18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Karaosmanoğlu tramvay sözünü tuttu sıra metroda

Galip Ataman

06 Ekim 2017 tarihli yazısı

Kocaeli’nin öncelikli ve en önemli sorununu kiminle konuşsam, kime sorsam aldığım cevap hep “trafik ve ulaşım” oldu.

Yaptırılan anket ve kamuoyu yoklamalarında “Trafik sıkışıklığı ve ulaşımdaki hantallık” ilk sıralarda yer aldı.

Sorumlusu ise geçmişte önlem almayan, trafiği özel halk otobüs kooperatifleri tekeline bırakan yerel yöneticiler gösterildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu en çok meşgul eden ve yoran sorunların başında “trafik ve ulaşım” geldi.

Başkan ve ekibinin 13 yılda aldığı kararlar ve önlemler yol fakiri İzmit’te “trafik ve ulaşım” sorununu çözmeyince kolları sıvadı.

2014 seçimleri öncesi kamuoyuna açıkladığı “tramvay ve metro” projelerini hayata geçirmek için 3 Ağustos 2015 tarihinde start verdi.

Başkan Karaosmanoğlu 26 Mart 2016 tarihinde yapılan AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, “2017’de tramvaya bineceğiz. Hedefimiz, 2023’te metro ile seyahat etmek” demişti.

İzmitliler 17 Haziran 2017’de konforlu, güvenli, seri, ucuz tramvay ile seyahat etmeye başladı.

Tramvay o kadar çok ilgi gördü ki hedeflenen günlük yolcu sayısını ilk ayda geçti.

İbrahim Başkan “tramvay ve metro” vaadinden “tramvay” sözünü tutarak hayata geçirdiğine göre sırada 2023’te metro ile seyahat etmek” sözü var.

gazeet-küpür

 

METRODA ÖNCELİK OSB’LER

Büyükşehir Belediyesinin önceliği; OSB’lerin bulunduğu, fabrika çalışanlarının servis araçları ile taşındığı, trafik yoğunluğunun fazla olduğu “Darıca-GOSB Metrosu”.

14.6 kilometre çift hat ve 12 istasyon planlanan Darıca-GOSB arasında çalışacak Kocaeli’nin ilk metrosunda hedef, saatte 4 bin 800 yolcu.

Gebze’nin trafik yükünü büyük ölçüde azaltacağı düşünülen “Darıca-GOSB Metrosu” maliyeti 2.2 milyar lira olup Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

Başkan Karaosmanoğlu’nun “Hedef, 2023’te metro ile seyahat etmek” dediği metro projesi “Gebze-Köseköy” arası çalışacak.

Yaklaşık 50 kilometre uzunluğunda olması planlanan “Gebze-Köseköy Metrosu” için oldukça önemli mesafe alındı.

Ankara, İstanbul ve Antalya’da olduğu gibi devlet tarafından yapılacak metro ile ilgili geçtiğimiz günlerde İzmit’e gelen Başbakan Binali Yıldırım’a Kocaeli sanayi Odasınca hazırlanan bir doysa verildi.

Sanayiciler Başbakan Yıldırım’a sadece dosya vermedi, Kocaeli’nin bütçeden aldığı 3 milyar 100 milyon payın Türkiye ortalaması olan 5 milyar 700 milyona çıkarılması koşulu ile “Gebze-Köseköy Metrosu” yapım vaadinde bulundu.

Buradan “Darıca-GOSB Metrosu” kazmasını vurmaya hazırlanan Büyükşehir Belediyesi ile “Gebze-Köseköy Metro” projesi üzerinde çalışan hükümet yetkililerine küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum.

“Darıca-GOSB Metrosu” Kuzey- Güney, “Gebze-Köseköy Metro” projesi ise Batı-Doğu ekseninde çalışacak.

Her iki metro projesi bugünden yeniden revize edilmez ise iki metroyu kullanmak isteyenlere hiçbir faydası olmayacak.

IMG-20171005-WA0034

 

****************

 

VALİ AKSOY’UN 100. GÜNÜ

 

Başbakanların, Bakanların, Valilerin, Başkanların ilk 100 günde yaptıkları açıklamalar, aldıkları kararlar, topluma verdikleri mesajlar, siyasiler ve sivil toplum örgütleri ile iletişimler çok önemlidir.

Yerel medyanın güçlü, OSB’leri, fabrikaları, limanları, üniversiteleri, hemşeri derneklerinin aktif olduğu 7/24 yaşayan Kocaeli gibi bir kentte Valilerin ilk 100 günlük performansları sonraki günler için ölçüdür, referanstır.

AK Parti’nin iktidar olduğu 2002 yılından önce İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri iken 2010 yılında Vali olan Sayın Aksoy, bu görevi aralıksız (Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır, Kocaeli) 16 yıldır aralıksız başarı ile yürüten tek Vali.

Cumhurbaşkanları Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanlar Bülent Ecevit, Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım ile çalışan ilk Vali.

Türkiye’nin stratejik illerinde önemli projelere imza atan Sayın Vali’nin 100 günlük performansını değerlendirmek için arşivlere bakmaya gerek yok.

Kocaeli’nde göreve başladığı 29 Haziran’da makamına oturmadan ayağının tozu ile kendisini karşılayanlarla yaptığı toplantıdaki konuşmasına bakmak yeterli.

O konuşmasında; Sayın Valinin devlet adamlığını, deneyimini, nezaketini, duruşunu, vefasını, hoşgörüsünü, tarafsızlığını, iletişime açık oluşunu gördük ve 100 günlük görev süresince bu özelliklerinin fazlasına tanık olduk.

İşte o konuşmadan satır başları; “Değerli katılımcılar, bilindiği üzere son Valiler Kararnamesi ile Diyarbakır Valiliğinden Kocaeli Valiliğine atandım ve bugün 9.30 itibariyle Diyarbakır Valiliği görevimden ayrılarak şu an itibariyle Kocaeli Valiliği görevime başlamış bulunuyorum. Öncelikle karşılama nezaketinde bulunduğunuz ve buraya geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin birçok farklı noktasında çeşitli görevlerde bulunduk. Kocaeli ilimiz Türkiye’nin nadide illerinden bir tanesi… Kocaeli’nin özellikle geçmişten beri gelen birçok projesi, çalışması ve faaliyetleri var. Bizden önce bu çalışmalarda yer alan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim görevimiz onların bıraktığı noktadan daha iyi bir noktaya taşıyabilme bakımından yapılacakları Kocaeli’ndeki paydaşlarımızla beraber ortaya koyarak bu çalışmaları biraz daha geliştirmektir.”

vali

 

100 GÜNE SIĞANLAR

Sayın Valinin ilk 100 gününün büyük bölümü “hoş geldiniz” kabulleri ve “iade-i ziyaretler” ile geçti.

100 gün çok kısa bir süreç olsa da karşılıklı ziyaretlerin Kocaeli’nin sorunlarını ilk ağızlardan dinlemenin Vali Aksoy’a büyük zaman kazandırdığını ve yararlı olduğunu düşünüyorum.

İlk Kent Bayramlaşmasına katılan, ilk Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenleyen Vali Aksoy’un önceliği, “Olmazsa olmazımız” diyerek ilk brifingi aldığı “eğitim” oldu.

Başbakan Yıldırım’ın “2019’da tüm okullarda tekli eğitime geçilecek” açıklaması doğrultusunda hayırsever iş adamları ile “okul ve derslik kampanyası” başlatabilmenin alt yapısını oluşturdu.

Sayın Valinin ikinci mesajı, Kocaeli’nin turizm kenti olarak çok önemli potansiyele sahip, tarihi ve kültürel zenginliklerinin fazla olduğunu gördüğü “turizm”.

Önümüzdeki günlerde mesaisinin büyük bölümünü kültür ve turizm potansiyelimizi daha iyi anlatmak, yerel değerlerimizi öne çıkararak daha fazla turist getirecek çalışmalara ayıracak.

Üçüncü mesajı, eşi Hülya hanımefendinin koordinatörlüğünde hayata geçirilecek “Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi”.

Çalıştıkları tüm illerde eşine destek olan hülya hanım, kırsal kesimde ve varoşlarda yaşayanlar başta olmak üzere tüm kadınları kadına şiddet, sigaranın zararları, menopoz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, obezite, beslenme, anne sütünün yararları, ilk yardımı, madde bağımlılığı gibi konuları kapsayan projesini bugünlerde kamuoyu ile paylaşacak.

 

Sayın Valinin 100 günde verdiği mesajlar, hayata geçirmeyi planladığı projeler zamanı geldiğinde Kocaeli’nden ayrılırken Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’da olduğu gibi “hoş bir seda” bırakmasına yeter de artar bile.

 

*********************

OKUL PANSİYONLARINA

MALİYE SORUŞTURMASI

 

Milli Eğitim Bakanlığının her şeyi kendilerinin bildiğini sanan üst düzey yöneticileri taşradaki deneyimli yöneticileri dışlayınca eğitim “yaz-boz” tahtasına döndü.

İlerdeki başarılı il müdürleri ile kurum yöneticilerinden yararlanmak yerine milli eğitimi Ankara’dan yönetmeye kalkışınca hata üstüne hata yapmaya başladılar.

Nereye baksak, hangi kararı okusak ikinci Abdülhamid’in maarif nazırı (milli eğitim bakanı) Emrullah Efendinin “Şu mektepler olmasa, maarifi ne güzel idare ederdim” sözünü hatırlar duruma geldik.

O kadar çok örnek var ki; Okul müdürlerinin liyakat yerine siyasi ve sendika tercihine göre atanmasına fırsat veren yönetmelik değişikliği.

Okul yönetici ve öğretmenlerin öğrencilere “rol model” olmak yerine “kötü örnek” kılık kıyafetleri.

Okullar açıldıktan sonra yapılan öğretmen atamaları, müfredat değişiklikleri, okul kitaplarında peş peşe gelen hatalar.

TEOG sınavının iptal edilmesinin açıklanmasının ardından hazırlıksız yakalanan milli eğitim bakanlığı yöneticilerinin “pişkinliği”.

Tüm bunlara okulların 3 yılda bir yapılan denetimleri kalkınca kurumu “itibarsızlaştıran” uygulamalar ile mahkeme kapılarında bekleyen yönetici sayısında artışlar çoğaldı.

En son örnek; Maliye müfettişlerinin yaptıkları soruşturma sonrası açığa alınan, hakkında adli ve idari soruşturma başlatılan müdür yardımcısının görev yaptığı İzmit’in köklü bir lisesi.

Maliye müfettişlerinin teklifi ile İzmit Kaymakamlığınca açığa alınarak hakkında adli işlem başlatılan, milli eğitim müdürlüğünce idari soruşturma açılan pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı öğrenciler için harcanması gereken parayı usulsüz kullanmakla suçlanıyor.

Müdür yardımcısı yasa ve yönetmelikler dışı usulsüz harcanan parayı öderse idari soruşturmadan zarar görmeyeceği ama adli soruşturma devam edeceği belirtiliyor.

Büyük bir gizlilikle yürütülen ve lise isminin açıklanmasına özen gösterilen maliye müfettişleri soruşturmasına belli ki müdür yardımcısının acemiliği neden olmuş.

Usulsüz harcamaların okul ihtiyaçlarında kullanıldığı iddia edilen olayda umarım müdür yardımcısı aklanır, görevine döner.

Bu olay sonrası maliye müfettişleri okul pansiyonlarındaki mali konularla ilgili denetim ve incelemelerini sıklaştırmışlar.

Temennimiz yeni usulsüz harcamalara rastlanmaz, başka pansiyon yöneticilerinin başı yanmaz.

****************

 

MÜDÜR ÇELİK, AKŞAM YEMEĞİNİ

FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİYLE YEDİ

fen-lisesi-1

 

2017-2018 Eğitim Öğretim yılının sorunsuz ve sıkıntısız başlamasının ardından okul gezilerini sıklaştıran milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, son ziyaretini Kocaeli Fen Lisesine yaptı.

Rasim hoca akşam yemeğini okul yemekhanesinde pansiyonda kalan öğrenciler ile yedikten sonra çayını kamelyada müdür Mesut Tekin ve öğretmenler ile sohbet ederken içti.

Rasim hocanın elinde baklava tepsisi ile yaptığı sürpriz ziyaretten YGS ve LYS’de Kocaeli’nin adını duyuran, büyük gurur yaşatan şampiyon öğrencileri yetiştiren öğretmenler çok memnun kaldı.

Lise müdürü Mesut Tekin konuklarını yolcu ederken milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik, yardımcıları ve şube müdürlerine teşekkür etti.

fen-lisesi

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem