22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KEV, Kocaelispor borçlarını kapatmak için satılıyormuş!

Galip Ataman

11 Ekim 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) ve Sefa Sirmen Tesisleri üzerinden yapılan tartışmalar yeni değil.

Keyfi uygulamalar, borçlar ve açılan davalar kurulduğu 1995 yılında Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı ve KEV kurucusu Muharrem Eskiyapan ile başladı.

Aradan 20 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen KEV’i, Kocaelispor’u, borçları ve “tek adam yönetimini” konuşuyoruz.

Gelinen noktada değirmenin suyu bitti. Kasasında para kalmayan KEV, S.O.S vermeye başladı.

Kocaelispor’u borç batağından çıkarmak, haciz kıskacındaki yöneticileri rahatlatmak için aranan formül bulundu.

KEV’in 60 bin metrekare arsası Büyükşehir Belediyesi Kent Konut’a 55 milyon TL’ye satılacak.

25 milyon TL ile Kocaelispor borçları sıfırlanacak. KEV, kalan 30 milyon TL ile öğrenci yurdu yaptıracak, başını sokacak bir yer alacak, öğrenci burslarını devam ettirecek.

Satışın yapılabilmesi için tek şart; Zeynel Başlak’ın başkanlığını yaptığı KEV yönetiminin Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’a devredilmesi.

Kocaelispor’un kurtuluşu için KEV’in kıdemli ve değişmez başkanı Sefa Sirmen cezaevinde ziyaret edildi, icazet alındı.

Ve 26 Aralık 2016 tarihinde yapılan genel kurulda, KEV yönetiminin başına Büyükşehir Belediyesi isteği doğrultusunda Bahri Yavuz getirildi.

KEV Başkanı Bahri Yavuz, zorunlu olan her ay toplanması gereken yönetim yerine dönemin genel sekreteri Tahir Büyükakın ile kapalı kapılar arkasında bir araya gelmeyi tercih etti.

“Eleştiriye tahammülü olmayan hoşgörü fakiri” başkan Yavuz resmiyette hiçbir geçerliliği olmayan özel görüşme ve pazarlıklardan yönetime bilgi vermediği gibi basında yapılan eleştirilere de tepki gösterdi.

Bu arada KEV önceki yönetimin yaptırdığı 33 milyon TL 60 bin metrekare arsa bedeli raporunu çöpe atarak yeni rapor hazırlattı.

KEV

 

14 MİLYON 700 BİN TL

Ve Kocaelispor’u borçtan kurtaracak, KEV kasasına para girecek beklenen gün geldi.

Başkan Bahri Yavuz, KEV’in 60 bin metrekare arsasını 14 milyon 700 Bin TL muhammen bedelle satışa çıkardıklarını açıkladı.

İhale 17 Ekim Salı günü, Genç Kocaelililer Derneği kafesinde yapılacak.

Başkan Yavuz,  ihalenin bütün müteahhitlere açık ve tüm İzmitlilerin davetli olduğunu söylemiş.

1992 yılında temeli atılan, 5 Ağustos 1995 tarihinde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılışı yapılan, kamuoyunun Kocaelispor tesisleri olarak bildiği KEV Tesisleri satılıyor.

Hayırlı olsun. Borç batağındaki Kocaelispor ile kasasında para kalmayan KEV’in gözü aydın!

Tamam da 17 Ekim’de yapılacak ihale ve satışta bilinmeyen ve kafalarda oluşan sorular var.

Birincisi; İhalede başka alıcı çıkmaz, tesislerin bulunduğu 60 bin metrekare arsayı Kent Konut 15 milyon TL’ye alırsa KEV, Kocaelispor’un borçlarını, öğrenci yurdunu, burs paralarını nereden nasıl ödeyecek?

İkincisi; İmarda spor alanı olarak görülen ve ihale şartnamesi ile Büyükşehir kararlarında konut alanına dönüştürüleceği yazmayan arsayı Kent Konut dışında bir müteahhit niye alsın?

Üçüncüsü; Tesislerin bulunduğu arsadan 55 milyon TL beklerken 15 milyon TL’ye satılırsa KEV, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayacak mı?

Dördüncüsü; Bugüne kadar şeffaf davranmayan, Büyükşehir belediyesi ile yaptığı kapalı kapılar arkasındaki görüşmeleri bırakın kamuoyundan yönetim kurulu üyelerinden bile saklayan, tek adam görüntüsü ile hareket eden Bahri Yavuz, aradaki 40 milyon TL farkı nasıl ve nereden karşılayacak?

Beşincisi; Önümüzdeki günlerde birileri 14 milyon 700 bin liralık bilirkişi raporunu düşük bulup önceki yönetimin “KES Tesislerinin bulunduğu 60 Bin metrekare arsa rayiç bedeli 33 milyon TL” bilirkişi raporunu vakıflar genel müdürlüğüne göndererek şikayet ederse ne olacak?

Gelelim soruların olası cevaplarına:

Birincisi; Büyükşehir Belediyesi önceki genel sekreteri Tahir Büyükakın’ın KEV Başkanı Bahri Yavuz ile yaptığı özel görüşmelerde resmi bir yaptırımı olmayan verdiği sözler bugünkü genel sekreter İlhan Bayram’ı bağlamaz.

İkincisi; Deneyimli, devlet tecrübesi olan, yasa ve yönetmeliklere aykırı hiçbir evraka imza atmayan benim tanıdığım İlhan Bayram, ihalede belirlenen rakamın dışında KEV’e tek kuruş ödeme yapmaz, yaptırmaz.

Üçüncüsü; İhale günü, muhammen bedel 14 milyon 700 Bin TL’yi 55 milyon TL’ye yükseltmesi için “korsan müteahhit” bulunmasına, “hülle ihale” yapılmasına izin vermez, taraf ve alet olmaz.

Dördüncüsü; Genel sekreter İlhan Bayram, Kocaelispor’un borçlardan kurtuluşu için sponsorluklar üstlenebilir ama yasa dışı yollarla ödeme yapılmasına izin vermez.

Beşincisi; Hiçbir kişi ve güç genel sekreter Bayram’ı çocuklarına en büyük miras olan 32 yıllık onurlu ve şerefli bürokrat kimliğine leke getirecek yasa ve yönetmelik dışı, kapalı kapılar arkasında alınacak kararlara imza attıramaz.

Sonuç; “KEV Tesislerinin bulunduğu 60 Bin metrekarelik arsa Kocaelispor borçlarını ödemek için 55 milyon TL’ye satılacak” açıklamasına, ihalede 14 milyon 700 Bin TL muhammen bedel rakamını gören kimse inanmıyor.

Kocaelispor’un kurtuluşu için de olsa genel sekreter İlhan Bayram, yasa, yönetmelik ve ihalede belirlenen rakam dışında açıktan para ödetmez, ödemek isteyenlere de izin vermez.

 

**********************

MESLEK YÜKSEKOKULLARI

KOÜ’DEN AYRILACAKMIŞ!         

 

FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminin ardından HDP dışındaki 7 siyasi parti il başkanları her ayın ilk pazartesi günü bir araya geliyor.

Birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajlarının verilmesi açısından önemsediğim ama kente sosyal, kültürel, ekonomik hiçbir katkısı olmayan, bugüne kadar dişe dokunur bir sorunu çözmeyen il başkanları son olarak “çok önemli bir karar” almış.

İl başkanları, DSP’nin eğitimci başkanı Halim Dedeoğlu tarafından kaleme alınan “Kocaeli Üniversitesi’nin ikiye bölünerek yeni bir üniversite kurulması” raporunu anlata anlata bitiremiyorlar.

Sanki ilk kez gündeme geliyormuş gibi Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün kapısını çalmışlar, raporu vermişler, gereğini yapmasını istemişler.

Sadettin hoca il başkanlarına ziyaretleri nedeniyle teşekkür etmiş, kendisine özgü üslupla Kocaeli Üniversitesinin ikiye bölünerek Kocaeli’nde üçüncü üniversite kurulması teklifine sıcak baktığını söylemiş.

Başka ne yapacaktı ki? Üniversitelerin nasıl kurulacağını, kimlerin nasıl teklif hazırlaması gerektiğini bilen Rektör Hülagü memnuniyetini belirtmeyip de ne diyecekti?

“Üniversitenin bölünmesi, yeni bir üniversite kurmak için izlenecek yol yasasında yazıyor. Üniversite kurmak ve bölmek konusunda YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlar Kurulu, TBMM yetkili” mi demeliydi?

Ya da Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi ve Cumhurbaşkanlığı önceki genel sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsel’in 2 yıldır üzerinde çalıştığı ve YÖK’e sunulan raporunu incelemelerini mi önerseydi?

sadettin_hulagu1

 

MYO’LAR AYRILACAKMIŞ

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu tarafından hazırlanan, Kocaeli Üniversitesinin bölünmesi ve yeni bir üniversite kurulması raporunda öğrenci sayısının çokluğuna dikkat çekilmiş.

Lisans eğitimi veren 4 yıllık fakülteler ile ön lisans eğitimi veren 2 yıllık meslek yüksekokulları ayrılacakmış.

Yeni kurulacak üniversite meslek yüksekokullarından oluşacak ve “istihdam odaklı” olacakmış.

Halim Dedeoğlu, raporunda meslek yüksekokullarını üniversiteden ayırmak yerine keşke meslek yüksekokullarının sorunlarını araştırıp o yönde rapor hazırlamış olsaydı.

Ya da Sakarya Üniversitesi Rektörlüğünü ziyaret ederek ikinci üniversite sürecini araştırsaydı.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün Gebze Teknik Üniversitesi’ne dönüştürülürken yaşananları üniversite kurulması teklifi TBMM’de rededilen o zamanki CHP Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş’e sorsaydı.

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu ve diğer 6 il başkanına tavsiyem; İl başkanları olarak bir şeyler yapmak istiyorlarsa mevcut üniversiteyi bölmek, yeni üniversite kurmak gibi konularla vakit geçirmeyi bıraksınlar.

Kocaeli’nin sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif çalışmalarına sahip çıksınlar, destek versinler.

Örneğin; Okulların açıldığı bugünlerde eğitim-öğretimde öğretmenlerin motivasyonu, öğrencilerin başarısı, yeni okul ve derslik yapımı konusunda çalışma yapsınlar.

Vali Hüseyin Aksoy’un Kocaeli’ne atanmasıyla öne çıkan ve gündemin ilk maddesine oturan “turizm” konusuna akıl yorsunlar.

Kentsel dönüşüm, trafik, ulaşım, toplu taşıma konusunda yeni alternatifler üretsinler.

Her ay bir il başkanının konuğu olarak yeyip içip, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaret Edip, fotoğraf çektirip gazetelere servi setmekle Kocaeli’nin sorunlarının çözümlenemeyeceği bilincinde hareket etsinler.

 

*********************

GÜLTEKİN GÖRÜM FARKI

Kent Konseyi genel sekreteri Gültekin Görüm’ü, 1980 öncesi ben Kocaeli Meslek Yüksekokul müdürü o öğrenci iken tanıdım.

Aradan geçen yaklaşık 40 yılda bir birimizden hiç kopmadık.

Değişik ortamlarda, farklı konumlarda olmamıza rağmen karşılıklı sevgi ve saygı azalmak yerine artarak devam etti.

Sevgili Gültekin zaman zaman beyefendiliğinin, dürüstlüğünün, sadakatinin bedelini maddi ve manevi ödese de ilkelerinden hiç taviz vermedi.

Hep dik durdu, ilkelerine ters düşen makamları, koltukları elinin tersiyle itti.

Ama beyefendiliğinin, ne kadar çok sevildiğinin, ne kadar çok takdir edildiğinin karşılığını oğlu Engin ile gelini Esra’nın nikah töreninde fazlasıyla gördü.

Cumartesi günü Yunus Emre Kültür Merkezi Nikah Salonu’nu dolduran dünya ve siyasi görüşleri farklı dostları, siyasi parti ve sivil toplum örgüt yöneticileri, dostları, yakınları, sevenleri Sevinç-Gültekin Görüm çiftini yalnız bırakmadılar.

Yıllardır yüzlerce nikah törenlerine katıldım, onlarca nikah şahitliği yaptım.

Cumartesi günü Gültekin Görüm’ün konuklarını “hoş geldiniz” diyerek kapıda karşılarken gösterdiği güler yüz ve iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık olan salonda herkesle yakından ilgilenmesi farklıydı, candandı,

Sevinç-Gültekin Görüm ve Esma-Yücel ailelerini tebrik ediyorum.

Engin ve Esra çiftine sağlıklı, huzurlu, mutlu beraberlik ve byıllar4 diliyorum.

gültekin-nikah

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi