.

Kimse kusura bakmasın. Eleştiren zavallıların da, sahip çıktığını sanan Atatürkçülerin de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yeterince tanıdığını sanmıyorum.

Tanımış olsalardı eleştirenler hadlerini bilir, özel yaşamını tartışmaz, belden aşağı vurmazdı.

Sahip çıkanlar da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Nutuk’u okuduğu 1927 yılına kadar yaptıklarının yanı sıra sonrasını da bilerek anlatırlardı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak ve anlatmak İstiklal Savaşını, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve inkılapların yapılışını anlatan Nutuk’u okumak yetmez.

Nutuk’ta yer almayan“Balkan Antlaşması”, “Montreux Sözleşmesi”, “Sadabat Paktı”nın gerekçelerini ve sonuçlarını bilmeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yeterince tanıyamayacağımız gibi barışın yerini savaşın aldığı, ülkelerin yakılıp yıkıldığı, kan ve gözyaşının aktığı coğrafyada özgürlüğümüzün de değerini bilemeyiz.

ATATÜRK-(2)

Geliniz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü“Bu uzun ve ayrıntılı sözlerim tarihe mal olmuş bir devrin öyküsüdür, burada ulusum için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek kimi noktaları belirtmiş isem kendimi mutlu sayacağım” diye noktaladığı “Nutuk”u okuyarak ve okutarak analım.

Bugün 10 Kasım.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 79 yıl önce İstanbul Dolmabahçe’de hayata gözlerini yumdu.

Dokuz gün sonra 19 Kasım 1938’de,  cenazesi Ankara’ya götürülmek üzere deniz yoluyla İzmit’e getirildi.

Özel trenle İzmit Garından askeri törenle ve sevenlerinin gözyaşları ile Ankara’ya uğurlandı.

Hiçbir şehre nasip olmayan sadece İzmit’in ve İzmitlilerin ev sahipliği yaptığı bu tarihi ana, “Atatürkçü, Mustafa Kemal’in askerleri” olduğunu söyleyenler ve siyasi mirasından nemalanan CHP yeterince sahip çıkamadı, çıkamadı.

Belçika’da basılan bir kart postalda yazan şu cümle,“Türkiye, Atatürk’ü Allah’a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk’e”sahip çıktığını sanan ama sahip çıkamayanlara “kapak” olsun!.

Atam; Seni unutmadım, unutmayacağım ve unutturmayacağım.

Aramızdan ayrılışının 79’uncu yılında saygı, şükran, özlem ve rahmet ile anıyorum.

Ruhun şad olsun!

 

***************************

İYİ PARTİ, İYİ OLURSA

TÜRKİYE İYİ OLACAK 

MHP’de genel başkanlık yarışındaki çıkışı, 16 Nisan referandum öncesi “hayır” kampanyasında ki performansı ile dikkat çeken Meral Akşener 25 Ekim’de “İYİ PARTİ”yi kurdu.

DYP ve MHP 20, 21, 23, 24, 25. Dönem milletvekili seçilen, İçişleri Bakanlığı, TBMM Başkan Vekilliğinden sonra siyasi kartvizitine parti genel başkanlığını da ekledi.

Ama kısa sürede genel başkanlığın kolay ve dışarıdan görüldüğü gibi olmadığını gördü.

İlk yol kazasını, memleketi Kocaeli’ne atadığı il başkanı Haluk Ulusoy’un istifası ile yaşadı.

“Türkiye İyi Olacak” sloganı ile kurulan“İYİ PARTİ” kurucularından Lütfü Türkkan ve Cumali Durmuş’un yanı sıra MHP il başkanı Aydın Ünlü’den açıklamalar peş peşe geldi.

Türkkan ve Durmuş’un açıklamalarını anlıyorum da son günlerde AK Parti’nin gölgesinde siyaset yapmaya çalışarak ayakta kalmaya çalışan Ünlü’nün sözlerini yadırgadım.

Gelelim; benim için il başkanlığı ataması da istifası da sürpriz olmayan Haluk Ulusoy’a ve sonrası yaşananlara.

İYİ PARTİ’nin herkesi kucaklayacağını ve merkez sağda yer alacağını söyleyerek Haluk Ulusoy’u il başkanlığına önerenler, onay verenler, sahip çıkanlar pişman olmanın ötesinde şoktalar.

Genel Başkan Meral Akşener, yardımcısı Koray Aydın’ın ne düşündüğünü bilemem ama kuruculardan Lütfü Türkkan ve Cumali Durmuş ile konuştuğum için tepkilerinin ötesinde öfkelerini biliyorum.

MHP’de milletvekilliği yaptıkları yıllarda yıldızları barışmayan ama İYİ PARTİ’de buluşan Türkkan ve Durmuş, Haluk Ulusoy’un istifasının ardından belki de ilk kez aynı cümleleri telaffuz ettiler.

Özetle; Haluk Ulusoy’un sosyal medyadan yaptığı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili Devlet Bahçeli, Allah bize tez zamanda senin helvanı yemeği nasip etsin” paylaşımı, il başkan yardımcısı olarak tanıttığı isimler, İzmit ilçe başkanlığına yaptığı atama Türkkan’ı da Durmuş’u da çileden çıkardı.

Ulusoy’un yetkisini aşan uygulamalara karşı çıkan, uyarılarda bulunan, tepkilerini“Bizler geçmişimizle kavga etmek için değil, geleceği kucaklamak için yola çıktık”diyenTürkkan ve Durmuş’u kısa süreliğine de olsa aynı noktada buluşturdu.

Haluk Ulusoy’un uygulamaları üzerinde birleşen, benzer açıklamalar yaparak birlik, beraberlik mesajları veren Türkkan ve Durmuş yeni il başkanı konusunda yine ters düştüler.

 

YENİ BAŞKAN ŞANBAZ MI

Haluk Ulusoy’un istifasının ardından İYİ PARTİ’nin iki önemli ismi Lütfü Türkkan ve Cumali Durmuş’a il başkanlığına kimin getirileceğini sordum.

Kamuoyunda Şanbaz Yıldız’ın adının konuşulduğunu hatırlattım.

1 Kasım’da İYİ PARTİ il başkanlığına yapılan atama öncesi “Haluk Ulusoy ve Şanbaz Yıldız” adını telaffuz eden Lütfü Türkkan, istifanın ardından isim vermedi ama en kısa zamanda atama yapılacağını söyledi.

“Şanbaz Yıldız adı geçiyor” dediğimde “Hiç şansı yok” demekle yetindi.

Aynı soruyu Cumnali Durmuş’a da sordum. Cevabı net ve açıktı, “Şanbaz Yıldız şanslı. Ama isim üzerinde uzlaşı sürüyor” dedi.

Cumali Durmuş’a, “Siz, Lütfü Türkkan, Ruhiddin Sönmez MHP’den geliyorsunuz. İl Başkanı da MHP’den gelen bir isim olursa İYİ PARTİ’nin merkezi kucaklayan değil MHP’den kopanların ağırlıkta olduğu bir parti imajı oluşmaz mı?” dedim.

Durmuş’un cevabı, “Hocam, niye öyle düşünüyorsunuz. Siyaset akılla yapılır.

Hanmımefemdi de MHP tabanından gelen isimler tarafından önerildi. Geçmişimizi yok sayamayız. Geçmişimizi silerek bir yere varamayız. Bu saatte İYİ PARTİ il başkanlığı için en uygun isim Şanbaz Yıldız’dır. Olur ya da olamaz bilemem” oldu.

Sizin anlayacağınız, siyasette 20 yılda çok değiştiğini söyleyen Cumali Durmuş,

İYİ PARTİ il başkanlığı mazbatasını alamadan istifa etmek zorunda kalan Haluk Ulusoy’un yerine Şanbaz Yıldız’ın atanmasını istiyor ve şansının fazla olduğunu söylüyor.

30 Ekim Pazartesi günkü yazımda “İYİ PARTİ il başkanlığı için Haluk Ulusoy, Şanbaz Yıldız, Yılmaz Kanbak adı geçiyor. İl Başkanlığına Ulusoy ya da Yıldız’ın atanması bekleniyor” yazmıştım.

Haluk Ulusoy şansını, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili Devlet Bahçeli, Allah bize tez zamanda senin helvanı yemeği nasip etsin” paylaşımı, il başkan yardımcısı olarak tanıttığı Mehmet Avcı, sosyal medyada “Sen gittin, biz sıçtık” paylaşımında bulunan Yasemin Met’i İzmit ilçe başkanlığına atadığını söyleyerek kaybetmiş ve istifa etmek zorunda kalmıştı.

Şimdi sıra, 1 Kasım öncesi genel merkeze önerilen ikinci isim Şanbaz Yıldız da.

Çok sürmez, önümüzdeki hafta İYİ PARİ’nin yeni il başkanı ile tanışırız.

Umarım yeni başkan da bir hafta sonra istifa etmek zorunda kalmaz.

yildiz  

HANIMEFENDİ TEK FİGÜR

21. ve 23. dönem MHP milletvekilliği yapan, İYİ PARTİ kurucuları arasında yer alan, merkez disiplin kurulu başkanlığına seçilen Cumali Durmuş’u bulmuşken sohbet etmek istedim.

İlk cümlesi, “Hocam 20 yıl önceki Cumali değilim, çok değiştim” oldu.

Ardından son günlerde yaşanan olaylara ve açıklamalara cevap verir gibi “Siyaset akılla yapılır. Siyaset nezakettir. Siyaset ana damarı mutlu etmektir” dedi.

İYİ PARTİ ve genel başkan Meral Akşener’i tanımlarken, “Hanımefendi MHP tabanından önerildi. Hanımefendi İYİ PARTİ’de tek figürdür. Yanlış yapmak lüksümüz yok. Hanımefendi başaramazsa bundan sonra kimse parti kurmaya cesaret edemez. Kimsenin siyasete güveni kalmaz. Kocaeli, hanımefendinin kenti. Emdek harcayan herkes bizim için kıymetlidir. Çok iyi bir ortam var. Ülke iyi yönetilmiyor. Kurtuluş İYİ PARTİ ve kadrolarında. Yönetim kadrolarında bulunanlar dikkatli olmalı. İYİ PARTİ’nin başarılarla değil il başkanının istifasında olduğu gibi kötü izlenim bırakacak olaylarla anılmasına izin vermememiz lazım” şeklinde konuştu.

İYİ PARTİ’de bireysel rekabetin öne çıkmasından duyduğu rahatsızlığı anlatırken “Herkes nerede olduğunu ve nerede duracağını iyi bilmek zorunda. Yapılan kişisel hataların İYİ PARTİ’ye vereceği zararları düşünerek hareket etmeliyiz. MHP’de kalıp hiç bir şeye karışmasam, hiç konuşmasam milletvekili olurdum. Ama kavganın, bireysel rekabetin öne çıkarıldığı yerde olmayacağımı düşünerek MHP’den ayrılıp İYİ PARTİ kurucuları arasında yer aldım. Sorumluluğumuz her zamankinden daha fazla” dedi.

Cumali Başkan, MHP il başkanı Aydın Ünlü’nün İYİ PARTİ kadroları ile ilgili değerlendirmesi için “Aydın’a ben böyle öğretmedim” demekle yetindi.

İl başkanlığından istifa eden Haluk Ulusoy’un yardımcısı gibi yanında dolaştırdığı Mehmet Avcı ve bir iki ismi bir buçuk ay önce uyardığını söyledi.

 

******************

BÜYÜKŞEHİRE ULAŞIM ÖDÜLÜ

 

Gazetelerde ve internet sitelerinde bir haber, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2-4 Kasım tarihlerinde düzenlenen Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı”nda birincilik ödülüne layık görüldü”.

Benim gibi Kocaeli’nin trafik sıkışıklığını ve ulaşımda yaşanan sorunları bilenler, haberi okuyunca şaşırmışlardır.

Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşımada 2010 yılından itibaren çevre dostu doğalgazlı ve dizel ile çalışan otobüs sayısını 303’e çıkararak çevre kirliliğinin önlenmesine önemli katkı sağladığını, karbon monoksit gaz miktarını yüzde 40 ve partikül salınımını yüzde 65 oranında azalttığını bilenler, Büyükşehir Belediyesi’nin bu ödülü fazlası ile hak ettiğini söyleyecektir.

ödül

“Çevreye Duyarlı Toplu Taşıma Yatırımları ve Sürdürülebilir Enerji Verimliliği” alanında Kocaeli birincilik ödülünü alırken Kayseri’nin ikinci, Kahramanmaraş’ın üçüncü olduğunu öğrenenler, Başkan Karaosmanoğlu ve ekibinin ulaşıma yapılan yatırımların olumlu bir şekilcde geri dönüşünden mutlu olmuşlardır.

Birincilik ödülünü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Barışlı’nın elinden alan Kocaeli Ulaşım Daire Başkanı Salih Kumbar’ın heyecanını ve mutluluğunu paylaşırken özel halk otobüs kooperatiflerine örnek olmasını diliyorum.

Keşke “Çevreye Duyarlı olmayan Toplu Taşıma Yatırımları” konusunda da bir yarışma düzenlenseydi.

Eminim, Kocaeli Özel Halk Otobüsleri, Odası ve Kooperatifleri Türkiye’deki 81 il sıralamasında sonuncu olurdu.

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ulaşım Daire Başkanlığı yetkililerini tebrik ediyorum. 

ödül2

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem