17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP, İzmit’i almak için Kandıra’da çalışacak!

Galip Ataman

03 Kasım 2017 tarihli yazısı

CHP, 2001 yılında kurulan AK Parti’nin girdiği her seçimi kazanması, genelde ve yerelde 15 yıl iktidar olmasının şokunu atamadı.

AK Parti’nin büyükşehir dahil belediye seçimlerinin tamamını kazanması sonrası 13-0’lık yenilginin kompleksinden kurtulamadı.

11 milletvekilinin 2 ya da 3’ünü almayı hep başarı gördü.

Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’nde de yüzde 20-25 bandı arasında dolaşıyor, yüzde 25’in üzerine çıkamıyor.

Uzağa gitmeye gerek yok. 16 Nisan Anayasa değişikliği halk oylamasında  EVET oranı yüzde 56.60 çıkarken AK Parti karşısında ittifak yapan CHP+MHP+HDP+SP+DP+DYP+DSP+Meral Akşener’in oluşturduğu HAYIR bloğunun oy oranı yüzde 43.31’de kaldı.

Son 15 yılda yapılan 5 milletvekili, 3 belediye başkanlığı, 1 Cumhurbaşkanlığı, 3 halk oylaması sonuçlarına baktığımızda AK Parti seçimlere birlik ve beraberlik içinde hazırlanarak oyunu arttırırken CHP ne yaptı?

Her seçim sonunda sonuçları tartışmak, özeleştiri yapmak, bir sonraki seçimi kazanacak politikalar üretmek yerine parti içi kavgayı tercih etti.

Kocaeli’yi İzmit, İzmit’i Kuruçeşme ile Yahya Kaptan arasında görerek oyunun üstüne yeni oy koyamadı.

Bazı yerleşim yerlerinde AK Parti’nin yanlışlarından kaybedilen oylar, CHP’nin her şeyi bildiğini sanan yöneticileri, 3-5 oyluk sanal artışı başarısıymış gibi göstererek seçmeni değil kendilerini kandırdı.

Bir zamanlar CHP’nin oy potansiyeli kırsalda, varoşlarda yaşayan seçmeni unuttu, kapısını çalmadı.

Geçtiğimiz günlerde 2019 seçimlerini konuştuğum milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve İzmit ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın geçte olsa CHP’nin eksiğini fark ederek yeni stratejiler belirlediklerini gördüm.

İzmit’i kazanmak için Kandıra’dan gelerek Yeşilova başta olmak üzere kenar mahallelere yerleşen seçmene ulaşma kararı aldıklarını öğrendim.

Bir tarafta CHP’nin oy potansiyeli mahallelerde oy kaybetmemek için çaba harcarken öte yanda Kocaeli’nin her yerinde partili partisiz her seçmene dokunmak, kapısını çalmak, sohbet etmek konusunda kararlı oldukları izlenimi aldım.

fatma-2

 

KANDIRALILARIN ETKİSİ

Milletvekili Hürriyet ve ilçe başkanı Küçükkaya’nın“İzmit’te seçimi almak için Kandıra’dan İzmit’e göç eden seçmenin kapısını mutlaka çalmalıyız. Sadece İzmit’e göç edenlerle değil Kandıra’daki yakınlarını, büyüklerini ziyaret ederek politikalarımızı, projelerimizi anlatmalıyız. Oylarını CHP’ye vermeleri konusunda ikna etmeliyiz” tespitlerine o gün de katıldığımı söylemiştim.

Yeşilova ve çevresindeki yerleşim alanlarındaki seçmen profiline baktığımızda Kandıra’dan İzmit’e göç edenlerin sonucu etkileyecek potansiyele sahip olduğu görülüyor.

Kandıranın 2000 yılında 40 bin olan köy nüfusu bugün 20 bine kadar düşmüş.

Anlamı; Kandıra köylerinde yaşayanların yarısı Kandıra’yı terk ederek Yeşilova başta olmak üzere İzmit’in doğu ve kuzeyindeki mahallelere yerleşmiş.

Nevzat Doğan’ın 7 bin 199 oy (yüzde 3.45) farkla Sefa Sirmen karşısında kazandığı 30 Mart 2014 seçimlerinde AK Parti 94 bin 739 (yüzde 45.40), CHP 87 bin 540 (yüzde 41.95) oy almıştı.

CHP’nin Yahya Kaptan dahil merkez mahallelerdeki oyu yüzde 60’ları bulurken göç alan kenar mahallelerdeki oyu yüzde 30’larda kalmış.

2019 seçim sonuçlarını etkileyecek bir diğer faktör de Meral Akşener’in AK Parti’yi küçültmek, MHP’yi siyasi partiler çöplüğüne göndermek iddiası ile kurduğu İYİ PARTİ’nin alacağı oylar.

Akşener’in hayır kampanyasında etkili olduğu seçim çevrelerine baktığımızda İYİ PARTİ’nin AK Parti’den çok CHP’ye darbe vuracağını söyleyebiliriz.

Metropol kentlerde ne kadar etkili olur bilemem ama Trakya ve Ege bölgelerinde CHP’nin kazandığı beldeler ile küçük ilçelerdeki oylar İYİ PARTİ’ye kayacağından seçimin galibi AK Parti olacaktır.

Bu tespit bana, 27 Mart 1994 İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlık seçim sonuçlarını hatırlattı.

Kocaeli’nde 41 belediyenin 17’sini RP (Refah Partisi), 7’sini RP (Doğru Yol Partisi), 6’sını SHP (Sosyaldemokrat Halkçı Parti), 2’sini CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) ve DSP (Demokratik Sol Parti) kazanmıştı.

İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Sefa Sirmen (SHP), Osman Pepe (RP), Meral Akşener (DYP) yarıştı.

Sandıklar açıldığında Sirmen’e 31 bin 487, Pepe’ye 26 bin 688, Akşener’e 20 bin 440 oy çıktı.

RP’ye gitmesi beklenen muhafazakar ve kadın seçmen oylar DYP adayı Meral Akşener’e verilince aradan sıyrılan SHP adayı Sefa Sirmen İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

23 yıl önce DYP adayı Akşener RP’nin oylarını alarak SHP adayı Sefa Sirmen’in başkan seçilmesinde etkili olmuştu.

2019 seçimlerinde tam tersi olursa şaşmam. Anketler, öngörüler öyle gösteriyor.

Akşener bu kez İYİ PARTİ genel başkanı olarak yalnız İzmit’te değil Türkiye genelinde CHP’den alacağı oylar ile istemeyerek de olsa AK Parti adaylarına seçim kazandıracaktır.

 

***************

KEV BAŞKANI, DİMYAT’A PİRİNCE

GİDERKEN EVDEKİ BULGURDAN OLDU

 

Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) ve Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz ile hiç karşılaşmadık.

Son bir yılda Kocaelispor borçlarını ödemek için KEV tesislerinin bulunduğu arsanın satışı sırasında takındığı tavır ve yaptığı açıklamalardan yeterince tanıdığımı sanıyorum.

“Tek adamlığı” seven, şeffaf olması gerekirken sorunları kapalı kapılar arkasında “ahbap-çavuş” ilişkisi ile çözmeye çalışan, her şeyi kendisinin bildiğini sanan ilginç bir kişiliği var.

Tesislerin satışı öncesi ve sonrası yaşananlar ile tapu devri sırasında dayatmacı tavrını gördükten sonra yanılmadığımı anladım.

Bir koltuğa iki karpuz sığdıran, KEV ve Kocaelispor Kulüp Başkanlıkları koltuklarında oturan Bahri Yavuz, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldu.

Kurnaz ya! Derince Belediyesine olan borçlarını ödemek için Kent Konut’tan tapu devri karşılığında 1 milyon 100 bin TL daha almak isterken bankadaki parası bir gecede 1 milyon 100 bin TL eridi.

Sizin anlayacağınız; KEV, tesislerin bulunduğu arsayı ihale ile Kent Konut’a 15 milyon 100 bin TL ile sattı, para 30 Ekim pazartesi günü KEV banka hesabına yattı.

Ama şu anda KEV’in banka hesaplarında 15 milyon 100 bin TL değil 14 milyon TL var.

Şimdi birileri çıkıp, “Galip hoca yine oturduğu yerden yazıyor. Gereksiz yere KEV yönetimini eleştirerek yıpratıyor” diyecektir.

Onların ne dediği önemli değil. Galip hocayı tanıyanlar, yazılarını okuyanlar belgesi olmadan kişi ve kurumları eleştirmeyeceklerini bilirler.

Gelelim KEV tesislerinin bulunduğu arsanın ihaleye çıktığı ve Kent Konut’a satıldığı 17 Ekim’den buyana yaşananlara, olup bitenlere.

toplu

Bir; KEV yönetimi ihale sonucunu onaylayıp resmen Kent Konut’a bildirmediği için ihale bedeli 15 milyon 100 bin lira KEV banka hesaplarına ancak 30 Ekim Pazartesi günü yatırıldı.

İki; KEV yönetimi, satışı yapılan arsanın bulunduğu Derince Belediyesinden “Borcu yoktur” yazısı alamadığı için tapu devir işlemlerine başlanamadı.

Üç; KEV borcunu ödemeye yanaşmayınca Derince Belediyesi KEV’in bankadaki 15 milyon 100 bin lira hesabından 1 milyon 100 bin lira alacağını bloke ettirdi.

Dört; Paranın bankada bloke edilmesinin ardından “borcu yoktur” yazısını alan KEV, tapu devir işlemlerine lütfen ancak dün öğleden sonra başlayabildi.

Beş; 1 milyon 100 bin lirayı belediyeye olan borçlarını kapatmak için kullanan KEV, 300 bin TL tapu harcını da ödemek zorunda kalınca bankadaki para 13 milyon 500 bin liraya düştü.

Altı; 49 bin metrekare olduğu söylenen KEV arsasının Kent Konut’a geçmesinin ardından bir zamanlar milli takımın ve uzun yıllar Kocaelispor’un kamp yaptığı, son dönemde Kadir Kurt’a otel olarak kiralanan tesisler yıkılacak.

Yedi; Büyükşehir Belediyesi, satın aldığı 49 bin metrekare arsanın spor alanından konut alanına dönüştürmek için imar değişikliği yaparken bir başka yerde aynı ölçüde arsayı spor alanı olarak belirleyecek.

Sekiz; KEV bir süre önce Ankara Caddesindeki binasını 750 bin liraya satmasına rağmen gelinen noktada çalışanların parasını ve öğrenci burslarını ödeyemez hale geldi.

Dokuz; Geçtiğimiz günlerde Derince Sopalı’daki tesislerin bulunduğu arsanın satışından elde ettiği 15 milyon 100 bin lira bir hafta içinde 1 milyon 400 bin buharlaşarak uçtu ve bankada 13 milyon 700 bin TL kaldı.

On; Gözler, Kapalı kapılar arkasında yapılan ikili görüşmelerde 30 milyonu Kocaelispor’un vergi ve prim, 10 milyonu futbolcu transferi için olmak üzere Kent Konut marifetiyle ödeneceği vaat edilen 40 milyon TL’ye çevrildi.

On bir; KEV’e ait arsanın Kent Konut’a satışından en karlı çıkan kurum, kaçak ve ruhsatsız olan tesisleri için belediye encümenince kabul edilen 1 milyon 100 bin TL’yi tahsil etme umudu olmayan Derince Belediyesi oldu. Derince Belediyesi beklemediği bir dönemde kasasında 1 milyon 100 bin lira buldu.

 

 

**********************

ET BALIK KURUMU MU

ET VE SÜT KURUMU MU?

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, aylardır et fiyatlarına müdahale edeceğini söylüyor.

download

Yaptığı açıklamalarda, İnşaallah çok hızlı bir şekilde  özellikle de  dar gelirli insanlar Et ve Süt Kurumu mağazalarından ucuz et yiyebilecekler” diyor.

Aslen Şanlı Urfalı olan, AK Parti’nin aday göstermediği dönemde bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, bir süredir Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koltuğunda oturan Fakıbaba, iyi söylüyor hoş söylüyor da ucuz et satacağını söylediği “Et ve Süt Kurumu Mağaza” sayısı iki elin 10 parmağı kadar.

Ankara’da 4, Adana’da 2, Erzurum’da 2, Ağrı, Bingöl, Denizli, Diyarbakır, Sakarya ve Yozgat’ta birer kombine ya da mağaza olduğunu dikkate aldığımızda bu iller dışındaki illerde oturanlar “ucuz et” almak için il il dolaşmazlar.

İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Kayseri, Mersin, Hatay’ın da aralarında olduğu illerde yaşayan milyonlarca vatandaş “ucuz et” için  yukarda saydığım illere gitmek zorunda kalacaklar.

Karadeniz ve Trakya’daki illerde yaşayanlar “ucuz et” almak için hangi illerdeki Et ve Süt Kurumuna gidecek?

Kimse kusura bakmasın ama Bakan Fakıbaba ile Et ve Süt Kurumu yöneticileri milyonlarla dalga geçiyor.

Dahası her ildeki “Et Balık Kurumu” olduğunu söyleyerek vatandaşın aklıyla alay ediyor.

Kocaeli Et Balık Kurumu yöneticileri ile konuştum.

İşte anlattıkları, “Bizler, Et ve Balık Kurumu bayisi iken kurum Et ve Süt Kurumuna dönüştü. Biz bayileri olarak mağazamıza getirdikleri ürünler, ucuz satıyorduk. İki ay önce sözleşmelerimiz bitti ama Et ve Süt Kurumu yenilemedi. Biz onların bayisiymiş gibi özel firma olarak Sakarya’daki kombineye gidiyoruz. Ürünlerimizi alıyoruz. Üzerine bir iki liralık karımızı koyarak satıyoruz”.

Sizin anlayacağınız; Dün Et Balık Kurumu bayii olan, bugün her kasap gibi ürün almak dışında Et ve Süt Kurumu ile 2 aydır hiçbir yasal bağı olmayan et mağaza yöneticileri sürümden kazandıklarını söylüyorlar.

Umarım Bakan Fakıbaba başta olmak üzere Et ve Süt Kurum yöneticileri vatandaşı “enayi” yerine koyduklarının farkına varırlar, özür dilerler.

Ardından da 2 aydır yenilemedikleri Et ve Balık Kurumu bayilik

sözleşmelerini yenileyerek vatandaşın saydığım 10 ildeki Et ve Süt Kurumu mağazalarındaki fiyatlar üzerinden satış yaparlar.

798f5a72-1dc7-4e45-b00c-20b38de6fd38

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem