20 Temmuz 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Belediyelerin etkinlikleri maneviyattan uzak

Hayrullah Demiray

15 Ağustos 2012 tarihli yazısı

Bizler her işi sulandırdığımız gibi artık eski gelenek ve göreneklerimizden de uzaklaşma başladık ve Ramazanları da sulandırıyoruz. Neden diyecek olursanız o eski gelenek ve göreneklerimiz farklılaştı. Ramazanlarda bile artık maneviyattan çok uzak olmaya başladık. Hele bunlar birde belediyeler aracılığı ile yapılıyor. Gerçekten de belediyelerin sosyal belediyecilik anlamında elbette bir şeyler yapması gerekmektedir. Fakat bunu yaparken de işi sulandırmamak ve gereksiz işlerde yapmamak gerektiğine inanıyorum.

Ramazan aylarında yapılan bazı eğlenceler Ramazanın ruhuna aykırı bir şekilde ve ramazan aylarında israftan daha da kaçınılması gereken yerde özellikle israfın hat safhaya ulaştığı da bir gerçek, son yıllar da özellikle bütün belediyeler birbirlerine bakarak hep aynı şeyleri yapıyorlar. Belki yaptıkları kendilerince doğru şeyler ama bana göre çok doğru şeyler değil. Neden diyecek olursanız bakıyorsunuz, bugün belediyeler toplu iftarlar veriyor, o iftarlara bence çoğu fakirlerden oluşan ve ihtiyaç sahibi insanlar bulunup oraya getirilebilir ama oraya gelen insanların bir çoğunun ihtiyaç sahibi insanlar olmadığını görmekte bizleri üzüyor.

Bence asıl olan burada manevi olarak bir şeylere ulaşmaksa amaç, buna yönelik bir şeyler yapılmalı. Müftülüklerle ortaklaşa yapılabilir, hem manevi atmosfere daha da katkıda bulunmuş olur bence, herkesin farklı bir bakış açısı var bende farklı bir pencereden bakmak istiyorum.

Son dönemler de özellikle ülkemizde artan terör olayları ve bu olayların ardından verdiğimiz şehitlerimizin anısına da bir anlamda saygısızlık olarak düşünüyorum. Çünkü onlar hayatlarını bu ülkenin geleceği ve bütünlüğünü korumak için kaybediyorlar, işte onlar hayatlarını feda ederken bizlerinde onların hatırasına anısına saygı göstermek gibi bir mecburiyetimiz olduğunu unutmamalıyız.

Elbette bir şeyler yapmak gerekiyorsa insanların kaynaşmasını sağlayacak ve insanlarımızın kaynaşmasına katkı sağlayacak etkinlikler yapmalıyız diye düşünüyorum işte buda nasıl olacak zenginle fakiri aynı nokta da birleştire bilecek etkinlikleri yapa biliyor muyuz ona bakmalı işte yoksa gerisi hikâye israftan başka bir şey değil sadece birkaç kişi bu işten para kazanır o kadar, elbette yapılanların hepsi gereksiz değil ama yapılanların bir çoğuna baktığınızda bir birinden farksız ve anlamsız.

Hemen hemen bütün belediyeler belki bunların bir kısmını sponsorlarla yapıyor bazıları da kendi kasalarından çıkıyor. İşte önemli olan yapılan işin, işin özüne ve maneviyatına uygun olmasıdır. Yoksa şu demek değildir belediyeler sosyal etkinlikler yapmasın demiyoruz, yapılan işler alışkanlıklarımıza ve geleneklerimize de uygun olsun hatta yenilikler olmasın demiyorum, ama eskilerinde yaşatıldığı şekliyle olması da geçmişle bugünü bir birine harman yapmak bakımından önemlidir.

Bugün eğer hiç kimsenin huzuru yoksa herkes bir anlamda psikolojik bunalımdaysa artık toplumda dengeler bozulmuşsa buda insanlar arasında yaşanan uçurumdan dolayı ve kimsenin kimseye güveni kalmadığından ve insanlar artık bir birleriyle kaynaşmadığından ve insanların her şeyi maddiyat olduğundan maneviyattan çok uzak kaldığımız içindir diye düşünüyorum.

Saygılarımla…

 

    

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem