21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Rasim Hoca, Kocaeli eğitimi için bir şans

Galip Ataman

16 Ekim 2017 tarihli yazısı

 

 

TEOG, LYS, müfredat, kitap tartışmaları gölgesinde 18 Eylül’de başlayan 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının bir ayı geride kaldı.

Öğretmeni, öğrencisi, velisi herkes eğitim-öğretimi unuttu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ortaokullarda TEOG, liselerde LYS değişecek” açıklamasını konuşuyor, tartışıyor.

Milli eğitim Bakanlığının hazırlıksız yakalanırken bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların yazdığı “TEOG yerine MİS geliyor” yazıları kafaları iyice karıştırdı.

Ortaokul 8. Sınıfların liselere giriş puanını belirleyen TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavını aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu pilot seçilen 21 ilde ortaokul 5. Sınıflara uygulanacak MİS (Milli İzleme Sistemi) ile karıştırılması lise adaylarını ve velilerini çileden çıkardı.

Milli eğitim bakanlığının nasıl bir çalışma yaptığını bilmiyorum ama en sağlıklı yöntemin; Fen, Sosyal Bilimler, pilot ve nitelikli liseler için ortaokul not ortalaması 95-100 olan öğrencilerin sınavla belirlenmesi, diğerlerinin evine en yakın liseye kayıt yaptırması olacağını düşünüyorum. Bekleyip görelim.

YÖK’ün “oldu-bitti” ile hazırladığı sistem ise sınava girecek milyonlarca öğrenci ve velisinden büyük tepki aldı.

Sınavların Mart’ta başlayıp Haziran’da bitmesi, 18 puan türünün 4’e düşürülmesi doğru ve yerinde oldu.

Ama edebiyat alanında yükseköğretim görmek isteyenler ile tıp ve mühendislik gibi alanları tercih edeceklerin aynı derslerden ayırım yapılmadan sınava alınacak olmaları çocukların psikolojisini ve moralini bozdu.

fehmi-rasim-çelik

 

RASİM HOCA BİR ŞANS

Ankara’da milli eğitim bakanlığının TEOG, YÖK’ün LYS ile ilgili kafa karıştıran, öğrencileri mutsuz eden açıklamaları sürerken Kocaeli milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik gündüzleri okulları dolaşıyor, akşamları dairede çalışıyor.

Öğretmenliğe 1981 yılında başlayan Rasim hocayı Kocaeli’nde göreve başladığı 28 Nisan 2014’de tanıdım.

Kocaeli’nde 3.5 yılda 3 vali değiştiren Rasim müdürün eğitim kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek için 36 yıldır ilk günkü heyecanla çalışıyor olmasını hep takdir ettim.

En çok da okullarda sosyal barışın bozulmasına neden olacak sendikaların yönetici görevlendirmelerindeki kulislerine karşı direnmesini, öğretmenlere motivasyon ve özgüven kazandırmasını, yöneticilere hizmet içi eğitime almasını, derslik açığını kapatabilmek için çaba harcamasını.

Başka? FETÖ/PDY silahlı terör örgüt üyelerinin kalkıştığı darbe girişimi ardından Fetöcüleri milli eğitimden temizlerken dik duruşunu.

Ankara’da bakanlar sık sık değişirken, bakanlık işin ehli olmayan yöneticilere teslim edilirken Rasim Çelik Kocaeli’nde, anaokulundan üniversiteye soran, sorgulayan, araştıran, üreten ve yeni buluşlar yapabilen bir nesil yetiştirmek, uygun ortamlar hazırlamak için 7/24 çalışıyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, “2019’a kadar tüm okullarda ikili eğitime son verilecek, tam gün eğitime geçilecek. Okul öncesi eğitimi ve beşinci sınıflarda yabancı dil zorunlu olacak” açıklaması, Vali Hüseyin Aksoy’un talimatları doğrultusunda bakanlığın ve hayırseverlerin kapısını çalıyor.

Bir taraftan bakanlıktan son yılların rekor ödeneğini ve hayırseverlerin “Eğitime Yüzde 100 Desteğini” alırken öte yandan da okulların yapılacağı arsa sahipleri defterdar ve belediye başkanları ile görüşmeler yapıyor.

Bazı sendikalar ve siyasiler uygulamalarından, kararlarından rahatsız olsa da milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli için bir şanstır.

Rasim hocanın kıymetini bilelim. Kişisel ve sendikal çıkarlar uğruna yıpratmayalım, eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının yükseltilmesi için yaptığı projelere destek verelim.

 

İŞ AKİTLERİNİ İPTAL ETTİ

Milli eğitim il müdürü Çelik, keyfi isteklerine karşı çıktığı için bazı eğitim sendikalarının boy hedefi gösterilirken işini geciktiren, okulları zamanında teslim etmeyen müteahhitlerin korkulu rüyası oldu.

Başka illerde yaptığı inşaatlarda icralık olan, Kocaeli’ndeki okul inşaatları yaklaşık 3.5 milyon lira haciz nedeniyle mahkemelik olan Ağrılı firmanın tüm sözleşmelerini iptal ederek 673 milyon TL teminatını hazineye gelir kaydettirdi.

İnşaatları yarım kalan Derince Mevlana MTAL, Körfez’de İGSAŞ İlkokul, Çayırova’da ortaokul inşaatları önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarılarak yeni öğretim yılına yetiştirilecek.

Rasim hocanın okullaşmadaki başarısında ekip arkadaşları müdür yardımcısı Sadık Uysal ve teknik sorumlu Tarık Topaloğulu’dan söz etmezsem haksızlık etmiş olurum.

 

AÇILAN OKULLAR

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 bütçesine Kocaeli’de okul ve derslik yapımı için 477 bin TL ödenek koydurmayı başaran Rasim hoca, 14 okulun inşaatını tamamlayarak 2017-2018 eğitim öğretim yılına yetiştirdi.

Bu okulların açılmasıyla bölgelerinde çiftli öğretim yapan okullar, Başbakan Yıldırım’ın 2019 hedefini beklemeden tekli öğretime başladı.

İşte o okullar; İzmit Yeşilova OO, Gebze Yavuz Selim OO, Gebze Diler Demir İO, Gebze Kirazpınar ML, Gölcük Örçün MTAL, Körfez Tüpraş İO, Dilovası Akşemsettin İO, Derince İHAL, Darıca Bayramoğlu AL, Kartepe Gazi İO, Kartepe Eşref Uslu Anaokulu, Kartepe Rabak Anaokulu.

Bu arada İzmit Kazım Karabekir İO ile İzmit 28 Haziran İO ek binaları bu ayın sonuna, İzmit Emek Dayanışma İO ek binasının ikinci yarıyıla yetiştirilmesine çalışılıyor.

 

*************************

ÖNCÜYÜZ, GÜÇLÜYÜZ,

“TAKİP” EDİLİYORUZ

Yarım asrı aşan gazetecilik yaşamımın her döneminde yazılarımı “manşet atar” gibi ilk günkü heyecanla yazıyorum.

Eğitim, üniversite, belediye, trafik, ulaşım, siyaset başta olmak üzere her alanda yaptığım haberlerde kimse hızıma yetişemiyor.

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olunca tüm gazeteler ve haberciler beni ve çalıştığım gazeteyi takip ve taklit etmek zorunda kalıyor.

Zaman zaman örneklerle anlattığım farkı, isim vererek yazdığım örnekleri Demokrat Kocaeli Gazetesi genel yayın yönetmeni Adem Turgut eleştirmiş.

İşini bilerek ve severek yapan sevgili Adem, “Gazetecilerin saçma nedenlerle birbirlerini eleştirmesi, ‘bak ben daha iyi haberciyim’ demesi de bana komik geliyor” demiş.

Adem gazetecilik meslek etik kurallarına uyan, asparagas ve masa başında kulaktan dolma bilgilerle yapılan haberlere prim vermeyen, günümüzde sayıları giderek azalan ender gazetecilerdendir.

Gençlerin örnek aldığı şantajla, tehditle işi olmayan, işini düzgün yapmaya özen gösteren Adem keşke ortaya konuşmak yerine keşke benim gibi isim verseydi, kimleri kastettiğini açık açık yazsaydı.

Varsın sevgili Adem ve onun gibi düşünenler “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” farkını, “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” oluşunu yazmamızdan rahatsız olsun.

Manşetlerimizin noktasını virgülünü değiştirmeden kullanarak emek hırsızlığı yapanları, yaptığımız manşetleri ertesi gün manşetten vererek bizi taklit ve takip edenleri açıklamaya devam edeceğiz.

Spor yazıları yazmam ama arada sırada yaptığım haberler ile sporla yatıp sporla kalkan habercilere haber atlatmaktan büyük keyif alırım.

Kocaelispor’un borçlarını ödemek için satılacağı çok konuşulan KEV Tesislerinin 15 Eylül tarihinde “Bilirkişilerin hazırladığı rapor doğrultusunda 14 milyon 700 bin liraya Kent Konuta satılacak” haberinde olduğu gibi.

17 Salı günü yapılacak ihaleye bazı üyelerin vakıflar genel Müdürlüğüne itiraz ve şikayet ettiklerini “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” 11 Ekim çarşamba günü “KEV İhalesi Yapılmadan Vakıflara şikayet edildi” başlığı ile verdi.

Aynı haberi, Kocaeli Gazetesi 14 Ekim Cumartesi günü manşetten “KEV Tesislerinin Satışına İtiraz” başlığı ile duyurdu.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nden sonra yapılan habere bir de  “ÖZEL HABER” logosu kondu.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” 13 Ekim Cuma günü Vali Hüseyin Aksoy’un vali konağını turizm amaçlı kullanmak koşuluyla boşaltabileceği açıklamasını okurları ile “Konağı Boşaltırım” manşetiyle paylaştı.

Yalnız “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde yer alan haber aynı gün Çağdaş Kocaeli Gazetesi internet sitesinde “Vali Aksoy’dan Turistik Özveri” başlığı ile verilmiş.

Bizim habercilerde haberin kaynağı yazma nezaketi ve alışkanlığı olmadığını anlıyorum.

“Emek hırsızlığı” yaparken hiç olmazsa tek bir kelimesi değiştirseydi ya da noktası, virgülüne dokunsaydı!

“Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”ni takip etmek, Galip hoca yazılarını “Kes-Kopyala-Yapıştır” kullanmak kolaycılığın, rahatlığın en somut örneği olsa gerek.

Marka olmak farklılaşmaktır, araştırmaktır, emek harcamaktır, ilk günkü heyecanla çalışmaktır.

Marka olmak zor. marka olarak kalmaya devam etmek çok daha zor.

Tüm habercilere, yazarlara, velinimetim okurlara tavsiyem; bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanları değil, fikirlerinin gerçek hayatta karşılığı olanlar ile “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” kalemleri örnek almalarıdır.

Genç-yaşlı, yeni-eski ayırımı yapmadan herkese önerim; emek harcamadan, başkalarının haberini kaynak göstermeden kullananları sorgulamalarıdır.

Marka olmak, takip edilmek, örnek alınmak, “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olmak hani hoşuma da gitmiyor değil!

GZTS

 

******************

604 OKUL ÖNCESİ OKUL VAR

Kocaeli’nde 77’si bağımsız, 527’si okullar ve çeşitli kurumların bünyesindeki ana sınıflar olmak üzere toplam 604 okul öncesi kurum var. 

Bu kurumlara 7.901’i bağımsız ana okullarda, 24.540’ı ana sınıflarda olmak üzere toplam 32.441 öğrenci kayıtlı.

Bin 903 öğretmenin 551’i bağımsız ana okullarda, 1.352’si anasınıflarında görev yapıyor.

Yeterli mi? Elbette değil. 0-6 yaş arasında tamamladığı,  çocuğun temel alışkanlıklar kazandığı, çeşitli deneyimlerde bulunarak sosyalleştiği, becerilerini ve yeteneklerini geliştirdiği okul öncesi” kurum sayısını arttırmak şart.

Vali Hüseyin Aksoy ve müdür Rasim Çelik’in hedefi; yüzde 85 olan okullaşma oranını yüzde 90’ın üzerine çıkararak Türkiye’de ilk 3 il arasına girmek.

Çağ nüfusunun tamamını okul öncesi eğitimden yararlandırabilmek ve hedefi yakalayabilmek için daha çok ana okul ve ana sınıfı yapmak.

Eğitimde çocuğun yaparak, yaşayarak öğrenme ilkesini benimseyen, özgürce istediği etkinlikleri seçmesini ve hareket etmesini önemseyen, duyu ve dil eğitiminin öne çıkaran “okul öncesi eğitimin” yaygınlaştırılması konusunda kararlı olan Rasim hoca geçtiğimiz günlerde gittiği Ankara’ya gitti.

Yaklaşık 9 milyon TL ödenek ile dönen müdür Çelik, “prefabrik anaokulu” için düğmeye bastı.

Önümüzdeki günlerde 37 “prefabrik ana okulda” toplam 160 derslik inşaatlarına başlanacak ve ikinci yarıya yetiştirilecek.

PREFABRİK ANAOKULLAR LİSTESİ;

İzmit 4 okulda 10 derslik, Derince 3 okulda 12 derslik, Körfez 6 okulda 20 duerslik, Kartepe 3 okulda 8 derslik, Karamürsel 2 okulda 7 derslik, Kandıra 2 okulda  4 derslik, Gölcük 1 okulda 5 derslik, Gebze 3 okulda 8 derslik, Dilovası 2 oklda 6 derslik, Darıca 3 okulda 11 derslik, Çayırova 7 okulda 68 derslik.

CAHİT-KÜLEBİ-3

 

*********************

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ, İŞADAMI

MEHMET YILDIRIM VEFAT ETTİ

 

Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım’ı Dilovası Kömürcüler OSB’de tanıdım.

Başarılı ve saygın iş adamı olmanın yanında “eğitim gönüllüsü” olan Mehmet Yıldırım, Dilovası Osmangazi Köprüsü ayağında yaptırdığı “Yılport Ulaştırma Hizmetleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” milli eğitime devretti.

Tematik Lise izni verilen 18 liseden biri olan, lojistik alanda Türkiye’nin tek lisesi 2017-2018 eğitim öğretim yılında 90 öğrenci ile eğitime başladı.

Yıldırım Holding, Dilovası’nda 5 yıldızlı “Yılport Ulaştırma Hizmetleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” yanı sıraSamsun Garip-Zeycan Yıldırım Fen Lisesi, Elazığ Zeycan Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Dilovası Yılport Lojistik Teknik Meslek Lisesi, Gemlik Yılfert Garip Yıldırım Lojistik Meslek Lisesi-, Gemport Gemlik Anadolu Lisesi, Gemlik 100 yıl İlköğretim okulu, Elazığ Yarımca Ferrokrom İlköğretim okulu yaptırdı.

mehmet-yıldırım    

 

O başarılı iş adamı ve eğitim gönüllüsü Mehmet Yıldırım dün vefat etti.

Tanımaktan büyük keyif aldığım, eğitim başta olmak üzere hayata geçirdiği sosyal projeleri takdir ettiğim Mehmet Yıldırım’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyorum.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem