24 Nisan 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

GTÜ’yü tutabilene aşk olsun

Galip Ataman

13 Ekim 2017 tarihli yazısı

Yıllarca YÖK’ü, yükseköğretim sistemini eleştirdik.

Sürekli ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, İTÜ gibi üniversitelerin başarılarını yazdık.

Ama son yıllarda YÖK’ün anlayışı dahil yükseköğretimde hem nitelik hem nicelikte önemli değişiklikler ve gelişmeler oldu.

Üniversite kültürünü yozlaştıran anlayışın yerini daha çok bilim ve teknoloji üreten, dünya üniversiteleri ile yarışan üniversiteler aldı.

O üniversitelerden biri olan Gebze Teknik Üniversitesinin (GTÜ) 2014 yılında kurulmasıyla ezberler bozuldu.

Türkiye’de bilginin gelişimine yön veren, yüksek kalitede eğitim ve araştırma yapan, dünya çağında lider üniversite olma yolunda ilerleyen GTÜ’nün 2017-2018 Akademik yılı resmi tören geçtiğimiz günlerde yapıldı.

Açılışa Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün’ün sunumu ve Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın verdiği ilk derste söyledikleri damgasını vurdu.

Gebze Teknik Üniversitesi 4 fakülte, 14’ü İngilizce eğitim yapan 18 bölüm, 9 enstitüden oluşuyor.

836 doktora, 3.131 lisans, 2.577 yüksek lisans olmak üzere toplam 7.622 öğrencinin öğrenim gördüğü GTÜ’de; doktoralarını ABD ve Avrupa’nın saygın üniversitelerinde yapmış 85’i profesör, 55’i doçent, 81’i yardımcı doçent olmak üzere toplam 581 öğretim elemanı görev yapıyor.

4 lisans öğrencisine 1 öğretim elemanının düştüğü GTÜ; DPT, TÜBİTAK, TSE gibi kurumlarla imzaladığı projelerle Ar-Ge alt yapısını geliştiriyor.

İnsansız hava aracı, elektrikli otomobil, biyolojik saat, kanser araştırmaları, savunma teknolojileri, nano-teknoloji gibi çağın gerekliliğini yansıtan önemli çalışmaları sürdürüyor.

Yüzde 27 hisse ile Bilişim Vadisi ortağı olan GTÜ; kuluçka merkezleri, teknoloji transfer ofisleri ve prototip atölyeleri ile bölgede güç oluşturuyor.

20 ülke ile 77 anlaşma imzalayarak uluslararası kampüs ve sürekli eğitim merkezi olma özelliği yanındaakademik ve sanayi katma değer yaratmak amacıyla yurt dışı ve yurt içi paydaşlar ile işbirliği yapıyor.

GTÜ

4 Kasım 2014 tarihinde kurulan, kısa sürede fikrin harekete dönüştüğü, bilim, teknoloji ve inovasyon merkezi olan GTÜ, ezberleri bozmaya devam ediyor.

22’si Türkiye’den olmak üzere bin 102 dünya üniversitesini değerlendiren TIMES Higher Education (THE) raporuna sıra geldiğinde Haluk hocanın keyfine diyecek yoktu.

GTÜ’nün dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alarak devlet üniversiteleri sıralamasında ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Yıldız Teknik, İstanbul, Ankara Üniversitelerini geride bırakarak 2. olması yalnız Haluk hocayı değil salonu dolduran saygın konukları da duygulandırdı, gururlandırdı.

Başka? YÖK tarafından belirlenen ve Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan 10 “Araştırma Üniversitesi” arasında yer alan GTÜ, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması sonucu, “A Plus Üniversiteler” arasında gösterildi.

AACSB (The Association to Advance Collagate Schools of Bussiness) üyesi olan GTÜ İşletme Fakültesi, Uluslar arası Akreditasyon sürecinde ilk adımı atarak önemli mesafe aldı.

GTÜ gibi idari ve sosyal yaşamı kolaylaştırmak amacıyla akıllı uygulamalar ve teknolojik çözümler yapmak, “Akıllı Kampüs” unvanını kazanmak, uluslar arası başarılara imza atmak lafla olmuyor.

Her başarının altında Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün ve her biri birbirinden değerli hocaların özverili çalışmaları, bilimsel araştırmaları, yurt içi ve yurt dışı projeleri var.

Üniversite-Sanayi işbirliğini önemseyen, ihracat ve vergi şampiyonu olan saygın işadamlarından oluşan GTÜ Vakfı’nın desteği var.

Üniversite-Sanayi iş birliğini her geçen gün arttırarak devam ettiren Organize Sanayi Bölgeleri, Ticaret ve Sanayi Odaları yöneticileri ve sanayinin lokomotifi olan işadamları var.

Çok değil 3 yılda zirveye oturan, Cumhurbaşkanı dahil herkesin takdirini ve övgüsünü kazanan GTÜ öğrencileri ve hocalarına 2017-2018 Akademik yılda

başarılar diliyorum.

Aşama kaydederek cübbe giyen ve başarılarından dolayı ödüllendirilen hocalarımızı kutluyorum.

 

IŞIK-GTÜ  

İLK DERS, IŞIK’TAN

2017-2018 Akademik Açılış yılında ilk dersi, Gebze Teknik Üniversitesi ve Bilişim Vadisinin kuruluşunun gerçekleşmesinde sorumluluk alan bir iki kişiden biri olan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık verdi.

Bu akademik yılda da GTÜ’nün kendisine yakışan performansı ortaya koyacağına inandığını söyleyen Işık, “Dünyanın bir ucundaki bir ülke akıllı ve iyi planlanmış yatırımlarla dünyanın jeostratejik olarak çok daha önemli ülkelerinin önüne geçecek. Böyle bir dünyada Türkiye’nin yerini alabilmesi için hiç kuşkusuz eğitime, bilim ve teknolojiye yaptığı yatırım, bilim ve teknolojinin ürüne dönüşmesi sürecinde yaptığı yatırım belirleyici olacak” dedi.

Bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı bir çağ yaşandığını anlatırken, “Çağın getirdiği riskleri de hesap ettiğimiz zaman etik değerlere sahip öz güveni yüksek gençler yetiştirmeliyiz. Bilgi, kavrama, yorumlama, analiz, sentez ve değerlendirme aşamalarını bilen ve bunları uygulayabilen gençler ve bireyler yetiştirmek zorundayız"

Çok daha fazla Ar-Ge ve inovasyonun yapıldığı ülke olmayı amaçladıklarını vurgulayan Işık, “Türkiye son yıllarda önemli mesafeler almakla birlikte daha almamız gereken çok mesafe var. Sadece eğitim misyonlu ve sadece araştırma odaklı üniversite olamayız. Yaptığımız araştırmaların ürüne dönmesi Türkiye için ve insanlık için ekonomik ve sosyal faydaya dönüşmesi de önemli bir önceliğimiz olmalı…Artık bu dünyada üniversite mezunun İngilizce bilmemesi adeta okuma yazma bilmemek noktasına geldi. Onun için İngilizce eğitimi önemsiyoruz. Kendi dilimizi, kültür ve medeniyetimizin taşıyıcısı olan Türkçemizi de konuşmak zorundayız” dedi.

 

***********************

O BİNADA VALİLER DEĞİL

TURİSTLER AĞIRLANMALI

 

Vali Hüseyin Aksoy’un Kocaeli’ne atanmasıyla birlikte önceliklerde değişti.

İlk sırayı; kentin hafızasını, 3 bin yıllık tarihi kimliğini ve panoramik zenginliğini tanıtacak “turizm” aldı.

Nereden mi biliyorum?

Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır Valisi iken kente kazandırdıklarından.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı, “Kocaeli tarihi eserleri, doğal güzellikleri ile turistlerin gitmek istediği kentlerden biri. Turisti Kocaeli’ye getirebilmek için 3 bin yıllık tarihinin yanında yerel değerlerimizi, güzelliklerimizi ve objelerimizi tanıtmamız gerekiyor. MARKA’dan sağlayacağımız destekle yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılacağız. Turizm acente temsilcileri ile görüşerek günü birlik geziler düzenlemelerini isteyeceğiz” açıklamasından.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın getirdiği TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile İstanbul’dan gelen 25 tur operatörü ve şehirde hizmet veren otel işletmecilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya katılmasından.

vali-aksoy

Başiskele’de yerin bin metre altından çıkarılan 55 derecedeki suyun “Termal ve Sağlık Turizmi”nde kullanılması için Başkan Hüseyin Ayaz ile görüşerek destek sözü vermesinden.

Ilıca’daki termal tesisini gezdikten sonra, “İlimiz sanayi kenti olarak tanınıyor ama gezdikçe görüyorum ki birçok turistik tesisi de içinde barındırıyor, Gelecekte turistik tesislerin sayısını çoğaltmalıyız” sözlerinden.

Vali Aksoy’un turizm ve turist ile ilgili tüm açıklamalarına aynen katılıyorum.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile alacakları her kararı destekliyorum.

Geçtiğimiz günlerde Vali Hüseyin Aksoy ile konuşurken, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin buluştuğu kentin hafızası, tarihin kimliği ve panoramik zenginliği üzerinde sonradan inşa edilen Vali Konağı üzerinde oturduklarını hatırlattım.

Vali Konağını, turistlerin kullanımına açmak, turizm amaçlı kullanmak amacı ile boşaltıp boşaltamayacağını sordum.

Sayın Vali hiç tereddüt etmeden, “Turizm amaçlı kullanmak ve turistlerin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak koşulu ile boşaltırım” dedi.

Bugüne kadar en az 5 vali, Vali konağını turizm amaçlı kullanmak koşulu boşaltacağı sözü verdi ama hiç birisi boşaltmadı.

Ama “turizm gönüllüsü” Vali Hüseyin Aksoy’un sözünde duracağını, vali konağını boşaltacağını düşünüyorum.

Vali Konağının boşaltılarak “Konak Restaurant-Cafe” adıyla hizmete açılması, etrafındaki tel örgüler ile girişleri ve geçişleri engelleyen sonradan yapılan duvarların kaldırılması turistlerin ziyaret etmesine, özgürce dolaşmasına, her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak sağlayacaktır.

vali-konağı

 

*************

SİRMEN İLE SOHBETİ ÖZLEMİŞİM

 

TBMM 22. Milletvekilliği, İzmit ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Sefa Sirmen ile uzun süredir karşılaşmamış, konuşmamıştık.

Çarşamba günü yazdığım “KEV ihalesi yapılmadan Vakıflara şikayet edildi” yazım sonrası aradım.

KEV tesislerinin ihalesi ile ilgili düşüncelerini almak için gazetede kahve içmeye davet ettim.

Kırmadı geldi. Sirmen’i yakalamışken KEV’den Kocaelispor’a, yerel ve genel siyasetten genel başkanlara, AK Parti’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar her konuyu konuştuk.

Her soruma açık yüreklilikle cevap veren Sirmen ile konuşurken sohbet etmeyi özlediğimi anladım.

Sefa Başkan “60 bin metrekare arsa üzerinde ki KEV tesislerini Kocaelispor borçlarının ödenmesi için yapmadık” derken 14 milyon 700 bin liraya ihaleye çıkarılmasına tepkiliydi.

“Vakıflar Genel Müdürlüğü dosyasında KEV arsasının değerinin 35 milyon TL edeceği ile ilgili bilirkişi raporu varken 14 milyon 700 bin liraya ihaleye çıkarılmasını anlamak mümkün değil” dedi.

Sirmen, ihaleyi kazanacak kişi ya da kurumun arsa ile birlikte tesisleri de alacağına dikkat çekerek KEV yönetimine tepkiliydi.

Bugün satışa çıkartılan o tesislerde kamp yapan Kocaelispor’un şampiyonluklar yaşadığını, A milli takımın kamp yaptığını söylerken kelimeler boğazında düğümleniyor, kimseyi kırmamaya özen gösteriyordu.

“Galip hocam, biz KEV yönetimi olarak tesisleri 20 bin liraya kiraya verdiğimizde Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettiş göndererek “35 milyon liralık bir tesisi nasıl 20 bin liraya kiraya verirsiniz diyerek soruşturma başlatmıştı” dedi.

KEV’in Kent Konut’tan reklam karşılığı aldığı 2 milyon TL’nin KEV ve Kocaelispor hesaplarına girmeden harcanmasının ileride KEV yönetiminin başını ağrıtacağını iddia etti.

Kocaelispor borçlarını ödemek için KEV arsasını satışa çıkaran Büyükşehir Belediyesinin kolay yolu seçtiğini belirten Sirmen, “İbrahim Bey istese Körfez’e liman yapan firma ile Kartal’dan kovulup Yeniköy’e fabrika yapan Hayat Kimya’dan 10’ar milyon dolar bağış alsa Büyükşehir Belediyesi kasasından tek kuruş çıkmadan Kocaelispor borçları ödenir, transferler yapılır, takım şampiyonluğa oynar” şeklinde konuştu.

Birlikspor kurulurken kendisinden ve belediyeden işi olanlardan bağış alındığını, bağış yapmayanın evraklarının imzalanmadığını söyledi.

SEFA-SİRMEN-(1)

Sefa Sirmen ile yıllar sonra bir araya gelip de siyaset konuşmamak olmazdı.

Yerelde ve genelde AK Parti ve CHP’yi, genel başkanlarının performansını sordum.

Cevabı, “AK Parti oy kaybediyor. Ülke kötü yönetiliyor” oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan daha deneyimli olduğunu söyledi.

Meral Akşener’in kuracağı partinin MHP’yi baraj altında bırakacağını iddia etti.

CHP’deki delege seçimlerinin demokratik yapıldığını, belediye başkan adaylarının genel merkez tarafından belirleneceğini ifade etti.

AK Parti’de oyların belediye başkan adaylarına değil Recep Tayyip Erdoğan’ verildiğini anlattı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi