21 Temmuz 2019 Pazar

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İsim vermekle bitmiyor?

30 Ekim 2017 tarihli yazısı

Geçtiğimiz hafta malumunuz Kartepe’deki Yıldız Entegre Meslek Lisesi'ni ziyaret ettim.  Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti olarak kentimizde gazetecilikle ilgili üç meslek lisemiz bulunuyor.  Bunlardan biri Kartepe’de olan, diğeri Gölcük ve üçüncüsü de  Karamürsel’de olan. İlk olarak Kartepe’deki okulumuzu ziyaret ettim. Kocaeli’nin büyük sanayi kuruluşlarından biri, limanı olan ve ekonomik olarak da sıkıntısı olmayan büyük bir sanayi kuruluşu. Geçen haftada bu okulumuzla ilgili  eksiklikleri belirten bir yazı yazdım. sağ olsun Milli Eğitim Müdürlüğümüzden okulumuz aranarak bu konuda bilgi istendiğini de duydum. 

Burada benim amacım devlet tarafından yaptırılmasından ziyade, okula ismini veren bu sanayi kuruluşunun yaptırmasını istemekti. 

Yoksa il Milli Eğitim Müdürümüz sevgili Rasim Çelik hocamıza oradaki eksikleri söylesem emin olun bir ay geçmeden eksikliklerin tümü tamamlanırdı. Öğrencilerimiz de gazetecilik, radyo, televizyon ve Halkla İlişkiler anlamında kitap üzerinden değil, uygulamalı olarak mesleklerini öğrenebilirlerdi.

 Ben de bu ülkenin bir vatandaşı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve  Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin Başkanı olarak Kartepe’deki okula ismini veren firmanın sahibi Fehmi Yıldız’dan randevu almak için sekreterini aradım. 

İki gün sonra bu şirketten arandım. 

Ben randevu beklerken sekreter hanım Fehmi Bey’in telefonda görüşeceğimi aktarması üzerine ben randevu talep ettiğimi telefonla görüşmek noktasında konunun aktarılamayacağını söylememe karşın ilk önce telefondan konunun aktarılması gerektiğini söyleyince kendisi ile telefonda görüştüm. 

İlk başta şunu söyleyim. Benim ne bir çocuğum, ne bir akrabamın çocuğu, ne de bir arkadaşımın çocuğu okulda okumuyor. Daha doğrusu gazetecilik ile ilgili kentimizde ki üç okulda da böyle bir yakınım yok.

Ama mesleğimizin gelişmesi mektepli meslektaşlarımızın sayısının artması adına bu konuyu kendimize görev edindik.

İletişim Fakültemizle olan diyaloğumuz da tamamen bundan. 

Tabi ben telefonda kısaca ilk önce böylesi bir okulu kentimize kazandırdığı için kendisine teşekkür ettim. Ardından da firmasının ismini, taşıyan günde binlerce insanın araçlarıyla önünden geçtiği bu okulun birkaç eksiği olduğunu belirterek destek istedim.

 Fehmi Yıldız Bey’in cevabı gerçekten beni şok etti .

“Biz okulu yaptık milli eğitime devrettik”. 

Bu cevap karşısında şok oldum. Çünkü kendisi ile ilgili yaptığım araştırmalarda çok hayırsever bir kişi olduğu, hatta fabrikasında çalışan personelleri umreye götürdüğü yönünde bilgiler edilmiştim. 

Kimse yanlış anlamasın ben de umreye gittim. Hatta bunun canlı şahidi de Kartepe Belediye Başkanımız sevgili Hüseyin Üzülmez ile birlikte Kabe’nin etrafında tavafımızı da yaptık.  Bunu şundan söyledim, kimsenin umreye gönderilmesinden rahatsız değilim. Aksine bu projesi nedeniyle kendisini kutluyorum. 

Ancak ismini taşıyan okulun yapımı sonrasında da eksiklikleri ve ihtiyaçları içinde gereğini yapması gerektiğini düşünüyorum.

Zaten eğitime %100 katkı projesi ile yapılan tüm harcamalar vergilerinden düşüyor.  Bana göre eğitime %100 destek kampanyası içine bir madde eklenerek sadece okulu yaptırıp milli eğitime devretmek ile bu iş bitmesin. Devamındaki ihtiyaçların da karşılanması noktasında bir maddede koyulabilir.  Düşünün kentimizde üç tane gazetecilik, radyo, televizyon ve halkla ilişkiler ile ilgili meslek liselerimizde bölümler var ama hiç birisinde bir tane daha ki fotoğraf makinası, kamera, gazete çiziminde kullandığımız Macintosh bilgisayarlar yok.  

Evet yanlış okumadınız bir tane dahi bu bahsettiğim üç materyal yok. Bu çocuklar okuldan mezun olduktan sonra İletişim Fakültesi'ne gittiğinde fotoğraf çekmeyi, kamera kullanmayı veya gazete çizimini nasıl yapacaklar? 

Siz metal bölümünde çocuk okutuyorsunuz ama kaynak motoru, torna tesfiye makinaları yok. 

Böyle bir şey olabilir mi ?

Eğer sanayici samimi ise devamını da getirmeli. 

Burada okuyan çocuklar hepimizin çocuğu. 

Kendi çocuklarını düşünsünler.  

Sadece empati yapsınlar ve kendi çocuklarını böyle bir okulda okutmak isterler mi ? Sorsanız meslek sahibi olacaklar. Nasıl?

Sevgili Kocaeli Valimiz Hüseyin Aksoy ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Fehmi Rasim Çelik tam bir eğitim gönüllüsü. Kendileri gece gündüz demeden eğitim projelerinde atılım yapmak için uğraşıyorlar. 

Bana göre bu üç okulumuza gazetecilik, radyo, televizyon ve halkla ilişkiler bölümü atölyeleri kurulması ile ilgili bugünden itibaren start vermeliyiz.  Türkiye örnek bölümler haline getirmek için elimizde geleni yapmalıyız. 

Başka hayırseverlerin yaptırdığı bu atölyelere de onların isimlerini vermeliyiz. 

Ben mesleğim adına söz veriyorum ki, atölyeleri yaptıracak olan hayırseverleri 16 Ocak Basın Onur Gününde şeref konuğu olarak etkinliğimizde ağırlayacağız. 

Bana göre bu yavrularımızın eğitimine katkı sağlamak, “Umre” kadar önemli. 

——-   

Kartepe zirvesi 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi başta olmak Kartepe zirvesi paydaşları  çok önemli bir organizasyona imza attılar. 

Kartepe’mizde 15 Temmuz darbe girişimiyle ile ilgili dünyaya sesimizi bir kez daha duyurma şansı elde edildi. 

Gerçeklerin anlatılması sonucunda akademik bir yayın ortaya çıkıyor. Söz uçar yazı kalır. İşte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çok önemli bir zirveyi gerçekleştirdi. 

Kentimizde bir güruh ne yapılırsa yapılsın karşı olduklarından bu projeye de eleştiriler getirdiler. Eksiklikler mutlaka olur, ama oturarak hiçbir şey yapılmaz. 

Emeği geçenleri kutluyorum. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem