17 Temmuz 2019 Çarşamba
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KOÜ, KOÜ olalı !

Yücel Alpay Demir

25 Ekim 2017 tarihli yazısı

İlk kez Türk Ocağı yönetim kurulu üyesi olduğumda çıkmıştım rektörlük makamına , Rektör Sezer Hanım çok nazik bir üslup ile karşılamıştı bizi. Ocak Başkanım Aygutşat Selçuk , Halil Özcan ve Aslan Deniz ağabeyler vardı yanımda.

Türk Ocaklarının 100 yıllık geçmişini Milli Manevi hizmetlerini ve akademik hayata katkılarını anlatmıştık. Amacımız eski tüfek Sezer Hanımın Türk Ocaklı öğrenci ve akademisyenlere biraz hoşgörü ile bakmasını sağlamaktı.

Malum o yıllar üniversitemizin genelinde, hatta özellikle belli bölümlerde çok aşırı sol , siyasal kürtçüler ve fetöcü badem bıyıklı hocalar akademik sörf yapıyordu. Doçentlikler, doktoralar, kadrolar pek sorun değildi onlar için. Hem de yerel yönetimlere ve iktidara rağmen !

Maalesef Sezer Hoca pek kulak asmamıştı Türk Ocağı söylemlerimize, hikaye dinler gibi dinlemişti.

Bizim , öğrenci kulüplerine ve akademik çalışmalara hizmet imkanı vermeyeceğini anlamış, üzülmüş sinirlenmiştik ama vazgeçmemiştik.

Sonra geldik Hülagü Hocalı yıllara !

Dönemin Başbakanı , şimdiki Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Hülagü Hocayı evinde ziyaret ettiği haberini okur okumaz toplantı kararı aldım Türk Ocağında.

Akademisyen ve öğrencilerimizi davet ettim , Hülagü Hocamızın rektörlüğünün kesin olduğunu memleket olarak Erzurumlu olduğuiçin, Ülkücü ve Türk Milliyetçisi olmasa bile, adil davranacağını adaylık sürecinde Türk Ocağına davet etmemiz gerektiğini, yanında olduğumuzu bilmesinin iyi olacağını paylaştım.

Olmadı ! Hülagü Hocamız Ocağımıza gelmedi ama biz yine de destek verdik, oy verilmesi için gayret ettik !

Olsun dedik , bazı dengeler vardır herşeyi bilmek zorunda değiliz diye düşündük ve ilk fırsatta hayırlı olsun demek için randevu talep ettik!

Aradan haftalar geçmesine rağmen birkaç kez arayıp randevuyu yinelemememize rağmen, olumlu veya olumsuz hiçbir cevap gelmeyince , Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği Başkanı olarak da randevu talep etmiştim! Belki bu kanaldan kabul görürüz diye ve yine randevu talebimize bir dönüş bir cevap olmamıştı.

Ap aşırı solcu diye namını işittiğimiz Sezer Hoca kadar bile nezaket görememiştik yeni rektörümüzden.

Türk Eğitim Sen başkanımız ile görüşmesi, Kocaeli Aydınlar Ocağımızın ziyaret taleplerini kabul etmesi , hatta Aydınlar Ocağımızın etkinliklerine, yemeklerine ve Yesevi Ocağımızın sohbetlerine gelmiş olması bizi umutlandırmıştı  ama umutlarımız uzun sürmedi.

Maalesef bu gün gelinen noktadan hiç kimse memnun gözükmüyor !

Eminim Hülagü Hocamız da memnun değildir !

GTÜ gibi “sadece” bilimsel projeler ve akademik çalışmalar ile anılması gereken ünüversitemiz neredeyse her gazetenin, her köşe yazarının bir şekilde siyasi gündeminde yer buluyor !

Bekir Hocanın istifasının ardından , rektör yardımcılığına talip olan Memur Sen’li pek çok hoca varken eskiden Kesk’li olan bir hocamızın atanması  Eğitim Bir Sen’li  hocaların yaşadığı hayal kırıklıkları , Türk Eğitim Sen temsilcisi hakkında açılan kimsenin nedenini hala anlayamadığı soruşturma, iletişim kopuklukları nedeniyle oluşan dedikodu dalgası , okulda kafaları iyice karıştırmış durumda.

Geçen ay rektörlük makamına yazdığımız Türk Yurdu dergisi hakkındaki dilekçemize , gerekçesiz olumsuz cevap ve rektörlük çalışanlarının 105 yıllık hakemli yayın organımıza yasaklı yayın endişesiyle yaklaşması da ayrı bir trajedi!  Oysaki akademik bir kurumun çalışanı böyle önemli bir yayını bizden daha iyi bilmeli!

2009 yılının en başarılı Tıp Doktoru ünvanını gerçekten hak eden rektörümüz Hülagü Hocamızın, malesef rektörlük karnesi ortada!

İyi hocaların çalışabilecekleri ünİversite arayışında artık kimse saklamıyor!

Yaklaşık 80.000 nüfuslu küçük bir anadolu şehri büyüklüğündeki ünüversitemiz, şehrimiz , ülkemiz ve geleceğimiz için çok önemli.

Sorunlar gittikçe içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Şehrimize ve ülkemize doktor olarak da lazım olan Hülagü Hocamız , idareciliğin ve yöneticiliğin çok farklı bir meziyet olduğunu fark edip bu gidişatı değiştirecek çözümler düşünmek isterse , siyaseti bir kenara bırakıp ünüversitemizi samimiyetle önemseyen sendikacı ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek isterse “önemser ise”hala hiçbir şey için geç değil.

İstişare , iletişim , fikir alışverişi , kalıcı dengeler bunlar pek çok sorunu çözebilecek adımlardır.

Siyaset , bürokrasi bazen yetersiz kalabilir.

Önemsiz olduğunu düşündüğünüz şeyler , bazen çok önemli olabilir.

İletişim halinde olduğum “her siyasi görüşten” pek çok hocanın tabiri ile  KOÜ, KOÜ olalı böyle bir dönem görmedi  ama yine de bu durumu kabullenmemeliyiz.

İnşallah iyi olur demeliyiz.

Bize Hülagü Hocamız da lazım, ünüversitemiz de!

Selam ve dua ile ….

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem