26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Veliahmet, Hacıhızır, Cedit “Kentsel Dönüşüm” istiyor

Galip Ataman

18 Ekim 2017 tarihli yazısı

Merkez üssü Gölcük olan 17 Ağustos 1999 depreminde yaklaşık 130 bin bina çöktü, 600 bin kişi evsiz kaldı.

Hükümetin açıkladığı ölü sayısı 18 bin 373, yaralı sayısı 23 bin 781.

Resmi olmayan rakamlara bakılırsa yaklaşık 40 bin ölü, 100 bin yaralı var.

Asrın felaketininüzerinden 18 yıl geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de 6-7 milyon binanın yenilenmesi gerektiğini söylüyor.

Belediyelere kentsel dönüşüm çağrısı yaparken “Kentsel dönüşüm öncelikle 1. Derece deprem kuşağında yer alan İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve İzmir gibi illerden başlayacak” diyor.

Deprem uzmanları “Marmara Depremi yaklaşırken binalar yenilenmez ya da güçlendirme yapılmazsa ölü ve yaralı sayısı milyonları geçecek” iddiasında bulunuyor.

Kentsel Dönüşüm konusunda sorumlu Büyükşehir Belediyeleri ne yapıyor?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi bir süre önce hazırlattığı “Kentsel Dönüşüm Master Planını” rafa kaldırıyor.

İlçe belediyeler ile özel sektörün başlattığı “Kentsel Dönüşüm Projeleri” önüne set çekiyor.

Ya da kamulaştırarak ürettiği arsaları TOKİ’ye satıyor, görevi sosyal konut ve kentsel dönüşüm yapmak olan Kent Konut’u devre dışı bırakıyor.

Önceki yıllarda Kent Konutun ekonomik ve sosyal yaşamı yüksek ailelere zarar ettiği, tartışmalara neden olduğu, yeşil dokusu bulunmayan, otopark sorunu yaşanan bitişik nizam yapılan yüksek pahalı konutlarla övünüyor.

 

KİM NEDEN İTİTAZ EDİYOR

Gelelim asıl konumuz, Veliahmet, Hacı Hızır ve Cedit Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projelerine.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Kentsel Dönüşüme” sıcak bakıyor.

İzmit’te çarpık kentleşmeyi sonlandıracak, olası bir depremde yıkılma ve can kaybı riskini en aza indirecek “Veliahmet, Hacı Hızır ve Cedit Mahallelerinde” yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesine kimse itiraz etmiyor, aksine destekliyor.

Ama Büyükşehir Belediyesi’nde yetkili ve etkili birimler, uygulamaları, kararları “Veliahmet, Hacı Hızır ve Cedit Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projeleri” yönünde setten duvar gibi duruyor.

Nuh deyip peygamber demeyen bazı yöneticilerin “ulaşım, dolaşım yoğunluğu” gerekçe gösterilerek 3 mahallede son aşamaya gelen kentsel dönüşüm

yapılamıyor, hayata geçirilemiyor.

Cedit Mahallesinde İzmit Belediyesi’nin devlet desteği, Veliahmet ve Hacı Hızır Mahallelerinde özel sektör marifetiyle yapılacak ve İzmit’e yaklaşık bir milyar lira yatırım öngören proje geciktiriliyor.

VELİAHMET

 

BAŞKANLIĞA 400 DİLEKÇE

Veliahmet ve Hacıhızır mahallerinde vahşi yapılaşmayı sonlandıracak, şehrin dokusuna uygun, yeşil ve tarihi alanlara saygı göstererek hazırlanan örnek bir projeyi mahalle sakinleri de destekliyor.

Alt yapı çalışmalarını bitiren, hak sahipleri, kat sahipleri ile kat karşılığı anlaşarak, çarpık yapılanmadaki büyük bölümün sorununu çözen özel sektör yetkililerine destek yine arsa ve konutlarını satan 400 mahalle sakininden geldi.

Kentsel dönüşüm isteyen vatandaşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına müracaat ederek mahallelerinde kentsel dönüşüm yapılmasını istiyor.

Geliniz o dilekçeyi birlikte okuyalım, “Büyükşehir Belediyesi mahallemizi kentsel dönüşüm ve riskli alan olarak değerlendirmemiştir. Bulunduğumuz binalar incelenip analiz sonuçları alındığında depreme dayanıklı olmadığı, mevcut yolların dar olduğu, sosyal tesis bulunmadığı görülecektir.

Konutlarımız depreme dayanıksız olup günümüzün gerektirdiği yaşam standartları altında olduğundan mağduriyetimizin giderilmesi ve çağdaş yaşama uygun, sağlık, spor ve sosyal tesisleri bulunan, otoparkları olan konutlarda yaşamamız için mahallemizin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesini arz ve talep ederiz.”

Sizin anlayacağınız; Veliahmet ve Hacıhızır mahalleleri sakinleri, “Binalarımız çürük, depreme dayanıklı değil. İlk depremde yıkılacak ve bizler enkaz altında kalarak öleceğiz. Mahallelerimizin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesini, çağdaş yaşama uygun, sağlık, spor ve sosyal tesisleri bulunan, otoparkları olan konutlarda yaşamak istiyoruz” diyor.

Daha açık söylemek gerekirse Veliahmet ve Hacıhızır mahalleleri sakinleri, “Olası bir depremde ölürsek sorumlusu mahallerimizde kentsel dönüşüm yapmak isteyen özel sektöre izin vermeyen, projesini engelleyen Büyükşehir Belediyesi ilgili birim ve sorumlularıdır” diyerek Büyükşehir Belediyesi ilgili birimlerini, hedef gösteriyor.

 

BAŞKA İTİRAZ EDENLER

Büyükşehir Belediyesi ilgili birimlerin Veliahmet ve Hacıhızır mahallerindeki kentsel dönüşüm projelerini engellemelerini, geciktirmelerini kabul etmiyorum ama bir yerde anlayabiliyorum.

Kentsel dönüşüme sıcak baktığını söyleyerek Veliahmet ve Hacıhızır mahallerinde 7-8-9 kat yapılanma yerine 2-3 katlı binalar yapılmasını isteyen

iktidar partisi milletvekilinin yeğenine ait olduğu iddia edilen binanın o çarpık yapılaşma içinde 9 kat sırıtmasına ne demeli?

Bölgede kentsel dönüşüm yapılmasına sadece bu kişi karşı çıkmıyor.

Bir başka itiraz eden kişinin de iktidar partisi yöneticisine çok yakın olduğu Benim ufak bir araştırma sonunda bulduklarım şimdilik bunlar.

Onlar kendilerini, AK Parti’de kimlerin ne kadar yakını olduklarını biliyor.

 

VİLLA YAPILACAK İDDİASI

65 yıllık tecrübe ile bugüne kadar ayakta duran ve 25 yıldır kentsel dönüşüm projesi yapan, Yuvam İzmit’e yaptığı projeleri örnek gösterilen şirket yöneticilerini tanıma ve görüşme imkanım oldu.

Devletten para ve emsal artırımı istemeyen, krediye sıcak bakmayan, yaklaşık 400 milyon liralık yatırımı öz kaynaklarıyla yapma taahhüdünde bulunan firma yetkililerinin tek isteği; Projenin uygulanması ve bölgenin riskli alan ilan edilmesi.

Özel sektörü küstürmek, özel sektörün kentsel dönüşüm projesini geciktirmek firma yetkililerine bir şey kaybettirmez.

Aksine tapusunu aldığı arsaların üzerine yeni bir proje yaparlar ve daha çok para kazanırlar.

Ama kaybeden her zaman olduğu gibi gariban atadan, dededen kalma sağlıklı olmayan konutlarda yaşamak zorunda bırakılan mahalle sakinleri olur.

Olası bir depremde yıkılacak binaların altında kalacak mahalle sakinlerinin acısından bahsetmiyorum.

Bu arada Kentsel dönüşüme izin verilmezse Büyükşehir Belediyesinin uygun göreceği firmalara Veliahmet Mahallesinde 2-3 katlı 150 villa yapılacağı ve Araplara satılacağı iddia edilior.

 

**************

 BAŞKAN NEVZAT DOĞAN

TARİHE “CAN” VERİYOR

 

İzmit’te doğmak ve nüfus cüzdanında “İzmit”’ yazmakla İzmitli olunmuyor.

“Ben İzmitliyim” diyebilmek için önce İzmit sevdalısı olmak ve aidiyet duygusuyla sahiplenmek lazım.

Sonra katma değer yaratmak, proje üretmek, yanlışları eleştirmek, güzellikleri sahiplenmek gerek.

İzmit’e 1976 yılında geldim ve 41 yıldır İzmit’te yaşıyorum.

İzmit’te doğup büyüyenlerden daha fazla İzmitli olduğuma, daha fazla sahip çıkmaya çalıştığıma inanıyorum.

İzmit’e geldiğim tarihte Türkiye nüfusu 40 milyon, Kocaeli 500 bin, İzmit 100 bin idi.

Bugün Türkiye 81 milyon, Kocaeli 1 milyon 900 bin, İzmit 354 bin.

Gündüz nüfusu 800 bine yaklaşan İzmit büyüdü, gelişti, değişti.

Başkan Nevzat Doğan’ın tarihe can veren “Tarih Koridoru” projesinin en önemli ayağı “Kapanca Sokak ve Akçakoca Osmanlı Meydanı” gibi.

Hafta sonu açılışına katıldığım“Akçakoca Meydanı”ndan İzmit’i seyrederken gördüğüm çarpık kentleşme arasında yükselen beton binalar, “trafik, ulaşım, otopark”karmaşası hariç.

Siyaset ve belediyecilik anlayışı farklı, özgüveni yüksek Başkan Nevzat Doğan’ın İzmitlilerin hizmetine sunduğu onlarca, yüzlerce projeye tanıklık ettim.

Ama hiç birisinde Osmanlı ile Cumhuriyeti buluşturan,İzmit’e değer katan, turizmi canlandıracağına inandığım“Kapanca Sokak ve Akçakoca Osmanlı Meydanı”projesindeki kadar etkilenmedim.

Başta “turizm gönüllüsü” Vali Hüseyin Aksoy olmak üzere Kültür Varlıkları ve Müzeler genel müdürü Yalçın Kurt, törene katılan herkes projeden o kadar çok etkilenmişlerdi ki memnuniyetlerini “Helal olsun Başkan Nevzat Doğan’a” diyerek ve teşekkür ederek gösterdiler.

Proje muhteşemdi, tören kusursuz, yağmura rağmen katılım beklenenin üstünde idi.

İzmit Kaymakamı, İzmit AK Parti ilçe başkanı, İzmit Belediye meclis üyeleri, İzmitli muhtarlar, kısaca İzmitliler Başkan Doğan’a teşekkür etmek için “Akçakoca Meydanı”nı doldurmuştu.

AK Parti milletvekilleri yurt dışında olduğundan, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu mazeret bildirerek katılamamıştı.

Her ayın ilk pazartesi günü toplanan muhalefet partileri il başkanlarının katılmamasını da anlıyorum.

Ama AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve il yöneticilerinin AK Parti projesi “Kapanca Sokak ve Akçakoca Osmanlı Meydanı” açılışına gelmemesini yadırgadım.

Sıradan açılışlara katılan Şemsettin Başkanın, risk alarak, kavga ederek, bürokratik engelleri aşarak hayata geçirdiğiŞeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Haymana Hatun’un rölyef, tablo, heykel ve baskıların bulunduğu meydanda olmamasına anlam veremedim.

Önceki Valilerin, Belediye Başkanlarının, siyasi partilerin cesaret edemediği projeyi hayata geçirenNevzat Doğan’a teşekkür etmek için İzmitliler sıraya girerken AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın olmaması dikkatimi çekti.

CHP, MHP, BBP, DSP, SP, DP il başkanları ile her ay bir araya gelen AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın törene neden katılmadığını bilmiyorum.

Belki de Vali Hüseyin Aksoy ve genel müdür Yalçın Kurt’un İzmit’in tarihine can veren, turizm potansiyelini ortaya çıkaran İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’dan övgü ile bahseden konuşmalarını dinlememek için gelmemiştir!

Atatürk Heykeli, Saat Kulesi, Atatürk ve Redif Müzesi, Paşalar Dairesi, İmaret Cami, Saray Müze den (Av Köşkü) oluşan “Kültür Tepesi” devamı“Kapanca Sokak ve Akçakoca Osmanlı Meydanı”yerli ve yabancı turistlerin hizmetine açan Sevgili Nevzat Doğan’ı yürekten kutluyorum.

Projeye sahip çıkan, destek veren, açılış organizasyonun mükemmel olmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

71 eseri ilmek ilmek işleyerek, cephe ve sokak iyileştirmeleri yaparak tarihimizi gelecek nesillere taşıyan, atalarımızın gururunu ve gücün yaşatan, vefa borcunu yerine getiren Nevzat Başkana teşekkür ediyorum.

nevzat-doğan

 

*************** 

KEV 15 MİLYONA SATILIRKEN

KOCAELİSPOR HAVASINI ALDI

 

KEV ve Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz ile Büyükşehir Belediyesi dönemin genel sekreteri Tahir Büyükakın arasında yaklaşık bir yıldır pazarlık yapılıyordu.

Gazetelerde “KEV arsası, Kocaelispor borçlarını kapatmak ve futbolcu transfer etmek için 55 milyon TL’ye Kent Konuta satılacak” haberleri yayınlanmıyordu.

KEV’in 55 milyon TL’ye satılacağına ve elde edilecek paranın Kocaelispor’a verileceğine inanmadığım için 25 Ağustos’ta “KEV’i 17 milyon TL’ye satıyorum, sattımmmm” başlıklı yazı yazmıştım.

Yazdığım gibi oldu. KEV 17 milyona değil ama 15 milyon 100 bin liraya satıldı.

KEV arsası Kent Konut’un olurken para KEV banka hesabına yatırıldı.

KEV bu para ile kira, öğrencilerin burs parası, personel giderleri, vergi olmak üzere toplam 27 bin TL giderlerini karşılayacak. 500 yatak kapasiteli öğrenci yurdu yaptıracak.

Bu satıştan elde edilen ve KEV kasasına yatırılan paradan Kocaelispor’a tek kuruş yok.

KEV ve Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, “KEV arsasını satarak elde edilecek para ile Kocaelispor borçlarını ödeyeceğiz, futbolcu transferi yapacağız” açıklamasını belli ki çabuk unutmuş!

Dün KEV arsasının satılıp satılmayacağı tartışılıyordu.

Bugünden itibaren KEV arsasının ucuza gittiği, tesislerin dikkate alınmadığı, ihalede rekabet ortamı oluşmadığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün ihaleyi iptal edeceğini konuşacağız.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi