26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

3 günlük Kartepe Zirvesi'nde iki ton ‘kırmızı et’ tüketildi

Galip Ataman

30 Ekim 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu” Kartepe The Green Park Otelde yapıldı.

26-28 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen “Kartepe Zirvesine” yerli ve yabancı siyasetçiler, rektörler, akademisyenler, İstanbul gazetecilerinden oluşan 26 ülkeden 187 konuşmacı katıldı.

İstanbul gazetelerinin görmediği, sunum yapan gazeteciler dahil köşe yazarlarının yazmadığı “Kartepe Zirvesi” konusunun her yıl değişecek olmasını ve bu yıl 15 Temmuz ve Darbeler” seçilmesini beğendim.

3 günlük sempozyumdan akıllarda sadece Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un, “Zirvenin Davos’u geçerek dünya çapında ses getireceğine inanıyorum” cümlesi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Önce Gezi olayları, arkasından 17/25 Aralık ve PKK başarısız olunca 15 Temmuz darbesini denediler”sözü.

AB Genişlemeden Sorumlu eski Komiseri Gunter Verheugen’in, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ihtiyacından çok Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ihtiyacı var” açıklaması kaldı.

Başka? Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumuna katılan konukların konakladığı Adil Üstündağ’a ait “Kartepe The Green Park Otelin” kusursuz ev sahipliği.

Sunumların ve oturumların 15 Temmuz Darbe girişiminin püskürtülmesinde öne çıkan “Demokrasi, Milli İrade, Ömer Halisdemir, Erol Ölçok, Prof. Dr. İlhan Varank” gibi sembol isimlerin verildiği salonlarda yapılması.

En çok da 3 gün boyunca yaklaşık 3 bin kişiye Antrikot, Bonfile, Biftek ağırlıklı olmak üzere 2 ton kırmızı et tüketilmesi.

Özellikle yabancı konukların, Samanlı Dağlarının 1.600 metre zirvesinde 4 mevsimin yaşandığı, deniz ve göl manzaralı “Kartepe The Green Park Otelin” gülen yüzlü çalışanlarının verdiği hizmetten memnun ayrılması.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden kaynaklanan organizasyon ve güvenlik aksaklıklarını saymazsak “Kartepe Zirvesi” amacına ulaştı.

“Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumunu” düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve tüm ekibini kutluyorum.

Konukların ağırlanması dahil organizasyonun aksamadan yürütülmesinde her türlü özveriyi gösteren Kartepe The Green Park Otel sahibi Adil Üstündağ başta olmak üzere tüm çalışanları tebrik ediyorum.

DARBE-VE-YEREL-ME3DYA

 

KOCAELİ MEDYASI

26 ülkeden 180 konuşmacının 26 oturumda 140 tebliğ sunduğu “Kartepe Zirvesi”ne katılmadım ama www.kartepezirvesi.com’dan takip ettim.

Darbelerin çeşitli yönleriyle ele alındığı, yerel ve ulusal medya haberlerinin konuşulduğu “Kartepe Zirvesi”nde dikkatimi “Medyanın En Uzun Gecesi, 15 Temmuz”, “15 Temmuz ve Medya”, “Darbeler ve Yeni Medya”, “Darbeler ve Yerel Medya”, “15 Temmuz ve Uluslararası Medya” çekti.

En çok da “Darbeler ve Yerel Medya” sunumunda yerel gazetecilerin olmaması ve Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Dr. Ali Yeşildal’ın

“Kartepe Zirvesi’nin amacı, tarihe not düşmek ve konuşulanları 10 sene sonra çocuklarımız okuyunca çok şey öğrenecekler” sözleri.

Kocaeli Üniversitesi adına konuşan yüksek lisans öğrencisi Burçin Sağlam’ın 15 Temmuz darbe kalkışmasında Bizim Yaka, Çağdaş, Mavi Kocaeli, Büyük Kocaeli, Gebze ve Gölcük’teki yerel gazeteleri yok sayıp sadece Kocaeli, Özgür ve Demokrat Kocaeli Gazetelerinin darbeye karşı durduğunu söylemesi.

“Darbeler ve Yerel Medya” oturumunda kapatılan yerel gazetelerden, çalışan gazetecilerin işsiz kalmasından tek kelime edilmemesi.

1FETÖ/PDY Silahlı terör örgütünün kalkıştığı darbe girişiminde Kocaeli’de hangi yerel gazetelerle gazetecilerin dik ve karşı durduğunu merak edenler o günlerin gazete arşivlerini taradıklarında görürler.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesinin 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında yayınladığı 100 sayfalık “15 Temmuz Milli İrade Destanı” dergisini inceleyenler yalnız 15 Temmuz 2016’da değil sonrasında da neler yazdığını okurlar.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilkini düzenlediği “Kartepe Zirvesi”nin “Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu” amacına ulaşmıştır.

Düzenleyenleri, konuşmacıları, destek verenleri, emek harcayanları kutluyorum.

“Darbeler ve Yerel Medya” oturumunda Kocaeli Medyasını unutanların ve eksik bilgilerle tarihe not düşüldüğünü söyleyenlerin özür borcu olduğunu hatırlatıyorum.

KARTEPE-ZİRVE

 

**************

AKŞENER, İYİ PARTİ’YE

“İYİ”BAŞKAN ARIYOR

 

MHP genel başkanı yaptırmayan Kocaeli’nin öz evladı Meral Akşener tehdit ve şantajlara rağmen “İyi Parti” genel başkanı oldu.

Parti kurmak yetmiyor. Akşener’in hedeflerine ulaşması, başarılı olması için kamuoyunda karşılık bulması, TBMM’de gurup kurması gerekiyor.

2019’da yapılacak yerel yönetimler, milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde iddiasını devam ettirebilmesi için sırada illerde ve ilçelerde örgütlenmesi var.

İyi Parti genel başkanı Meral Akşener, genel idare kurulu üyesi Lütfü Türkkan, merkez disiplin kurulu başkanı Cumali Durmuş, kurucu üye Ruhittin Sönmez olunca Kocaeli il başkanının kim olacağı da merak ediliyor.

Belki de bir iki gün içinde Kocaeli il başkanı Meral Akşener tarafından açıklanarak bir ilk yaşanacak.

Peki, İyi Parti Kocaeli il başkanı kim olacak?

Genel başkan Meral Akşener’in önüne hangi isimler konacak?

Akşener önerilen 3 isimden hangisine “İl başkanlığı hayırlı olsun” diyecek?

Bugün Akşener’e verilecek dosyada;  Wellborn Otel sahibi iş adamı Haluk Ulusoy, MHP ilçe başkanlığı ve MYK üyeliği yapan, Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen Şanbaz Yıldız, bir dönem KSO Başkanlığı yapan Yılmaz Kanbak isimleri var.

Akşener’in ilk tercihinin Haluk Ulusoy olacağını, olumsuz cevap alması halinde Şanbaz Yıldız’ı il başkanı atayacaktır.

Hayırlı olsun diyelim.

4

 

AKŞENER HEP SİYASİ FİGÜR

İyi Parti’yi kuran ve genel başkanı seçilen Meral Akşener son 25 yıldır siyasetin içinde aktif rol aldı.

İlk denemesini, 1994 yılında Sefa Sirmen ve Osman Pepe ile İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışarak verdi.

Akşener başkan seçilemedi ama merkez sağ ve muhafazakar seçmenin oylarını alarak Osman Pepe’nin seçim kaybetmesine, Sefa Sirmen’in seçim kazanmasında etkili oldu.

20, 21, 23, 24, 25. Dönemlerde milletvekili seçildi, İçişleri Bakanlığı yaptı, TBMM Başkanlık koltuğunda oturdu.

Hırslı bir politikacı olan, ilkelerine ters düşen lidere bayrak açan Meral Akşener ilk muhalefetini, 1999 DYP Genel Başkanlık seçiminde Tansu Çiller’in karşısında aday olan Köksal Toptan’ın yanında yer alarak gösterdi.

2000 yılında DYP İstanbul il başkanı olan bugün İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu tarafından “hainlikle” suçlanarak istifası istendi ve 4 Temmuz 2001 günü DYP ile yollarını ayırdı.

Fazilet Partisi’nin kapatılmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve “yenilikçi” hareketi başlatan bağımsız milletvekili Abdullah Gül’ün de aralarında bulunduğu 30 milletvekili ile birlikte hareket eden Meral Akşener bu ekiple de yollarını ayırdı.
Takvimler 3 Kasım 2001’i gösterirken Akşener MHP’ye geçerek Devlet Bahçeli’nin sağ kolu oldu.
MHP’nin 3 Kasım 2002 seçimlerinde baraj altında kalmasının ardından bir süre köşesine çekilen Akşener, 2004 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

2007 seçimlerinde MHP milletvekili olarak TBMM’ye giren Akşener adı 2011’de Devlet Bahçeli’nin alternatifi olarak konuşulmaya başladı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde Akşener-Bahçeli bir kez daha karşı karşıya geldi.

3 Kasım seçimlerinde aday gösterilmeyince, Akşener’in Bahçeli ve MHP ile yollarının ayrılışının startı verildi.

MHP ile yollarının ayrılmasının ardından yaklaşık 2 yıldır yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Meral Akşener, “İyi Parti”yi geçtiğimiz günlerde kurarak “2019 seçimlerinde ben de varım” dedi.

 

PERİNCEK’E YAKIŞMADI

Meral Akşener’in genel başkan seçildiği “İYİ Parti” kurulmasıyla ilk günden başta Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek olmak üzere siyasilerin uykusunu kaçırmaya başladı.

Kurulduğu tarihten buyana girdiği seçimlerde hiçbir varlık gösteremeyen Vatan Partisi genel başkanı Perinçek’in siyasi ahlak ve kültüre yakışmayan bir şekilde İYİ Parti’nin adı ve logosu ile alay etmesi büyük tepki aldı.

İyi Parti için “iyi bir boya markası, çocuk maması, çorba markası, düdüklü tencere markası olabilir” diyen ve Türkiye’de satıcı kültürüyle ilk kez parti kurulduğunu söyleyen Perinçek, genel başkanı olduğu Vatan Partisi’nin neden seçmenden oy alamadığını ispatlamış oldu.

 

******************

cumhuriyet-1

CUMHURİYETİ COŞKU İLE KUTLADIK 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği “Cumhuriyeti” 94’üncü yılında coşkuyla kutladık.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan, 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açmasıyla süren “Kurtuluş Savaşı Destanı” 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilanı ile noktalandı.

Aradan geçen 94 yılda geriye dönüp baktığımızda Cumhuriyete, devrimlere karşı çıkanlar olsa da Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün güvendiği ve emanet ettiği gençlik tarafından korundu, yaşatıldı, ilelebet de yaşatılacak.

Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın Demokrasi. Ne Mutlu Türküm Diyene.

CUMHURİYET-COŞKUSU-2

 

*************

KOMSUOĞLU AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Kocaeli Üniversitesi efsane rektörü, 23 Ocak 2008 tarihinde 62 yaşındayken vefat eden Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun annesi, Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun kayınvalidesi, Ayşegül ve İpek’in babaannesi Adile Komsuoğlu yaşamını kaybetti.

98 yaşında vefat eden Adile Komsuoğlu, memleketi Isparta’nın Yalvaç ilçesi aile kabristanında toprağa verildi. Komsuoğlu ailesine başsağlığı diliyorum.

KOMSUOĞLU

 

***************

AHMET KÜÇÜKÖRS’E

BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN

İzmit’in köklü ailelerinden, İzmitlilerin yakından tanıdığı, Alemdar Caddesindeki MEG Restorant işletme müdürü Ahmet Küçükörs, işyerinde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı.

58 yaşında, evli, 3 çocuk babası Ahmet Küçükörs’ün tedavisine Medicak Park Hastanesi yoğun bakımda devam ediliyor.

Yakınlarına göz hareketleri ile tepki veren, laboratuvar bulguları olumlu çıkan sevgili Ahmet’in en kısa zamanda aramıza dönmesini beklerken Küçükörs ailesine ve çalışma arkadaşlarına “geçmiş olsun” diyorum.

aqhmet-küçükörs

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi