22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Çetin Gürol

Çetin Gürol

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Murat Aydın ve Tarih Koridoru

Çetin Gürol

16 Ekim 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanı Murat Aydın ve yönetim kuruluna kocaman bir bravo diyerek yazıma başlamak istiyorum.

Kentimizin amatör sporunun geliştirilmesi açısından ben bu tip organizasyonları yerinde buluyorum.

Murat Aydın ve ekibi amatör spor tarihinde olmayan işleri yaparak esasında ağrımayan başını ağrıtıyor dersek yalan olmaz.

Ancak birileri konuşacak

 diye de bu organizasyonlar yapılmayacak değil. Kimse eleştirilmez değil. Bizler de zaman zaman eleştiriliyoruz. Antalya’da yapılan organizasyona katılımda görevi olmadığı halde katılım sağlayanlar olabilir.

Toplantılara katılmak yerine havuzu tercih edenler de oldu. Ancak birkaç kişi yüzünden koca bir organizasyona tu kaka demekte yanlış. Kocaeli sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri açısından Türkiye’nin model şehirlerinden biri bana göre.

Kentin trafiğinin her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal aldığı doğrudur.

Alternatif toplu taşıma sistemleri geliştirilmelidir. Kesinlikle deniz yolu daha aktif kullanılmalı bunun için alternatiflerinin geliştirilmesi şarttır.

Kocaeli’deki sivil toplum örgütlerinin başarısı diğer illerden çok net görülebiliyor. Ancak kentimiz için de görülüyor dersek maalesef  yalan olur.

Geçen yıla oranla bu yıl daha disiplinli ve faydalı toplantılar yapıldı. Belediye başkanlarımızın konuşmaları öncesinde yapılan tanıtım filmlerinde sportif çalışmalara biraz daha dikkat çektirilirse daha yerinde olacağını düşünüyordum. Darıca Belediye Başkanımız Şükrü Karabacak’ın yaptığı konuşma ise tüm amatör sevdalılarının yüreklerine su serpti. Amatöre gelince başarı istiyoruz ama paraya gelince, ‘Siz amatörsünüz’ diyoruz.

Esas amatördeki kardeşlerimizin ve yönetim kurullarındaki arkadaşların desteklenmesi lazım. Profesyonel olanlar zaten parayı kazanıyor. Yılda 3 gün Antalya’da başkanlar konseyi yaptılar diye koparılmayan yaygara yok.

Halbuki her meslek grubundaki yöneticiler kışın sonunda oteller ucuzladığı için organizasyonlarını Antalya’da yaparlar. Mesela biz oradayken Türkiye Esnaf Odaları Birliği, tüm oda başkanlarını toplamıştı. Tıp ile ilgili farklı dallarda çalıştaylar yine bu dönemde Antalya’da yapılır. Onun için Murat Aydın ve ekibine teşekkür etmek lazım. Keşke kentimizde Antalya’daki ayarda oteller olsa da bu tip organizasyonlar da kentimizde yapılabilse. Yok diye yapmasınlar mı?

Hiçbir maaş ve prim almayan Amatör Spor Kulüpleri Başkan ve yöneticilerine varsın böylesi bir tatil (tatil değil ama) hediye edilmiş olsun. Bence eksiklikleri mutlaka oturup konuşalım. Daha iyisini yapmak için fikir alışverişinde bulunalım. Ben bu konu ile ilgili CHP’li bir meclis üyesi arkadaşımla konuyu görüştüm. O endişelerini aktardı. Ben de gördüklerimi aktardım. Murat Aydın ve ekibi sadece iktidar partisi mensubu veya görüşündeki kişileri başkanlar konseyine çağırsa doğru. Her parti ve görüşten başkanlar, orada bana göre çok güzel bir kaynaşma örneği sergilediler.

Tabi KASKF ve kentimizdeki tüm sivil toplum kuruluşları bu hizmetleri alırken arkalarında en büyük destekçi olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu görüyorlar. İbrahim başkanın sivil toplum örgütlerine yaklaşımının bence Türkiye’de bir örneği yok. Ama maalesef otobüs desteği alan, derneğine büro malzemesi desteği alan, organizasyonlarında destek alanlar bunları fazla dillendirmedikleri için bir şey yapılmıyormuş gibi görünüyor.

Bu manada ben 3 yıllık görev sürem içersinde Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’ne her zaman destek aldığım İbrahim başkana çok teşekkür ediyorum.

Murat Aydın ve ekibini ve aynı zamanda üyem olan Mustafa Salman kardeşimi de yürekten kutluyorum.

murat-aydın

----  

Tarih Koridorunun gururuyuz

 Hiç lafı eveleyip gevelemiyorum. İzmit Belediyesi projesi olan Tarih Koridoru Projesi’nin gururuyuz.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından, Kapanca Sokak’ta ilk hizmete giren bina olan Basın Müzesi her geçen gün gelişiyor. Birileri görmek istemese de  ünü il dışına çıktı.

Kocaeli Basın Müzesi ile birlikte farklı illere model olduğumuz gibi mesleğimize bakış açısının da değiştiğini bizzat yaşayanlardan biriyim.

Mesleğimizin içinde çürük elmalar yok mu? Tabiki var. Biz mümkün olduğunca bu tip insanlara yanaşmıyoruz. Onları yok hükmünde sayıyoruz. Maalesef bazı siyasiler ve yönetim erkleri bu tiplere korkudan prim veriyorlar. Sonrasında canları yanınca bizlere koşuyorlar ama bunu, prim vermeden önce düşünecekler.

Hafta sonu Tarih Koridoru Projesinin yağmur altında açılışı yapıldı.

Geniş bir katılım ile çok güzel bir açılışa imza atıldı. Ancak ben bir kez daha meslektaşlarım adına gurur duydum. Çünkü Tarih Koridorunun en prestijli projelerinden biri Kocaeli Basın Müzesi’dir. Yüzlerce kişiyi o gün müzede gezdirmenin mutluluğunu yaşadık.

Ama iki konuk vardı ki, hem tarihi hem de icra ettiğimiz müzecilik anlamında önemli isimlerin övgülerine nail olduk.

Kocaeli Basın Müzemizi 2.Abdülhamit Han’ın 4. kuşaktan torunu Orhan Osmanoğlu ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ziyaret etti.

Bir sivil toplum örgütü müze oluşturuyor ve devletten hiçbir katkı almadan gönüllülük esasına göre çalışan arkadaşlarımız ile birlikte bu projeyi yaşatıyor. Çoğu müze, personeli ve devletin tüm imkanlarına rağmen ziyaretçi alamazken, biz geçen yıl yalnızca 1000’nin üzerinde öğrenci ve vatandaşımızı 4 aylık süreçte ağırladık. Tarihi binalar, insanlar ile yaşarlar. Bu nedenle biz kapımızı herkese sonuna kadar açtık. Üst katı müze olan, alt katı ve bahçesiyle sosyal tesis anlamında hizmet veren çok önemli bir yapıyı kentimize ve kent dışından gelenlere tanıtıyoruz.

Bu nedenle Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ve 2.Abdülhamit Han’ın 4. kuşaktan torunu Orhan Osmanoğlu’na çok teşekkür ediyorum.

osmanoğlu

---

Zeynep Erkek aramızda

İletişim Fakültesi mezunu aslen Adanalı olan Zeynep Erkek kardeşimizi gazetemiz bünyesine katmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mesleğimiz profesyonellik gerektiriyor. 5 yıldır Demokrat Kocaeli Gazetesi’nde internet editörlüğü yaparak tecrübesini kanıtlayan Zeynep Erkek de aramıza katıldı ve çok çabuk da uyum sağladı. Yine çok sevdiğim kardeşim Mevlüt Soysal da daha önce çalıştığı Demokrat Kocaeli Gazetesi’ne transfer oldu. Zeynep ve Mevlüt kardeşlerime  yeni işyerlerinde başarılar diliyorum.

 

İyi haftalar diliyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi