16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Genel Sekreter Bayram ve Kocaelispor’un borçları

Galip Ataman

27 Ekim 2017 tarihli yazısı

Kocaelispor bir zamanlar; Türkiye’de elde ettiği başarılara uluslararası şampiyonluklar ekleyerek Ay Yıldızlı Türk Bayrağını Avrupa sahalarında dalgalandırtmıştı.

Bugün; vergi, prim, futbolculara olan borcu nedeniyle futbolcu transfer edemediği için Spor Toto 3. ligde “olmak ya da olmamak” mücadelesi veriyor.

Kurtuluş olarak gösterilen Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz’unKEV Başkanlık koltuğuna oturma isteği kabul ediliyor, “tek adamlık” dahil her türlü kaprisleri sineye çekiliyor.

Ve Kocaelispor’un “can suyu” KEV tesislerinin bulunduğu arsa ihaleye çıkarılıyor.

Daha bir yıl önce 33 milyon TL değer konan tesisler Büyükşehir Belediyesi Kent Konuta 15 milyon 100 bin TL’ye satılıyor.

Ama ihale 17 Ekim’de yapılmasına rağmen KEV yönetimi toplanarak ihaleyi onaylamıyor, Kent Konuta resmi bildirimde bulunmuyor.

KEV arsa pazarlıklarına ve ihaleye Kocaelispor atkısı ile katılan Bahri Yavuz şark kurnazlığıyla15 milyon 100 bin lira ile Kocaelispor borçlarını ödemek yerine öğrenci yurdu yaptırmak isteyince tapu devir işlemi de yapılamıyor.

15 günlük sürenin 31 Ekim Salı günü dolacağını bilen Başkan Yavuz, önceki gün Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri İlhan Bayram’ın kapısını çaldı.

Bahri Yavuz’un ziyaretini sorduğum sayın genel sekreter, “Bahri bey ziyaretime geldi. İhaleyi konuştuk. Kocaelispor için talepleri oldu. Sayın başkanımızla görüştükten sonra konuşalım. İhalede sorun yok. Bugünlerde 15 milyon 100 bin lirayı KEV banka hesaplarına yatırarak arsanın tapu devrini alacağız” dedi.

Başkan Yavuz’un büyük olasılıkla, “15 milyon 100 bin lirayı KEV hesaplarında tutacağız. Kocaelispor’un yaklaşık 40 milyon TL borçlarının ödenebilmesi için Kent Konut üzerinden reklam verin ya da sponsorluk yapın”talebinde bulunduğunu tahmin ediyorum.

genel-sekreter

 

GENEL SEKRETERE UYARIM

Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri İlhan Bayram’ı saygın ve başarılı bir bürokrat, teknorat olarak İSU genel müdürlüğü döneminde tanıdım.

Dürüstlüğü, yasa ve yönetmelikleri uygulaması, 32 yıllık meslek yaşamında toplam katrilyonlarca liralık ödemelere imza atmasına rağmen hakkında en ufak bir dedikodu dahi çıkarılmaması, ilkeli, kararlı duruşu ile hep takdir ettim.

Kocaelispor’un borçlarının Kent Konut üzerinden ödenmesi formülü ile ilgili en doğru kararı vereceğine de inanıyorum.

Ancak bir gazeteci olarak değil de gerçek bir dost ve bir ağabey olarak haddim olmayarak bazı uyarılarda bulunmak istiyorum.

Birincisi;Kent Konut bir şirkette olsa Büyükşehir Belediyesi yan kuruluşu olması nedeniyle İSU’da gösterdiğiniz hassasiyeti burada da göstereceğinize inanıyorum.

İkincisi; Yapılandırma ile aylık bir milyon TL olmak üzere 36 ay eşit taksit yapılan 36 milyon TL vergi ile yaklaşık 4 milyon SGK prim olmak üzere toplam 40 milyon borcun reklam vererek ve sponsorluk karşılığı ödenmesinin yaratacağı yasal sorumluluğu gözardı etmeyiniz.

Üçüncüsü; Kocaelispor’un 40 milyon TL borcunu Kent Konut reklam ya da sponsor olarak bir defada ödeyemeyeceğine göre birkaç yıla yayacak demektir.

Dördüncüsü; Böyle bir ödeme planı Kent Konutu müteselsilen borçlu duruma düşüreceğinden Kocaelispor’un gelmiş geçmiş kaptanları dahil tüm alacaklı futbolcuları Kent Konutun kapısını çalacak.

Beşincisi; Ödeme yapılmaması durumunda futbolcular alacaklarını icra marifetiyle tahsil etme yolunu deneyeceklerindenKent Konut icralık duruma düşecek, gelirlerine el konacaktır.

Altıncısı; Kent Konuta konut yapan başta Haldız İnşaat olmak üzere tüm firmalar, hak edişleri ödenemeyeceği için mağdur duruma düşecektir.

Yedincisi; Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve genel sekreter İlhan Bayram’ın yasal sorumluluğu olmayacak ama tamamı Büyükşehir belediye çalışanı olan Kent Konut yönetimini oluşturan Mustafa Altay (Başkan),Necmi Özen, Ali Sağlık, Adnan Bilgiç, Serkan Ihlamur, Raşit Fidan, Hasan Yılmaz büyük yük altına girecek.

Sekizincisi; Kocaelispor’un kurtuluşu için olmazsa olmaz diyerek 40 milyon TL’nin Kocaelispor’a Kent Konut üzerinden ödeme kararı alınması halinde para Kocaelispor banka hesabına yatırılarak kullanım tasarrufunu Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’a bırakılmamalıdır.

Dokuzuncusu; 2 milyonu ödendiğinden kalan 34 milyon TL vergi borcun ilgili vergi dairesine, yaklaşık 4 milyon TL prim borcu SGK’na Kent Konut olarak ödenerek makbuzlar Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’a verilmeli.

Onuncusu; KEV ve Kocaelispor’a yapılacak ödemeler için Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Bölge Müdürlüğüne yapılan itirazların sonucunu beklenmeli.

Onbirincisi; Büyükşehir Belediyesi Kent Konut üzerinden Bahri Yavuz’un istekleri doğrultusunda 40 milyonu verirse önceki başkanlardan Serhat Gürkan dönemi yaşanır ki benim tanıdığım İbrahim Karaosmanoğlu buna asla izin vermez.

Sayın genel sekreter; Kocaelispor’un borç batağından kurtulmasını, önceki yıllarda olduğu gibi şampiyonluğa oynamasını, Kocaeli adını Türkiye ve Avrupa’da duyurmasını ben de en az Kocaelispor taraftarları, Başkanı Bahri Yavuz ve sizler kadar istiyorum.

Ama geçmişte adı daire satışlarındaki şaibeli iddialar ile anılan Kent Konutunyeni bir “skandala” imza atmayacağınıza inanıyor, yöneticilerin mağdur edilmesine izin vermeyeceğinizi umuyorum. Takdir ve karar sizin.

 

*************

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI AYAZ

ATATÜRK’Ü HATIRLADI AMMA

 

AK Parti İzmit ilçenin çiçeği burnunda başkanı Hasan Ayaz, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk için 10 Kasım’da Yahya Kaptan Akşemsettin camiinde mevlit okutacaklarını açıklamış.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün camide cenaze namazının kılınmadığı tartışmalarının yapıldığı bugünlerde Hasan Ayaz’ın açıklamasını takdirle karşıladım.

Başkanlık koltuğuna oturduğu 3 Ekim’den buna yaptığı açıklamalar, verdiği mesajlar ile pot üstüne pot kıran Hasan Ayaz umarım samimidir.

Her 10 Kasım öncesi yazdığım Gazi Mustafa Kemal Atatürk için mevlit okutulmasını gündeme taşıyan Hasan Ayaz’ın, neden protokol camii olarak bilinen kent merkezindeki tarihi Fevziye camiinde değil de Yahya Kaptan’daki Akşemsettin camiini seçmesine takıldım.

Başka? Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü 10 Kasım’a 17 gün kala 24 Ekim’de mevlit okutacağını açıklıyor.

Ama 29 Ekim Pazar günü kutlayacağımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 94. Yılı ile ilgili tek kelime yok.

Başkan Hasan Ayaz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü keşke ölümünden önce kurduğu Cumhuriyet ile hatırlamış olsaydı.

“10 Kasım’da mevlit okutacağız” açıklamamsından önce “29 Ekim’de Yürüyüş yolunda Cumhuriyet Fener Alayı düzenleyeceğiz” diyebilseydi.

 

***************

MERAL AKŞENER VE EKİBİ

ATATÜRK’Ü ZİYARET ETTİ

 

MHP ile yollarını ayıran, yaklaşık 2 yıldır parti kurma arayışlarını sürdüren Meral Akşener partisini kurdu.

Adı “İyi Parti”, sloganı “Türkiye iyi olacak” olarak belirlenen ve kamuoyuna açıklanan 200 parti kurucusu arasında Kocaeli’nden 3 (Lütfü Türkkan, Cumali Durmuş, Ruhittin Dönmez), 60 kişilik Genel İdare Kuruluna bir (Lütfü Türkkan) isim girdi.

20, 21, 23, 24, 25. Dönemlerde milletvekili seçilen, İçişleri Bakanlığı yapan, TBMM Başkan Vekili olan, AK Parti’nin bakanlık koltuğunu elinin tersiyle iten Meral Akşener’in “İyi Parti”si hayırlı olsun.

Yorum yapmak için henüz erken olduğunu düşünüyor, başarılar diliyorum.

Her şey istediği gibi olur barajı aşar, TBMM’de grup kurar, çok istediği Cumhurbaşkanı seçilir.

Umarım 18 Temmuz’da Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’ne yaptığı, “Geçmişe takılıp geleceği kaybedemeyiz. Ne kaybedecek vaktimiz, ne kıracak kalbimiz var” açıklamayı hep hatırlar.

1

 

*****************

İZMİTLİ RAVZA’NIN AZMİ VE

İNGİLTERE ÖDÜLLÜ PROJESİ

 

Her gün farklı kurum ve kuruluşlardan davetler alıyorum.

Eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri başta olmak üzere tüm etkinliklere katılmaya özen gösteriyorum.

Orta Doğu’ya özgü yemekler konusunda eğitim verilen Suriyeli kadınların ekonomik kazanç elde etmesi amacıyla Necati Gençoğlu Kültür Merkezindeki tesisin açılışına katıldığım gibi.

İzmit Belediyesince hayata geçirilen “Şam Mutfağı - Al Shami Kitchen Projesi” paydaşları, katılımcıları kadar ikram edilen yemeklerinin leziz oluşu dikkatimi çekti.

Başkan Nevzat Doğan ile sohbet ederken bir dönem Derince Belediye Başkanlığı yapan değerli dostum Halit Altuntaş’ın kızı Ravza Altuntaş Çakır’dan Al Shami Kitchen Projesi”nin öyküsünü dinledim.

Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okurken başörtüsü nedeniyle okuldan ayrılmak zorunda kalan Ravza Altuntaş açık lise mezunu.

Dubai’de Sharjah Amerikan Üniversitesi’nde Uluslar arası İlişkiler ve Ortadoğu Lisans eğitimi aldı.

Yüksek Lisans ve Doktorasını İngiltere Birmingham Durham Üniversitesinde tamamladı.

Türkiye’yi temsilen MOSAIC Uluslararası Liderlik Programına katılarak Ürdün başkenti Amman’da 2 haftalık “liderlik ve proje yönetimi” eğitimine katıldı.

Türkiye’ye döndüğünde, bir grup akademisyen, üniversite öğrencisi ve sivil toplum kuruluşu ile bir araya gelerek “Al Shami Kitchen” projesini başlattı.

KADINLAR-(1)

Suriyeli kadın mültecilerin gündelik hayatta sahip oldukları yetenekleri, sürdürülebilir ekonomik bir değere dönüştürmeyi hedefleyen projesi, sosyal sorumluluk projeleri arasında başarılı bulundu.

Ödülünü, Galler Prensi Charles, Türkiye Londra büyükelçisi ve Britanya Müslüman topluluğu önderlerinin de aralarında bulunduğu toplantıda aldı.

İzmit Belediye’sinin sponsorluğunda Suriyeli kadınlar ve çocuklara Türkçe kursları, uluslararası aşçılık eğitimi, organizasyon ve catering hizmetleri ile diğer eğitimsel etkililikler düzenledi.

Proje kapsamında Türkçe eğitim verilen kadınlardan 13’ü 272 saatlik yemek eğitiminin ardından Başkan Nevzat Doğan’ın sağladığı imkanlarla Necati Gençoğlu Kültür Merkezinde Şam yöresi yemeklerini üretmeye başladı.

Önceki gün ikram edilen “felafel, maruk, atayıf, Şam tatlısı, mamül, firik, kepse, babagannuş, tebbule ve içli köfte” gibi yöresel yemekleri yerken Suriye doğumlu kayınvalidem Meserret Uğurtan’ı rahmetle andım.

Şam mutfağının damak tadını ve lezzetini bilenleri Necati Gençoğlu Kültür Merkezinde açılan Şam Mutfağına uğramalarını öneriyorum.

Proje kapsamında kurulan eğitim ve uygulama mutfağını hayata geçiren Ravza Altuntaş Çakır, Dr. Hale Eroğlu Sager, Asuman Sert, Selma Bardakçı, İrem Nur Kaya, Hatice Nuriler, Sena Şen, Nisanur Hekimoğlu, Hafsa Yıldırım ve Meryem Keskin'den oluşan ekibi kutluyorum.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak sanayi kenti Kocaeli’ne göç eden ihtiyaç sahibi Suriyeli ailelere kucak açan, yer tahsis eden İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı duyarlılığı nedeniyle tebrik ediyorum.

GALİP-HOCA-(1)-(1)

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem