23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hayallerde “Gölcük” (2)

Mustafa Kalabalık

06 Kasım 2017 tarihli yazısı

Geçen yazımda, yetkililelere ilettiğim Gölcük için olmasını hayal ettiğim bazı hizmet, proje, çalışma, her ne derseniz deyin, düşündüklerimin bir kısmını sizlerle paylaşmıştım.

Bu yazımyda kaldığım yerden devam ediyorum...

 

11)  “Temiz Okullar”: İlçe sınırlarındaki tüm okullarımızın her eğitim öğretim başında temizlik hizmetlerinin yapılması ile eğitim kurumlarımıza destek verilmesi..

 

12) “İbadethane” Temizlikleri: İlçe sınırlarındaki tüm camii, mescit vb ibadethanelerin üç ayda bir temizlik hizmetlerinin yapılması..

 

13) “Değirmen” Yapımı: Değirmendere sahiline, beldeye ismini veren değirmenleri simgeleyecek tarihi  bir değirmenin projelendirilerek yapılması..

 

Benzer şekilde diğer beldelere de (Halıdere, Ulaşlı, İhsaniye, Yazlık) temsili olarak ihtiyaç görülen birer adet simgesel projenin gerçekleştirilmesi..

 

13) “Cep Sineması”: İlçeyi oluşturan beldelerin ihtiyacına göre, 30-40 kişilik oturma kapasiteli ve 1 veya 2 salonlu mini cep sinemaları yapılarak hizmete açılması..

 

14) “Butik Otel”: Değirmendere’nin belediye olduğu dönemlerden kalan ve Örcün’de bulunan, mülkiyeti belediyeye ait üç katlı ve 8 odalı konağın tadilatının yapılarak, butik otel haline dönüştürülmesi..

 

15) “Akraba Topluluklar ve Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlarımız”: Gölcük’lü olup da yurt dışında da yaşayan vatandaşların, Gölcük sınırlarındaki tüm ihtiyaçlarının giderilmesi için “Çözüm Masası” oluşturularak, prosedürlerin ve işleyişinin bilgilendirmelerini, gerektiğinde onlar adına ana yurda gelmeden işlerinin halledilmesi..

 

16) “Festivallerimizin, Sempozyumlarımızın ulusal çaplı organizasyonlar haline getirilmesi”: Mevcut düzenlenen ancak sessiz ve etkisiz yapılan festival, sempozyum gibi sosyal faaliyetlerin, tüm Kocaeli ve ulusal ölçekli organizasyonlar haline getirilmesi..

 

17) “Taksi Duraklarının Yenilenmesi”: İlçeyi oluşturan beldeleri simgeleyecek mimari yapılarda taksi duraklarının inşa edilmesi..

 

18) “Gölcük  Merkez  Girişi  Düzenlemesi”: İlçe merkezinin giriş kısımlarındaki uzun yıllardır atıl durumda bulunan binaların, varsa yasal engelli süreçlerinin hızlandırılması ve ilçemizin estetik kaybına neden olan hoş olmayan yapılaşmaların düzenlemesi.

 

İlçe merkezi ve ana artellerde yer alan binaların dış yüzeylerinin bakımlarının yapılarak ilçenin modern bir görünüm kazandırılması.

 

Bu yerlerde bulunan binaların balkon ve pencerelerinde mevcut bulunan tüm anten, uydu anteni, estetikten yoksun görüntüler oluşturan çıkıntı ve yapısal farklılaşmalara sebep olan inşa ve uzantılarının düzenlenmesi.

 

19) “Yenilenebilir Enerji”: İlçenin enerji ihtiyacını sağlamak ve elde edilebilecek fazla enerjiyi sisteme satmak suretiyle de gelir elde etmek üzere çalışmalar yapılması.

 

(Yazının devamı önümüzdeki hafta yayınlanacaktır.)

 

 

Özellikle, Samanlı Dağları avantajından da faydalanarak, güneşi ve rüzgarı bol olan bölgemizin atıl kapasitelerinin AB fonları, Hazine Desteği ya da değişik proje destek fonlarından finanse edilerek enerji santrallerinin kurulması..

 

20) “Piknik  Alanları”: İlçemizin değişik alanlarına, her biri 25’şerli olmak üzere sabit barbekü ve piknik masa/oturma grupları ile mini büfeler inşa edilmesi.

 

21) “Meydan Düzenlemeleri”: Gölcük ilçesini oluşturan; Değirmendere, Halıdere, Ulaşlı, İhsaniye ve Yazlık beldelerinin özelliklerini yansıtacak ve unutturmayacak çalışmalar yapılarak, halkın onayı ve beğenisi de alınmak suretiyle, meydan düzenlemeleri yapılması..

 

22) “Meyve Suyu, Marmelat  Üretim Tesisleri”: İlçede (can çekişse de) halen var olan tarımsal alanların ekonomiye kazandırılması, çiftçilere destek olunması ve ilçe adına üretim tesislerinin oluşturulması.

 

Bu projede, meyve üreticilerinin ürünlerinin meyve suyu, marmelat, reçel imal edilmesi ambalajlanması ve pazarlamasının yapılabilmesi ile örnek bazı şehir ve ilçelerdeki gibi, en başta ulusal olmak üzere uluslar arası pazarlara sunularak üreticilerin ve dolayısıyla da ilçe ekonomisinin kalkındırılması.

 

23) “Otopark Alanlarının Ücretsiz Yapılması”: İlçe genelinde halka ait kamusal alanların belediye adına sahiplenilmesi ve bu hakkı da ihale süreci ile özelleştirilerek ilçe vatandaşlarının ekonomilerine olumsuz etki eden yol kenarlarındaki otoparkların ücretsiz hale getirilmesi..

 

Bunun yanında, daha emniyetli ve güvenilir, trafiği olumsuz etkilemeyecek alanlarda çevrili veya kapalı özel otopark alanları oluşturulması ile özellikle ilçe esnafı ve merkezde ikamet eden vatandaşların otopark sorunlarının giderilmesi..

 

24) “Çok Katlı Kapalı Pazar Yerleri”: Haftanın 7 günü açık olacak şekilde pazar yerleri oluşturulması ve pazar ve pazarcı esnafının yerleşik düzene geçirilmesi ile halkın ihtiyaçlarının her gün, dilediği yerden karşılamasına olanak sağlanması..

25) “Yerel Medya Destek”: İlçe tanıtımında önemli rol oynayan ve oynayacak olan yerel medya kuruluşlarına destek olmak için ortak çalışmalar başlatmak, medyanın güçlenmesi ve il dahili ile ülke sınırlarında etkin olabilmesinin önünün açılması..

(DEVAMI SON OLARAK BİR DAHA Kİ YAZIMDA)

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem