23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Erdemler

Mustafa Kalabalık

15 Ekim 2017 tarihli yazısı

Ötekileşen ya da ötekileştiğini düşünen kesimlerin, karşılaşılan siyasi tavırları görebilmeleri, günlük yaşantılarına olan etkileri yanında, yerel ve ulusal anlamda oluşturulan siyasi söylemlerle de belirir.

 

Bazen de kendinden olduğunu, “beraber” olduğunu hissetmek yerine, değişik sebeplerle ve farklı beklentilerle de olsa örgütler arasında bile ötekileştirilenler de olur…  

 

Şimdiye kadar, her ne kadar tercihleri horlansa ve aşağılansa da,  halkımızın kendisini “öteki” sınıfına sokanlara karşı verdiği cevapların şekli, seçim sandıklarında hep görüldü..görülür de.

 

Eskiden siyasi partilere olan ideolojik ve körü körüne bağlılık yerine, günümüzde daha farklı farkındalıklara neden olunmaktadır. Pek de uzun olmayan seçim tarihimizin sonuçları da bizlere aslında bu farkındalığı da gösterdi. Tabi görebilenlere…!  

 

Güçlü bir Türkiye yaratılması ve ülkemiz demokratik yaşamının daha da ileri noktalara taşınmasının sağlanması için, uluslararası siyaset sahnesinde yaşanmakta olan siyasi oyun ve eylemleri önceden okuyup, görüp, önlemlerini alabilecek, yerel ve ulusal siyasette gerektiği şekilde stratejiler üretebilecek ve  geliştirebilecek, yerel yönetimlerle destekleyebilen kadrolar da hazırlanmalıdır…

 

Siyaset kurumumuzun bu temennilerdeki durumunu, kararlarını, politikalarını, nedenlerini ve sonuçlarını takdirlerinize bırakıyorum!

 

* * *

 

Toplumlarda bazı insanların işi gücü gevezelik etmektir.. Böyle kişiler herkesle münakaşaya ve münazaraya girer, yerini, zamanını ve mekanını dahi hesap etmeden hep konuşurlar, daima konuşurlar...

 

Her insan konuşmayı ve susmayı yerine ve zamanına göre en güzel şekilde ayarlamasını bilmelidir. Özellikle toplumları yönlendirmek ve idare etmekle vazifeli olanlar ya da bu yoldaki mücadele içinde bulunanlar…

 

Atalarımız: "çok söz yalansız, çok para da haramsız olmaz." demiştir.

 

Bir çoğumuzun bildiği üzere şöyle güzel bir ifade de vardır Türkçemizde: "Bilirsen güzel kelam söyle ibret alsınlar, bilmezsen sükut eyle adam sansınlar."

 

Bazı kesimler siyaseten “hem kel hem fodul”... Ama ne kelliğinin farkında, ne de fodulluğunun..

 

Sanki geçmişi çok düzgün, başarılı birisiymiş gibi davranmaya, kendisinin onca kusuru ve yeteneksizliğine rağmen hala dürüstlük, üstünlük taslaması karşısında ne denilebilir ki başka?

 

Öfke, şüphe, huzursuzluk, gerginlik ve geleceğe belirsizlik yaymaya çalışan, çok konuşan, eşitsizlik ve fırsatsızlık yaratanlardan susmanın erdemini öğreniyoruz.

 

Söylüyoruz, anlamıyorlar.. Yazıyoruz, anlamıyorlar.. Susuyoruz, yine de anlamıyorlar..

 

Her türlü bağnazlıklara, kişisel menfaatlerin örgütsel menfaatlerden üstün tutulmasına, toplumsal gelecekten ziyade kişisel gelecek hesapları yapılmasına rağmen, hoşgörünün erdemini de öğreniyoruz.

 

Söylüyoruz, anlamıyorlar.. Yazıyoruz, anlamıyorlar.. Susuyoruz, yine de anlamıyorlar..

 

Kaba üslupları, samimiyetsizlikleri, sahte dostluk ve gülücükleri, kabadayı gibi söylemleri, karşısındakini aptal yerine koyan tavırları, bıkkınlık veren sızlanmaları sayesinde, nezaketin erdemini de öğreniyoruz.

 

Söylüyoruz, anlamıyorlar.. Yazıyoruz, anlamıyorlar.. Susuyoruz, yine de anlamıyorlar..

 

Biz de tabi ki, “Susmanın”,”Hoşgörünün”,”Nezaketin” Erdemini onlardan öğreniyoruz diye, Halil Cibran’ın sözlerini onaylarcasına kendilerine şükran duyguları besleyecek değiliz ya...

 

“Bırakın gençler dünyayı düşledikleri gibi görsünler, büyüdükçe nasıl olsa olduğu gibi görecekler. Bir çok gerçek vardır ki; herkese söylenemeyecek gibi, her zaman da ağza alınmazlar.“Voltaire

 

**

 

Affınıza sığınarak, bazen eski yazılarımızdan da hatırlatmak gerek.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem