20 Nisan 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ağlayamazsan anlayamazsın!

Hayrullah Demiray

11 Ağustos 2012 tarihli yazısı

 

Ramazan ayının bizler için farklı bir anlamı var gerçekten ayrı bir öneme sahiptir. Bu ayda sevgi ve hoşgörünün yardımlaşmanın doruğa çıktığı müstesna bir aydır. Her şeye daha farklı yaklaşır her şeyi daha farklı düşünürüz.

Dünya ve ahiretimiz için inancımız gereği bir şeyler yaparız. Karşılığını sadece Allah (C.C) bekleyerek tuttuğumuz oruçlarımız iftarla birlikte yerini bir başka güzelliğe bırakır ve Ramazanlarda Toplu açılan iftarlar aslında bir anlamda toplumumuzda unutulmuş olan dostluk ve kardeşliği pekiştirmiş olur.

Önceki Akşam Kocaeli de 2002 yılında kurulan Ay Işığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Yardımlaşma Derneği’nin İftar programına katıldım. O ortamda bulunmaktan büyük haz duydum. İnsanların da hallerine neden şükretmediğine hayıflandım.

Yemek yerken bir kız çocuğunun mektup okuyacağı anons edildi. O küçük kız çocuğu küsüye çıkıp mektubunu okurken yemek boğazıma düğümlendi. O an halimize ne kadar Şükretmemiz gerektiğine bir kez daha inandım ve insan olarak insanlığımızdan utandım.

Aslında bir kez daha Dinimizin Önemsediği Yardımlaşmanın ne kadar önemli olduğunu ve bu dernek ve diğer yardım anlamında kurulan derneklerin aslında ne güzel görevler ifa ettiğine bir kez daha canı gönülden inandım.

Şimdiye kadar belki de yaptığım iftarlardan aslında daha farklı bir anlamı olmuş oldu, o an Rabbimin verdiği nimetlere bir kez daha şükrettim. İnsanoğluna bahşedilen bu nimetlerin paylaşılması gerektiği ve yardımlaşmanın insan hayatındaki önemini anlamış oldum.

İşte buradan hareketle bu tür konuları önemsemeliyiz hep yapılan işte zenginlerin sofralarında iftar açacağımıza bence bundan sonra hayatımızda bir farklılık olsun İster Ramazanda ister normal ve sair zamanlarda mutlaka ihtiyaç sahiplerini arayıp bulalım ve onların gönüllerini kırmadan onlara yardımcı olalım.

Sadece yardımlaşma ve dayanışma Ramazana has bir özellik değil. Onun için yılın on iki ayı bunu bir gelenek haline getirelim herkes kendi en yakınından başlayarak uzağa doğru bunu yapmalı.

Toplumdaki Huzur ve Güvenin tesis edilmesi de aslında zenginle fakirin kaynaşmasından geçer. Bugün baktığımız da ülkemiz ve diğer ülkelerde zenginle fakir arasın da uçurumlar var.

Bundan dolayıdır ki bu gün Dünya’da ne huzur var nede barış çünkü insanlar ellerinde olan nimetlere şükretmediği için hep daha fazlasını isteyip aç gözlülük yaptıkları için bu gün bu durumdayız.

Bizler Dünya’nın her tarafında açlık ve yoksulluk çeken herkese yardım etmeye gayret ediyoruz. Aslında televizyon ekranlarında çıkıp teşvik olsun diye milyarlarca para bağışlayan topluluk sonra acaba o sözlerini yerine getiriyorlar mı?

Birde onu yaparken kendi etrafındaki yoksul kimselere yardım ediyorlar mı? Aslın da bence bu da çok önemli elbette başka yerlerdeki insanlara yardım elimizi uzatalım ama kendi etrafımızdakileri de unutmadan.

Bir kez daha anladım ki ağlayamazsan anlayamazsın ve bir damla gözyaşı aslında her şeye bedeldir. İçin de hissettiklerinin dışa yansıması aslında ağlayamazsan anlayamazsın işte bunun içinde ufak bir merhamet varsa gözünde de bir damla yaş akmalı.

Bu bağlamda Ay Işığı Derneği’nin yapmış olduğu bu güzel hareketten ötürü tüm emeği geçenleri bir kez daha tebrik ediyor ve sevgili okurlarımızın da bu konu da duyarlı olduklarını biliyor onları da daha duyarlı olmaya çağırıyorum.

 

 

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi