19 Temmuz 2019 Cuma

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Bakanlığın çağırmasını bekliyoruz”

31 Ekim 2017 tarihli yazısı

Yaklaşık iki ay önce çıkarılan 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı "Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü", Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı da "Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü" olmuştu.

Bu kararnamenin ardından ise sağlıkta il ve ilçelerdeki teşkilat yapılanmalarında da değişikliğe gidilmesi bekleniyordu.

Süreç bir yandan ilerlerken, bir yandan gazete haberlerinde görünen isimlerin hala eski görevleriyle isimlendirilmesi, benim gibi pek çok kişinin de kafasını karıştırıyordu.

Bazı yayın organlarında çıkan haberlerde ise, 1 Kasım itibariyle sürecin tamamlanacağı yazıyordu.

Merak edilenleri sormak için dün İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz’ı aradım.

Sürecin nasıl ilerlediğini ve durumun ne olduğunu sordum.

Mürsel Durmaz, öyle gazetelerde fotoğraf verip, reklam yapmayı seven biri değil ama son derece kibar ve iletişime açık bir insan.

Zaten tüm sorularıma gayet samimi cevaplar verdi.

Mürsel Bey 1 Kasım söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını söylerken, süreci de şöyle anlattı:

“45 GÜN DAHA VAR”

“1 Kasım iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Süreç hala devam ediyor. Halk Sağlığı Müdürlüğü tamamen bize devredildi. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği de neredeyse devredilmiş durumda. Bakanlık, hepimizi işlerimize devam etmek koşuluyla, ilgili müdürlükleri lağvetmişti. Geçiş süreci olarak, 3 ay gibi bir süre belirledi bakanlık. Bunun 45 günü tamamlandı. Geride 45 gün daha var. Bu sürede yapılan değişikliklerin altını dolduracak çalışmaları tamamlayacağız. Aralık ayı ortası gibi süreç tamamlanmış olacak.”

“BAKANLIĞIN ÇAĞIRMASINI BEKLİYORUZ”

“Türkiye’nin hiç bir şehrinde, henüz tam bir birleşme yok. Şu anda Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinin bütün işleri bize devredilmiş durumda. Atamalar, ihaleler, ödemeler, yani idari ve mali işler diyebileceğimiz konular da İl Sağlık Müdürlüğü yetki ve sorumluluk alanında artık. Şimdi bakanlığın bizi çağırmasını bekliyoruz.”

“MÜDÜR YARDIMCILARI BAŞKAN OLDU”

Bu değişikliklerle birlikte İl Sağlık Müdürlüğünün idari yapılanmasında oluşacak değişiklikleri de soruyorum Mürsel Beye. Durmaz, yaklaşık 20 gün önce idari yapıda değişikliğe gidildiğini belirtiyor. Kocaeli, nüfusa göre İ5 olarak adlandırılan, 1,5-2,5 milyon nüfuslu şehirler arasında kaldığı için, İl Sağlık Müdürlüğü’nde 5 daire başkanlığı oluşturulacak diyor. Yönetim Hizmetleri Başkanlığı, Destek Hizmetleri Başkanlığı, Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, Kamu Hastaneleri ve Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı ve Halk Sağlığı ve İlaç ve Tıbbi Cihaz Başkanlığı.

“Ancak bu 5 daire başkanın aslında müdür yardımcısı zaten. Yeni sistemde başkan olarak değerlendiriliyor. 9 tane de başkan yardımcısı olacak. İlçelerde ise yine ilçe sağlık müdürlükleri üzerinden sistem devam edecek.” diyor.

Mürsel beyin açıklamaları, durumu biraz daha netleştiriyor.

Yani, bir süredir benim de değindiğim, Kocaeli’deki kamu hastanelerinde yaşanan aksaklıkların çözüme ulaşması için, bu birleşmenin tamamlanması da önemli bir etken olacaktır.

Çünkü, ihaleyi başkasının yaptığı, parayı başkasının ödediği, personel özlük haklarının, atamaların başka birinde olduğu karmakarışık bir sağlık yapılanması vardı.

Bu birleşmenin, tüm Türkiye’de olduğu gibi, Kocaeli’de de olumlu bir etki yaratacağı beklentisi var bende.

Bunun yanında, idarecilerin birbirleriyle yarışıp, kendi müdürlüğünü ön plana çıkarma yarışı da son bulacaktır.

İşin gerçeği, Mürsel Bey o tarzda bir insan olmadı hiç.

Kendisine de konuşmanın sonunda sordum.

“Neden, hiç ortalarda yoksunuz? Bir ara görünün, bizlere de misafir olun, insanlar sizi tanısın” dedim.

O benim tarzım değil. İki tane yumurtayı kırıp da, bakın ne güzel yemek yaptım demenin anlamı yok. Gerçekten güzel bir yemek yaparsınız. O zaman, bakın ne güzel bir yemek dersiniz.” diyor.

Sektördeki tanıdıklarımın da çok olumlu bahsettikleri Mürsel Beye, ben de teşekkür ediyorum.

Hem, samimi açıklamaları, hem de reklam peşinde koşan bürokratlar arasında, beğendiğim tarzı sebebiyle.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem