24 Nisan 2019 Çarşamba
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhuriyet ve Atatürk...

Ebru Maral Minareci

27 Ekim 2017 tarihli yazısı

29 Ekim herkesin bildiği üzere Cumhuriyet bayramımız.

Okullarda ,derslerde okuduk ,öğrendik.

Ama bu kadar kolay değil bir şeyleri değiştirebilmek ve kabul ettirmek.Neden Atatürk bu kadar büyük adam?Neden tüm dünya kendisini saygı ile anıyor?

Neden dış basında hala kapak olabiliyor?

Neden,neden ,neden?

Okul bahçelerinde büstünün olmasının,her sınıfta fotoğrafının bulunmasının,ona şiirler yazılmasının ve her milli bayramda özellikle anılmasının bir nedeni var elbette.

Anlatılan ,okunan her yaşadıkları cesaret,güç,birlik ve çaba tek tek her bedende can bulmuş ve o canlar şehit olmuştur.

Tırnaklarla,aç kalarak,günlerce toprak üstünde uyuklayarak,elinden silahını hiç bırakmadan vatan için millet için Türk devleti için çırpınan,savaşan bu kadar insanın ve başlarında ki ulu önderin her bayram anılmasının ve özlenmesinin bir nedeni var elbette.
Zeki,ön görülü,değişime ve gelişime açık,özgür ruhlu,yüreği vatan millet sevgisi ile dolup taşan,hakkaniyetli,zorla yaptırım uygulamayan,tüm dünyaya aynı asil mesafede duran ve kendini kabul ettirebilen özel bir insandı Mustafa Kemal Atatürk.Giyimi,hareketleri ile bambaşka biriydi.Bu kadar büyük bir oluşum içinde yoksulluğu bile göz ardı ederek bu ülkede şimdi rahatça nefes alabilmek,özgürce yaşayabilmek o ve onun silah arkadaşları sayesindedir.Bu gerçek asla değişemez.

Tarih buna şahittir.
Devlet işleri ile din işlerinin arasındaki o hassas dengeyi korumuş ve o çizgiyi son derece itina ile çizmiş bir önderdi.
Ülkemizi ve milletimizi kimseye borçlu ve muhtaç etmemek için teknolojiden,tarıma,hayvancılıktan,fabrikalara kadar her bir sahanın fazlasıyla ülkemizde olduğunu savunan ve bunun için bir çok atılım yapan özel bir liderdi.
Çocuktan yaşlıya herkesi bağrına basan,her sözü ve kişiyi dinleyen ve saygı ile yaklaşan özel bir insan.
Halkın gözünde bir nefer,kurtuluşun çaresi ve sırtlarını gözleri kapalı olarak yaslayacakları bir komutandı.
Hakaretten uzak,yaklaşımcı,çözüm üretici ve hep ülkesi için düşünen yaşayan bir Türk evladıydı.
Milletimizin ve devletimizin çok özel olduğunu,dünya üzerinde bileği bükülemez olduğunu verdiği mücadelede de tüm dünyaya ispatlamış bir vatan evladıydı.
Şimdi yazımın başında sorduğum nedenlerin cevabını artık biliyorsuz.
Bu özel insanın kurduğu Cumhuriyet bayrağının altında kalarak ve nesilden nesile bu bayrağı aktararak izinden gitmeye ant içeriz.
Ne mutlu Türküm diyene...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi