18 Haziran 2019 Salı
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cennet mi büyük Cehennem mi ?

Yücel Alpay Demir

18 Ekim 2017 tarihli yazısı

Rızkımı veren Hüda’dır kula minnet eylemem, demiş“Kul Nesimi”

Bende Kul Nesimi’nin bu söylediklerinden kendime pay çıkarabilmek için birkaç örnekdüşündüm , ve bu sözden ne anlamalıyım nasıl pay çıkartmalıyım diye kafa yordum!

Bir görevde yükselmek istiyorsam !, bana düşen gayret ve çabayı göstermeli , hedeflediğim o göreve layık olabilmek için gereken vasıflara sahip olabilme adına gayret etmeliyim !

Gerisi Allah’ın takdiridir , olur veya olmaz hayırlısı ne ise öyle olsun demeliyim.

Sırf istediğim olsun diye sendika değiştirmemeliyim , amirimin önünde el ovuşturmamalıyım , beni o göreve atayacak kişi veya kişilerin hoşuna gitsin diye saç sakal ve kıyafet tarzımı , dinlediğim müziği, tuttuğum takımı , oy verdiğim partiyi değiştirmemeliyim, ibadet yaptığımı göstermeye çalışmamalı, duymak istediği şeyleri inanmasam bile söylememeli , o işi asıl hak edenin hakkını yememeliyim.

vekula minnet eylememeliyim!

****

Diyelim esnafım ve ihale almak istiyorum!

İhale için gereken şartları sağlamalı kaliteli ürünü en uygun fiyata vermeye çalışmalıyım.

Gerisi Allah’ın takdiridir.

İhalenin kime verileceğine karar verecek kişinin gittiği camiye onunla aynı zamanda gidip görebileceği yerde saf tutmamalı , o‘ sağa selam verince sırf beni görsün diye sola selam verip yüzsüzlük yapmamalıyım veya facedeki dandik beş para etmez bir resmine İbrahim Çallı tablosuymuş gibi övgüler dizmemeliyim, o işi asıl hak edenin hakkını yememeliyim.

Yani Kula minnet eylememeliyim.

****

Diyelim ki gazeteciyim !

Gazetemin varlığını daha iyi idame ettirebilmek için reklama ve gazetemin satın alınmasına ihtiyacım var! O halde , habere en hızlı ulaşmaya objektif ve tarafsız bir gözle yazmaya, doğru ve tarafsız haberin adresi olmaya çalışmalıyım.

Bu yazının ucu kime dokunur, azcık sağını solunu büksem kimin hoşuna gider , bu haber yüzünden reklamdan olur muyum , manşetlik haber ama 3. sayfadan minicik bir boyutta versek bizim için daha mı hayırlı olur veya filanca başkanı biraz parlatsam övsem yağlı bir danışmanlık kaparmıyım, durduk yere işimden gücümden olmayayım diye düşünmemeliyim.

Yukarıdaki örneklerin hepsini yapıp sonrada utanıp sıkılmadan ben dindarım dememeliyim !

Çünkü bana lazım olan , önemli olan , sadece ALLAH’IN RIZASIDIR !

Ben doğru olmalıyım, dürüst olmalıyım, olduğum gibi kabul görmeli ne diliyorsam Allah’dan dilemeliyim.

Beklentim olan kişinin beklentilerine göre fikir ve şekil değiştirmemeliyim.

Sadece Allah’dan beklemeli onun istediği fikire ve yaşantıya sahip olmalıyım.

Galiba kul’a mninnet eyleme derken bunları kast ediyor “kul nesimi”

Benim cesaret edip yazamadığım , siyasileri , patronları , yerel idarecileri , yakın akraba ve arkadaşlarınızın uygulamalarını düşünerek örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Ben de kendi adıma yalnız kalınca diyorum ki , rızkım belliyse , nafile çaba ve gayretim sadece malımı ve mülkümü arttıracak ise, kaypaklık yapmaya , hak hukuk çiğnemeye , onursuz ve omurgasız yaşamaya ebedi hayatı riske atmaya değer mi ?

Eğer rızkımızı kul’un rızasına bağlar isek , Allah’a inanıyoruz ama güvenmiyoruz sonucu çıkmaz mı ?

         Allah’ın ayetlerindeki taahhütlerine ve çoğunlukla birbirine bile güvenmediği, bireyselliğin ve bencilliğin öne çıktığı bir beldeye islam beldesi denir mi ?

Ben aslında bu yazıya başlarken dünyadaki 1.5 milyar müslümanınyaşantısını ve uygulamalarını baz alarak çoğu cennetin en güzel yerine mi gider , yoksa cehennemin dibine mi, bu minvalde yüz ölçümü olarak cennet mi büyüktür , cehennem mi diye bir beyin esintisi yapacaktım ama olmadı, konu teee buralara kadar geldi , hakkınızı helal edin.

Ben yine aklıma takılanları sorguladım , varın doğrusunu siz düşünün.

Selam ve dua ile…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem