17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başkan Karaosmanoğlu “Hem örnek hem farklı”

Galip Ataman

06 Kasım 2017 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aylar önce yaptığı Ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019'a hazırlanmamız gerekiyor. 2017 değişim, 2018 icraat, 2019 seçim yılı olacak” konuşma, ilk günkü gibi gündemdeki yerini koruyor.

En çok da İstanbul’da Kadir Topbaş, Ankara’da Melih Gökçek, Bursa’da Recep Altepe, Niğde’de Faruk Akdoğan Düzce’de Mehmet Keleş’in istifaları konuşuluyor.

Bir dönem AK Parti genel başkan yardımcılığı, 3 dönem AK Parti milletvekilliği yapan Ahmet Edip Uğur’un Balıkesir Büyükşehir BelediyeBaşkanlığı yanı sıra AK Parti’den de istifası tartışılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019’un kaybedilmesinin AK Parti’nin sonu olduğunu görmüş olmalı ki işi şansa bırakmıyor.

Kimsenin cesaret edemediği, “olmaz, değiştiremez” dediği İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir Başkanlarını direnmelere, tepkilere rağmen değiştiriyor.

Sırada; Gaziantep, Antalya, Trabzon, Nevşehir, Uşak, Kahramanmaraşbelediye  başkanlarının olduğu konuşuluyor.

Antalya’da Menderes Türel ile Gaziantep’te Fatma Şahin’e ihtimal vermiyorum ama diğerleri her an istifa edebilirler.

Bir ara Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu adı da istifası istenen başkanlar arasında geçmişti.

O tarihlerde İbrahim Başkan, “Genel merkez değiş derse istifa ederiz. Bu hata yaptığımız anlamına gelmez. Bunun tartışılacak yanı yok” demişti.

23 Ekim tarihinde Başkan Karaosmanoğlu’nun istifasının söz konusu olmadığına dikkat çekerken,“Bizimkilerin Koltuğu sağlam. Karaosmanoğlu 2019’a kadar başkan” yazmıştım.

Son günlerde bazı çevreler istifa edecek yeni başkanlar arasında İbrahim Karaosmanoğlu adını da yazmaya başladı.

Kimlerin istifası istenir, kimler istifa eder bilemem ama bildiğim tek şey, 2004’ten itibaren 3 dönem başkan seçilen, 13 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan İbrahim Karaosmanoğlu’nun 2019’a kadar görevini sürdüreceğidir.

Birileri görmek istemese de, hasetliklerinden başarısızmış gibi göstermeye çalışsalar da yapılanlar ortada.

İbrahim Karaosmanoğlu’nun farkını, yaptıklarını görmek istemeyenler sıkıntılar yaşansa da artan nüfusa ve araç sayısına rağmen ulaşımda diğer illerde yaşanan sorunların ilimizde yaşanmadığını kabul etmelidirler.

Genel sekreter İlhan Bayram’ın İSU genel müdürlüğü döneminde alt yapı ve çevreye yaptığı yatırımlara, aldığı önlemlere bakmalıdır.

CHP’lilerin yeni yeni hatırladığı köyleri ve kenar mahallelere İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaptığı yatırımları, hizmeti görmelidir.

Son olarak 26-28 Ekim tarihlerinde Kartepe’de yapılan Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu”nda dünyaya verilen mesajları okusunlar.

Eğitime, bilime, turizme, kültüre, spora yaptığı yatırımları saymıyorum.

13 yılda trilyonluk yatırım ve ihalelere imza atmasına rağmen kendisi ve ekibi hakkında ciddiye alınacak en ufak bir soruşturma geçirmemiş olmasını gündem bile yapmak istemiyorum.

Sonra 2002 yılından buyana 15 yılda yapılan 5 milletvekili, 3 belediye başkanı, 3 referandum ve Cumhurbaşkanı seçimlerinde AK Parti’nin Kocaeli’nde aldığı oylara baksınlar.

Baksınlar ki Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından nasıl takdir edildiğini, örnek gösterilen çalışmalarından nasıl övgü ile bahsedildiğini anlasınlar.

karaosmanoğşlu

 

*************

AKŞENER’E DOST TAVSİYESİ

 

MHP ile yollarını ayırmak zorunda kalan Meral Akşener, sonunda ”İYİ PARTİ”yi kurdu.

Partisini tanıtmaya, yapacaklarını anlatmayaBitlis Ahlat’tan başladı.

Ülkücü gelenekten gelen, örf ve adetlere önem veren, siyasete şan, şöhret için soyunmayan, milletvekilliği, bakanlık, TBMM başkan vekilliği yapan Akşener’i yıllar öncesi tanıdım.

Samimiyetine, dürüstlüğüne kimse söz söylemez. Hırslıdır, ilkelerinden taviz vermez, heyecanlıdır, acelecidir.

Türkçe’yi çok iyi konuşur ama iyi bir hatip değildir.

Gazeteciler ve kameralar karşısında açıklama yaparken, Ahlat’ta olduğu gibi “pot” kırması ondandır.

Soruları cevaplarken“İYİ PARTİ” genel başkanı olduğunu unutarak konuşunca akşam söylediklerini sabah düzeltmek zorunda kalması ondandır.

Merkez sağı kucaklayacağını söyleyerek kurduğu İYİ Parti’nin 200 kişilik kurucular kuruluna Kocaeli’nden seçtiği 3 ismin de MHP kökenli olması  ondandır.

Türkiye’yi Cumhurbaşkanı olarak yönetmek iddiası ile yola çıkarken etrafının Devlet Bahçeli’ye kızarak yollarını ayıran MHP’liler tarafından kuşatılması da ondandır.

Meral Akşener’e tavsiyem; Konuşurken İzmitlilerin bacısı, ablası gibi değil İYİ PARTİ genel başkanı gibi konuşması.

Ağzından çıkacak sözleri kulağının duyması, düzeltmek zorunda kalacağı laflar etmemesi.

Büyük çoğunluğu MHP ve ülkücü gelenekten oluşan ekibini, MHP başta olmak üzere tüm parti ve genel başkanlarını eleştirirken sonradan pişman olacağı, kin ve nefret kokan ifadeler kullanmaması konusunda uyarması.

Yoksa, “Türkiye İYİ Olacak” sloganı ile kurduğu “İYİ PARTİ” 2019 seçimleri sonrası kendisini  “parti mezarlığında” bulurken Cumhurbaşkanlığı hayali ilk günden biter.

meral-aksener-640x360

 

İL BAŞKANI VE KADINLAR

Genel Başkan Meral Akşener’in isteği ile İYİ PARTİ Kocaeli kurucu İl Başkanlığına getirilen Haluk Ulusoy’u kutluyor, başarılar diliyorum.

Henüz teşkilatını kurmayan çiçeği burnunda il başkanı Haluk Ulusoy, genel başkanı Meral Akşener gibi ilk günden medyaya malzeme oldu.

Gazetecilerin sorusunu cevaplarken, Partinin kadın kolları olmayacak. Kadın Kolu kurmak ayrımcılık ancak alt yapı yetiştirme için gençlik kolları olacak…” demiş.

Okuyunca şaşırdım. Donanımlı, ticarette ve iş dünyasında başarılı Haluk Ulusoy siyasetteki acemiliğini ilk açıklaması ile gösterdi.

Hangi gerekçeyle söylenirse söylensin ne demek, “Partinin kadın kolları olmayacak”.

Belli ki AK Parti’nin girdiği her seçimi kazanmasında, 15 yıl yerelde ve genelde iktidar olmasında en önemli payın kadın kolları olduğunu bilmiyor.

CHP’nin “kadın kotasına” rağmen seçimlerde kadına fazla yer vermediği, kadın kollarını çalıştıramadığı için yıllardır “siyasetin kadrolu muhalefeti” olduğunu unutuyor.

“Kadın kolları olmayacak” derken genel başkanı Meral Akşener ve kendisi ile birlikte ismi açıklanan Giresun il başkanı Ünzile Yüksel’in kadın olduğunun farkında değil.

Özellikle siyasette liderlerin, il başkanlarının ilk açıklamaları çok önemlidir.

En canlı örneği, 3-5 ay önce “umut” olarak görülen Meral Akşener’in kuracağı parti, ilk haftasında kadrosu, programı, yapılan açıklamaları ile tartışılmaya, “hayal kırıklığı” yaşatmaya başladı.

Kadınları ve gençleri yok sayan, bildik isimlerle yola devam eden siyasi partilerin bugün nerede olduğunu hepimiz biliyoruz.

İYİ PARTİ genel başkanı Meral Akşener’in kendisinin ve parti adına konuşanların yanlışlardan döneceğini, programını ve ekibini bir kez daha gözden geçireceğini umuyorum.

 

**************

PROF. DR. YILMAZ BİNGÖL

ZİRVEYE NİYE KATILMAMIŞ

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 26-28 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdiği “Kartepe Zirvesini” değerlendirdiğim yazılarımda, “Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumunun” amacına ulaştığını yazmıştım.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere sorumluluk üstlenen, özveri ile çalışan, sunum yapan herkesi kutlamıştım.

Kocaeli Üniversitesi’nin Sakarya Üniversitesi gölgesinde bırakılmasını ve Burçin Sağlam’ın “Darbeler ve Yerel Medya” oturumunda yanlı, eksik sunumunu eleştirmiştim.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bingöl’ün

“Sempozyum Düzenleme, Yürütme ve DeğerlendirmeKurulu” üyesi olması, 6 oturumdamoderatör ve konuşmacı olarak görev almasına rağmen “KartepeZirvesi”ne katılmama nedeninin sır gibi saklandığına dikkat çekmiştim.

Cuma sabahı Yılmaz hoca aradı, “KartepeZirvesi”ne babası Hacı M. Ali Bingöl’ün vefatı nedeni ile katılamadığını söyledi.

Ve ekledi, “Son günlerde babamın vefatı ve bir yıldır hazırlandığım Kartepe Zirvesine katılamayışıma çok üzüldüm” dedi.

Katılmama gerekçesinin babasının vefat olduğunu ilk kez duyduğumu söyleyerek başsağlığı diledim.

Arşivlerden Yılmaz hocanın babasının 23 Ekim’de vefat ettiğini, aynı gün ikindi namazı sonrası Bingöl Karlıova’da defnedildiğini öğrendim.

Hocamızın üzüntüsünü anlıyorum. Gerçek neden bu olsaydı, her şeye rağmen 4 gün sonra gerçekleşen oturuma görüntülü arama ile katılabilir, düşüncelerini kısa da olsa katılımcılarla ile paylaşabilirdi. Hocamız öyle diyorsa öyledir.

Bu arada Yılmaz hoca, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi sonrası Kocaeli’nde sadece Demokrat, Özgür ve Kocaeli Gazetelerini öne çıkartırken diğer yerel gazetelerini çalışmalarını hiçbir gerekçe göstermeden yok sayan Burçin Sağlam ile eleştirimden de rahatsız olmuş.

O rahatsızlığı Yılmaz hoca değil de keşke Burçin Sağlam arayıp açıklamış olsaydı.

YILMAZ-BİNGÖL

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem