23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir’den Veliahmet ve Hacı Hızır Dönüşümüne itiraz

Galip Ataman

09 Ekim 2017 tarihli yazısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de 6-7 milyon binanın yenilenmesi gerektiğini söylediği günlerde, “Kentsel dönüşüm öncelikle 1. Derece deprem kuşağında yer alan İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve İzmir gibi illerden başlayacak. Uygulama aşama aşama ülke sathına yayılacak” demişti.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da Cedit Mahallesinin Kentsel Dönüşüm kapsamına alınması için çalmadık kapı bırakmadı.

Önce Kentsel Dönüşüme karşı çıkan vatandaşları kimsenin mağdur edilmeyeceğini söyleyerek ikna etti.

Ardından Cedit Mahallesini Bakanlar Kurulundan riskli alan ilan ettirdi, hazırlanan projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onaylattırdı.

Dönüşüme giren 522 binada oturan hak sahipleri konutlarının ihale tarihi Resmi Gazetede yayınlandı.

Başkan Doğan’ın en prestijli projelerinden 443 konuttan oluşan “Gültepe Kentsel Dönüşüm Projesi” Büyükşehir Belediye Meclisinden oy birliği ile geçti.

Gültepe Şantiyesi  ve TOKİ’den alınan alan üzerine yapılacak konutların halesi yapıldı, temeli atıldı, 1.5 yılda teslim edilmesi planlanıyor.

Son günlerde çok konuşulan, İzmit’in çarpık kentleşmesine son verecek, deprem riskini yok edecek bir diğer Kentsel Dönüşüm projesi çalışmaları “Veliahmet ve Hacı Hızır Mahallelerinde” sürüyor.

Veliahmet Mahallesinde 85 dönümlük alanda 270, Hacıhızır Mahallesinde 50 dönümlük alanda 130 konut yerine uygulanacak “İzmit Terrace Projesi” Ömer Veral’ın sahibi olduğu Veral İnşaat yapacak.

Veliahmet ve Hacı Hızır Mahallelerinde yapılacak “Kentsel Dönüşüm Projesini”

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan destekliyor.

AK Parti Milletvekili ve TBMM Çevre ve Şehircilik Komisyonu üyesi İlyas Şeker de Ankara’da takip ediyor.

VELİAHMET

 

BÜYÜKŞEHİRDEN İTİRAZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki gibi Kayserili olan Veral İnşaat sahibi Ömer Veral, Veliahmet Mahallesindeki hak sahiplerinin büyük bölümü ile anlaşarak paralarını ödemiş.

400 konut, 100 milyon dolarlık projeye bazı hak sahipleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir ve İzmit Belediyelerine verilmiş proje bulunmadığını ileri sürerek karşı çıkıyor.

Karşı çıkanlar sadece Veliahmet ve Hazı Hızır Mahallelerindeki hak sahipleri değil.

Büyükşehir Belediyesi de kendilerine sadece başvuru olduğu, proje edilmediği, bölgede yapılacak 400 konutluk Kentsel Dönüşüm sonrası yaşanacak “Trafik ve ulaşım yoğunluğunu” giderecek önlemle ilgili henüz yapılmış proje olmadığı gerekçesiyle şimdilik karşı çıkıyor.

Veliahmet ve Hazı Hızır Mahallelerindeki hak sahiplerinden evlerini parasını alarak Veral İnşaata teslim eden vatandaşlar tedirgin.

Büyükşiehir Belediyesi yetkililerinden ve Vderal İnşaat sahiplerinden inandırıcı bir açıklama bekliyorlar.

Herkesin merak ettiği soruların başında; Veliahmet ve Hazı Hızır Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm yapılıp yapılmayacağı geliyor.

Bir başka soru; Kentsel Dönüşüm yapılacak ise inşaata ne zaman başlanacağı.

toplantı

 

BAKAN DEVREDE

İzmit’in en eski ve en güğzel yerinde 135 bin metrekare alan üzerine yapılacak kentsel dönüşümle ilgili belirsizlik ve kararsızlık sürerken Veral İnşaat sahibi Ömer Veral geçtiğimiz günlerde Ankara’da Çevre ve şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin kapısını çaldı.

Veral İnşaat sahipleri Kayserili hemşerileri Bakan Özhaseki’den Büyükjşehir Belediyesinin koyduğu şerhi kaldırılması ve inşaata başlama izni verilmesi için destek istedi.

Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin isteği ile kentsel dönüşümün yapılacağı bölgenin AK Parti milletvekili ve TBMM Şehircilik Komisyonu üyesi İlyas Şeker de davet edildi.

Sayın İlyas Şeker’e bu toplantıya hangi sıfatla katıldığını ve neler konuşulduğunu sordum.

Cevabı, “Hocam, depremi yaşayan, kentsel dönüşümleri savunan, TBMM Şehircilik Komisyonu ve Kocaeli Milletvekili olmam medeniyle Sayın Baqkan beni de o görüşmeye davet etti. Yani, Saqyın Bakanın daveti üzerine katıldım. Veral inşaat sahiplerini tanımam, Kayserili olup Bakan beyin yakın dostlarıymış. Ömer Veral Büyükşehir Belediyesinin şerh gerekçelerini ve yaşadıkları sorunları anlattı.”

İlyas Şeker, Sayın Bakanın yaklaşımını ve kişisel düşüncelerini anlatırken “Sayın Bakanımız İstanbul depreminin yaklaştığı, 1999 depremini yaşayan Kocaeli gibi illerde eski binaların büyük zarar göreceğini söyledi. Bu nedenle kentsel dönüşümleri desteklediğini belirtti. Benim kişisel görüşümü sorarsanız; Sayın Bakan gibi düşünüyorum. Deprem gören Kocaeli’de tüm eski binalar yıkılmalı yerlerine yenileri yapılmalı. Bunun için en ideal yöntemin Hükümetimizin ve Şehircilik Bakanlığının desteklediği Kentsel Dönüşüm projeleri olduğunu düşünüyorum. Kentsel Dönüşümü; TOKİ mi yapar, belediyeler mi yapar, özel sektör mü yapar fark etmez. Önemli olan İzmit dahil Kocaeli’de yapılması gereken bölgelerde kentsel dönüşüm önündeki zorlukların kolaylaştırılması, desteklenmesi, yerel yönetimlerin sahiplenmesi” dedi.

Bu görüşmeden sonra gözler Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin nasıl bir yol izleyeceğine çevrildi.

Bakan Özhaseki ve Veral inşaat sahiplerinin görüşmesinde hazır bulunan AK Parti Milletvekili İlyas Şeker’in aracılık yapıp yapmayacağı, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri görüşerek “şerh” gerekçelerini hafifletmelerini isteyip istemeyeceği merak ediliyor.

 

 

**************

 

HABERDE ÖNCÜ, YORUMDA GÜÇLÜ 

Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nde geçen sene bugünlerde yazmaya başladım.

Bir yıldır, ‘manşet atar gibi’ yazdığım köşe yazıları ile kentin nabzını tutmaya çalışıyorum.

Medyanın hantallaştığı, güven yitirdiği ve itibarsızlaştırıldığı bir dönemde toplumu ilgilendiren güncel ve doğru haberleri 53 yıl önceki heyecan ile yazıyorum.

Bakan, Vali, başkan açıklamaları, basın toplantıları, valilik ve belediye bültenleri ile yapılan gazetecilik gazetecilik değildir.

O işi Anadolu Ajansı başta olmak üzere özel haber ajansları fazlasıyla yapıyor.

Gazetecilikte emek vardır, arşiv vardır, belge vardır, çoğu habercinin “Bu da ne?” diye sorduğu fikr-i takip vardır, araştırmacılık vardır, sorgulamadan soruşturmak vardır, ilkeli olmak ve dürüst davranmak vardır.

Gazetecilikte şantaj yoktur, tehdit yoktur, karalama yoktur, hakaret yoktur, küfür yoktur, kes-kopyala-yapıştır yoktur, dedikodu yoktur.

Kimse kusura bakmasın. Birileri “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” farkını  kıskançlıktan yok saysa da onlara cevabımız, “El tekraru ahsen velev kane yuz seksen” (Tekrar etmek iyidir, yüz seksen kere de olsa) ya da “Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür (Unutkanlık insan halidir”.

Birileri rahatsız oluyor diye gerçek, güncel, ilkeli habr yapmaktan vazgeçecek değiliz.

Masa başı dedikodu gazeteciliği yapanlar, “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” farkını kıskansalar da eski-yeni tüm gazetelere haber atlatmaktan büyük keyif alıyorum.

En çok da “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğumuzu gösteren manşetlerimizintakip edilerek ertesi günü haber yapılmasından.

huzurvei

 

BİZİM YAKA FARKI

Yasama, Yürütme ve Yargıdan sonra dördüncü güç olan Medya’nın muhabirler başta olmak üzere tüm çalışanların emeklerine saygı duyuyor, zor koşullarda çok önemli görev yaptıklarını biliyorum.

Bugün izninizle “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” farkını, gücünü, medyaya öncülük edişini anlatan onlarca örnekten sadece son bir haftada kimler tarafından takip edildiğimizi paylaşmak istiyorum.

Eğitim, üniversite, ulaşım, trafik, toplu taşıma, tramvay, metro, çöp fabrikası, siyaset haberlerindeki hızımızı, gücümüzü, farkımızı herkes biliyor ve kabul ediyor.

Geçen hafta “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi”ni takip ederek manşetlerin,i manşetlerine taşıyan “Özgür Kocaeli Gazetesi”ni yazacağım.

Bir dönem çalıştığım, özel haberlere imza atarken 1999 depremi sonrası işime son verilen Kocaeli’nin en saygın, en deneyimli, en başarılı gazetecilerinin çıkardığı “Özgür Kocaeli Gazetesi” el değiştirdikten sonra kan kaybetmeye başladı.

Gazetecilerin çalışmak istediği, özdel haberlerini örnek aldığı “Özgür Kocaeli Gazetesi” el manşet sıkıntısı çekerken “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” manşetlerini kullanmak zorunda kalıyor.

Tarih 4 Ekim Çarşamba; Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi manşeti, “Huzurevi yıkılıyor”.

Tarih 5 Ekim Perşembe;Özgür Kocaeli Gazetesi manşeti, “Huzurevi yıkılıyor”.

Tarih 4 Ekim Çarşamba; Benim köşe yazım, “Yıkılan Huzrevi yerine yenisi yapılacak”.

Tarih 6 Ekim Cuma; İsmet Çiğit, “Yeni Huzurevi, Türkiye’ye örnek olmalı”. Yıkılan İzmit Huzerevi ile ilgili 2 farklı gazete, 2 aynı manşet, 2 farklı yorum.

Amacım, Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nin “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu göstermek.

Özgür Kocaeli Gazetesi yazar ve habercilerini sorgulamak, eleştirmek değil.

Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi olarak 20 Mart’ta Huzurevi’nin eski yerine yapılacağını duyurduk.

4 Ekim Çarşamba günü de Huzurevinin yıkılacağını manşetten verdik.

20 Mart ve 4 Ekim tarihlerinde yazdığım köşe yazılarında da huzurevinin yıkılacağı, eski yerine yapılacağını en yetkili ve söz sahibi yöneticilerden aldığım doğru bilgileri okurlar ile paylaştım.

Özgür Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nin 4 Ekim’de manşetten verdiği “Huzurevi yıkılıyor” haberini ertesi gün 5 Ekim’de “Huzurevi yıkılıyor”

aynı başlıkla manşetten yazdı.

Haberde yapılan yorumda, Vali Hüseyin Aksoy’un Huzurevi Korumaq Derneği Başkanı Olcay Ilıcalı’ya randevu vermemekle eleştirilerek gerçek olmayan bilgiler ile okurlar yanıltıldı.

Özgür Kocaeli Gazetesi genel yayın müdürü İsmet Çiğit ise yeri belirlenen, 2018 programına alınan, avant projesi hazırlanan, uygulama projesi üzerinde çalışılan birer kişilik 100 odadan oluşan huzurevi konusunda kamuoyuna doğru bilgiler vermek yerine görüşlerini paylaştı.

Huzurevi dışında önce Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nin yazdığı haberlerin sayısı o kadar çok ki.

Örneğin; KEV arazisinin Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmeler doğrultusunda 55 milyıon TL’den değil 2 bilirkişi trarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda 15-17 milyon TL arasında satışa çıkarılacağını yazdım.

Başka? Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya hanımefendinin “gönül elçisi” olarak Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’da başlattığı ve başarılı sonuçlar aldığı “Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi”ne Kocaeli’de start verdiğini sadece Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi yazdı.

Projenin koordinatörlüğünü ğstlenen Hülya Aksoy’un önümüğzdeki günlerde yapacağı basın toplantısı sonrası “Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi”ni tüm gazeteler, Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nden günler sonra yazmak zorunda kalacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi