26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Engelli rampası” olmayan minibüsler kaçak çalışıyor

Galip Ataman

25 Ekim 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Oda seçimine sayılı günler kaldı.

Uzun yıllar 5 Nolu Şehir İçi Taşımacılık Kooperatifi Başkanlığı yapan, Mart 2014’ten buyana Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası başkanlık koltuğunda oturan Mustafa Kurt, seçime ilginç yöntemle hazırlanıyor.

Toplu taşımadan yararlanan vatandaşların konforlu, güvenli, seri araçlarla seyahat etmelerini sağlayacak önlemler almak yerine kafayı 65 yaş üzeri vatandaşlara takmış.

“Teleferiğe harcanan para haramdır” demesine rağmen tramvayı en çok kullanan Kurt, üyelerinin haklarını koruyacak projeler yerine Başbakan Binali Yıldırım ile çektirdiği fotoğrafları paylaşıyor.

Önceki seçime giderken de dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile çektirdiği fotoğrafları servis etmişti.

Neyse. Mustafa Kurt’a rakipleriyle gireceği yarışta başarılar dileyip asıl konumuz, “Engelliler Hakkında Yasaya” gelelim.

Anayasa ve yasalar, engellilerin temel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin ederek doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirerek toplumsal hayata katılımlarını sağlanmak amacıyla her türlü önlemin alınmasını öngörüyor.

Bu amaçla çıkarılan yasada, Özel ve kamu toplu taşıma sistemleri ile sürücü koltuğu hariç dokuz veya daha fazla koltuğu bulunan özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engellilerin erişebilirliğine uygun olması zorunludur” yazıyor.

Yasada böyle yazdığını okuyunca merak ettim resmi ve özel toplu taşıma araçlarında engelli rampası olup olmadığını araştırdım.

520’si İzmit’te olmak üzere Koaceli’de faaliyet gösteren 2 bin 280 özel halk otobüsünden bin 100’ünde “Engelli Rampası” olmadığını öğrendim.

Sizin anlayacağınız; Kocaeli genelinde bin 100 özel halk otobüsünde, engelliler için “yolcu taşıma hizmeti yetki belgesi” yok.

Bir başka deyişle; Kocaeli’nde bin 100 özel halk otobüsü 2015 yılından buyana “Engelli Rampası” olmadığı için kaçak çalışıyor.

engelli

Mustafa Kurt’un başkanlığını yaptığı Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile uğraştığından kaçak çalışan özel halk otobüslerinin sorunları ile ilgilenmiyor.

Yarın Büyükşehir Belediyesi UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) “Engelli Rampası” olmayan araçların plakalarını emniyete bildirse anında bin 100 araç trafikten men edilecek.

Kooperatif başkanları ve araç sahipleri “Engelli Rampası” olmayan bin 100 aracın bağlanması halinde Kocaeli’nde ulaşımın felç olacağını bildiğinden rahatlar.

2.5 yıldır kimse dokunmadığına göre bundan sonra da dokunamazlar” diyerek yolcuları yazın sıcağında, kışın soğuğunda 15 yıllık eski minibüslerle taşıyorlar.

Kocaeli halkı para vererek bu tür araçlarla taşınmayı hak etmiyor.

Konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvayın kısa sürede neden hedefleri aşarak günlük 22 bin yolcu taşıdığı şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Özel halk otobüs sahiplerine bir başka kötü haberde, 15 olan özel halk otobüs yaş sınırlamasının 2018 yılında 10’a indirileceği.

 

********** 

İLK PROJE, VALİ BEYİN

EŞİ HÜLYA AKSOY’DAN

 

Muğla, Mersin, Samsun ve Diyarbakır’da hayata geçirdiği projeler ile ünlenen Vali Hüseyin Aksoy Kocaeli’ne 29 Haziran’da geldi.

4 ay gibi kısa bir sürede hazır altyapı ve deneyimli kadro olduğunu görmüş olacak ki önceki illerde başarıyla tamamladığı projelerin benzerlerini Kocaeli’nde de hayata geçirme kararı aldı.

Pazartesi günü basının ve kamuoyunun karşısına geçerek eşi Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde il sağlık müdürlüğü tarafından yürütülecek “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” startını verdi.

2002’de Muğla’da başlayan 15 yıllık deneyim ve birikime sahip Hülya Aksoy, kadınlarımızın sağlığını koruyacak ve yaşam kalitelerini yükseltecek projeyi tanıtırken heyecanlıydı ama mutluydu.

Muğla, Mersin, samsun ve Diyarbakır’da olduğu gibi Kocaeli’nde de olumlu ve başarılı sonuçlar alacağından emindi, çalışma arkadaşlarına ve paydaşlarına güveniyordu.

Kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda bilinçlendirmek, bilgilendirmek, farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan projede en büyük şansı ise Diyarbakır’da birlikte çalıştığı Dr. İnci Sobi’nin tayininin bir süre önce Kocaeli’ne çıkmış olması idi.

Pazartesi günkü “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” tanıtım toplantısına Sayın Valinin özel davetlisi olarak katıldım.

10 Temmuz’da “Aksoy ve eşinden toplumsal projeler”, 20 Eylül’de “Kadın sağlığı projesine start” başlıkları ile kaleme aldığım yazılarda projenin amaçlarını ve paydaşlarını yazdığımdan proje bana pek yabancı değildi.

aksoy-ve-eşi

Ama projeyi bir kez de kamuoyu ile ilk kez paylaşan Hülya Aksoy’dan dinledim.

Hülya Aksoy konuşmasında projenin ilk günden amacına ulaştığını söylemeye çalışırken, Eğer bir kadına dahi dokunabiliyorsak ne mutlu bize. Bundan önceki toplantılarda olduğu gibi bundan sonraki süreçte yapacağımız toplantılarda kadınlarla birlikte olmak beni mutlu edecektir. Çok onur duyduğum bir proje içinde yer alıyorum” dedi. Hani haksız da değil.

Tanıtım toplantısına CHP’nin kadın milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve protokolun eşleriyle katılması Hülya hanımefendinin, “Bu proje amacına ulaştı” tespitini doğruluyordu.

Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’da kadın yaşı 19-65 iken Kocaeli’nde 15-69 yaş aralığının esas alınması ve projeye “organ bağışı ve önemi” başlığının dahil edilmesi dikkatimi çekti.

“Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi” kapsamındaki tüm konuların kadınlarda farkındalık yaratacağına yürekten inanıyorum.

Konuşmaların sonunda ilk dersin kadın konuklara verileceği anons edilerek erkek konuklar dışarı davet edildi.

Salondan çıkarken “Kadına Yönelik Şiddet” eğitiminin şiddet mağduru kadınlardan çok şiddet uygulayan erkeklere verilmesinin daha yararlı olacağını düşündüm.

“Sigara, uyuşturucu bağımlılığı ve sağlığa zararları” başta olmak üzere bir çok konunun erkeleri de doğrudan ilgilendirmesi nedeniyle benzer projenin erkeklere de uygulanması faydalı olacaktır.

Projenin hedefleri arasında yer aldığını bildiğim imamlara, muhtarlara, usta öğreticilere, pazarcılara, şoförlere, kolluk kuvvetlerine “ilk yardım” eğitimi verilerek gerektiğinde ilk müdahaleyi yapmaları ile ilgili bilginin paylaşılmaması dikkatimi çekti.

Sayın Valinin projeyi anlatırken söylediği, “Emirle değil özveri ile yapılan bir çalışma”, beni en çok etkileyen cümle oldu.

Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli’ndeki ilk projesini eşi Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde başlattığına göre sırada istihdamı arttıracak, okul sayısını arttıracak, termal ve sağlık Turizmine hareket getirecek projeler var demektir.

2017

 

 

*****************

KARTEPE ZİRVESİ, DIŞLANAN

GREEN PARK’TA YAPILACAK

SEMPOZYUM

 

“Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu”, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 26-28 Ekim tarihlerinde Kartepe Green Park Otel’de yapılacak.

Perşembe günü başlayacak ve 3 gün sürecek “Kartepe Zirvesi”ni bir kaç yönden önemsiyorum.

Birincisi; İlki bu sene “Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu” adı altında yapılan Kartepe Zirvesi’nin her yıl farklı bir konu başlığıyla yapılması, ulusal ve uluslararası kamuoyu ile paylaşılacak olması.

İkincisi; Kartepe Zirvesinin, demokrasi ve insan hakları ihlalleri, savaşlar, göçler, ırkçılık, gelir adaletsizliği, çevre felaketinin tavan yaptığı bir dönemde yapılıyor olması.

Üçüncüsü; Kartepe Zirvesine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ev sahipliği yapacak olması.

Dördüncüsü; Kartepe Zirvesinin ana temasının “15 Temmuz ve Darbeler” olarak belirlenmesi.

Beşincisi; Kartepe Zirvesinde 26 akademik oturum gerçekleşirken 26 ülkeden 187 konuşmacının görüşlerini ve düşüncelerini dünya ile paylaşacak olması.

Altıncısı ve bence en önemlisi; Kartepe Zirvesinin, Adil Üstündağ’ın sahibi olduğu Kartepe Green Park Otelde yapılacak olması.

Sempozyumun yapılacağı 1.600 metre zirvedeki Kartdepe Green Park Otelinin hangi koşullarda yapıldığını sempozyuma katılanlar bilmez.

KARTEPE-GREEN-PARK

Son dönemlerde valiler ve belediye başkanlarınca dışlandığından, ziyaret edilemediğinden, yapılmak istenen teleferik projesine izin verilmediğinden de haberdar değildirler.

Dünyada teleferiği olmayan tek Kış Sporları Merkezinde sempozyum boyunca 3 bin kişi kalacak, ağırlanacak.

Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresinden dünyaya “darbelere dur” mesajı verilecek.

Umarım Adil Üstündağ’ın Green Park Oteline sahip çıkmayanlar, destek vermeyenler bu sempozyum süresince alacakları mesajı alırlar.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi