26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İmam Hatip Liselerine YÖK’ten “YKS” darbesi

Galip Ataman

20 Ekim 2017 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG ve LYS sistemi değişecek” açıklamasının ardından ortalık toz duman.

Okulların açıldığı, TEOG ve LYS’ye girecek öğrencilerin sınav hazırlıklarına başladığı günlerde Sayın Cumhurbaşkanının açıklaması herkesi şoke etti.

Hazırlıksız yakalan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a destek Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi.

Uzun süredir üzerinde çalıştığı sistemi açıklamaya cesaret edemeyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a fırsat doğdu.

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) ile LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı)’na“yarış atı” gibi hazırlanan milyonlarca öğrenci ve velileri şaşkın.

Günlerdir üstün zekalı öğrencilerin okuduğu fen, sosyal bilimler, Anadolu lisesi müdürleri ile konuşuyorum.

Lise ve üniversite sınavlarında başarılı olmak için milyonlar harcayan öğrenci ve velilerini dinliyorum.

Tamamı, “Dere geçerken at, maç başladıktan sonra kural değiştirilmesine” tepkili.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın YGS ve LYS yerine yapılacak YKS’nın (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) içeriğinden çok değişikliğin zamanlamasına öfkeli.

1999’da LGS (Liselere Giriş Sınavı),2003’te OKS (Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı),2008’de SBS (Seviye Belirleme Sınavı) ardından2013’ten buyana uygulanan TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş) yerine nasıl bir sistem getirileceğini bilmeyen öğrenci ve velileri bekliyor.

Neyi bekliyor? Milli Eğitim bakanı İsmet Yılmaz ya da Başbakan Binali Yıldırım’ın yapacağı açıklamayı!

Onlar bekleyedursun biz YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın YKS açıklamasına göz atalım.

 

YKS NE GETİRİYOR

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) artılarından başlayalım.

Sınav puan türü 18’den 5’e indirilirken Türkçe ve Temel Matematik ağırlıklı olacak.

5 hafta sonundan bir hafta sonuna çekilecek, 6 oturum yerine 3 oturumda yapılacak, öğrenciler üzerindeki 4 aylık sınav baskısı kalkmış olacak.

Birinci oturum, 23 Haziran CumartesiSabah; Temel Yeterlik Testi (TYT) uygulanacak sınavdaTürkçe ve Temel Matematikten 40’ar soru sorulacak.

İkinci oturum, 23 Haziran Cumartesi Öğle;Adaylara Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 test verilecek, 40’ardan toplam 160 soru sorulacak.

Sözel Puan Ağırlığı; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1 testi ağırlığı yüzde 50,Sosyal Bilimler testi ağırlığı yüzde 50.

Sayısal Puan Ağırlığı;Matematik testi ağırlığı yüzde 50, Fen Bilimleri testi ağırlığı yüzde 50.

Eşit Ağırlıklı Puan;Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1 testi ağırlığı yüzde 50,Matematik testi ağırlığı yüzde 50.

Üçüncü oturum, 24 Haziran Pazar; Yabancı Dil oturumunun yapılacağı sınavda adaylara 80 soru sorulacak.

Üç oturum halinde yapılacak YKS’de birinci oturumda (Temel Yetenek TestiTYT) puanı 150 olan adaylar ön lisans (Meslek Yüksekokulları) programlarına kayıt yaptıracak.

TYT puanı 180 üzeri olanlar ikinci ve üçüncü oturuma katılma hakkı kazanacak.

Lisans programlarında sayısal, Sözel, Eşit Ağırlıklı ve Dil olmak üzere dört puan türü esas alınacak.

Puanlar hesaplanırken Temel Yetenek Testinin etkisi yüzde 40 olacak.

SÖZ; Temel Yetenek Testi yüzde 40 + Sözel Test yüzde 60.

SAY; Temel Yetenek Testi yüzde 40 + Sayısal Test yüzde 60.

EA; Temel Yetenek Testi yüzde 40 + Eşit Ağırlıklı Test yüzde 60.

DİL; Temel Yetenek Testi yüzde 40 + Yabancı Dil Testi yüzde 60.

ÖĞRENCİLER

 

İMAM HATİPLER İSYANDA

YGS ve LYS yerine getirilen YKS’de sorulacak soruların dersleri böyle.

YÖK Başkanı Yekta hocanın açıklamasını okuyan ya da dinleyenlerden birkaç müdür dışında memnun olanına rastlamadım.

Fen, sosyal bilimler ve başarılı Anadolu liselerinde okuyan öğrenciler ile velileri.

Başka?Matematik, edebiyat, fizik, kimya, biyoloji dışında kalan başta tarih ve din kültürü ahlak bilgisi olmak üzere diğer branş öğretmenleri.

Öğrenciler YKS’de soru çıkmayacak dersleri fazla önemsemeyecekler ve seçmeyecekleri için bu branş öğretmenleri mağdur olacak, belki de norm fazlası görünecek.

Bu yıl yapılacak YKS öncesi en çok mağdur olacaklarda; 11. Sınıftan itibaren LYS’ye hazırlanan kurs ve yardımcı kitaplara milyonlar harcayan 12. sınıf öğrenci velileri.

YKS’desoru çıkmayacak derslere ayrılan zamanın boşa geçmesini saymıyorum.

En büyük ekonomik darbeyi ise LYS’ye hazırlanan öğrencilere yardımcı kitap hazırlayan ve basan yayınevleri yedi.

Ders programlarını ve seçmeli dersleri LYS’ye göre belirleyen okul müdürlerine bir dokun bin dinle.

Hepsi şikayetçi, hepsi tepkili, hepsi öğrencilerin başarılarını etkileyecek seçmeli dersleri YKS’ye göre yeniden düzenleyip düzenlemeyeceğinin formülü peşinde.

Belli ki, okullar açıldıktan sonra sınav sisteminin değiştirilmesi en çok onları etkilemiş.

Gelelim imam hatipliler başta olmak üzere Sayısal ve Eşit Ağırlıktan hazırlanan binlerce öğrencinin isyanına.

İmam hatip müfredatlarında çoğunlukla yer verilen ve imam hatip öğrencilerinin en çok başarılı olduğu Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyoloji, Psikoloji ve Felsefe gibi derslerden YKS’desoru sorulmayacak olması mağduriyetlerine neden olacaktır.

Özellikle birinci oturumun yapılacağı Temel Yeterlik Testi (TYT) sadece Türkçe ve Temel Matematikten 40’ar soru sorulacak olması imam hatiplilerin puanlarını düşürecektir.

Mühendislik, tıp ve diğer bilim dallarında okumak isteyen öğrenciler YKS’de sadece Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinden sorumlu olacağından genel kültür yok sayılacaktır.

YKS’de değişikliğe gidilmez ise olumsuz etkilenecek fen ve sosyal bilimler liselerinde kalite düşecek, öğrenciler 11. Sınıftan sonra programlarını yeni düzenlemeye göre düzenleyecek temel ve özel liseler ile “hormon puanlı”

liseleri tercih edeceklerdir.

Sonuç; YÖK’te devrim niteliğinde kararlar alan, başarılara imza atan imam hatip lisesi mezunu Başkan Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıkladığı YKS; fen, sosyal bilimler liselerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahiplendiği, üniversitelere girişlerdeki mağduriyetlerinin giderilmesini istediği “İmam Hatip Liseleri”ni olumsuz etkileyecektir.

Önümüzdeki günlerde imam hatip liselerinin üniversiteye girişini kolaylaştırmak amacıyla YKS’de değişiklik yapılırsa şaşmam, sürpriz olmaz.

******************

İNŞAATLARLA ÖVÜNEN KOÜ’YÜ

4.677 ÖĞRENCİ TERCİH ETMEDİ

 

Kocaeli Üniversitesi Rektörlük koltuğuna 1 Aralık 2014 tarihinde oturan Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü yakından izliyorum.

Kendisine yakın bulduğu gazetecilere anlattığı “pehlivan tefrikası” gibi çarşaf çarşaf yayınlanan “3 yıllık performans” değerlendirmelerini okuyorum.

Aylar, yıllar öncesi “Bizim Yaka Gazetesi”nde yazılanların başka gazetelerde rektör hocanın ağzından anlatılmasına diyecek sözüm yok.

Kocaeli Üniversitesi gibi gelişmeye açık üniversiteler elbette ihtiyaçları karşılamak için inşaata ağırlık verecek.

Ancak benim bildiğim kadarıyla üniversitelerin asıl görevi; nitelikli öğrencilerin tercih edeceği kurum haline getirmek.

Başka? AR-GE ve inovasyon yoluyla her platformda rekabet edebilecek düzeye getirmek.

Adını, bilimsel araştırmalar ve bilimsel yayınlarla uluslararası alanda yarışacak bilim insanları, araştırmacılar yetiştirmek.

Son 3 yıllık rakamlara baktığımızda, Kocaeli Üniversitesi’nin inşaat sektöründe atağa kalkarken hocaların bilimsel yayın konusunda “duraklama dönemi” yaşadığını, bilimsel sıralamalarda gerilediğini görüyoruz.

Öğrenci mevcudu 10 bini geçen mühendislik fakültesinde 3 yılda 4 dekan değişiyorsa KOÜ’nün üniversiteler sıralamasındaki yeri doğaldır.

2 yıllık ön lisans eğitimi veren meslek yüksekokul sayısının 22 olduğu, öğrenci mevcudunun 35 bini bulduğu bir üniversitede alınan sonucu yadırgamıyorum.

Hocaların büyük bölümünün araştırma yaparak uluslar arası alanda bilimsel yayına imza atmak yerine “iştah kabartan” ücretleri nedeniyle meslek yüksekokullarında derse girmeyi tercih ediyorsa olacağı budur.

 

4 BİN 677 KONTENJAN BOŞ

Kocaeli Üniversitesi 18 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 1 konservatuarda kayıtlı 80 bin öğrencinin kayıtlı olduğu büyük bir aile.

2017-2018 Akademik yılda, YÖK tarafından 6 bin 981’i fakültelere, 9 bin 704’ü meslek yüksekokullarına olmak üzere toplam 16 bin 685 kontenjanın verildiği Kocaeli Üniversitesinde kayıtlar sonunda 4 bin 677 boş kontenjan kaldı.

Fakültelere 6 bin 684 öğrenci kayıt yaptırmış, 294 boş kontenjan kalmış, oran yüzde 96.

Meslek yüksekokullarına 5 bin 321 öğrenci kayıt yaptırırken 4 bin 383 öğrenci kayıt yaptırmadı, oran yüzde 55.

Fakültelerde, jeofizik mühendisliğini 3, jeoloji mühendisliğini 2, bilgisayar öğretmenliğini 5 öğrencinin tercih etmesi dikkatimi çekti.

HÜLAGÜ

 

SIFIR TERCİH BÖLÜMLER

Meslek yüksekokullarında Uzunçiftlik Nuh Çimento Meslek Yüksekokulunda

52 kontenjan bulunan makine, 31 kontenjanlı makine bölümlerini tercih eden öğrenci olmamış.

Kaynak bölümünü kimsenin tercih etmediğini öğrendiğimde okulun açıldığı günlerde Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu’nun konuşmasını hatırladım.

Şahinoğlu o gün, “Nuh çimentonun da aralarında olduğu biz sanayicilerin en önemli ihtiyacı kaynakçı. Buradan yetişecek kaynakçıları Nuh olarak istihdam edeceğiz” demişti. Ama kaynak bölümünü kimsenin tercih etmemesi manidar.

Lastik fabrikalarının yoğunlukta olduğu ilimizde Köseköy MYO lastik bölümünün 26 kontenjanına karşılık tercih eden öğrenci yok.

Hereke MYO boya bölümü ile Karamürsel elektronik bölümü de öğrenci olmadığı için kayıt yapmadı.

Mezunları dolarla iş bulduğu için en çok rağbet edilen bölüm olarak tanıtılan ve en çok rağbet edildiği söylenen Kartepe Atçılık MYO’nun 42 kontenjanına karşılık başvuran öğrenci sayısı 23.

Sanayi kentinden turizm kenti unvanını almaya hazırlanan Kocaeli’de Turizm ve Otelcilik MYO’nun 226 kişilik kontenjanına karşılık kayıt yaptıran öğrenci sayısı 26.

Sonuç; YÖK Başkanı Saraç’ın da ifade ettiği gibi “meslek yüksekokulları sorunları ve istihdamı” konusunu tartışmaya açmak ve masaya yatırmak zamanı geldi de geçiyor.

Bugünden önlem alınmaz ise yarın meslek yüksekokullarına pertavsızla da arasak kayıt yaptıracak öğrenci bulamayacağız.

Bir süre önce konuştuğum Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagu, Kocaeli Üniversitesinin sıralamada gerilerde olmasını açıklarken meslek yüksekokullarına dikkat çekerek, “Galip hocam, MYO katılarak yapılan sıralama, MYO çıkarılarak sıralama yapılırsa ilk 10-15 arasında oluruz. 22 MYO maalesef yayın ve bilimselliğin yetersizliği nedeniyle üniversitemizi aşağıya çekiyor” demişti.

 

*******************

PROF. DR. AYŞE GÖKALP’İN

EMEKLİLİĞİ HAYIRLI OLSUN 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp emekliye ayrıldı.

Üniversitelerde 41 yıl görev yaptıktan sonra emekli olan Ayşe hoca için KOÜ Tıp Fakültesi konferans salonunda tören düzenlendi.

Törende, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Hekimlik zor bir meslektir. Ayşe hocamız, hem çalışma arkadaşlarının, hem hastalarının gönlünde yer etmeyi başarmıştır” dedi.

Ankara’dan günü birlik Ayşe hoca için gelen önceki rektör ve YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu da mutlu bir ömür yaşamasını dilerken “Ayşe hoca ile çalıştığım için kalbim sevgi ve gurur dolu” şeklinde konuştu.

Duygu dolu bir konuşma yapan Ayşe hoca “41 buçuk yıllık meslek yaşamımda geri dönüp baktığımda hastalarım, akademik çalışmalarım, idari görevlerim ve ailemle dolu dolu yaşadığımı görüyorum” dedi.

Ayşe hocaya emeklilik yaşamında mutluluklar diliyorum.

AYŞEGÖKALP

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi