22 Nisan 2019 Pazartesi
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Adını sen koy !

Yücel Alpay Demir

11 Ekim 2017 tarihli yazısı

Yazımın başlığı için ayrılan kelime sayısı müsaade etse idi gönlümden geçen başlık! “Anlayana birkaç kelam saz gelir , Anlamayana Hoca Ahmet Yesevi az gelir” şeklinde olacaktı.

Anlamak için okuyan herkes! Zaten bu mesajı fark edeceğinden, yazımın başlığını; merhum düşünür ve fikir insanı Müslüm Gürses’in bir şarkısının ismininden faydalanarak  sizin tercihinize bıraktım.

Yazımın sonunda sizlerle , bir hikmet paylaşacağım(!) ama önce müsaadenizle bu hikmet’i neden konu ettiğimi özetleyeyim.

Türk milleti olarak İslam’ı ve Allah’ın emirlerine uygun yaşadığımız en iyi dönem İmam Maturidi’yi ve Hoca Ahmet Yesevi’yi anladığımız, anlamaya gayret ettiğimiz, 900 ile 1500 yılları arasında yaşadığımız dönemdi.

Müslümanlar olarak , İslam Ahlakı ve İslam felsefesiyle alakasız bir hayat yaşamamızın , nefsimize yenik düşmemizin ve bu yaşadıklarımızı da islami bir hayat zannetmemizin , yani yaşadığımız “yarı karanlık yılların” nedeni , bu iki alimin öğretilerinden ve çizgisinden uzaklaşmamız olsa gerek.

Son okuduğum ve bir haftadır aklımdan çıkmayan Türk İslam Alimi Hoca Ahmet Yesevi’nin hikmet’ini sizlerle paylaşıp, sizlerin de düşünmenizi sorgulamanızı ve inşallah faydalanmanızı diliyorum.

İnşallah bu yazdıklarımı, dindar bir hayat yaşadığını zannedenler(!) ve onları beklentilerinin merkezine koyup, yörüngelerinde yaşayanlar kendilerinden olmayanlara hiçbir şeyi hak görmeyenler de okur ve düşünürler !

Ben kendi adıma 3. okuyuşumdan sonra birşeyler anlamaya ve irkilmeye başladım! Umarım sizler de bir kez düz yazı gibi okuyup geçiştirmez, üzerinde düşünürsünüz.

Aşık kişiler(!) geceleri yatmasa iyidir,  dert ve elem gelse feryad etmese iyidir.

Başını yarıp kana boyayıp eylese sitemler, vurdu bana diye zalime söz katmasa iyidir

 

Derviş olarak halk içinde tesbih çevirip , sufi olarak aleme özünü satmasa iyidir.

Geçen sufiler halk gözünden yürümeyip kaçtı, Hakk'ı dileyen, halk içinde yürümese iyidir.

 

Her yerde Allah hazır ve nazır eyletirler, boş yere oturup Hakk'ı uzak etmese iyidir.

Sufi olarak saf ol, ey Allah'ın kulu! Sufi olup yalanı seçmese iyidir.

 

Allah dese, ama eylese gizli sayısız bid’at, öyle sufiler oruç tutmasa , namaz kılmasa iyidir !

Her kimi öz yolunda eyleyince tutkun , sevgilinin divanesine ayıp etmese iyidir.

 

Hakk’ı tanıyanlar özgeleri asla tanımazlar, Allah demeyen olsa, onun ölmesi iyidir.

Sufi olasın hay-u heves eyleme asla, nefsi için kula kul olmasa iyidir.

 

Rezzak dedin verdi sana rızık ve nasip, şeytan sözüne kul kulak asmasa iyidir.

Hakk'dan işitip söyledi bunu miskin Ahmed, gerçek bağlısının sinesinden gitmese iyidir

 

 

         Yani mealen hoca Ahmet diyor ki, dilin Allah diyorsa amelinde düzgün olsun!, Hak hukuk bil!, Nefsin için kula kulluk etme , her işinde Allah’ın adını zikredip, şeytanın memnun olacağı hayatı yaşama. Dini dünyalık işlerine alet eden kötü insanların dinimizi diline dolayıp her haltı yiyenlerin “desinler için” yaptığı göstermelik ibadetler, islam felsefesine anlayışına sahip gerçek müminlere zarar veriyor, “öyle insanlar” oruç tutmasa namaz kılmasa daha iyidir diyor.

 

         Yani mealen hoca Ahmet diyor ki ; Allah’ın emirlerini bilip de yapmamak, okuduğu halde yapmamak , duyduğu halde yapmamak , diliyle söylediği halde yapmamak, yapın diye tavsiye edip ama kendi yapmamak ve ısrarla yapmamak çok büyük günah olsa gerek.

 

         Bu vesile ile kalbinin çirkinliği yüzüne ve diline vuran “sözde” eğitimci Selami Yalçın’ı kınadığımın, ayıpladığımın onunla aynı uyruktan ve aynı inançtan olmaktan hiç hoşnut olmadığımın bilinmesini isterim. Allah ıslah etsin.

 

Selam ve dua ile.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi