26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kartepe’ye dağ kızağı

Galip Ataman

01 Kasım 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 26-28 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdiği “Kartepe Zirvesi”nde, FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz darbe girişimini yazdık, çizdik, sahiplendik, eleştirdik.

Birkaç cümle de “Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu”na 3 gün ev sahipliği yapan Kartepe The Green Park Hotel’den de bahsetmek istiyorum.

Otel sahibi Adil Üstündağ’ı, STFA’nın işi bıraktığı, yarım kalan otel inşaatını kimsenin devam ettirmeye cesaret edemediği 2004 yılında tanıdım.

Ticareti özel sektör kuralları içinde yapan, devletin tüm kurum ve yöneticilerine saygıda kusur etmeyen Adil Üstündağ, gözünü karartarak yarım kalan inşaatına talip oldu.
“The Greenpark Kartepe Resorts Hotels ve Kış Sporları Merkezi”ni 3 yıl süre tanınmasına rağmen 10 ayda bitirerek hizmete açtı.

Yaptığı çılgın atılım ve yatırımlarla Kocaeli adını dünyaya duyuran cesur ve gözü kara iş adamı Adil Üstündağ, otellerinden ve ampul fabrikasından kazandığı para ile Samanlı dağlarının 1600 metre zirvesindeki Kartepe’ye milyon dolarlar harcadı, binlerce kişiye aş ve iş verdi.

Ama siyasiler ve bürokratlar başta olmak üzere Kocaelililer bırakın destek olmayı köstek oldu.

“Dünyada teleferiği olmayan tek Kış Sporları Merkezi” olarak anılan Kartepe The Green Park Hotel sahibi Üstündağ’ın yapacağı teleferik projesini engellediler.

Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi The Green Park Hotel’i yapan, hizmete açan Adil Üstündağ’ı kabullenemediler.

KARTEPE

Ankara’da önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giden, ardından Çankaya’da Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ı ziyaret eden Adil Üstündağ ile önceki akşam

“Kartepe Zirvesi”ni konuştuk.

İlk cümlesi, “Galip abi, 3 gün süren sempozyumdan yüzümüzün akıyla çıktık.

Yaklaşık 3 bin kişiye en üst düzeyde hizmet verdik. Katılımcıların da memnun kaldıklarını düşünüyorum” oldu.
Adil beyi dinlerken Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un “Kartepe Zirvesi Davos’u geçer” cümlesini anımsadım.

The Green Park Hotel ve gülen yüzlü çalışanları olmasaydı Büyükşehir Belediyesi böyle bir toplantıyı Kocaeli’de nerede yapacaklardı diye de düşünmekten kendimi alamadım.

Adil Üstündağ’ın projesini ve parasını hazırladığı teleferiğe yıllardır engel çıkaranların seyirlik bir teleferik projesini desteklemelerine anlam veremedim.

Türkiye’deki tüm kayak ve kış sporları merkezlerine belediyeler, siyasiler, bürokratlar destek verirken Kartepe’de Adil Üstündağ’a tavırlı olmalarına üzüldüm.

 

Umudum; Muğla, Mersin, Samsun ve Diyarbakır’da turizme verdiği destekle ünlenen, Kocaeli’de turizmi önceliklerinin ilk sırasına alan Vali Hüseyin Aksoy da.

“Kartepe Zirvesi” münasebetiyle çıktığı Kartepe’deki The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi’ni gündemine alır, diğer illerde olduğu gibi sahip çıkar.

Kış aylarında kayak ve snowboard, yaz aylarında futbol ve salon spor severlerine 4 mevsim hizmet veren ilk dağ otel ile kış Bursa Uludağ’a rakip olan
The Green Park Hotel sahibi Adil Üstündağ’a Kartepe’yi sordum.

Yaptıklarını değil yapacaklarını anlatırken, “Türkiye’deki kayak pistleri olan tesisleri arasında bugüne kadar ölümlü kazaların yaşanmadığı tek tesise sahibiz. Kar düşmeden telesiyejleri ve kablolarının röntgenlerini çektirip elden geçiriyoruz. Amacımız tesislerimizden yararlanan misafirlerimizin burnunun kanamaması, en üst seviyede hizmet alması” dedi.

Arkasından Disneyland benzeri eğlence ünitelerinin yer alacağı vizyon projeden bahsederken “Dağ Kızağı” müjdesini verdi.

Adrenalin tutkunlarının büyük ilgi gösterdiği dağ kızağına başta Avusturya olmak üzere İtalya ve Almanya’da büyük ilgi olduğunu anlatan Adil Üstündağ’ı kararlı gördüm.

Ancak 1.5 kilometre uzunluğunda ormanda ağaçlar arasındaki dağ kızağına yaklaşık 30 milyon TL harcamayı düşünen Adil Üstündağ’ın tek endişesi ve korkusu; teleferikte olduğu gibi engeller çıkarılacak olması.

Benim tanıdığım Adil Üstündağ verdiği sözleri tutar, pes etmez.

 

**************

KARTEPE ZİRVESİ’NDE

AKIN DEVECİ FARKI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi        “Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu” düzenleyerek bir ‘ilk’e daha imza attı.

26-28 Ekim tarihlerinde Kartepe The Green Park Hotel’de gerçekleştirilen “Kartepe Zirvesi” düşünce ve dünyaya vermek istediği mesaj açısından doğru ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesine yakışan bir projeydi.

3 günlük zirveye davet edilen konuşmacılar ile konuşmalarına, kapanışta yapılan sonuç değerlendirmesine baktığımızda Büyükşehir Belediyesi açısından amacına ulaştığını, verilmek istenen mesajın verildiğini söyleyebiliriz.

Ancak Kocaeli Üniversitesi’nin Sakarya Üniversitesi gölgesinde bırakılması, konuşmacıların daha çok AK Parti’ye yakın olması dikkat çekti.

“Parayı veren düdüğü çalar” “misali, sempozyumun yaklaşık 2.5 milyon TL olduğu iddia edilen harcamaları üstlenen Büyükşehir Belediyesinin konu ve konuşmacı seçiminde akademik kriterlerden çok politik tavır sergilemesi Kocaeli Üniversitesinin önüne geçti

Sunum yapanların büyük çoğunluğu akademisyen olmasına rağmen bilimsel analizlerden çok kişisel ve eksik mesajların verilmesi “Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumun” siyasi şova dönüşmesine neden oldu.

FETÖ/PDY silahlı terör örtünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimine engel olmak için şehit düşenlerin yakınlarıyla gazileri temsilen konuşmacı olmaması da eksiklikti.

Davetli konuşmacılara miktarı bilinmeyen ödemeler yapılırken Kocaeli Üniversitesi hocalarının unutulmasının mutlaka bir gerekçesi olmalıydı.

1 Eylül 2016’da yayınlanan 672 Sayılı KHK ile “Hava Kuvvetleri İmamı” olduğu iddiası ile ihraç edilenve hakkında yakalama kararı çıkarılan İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi firari Yar. Doç. Dr. Adil Öksüz’ün görev yaptığı Sakarya Üniversitesi korunup kollanmasının nedenini de anlayabilmiş değilim.

En çok dikkat çeken de “KartepeZirevsi” öncesi akademisyen olarak değil de AK Parti milletvekili aday adayı kimliği ile öne çıkmak isteyen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bingöloldu.

“Sempozyum Düzenleme, Yürütme ve DeğerlendirmeKurulu” üyesi olan,2 oturumdamoderatör, 4 oturumda konuşmacı olarak görev alanYılmaz hocanın“KartepeZirvesi”ne neden katılmadığı da sır gibi saklanıyor.

Aksaklıklara, yanlı konuşmacı seçimine, haddini aşan ifadeler kullanılmasına rağmen “Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu” düzenleyen Kocaeli BüyükşehirBelediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere görev alan, özveri ile çalışan herkesi kutluyorum

İlk olması nedeniyle yaşanan aksaklıkların önümüzdeki yıllarda yapılacak sempozyumlarda dikkate alınacağını umuyorum.

YEREL-MEDYA  

15 TEMMUZ VE YEREL MEDYA

Pazartesi günkü yazımda, sempozyumda yerel gazeteci konuşturulmamasına dikkat çekerken,Kocaeli Üniversitesi adına konuşturulan birinin “15 Temmuz darbe girişimine sadece 3 yerel gazete karşı çıktı, diğerleri suskun kaldı” açıklamasını eleştirmiştim.

Bugün, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Deveci’nin Kocaeli yerel basının 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesindeki rolünü bilimsel kriterler ve objektif olarak değerlendiren

sempozyumdaki konuşmasına yer vermek istiyorum.

Sevgili Akın konuşmasına5 Temmuz darbe girişiminde önemli bir sivil iradenin ortaya konulduğunun, toplumsal direnişin hızla örgütlendiğinin tespiti hepimizce yapılmıştır. Hatta belki bugün bu zirveye vesile olan başlıca faktör de bu sivil iradenin varlığıdır. Burada tabir-i caizse aslan payının Cumhurbaşkanının çağrısı olduğunu gerçeğini kabul etmek gerekir. Bu hususu medya rolünü daha belirginleştirmek için açmak istiyorum, geçmişteki karizmatik liderlerin askeri müdahalelere karşı direniş göstermediği düşüncesi yerine, bu noktadaki çağrılarını topluma ulaştıramadığı fikri daha akla yatkın duruyor kanaatimce o gece gerçekleşen toplanmaların tümünün mikro ölçekte vatandaş inisiyatifi ile gerçekleştiği görülmektedir. Kocaeli yerel basını bu noktada toplanma alanları ve il yetkililerinin konumları hakkında halkı haberdar ederek olası bir sosyolojik karşılaşmanın gerçekleşmesi hususunda büyük rol oynamıştır” diyerek başladı.

Yüksek lisans öğrencisi olma özelliği dışında Kocaeli Üniversitesi ile hiçbir bağı olmayan bir kişinin Kocaeli Üniversitesi adına yaptığı konuşmada 15 Temmuz ve sonrası FETÖ/PDY silahlı terör örgütünü lanetleyen haber ve yazıları yok sayarken Akın Deveci akademisyen kimliği ile Kocaeli’nin yerel yöneticileri gibi kamu seçkinlerinin ve bununla beraber Galip Ataman, İsmet Çiğit gibi ilimizde köşe sahibi yazarlar olan söylem seçkinlerinin ortak bir dil geliştirmiş olması daha önce de ifade ettiğimiz gibi sosyolojik bir karmaşanın önüne geçmek suretiyle o gece yaşanacak olası kaosun engellenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Üstelik bu çağrı darbe girişiminin gidiş hattına göre değil ilk anda yapıldı ve bu yüzden büyük bir önem taşıyor” dedi.

Yerel basının önemine dikkat çekerken şu cümleleri kullandı, “Yerel basının gücü çoğu zaman azımsanıyor ve hatta önemsenmiyor ancak insanlar yerelde seçkinlerin kullanmış olduğu tavır ve ifadelerden yola çıkarak belli alanlarda örgütlendi ve toplanma tercihinde bulundular. Bu anlamda yerel medyanın önemini azımsamamalı ve küçümsememeliyiz.”

 

**************

CHP’DEN, TRAMVAY

VE METROYA DESTEK 

Eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri CHP’liler ile yıldızım bir türlü barışmıyor.

CHP’li 40 yıllık dostlarım, il başkanlığı yapan meslek yüksekokuldan öğrencilerim bile gerçekleri yazdığım eleştirilerimden rahatsız oluyorlar.

CHP Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar var ki, yazdığım yazılar, yaptığım eleştiriler sonrası açıklama göndermek, varsa yanlışları düzeltmek yerine meydan okuyarak haklı olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

CHP’de çok küçük bir azınlık yazılarımdan rahatsız olsa da ülke sorunlarını tartıştığım dostlarımın büyük çoğunluğunu CHP’liler oluşturuyor.

Önceki gün geleceğini söyleyen AK Parti Milletvekili M. Akif Yılmaz’ı beklerken eleştirdiğim CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ile İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya “Çayınızı içmeye geldik” dediler.

Fatma hanım ile hiç karşı karşıya gelmedik, bir kez telefonda konuştuk.

Sohbet ederken bugüne kadar tanımadığımın bir eksiklik olduğunu gördüm.

Yazılarımda fazlasıyla eleştirdiğim CHP’nin kadın milletvekili Hürriyet’i ilk karşılaşmamada yormamak ve üzmemek için sohbetin olabildiğince samimi bir ortamda geçmesine özen gösterdim.

Bir ara rahatsız olur gibi olan Fatma hanımı üzmemek için sohbeti resmi olmaktan çıkartıp özele dönüştürdük.

FATMAKAPLANHÜRRİYET

Konuşmalarımızın çoğunun yazılmaması koşuluyla her şeyi konuştuk.

“Kamuoyunda CHP’nin tramvaya ve metroya karşı olduğu yolunda izlenimler alıyorum, açıklamalar okuyorum” soruma milletvekili Hürriyet’in cevabı net ve açıktı, “Bizler metroyu da tramvayı da destekliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Bey, metronun devlet tarafından yapılması için bizden destek istediğinde memnuniyetle kabul ettik ve bakan beyle konuştuk” dedi.

Siyaset dahil çok şey anlattı. Yazılması gerekenleri sevgili Ozan Özgenç’in röportajında okuyabilirsiniz.

CHP Milletvekili Fatma hanımı tanımaktan memnun olduğumu, samimi sohbetinden büyük keyif aldığımı itiraf etmek istiyorum.

Aylar, yıllar sonra da karşılaştığım CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ile sohbetlerin önümüzdeki günlerde devam edeceğini umuyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi