19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yıkılan İzmit Huzurevi yerine yenisi yapılacak

Galip Ataman

04 Ekim 2017 tarihli yazısı

Günümüzde;ailelerin yaşam alanı daralıyor, geçim şartları zorlaşıyor,evler gibi bütçeler de küçülüyor.

Aile yapıları farklılaşırken özellikle büyük şehirlerde yaşlılara yer kalmıyor

Çekirdek ailede yer bulamayan yaşlıların imdadına huzurevleri koşuyor.

Bakıma muhtaç, ailesi tarafından bakılamayan yaşlılar huzurevlerine emanet ediliyor.

Huzurevlerinden en çok da gözlerini açtığında “doğdu”, gözlerini kapattığında “öldü” dediğimiz, göz kırpması kadar kısa süreye sığan “yaşama” sığan bir ömrün sonuna yaklaşan yaşlılarımız.

Tamam da 60 yaş üstü yaşlılarımız toplumla bütünleşerek, sosyal ve psikolojik travmalardan uzak yaşamlarını nerelerde sürdürüyor?

Anılarını ve duygularını paylaştıkları ortamdan kopararak yaşamlarının finalinihayata küsmeden nerelerde geçiriyor?

Anayasa ve yasalar ile koruma altına alınan, bayramdan bayrama hatırlanarak ziyaret edilen, elleri öpülerek gönüllerialınmaya çalışılan o elleri öpülesi saygın insanlar nerelerde yaşıyor?

Cevap; Yaşamlarının son baharında ayakta kalmaya çalışan şanslı olanlar hayata veda etmeden önceki son durakları huzurevinde.

Ya şanslı olmayanlar ne yapıyor, nerede yaşıyor?

Bazen kışın karda yağmurda soğukta üşüyerek, yazın sıcaktan bunalarak gözden uzak kapısının çalınmadığı, bir lokma ekmeğe muhtaç dört duvar arasında.

Tokun açın halinden anlamadığı gibi yarın ölmeyecekmiş gibi yaşayanlar da anılarını ve duygularını paylaştıkları ortamdan koparılan yaşlıların ne yaşadığı çok kişinin umurunda bile değil.

Türkiye ve Kocaeli gündeminin yoğun olduğu bir dönemde birileri çıkıp, “Bayram değil, seyran değil, yaşlılar haftası da değil nereden çıktı huzurevi muhabbeti?” diyebilir.

Varsın onlar öyle düşünsün. Biz bugünlerde yıkılan “Kocaeli Huzurevinin” dünü ve bugününe göz atalım.

 

23 YILDA 250 YAŞLI ÖLDÜ

Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne bağlı İzmit Turgut Mahallesindeki“Kocaeli Huzurevi”, hizmet verdiği yaşlılar gibi şanssız çıktı.

Temeli 1986 yılında atılmasına rağmen inşaatı 8 yıl sürdüğü için 9 Aralık 1994 tarihinde hizmete açılabildi.

Yaklaşık 92 yaşlının barındığı huzurevi ilk darbeyi, asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depreminden yüzde 40 hasarlı çıkarak yedi.

İkinci darbe, 12 Nisan 2016 tarihinde meydana gelen toprak kayması sonrası geldi.

Boşaltılan huzurevinde kalan yaşlılardan 38’i ailelerinin yanına izinli gönderildi, 54’ü Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne bağlı kurumlarda misafir edildi.

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi ardından 84 yaşlı huzurevine tahsis edilen İzmit Yenişehir’deki kız yurdunayerleştirildi.

Açıldığı 9 Aralık 1994 tarihinden boşaltıldığı 12 Nisan 2016 tarihinekadar 23 yılda 250’den fazla yaşlı huzurevinde vefat etti.

huzurevi1

 

AYNI YERE YAPILACAK

Huzurevinin boşaltılması, yaşlıların geçici kız yurduna taşınmasının ardından yeni huzurevi için arayışlar başladı.

Önerilen alternatif yerler arasında, boşaltılan huzurevinin deniz manzaralı 9 bin metrekare alana sahip alan üzerinde yapılmasına karar verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2018 yılı programına aldığı “Kocaeli Huzurevi”avan proje çalışmaları devam ederken boşaltılan binanın da yıkımına başlandı.

10 Kasım’a kadar sürecek yıkım çalışmalarının tamamlanmasının ardından 3 bin metrekarelik alan üzerine 4 katlı her biri tek kişilik olmak üzere 100 yataklı huzurevi yapılacak.

Yaklaşık 15 milyon harcanması beklenen yeni huzurevinin uygulama proje çalışmaları, ihalesi, yer teslimi derken ilk kazmanın 2018 yılında vurulması hedefleniyor.

Bu arada hayırsever bir iş adamı çıkar, “Huzurevini ben yapacağım” derse işe başlama, inşaat ve teslim süresi öne alınır.

Aklıma gelen ilk isim; hayırsever iş adamı Macit Haldız.

Onlarca konut, okul, hastane, kamu inşaatı ihalesi alan Haldız ailesi, “Kocaeli Huzurevi”bir ilke imza atarken adını vereceği aile büyüklerinin adını yaşatarak ölümsüzleştirmiş olur.

El konulan FETÖ Kız Yurdunda kalan yaşlılarımız da 2020’den önce yeni evlerine taşınarak yaşamlarının son günlerinde Haldız ailesine dua eder.

Son olarak, birer kişilik 100 odadan oluşacak yeni huzurevi projesi planı yapılırken huzurevinde kalacak nikahlı yaşlıların yaşamlarının son dönemini aynı odada geçirmelerini çok görmeyelim.

O yaşlılarımızıanılarını ve duygularını paylaştıkları ortamdan kopararak yerleştirdiğimiz huzurevinde ikinci bir psikolojik travma yaşatmayalım.

Benden hatırlatması. Karar vali Hüseyin Aksoy ve Aile Sosyal Politikalar il müdürü Bekir Yunlu’nun.

 

****************

İL BAŞKANLARI TOPLANTISI

İLK YAPILMIYOR, YENİ DEĞİL

 

HDP dışındaki siyasi parti il başkanları, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016’da kalkıştı darbe girişiminin ardından her ayın ilk haftası toplanıyor.

Her ay bir il başkanının ev sahipliğinde bir araya gelen il başkanları toplantı sonrası Sayın Vali ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaret ediyor.

“Kentin sorunlarının konuşulduğu ve çözüldüğü!” toplantılar Türkiye’de “ilk” olması nedeniyleörnek gösteriliyor.

İl başkanları kusura bakmasın, örnek gösterenler alınmasın ama “ilk” gibi gösterilen il başkanları 2013 yılında da toplanıyordu.

Teknolojinin bilgiye ulaşmayı kolaylaştırdığı, arşivlerin halka açık olduğu bir süreçte hiç kimse insanların aklı ile alay etmesin.

Kamuoyunu, toplumu yanlış bilgilendirerek kandırmaya kalkmasın.

2013

2017

 

SÖZ UÇAR YAZI KALIR

AK Parti, CHP, MHP, SP, BBP olmak üzere 5 il başkanı 4 yıl öncede her ay biraraya geliyordu.

Bugün olduğu gibi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz..Beşil başkanı olarak biraraya gelmemizdeki amaç; hem Kocaeli’nin sorunlarını konuşmak hem de bu kentte siyasi etiği elden bırakmadan siyasetin yapılabileceğini göstermektir” diyordu.

Bugün bira araya gelen il başkanları ile 2013 yılında bir araya gelen il başkanları toplantılarının farkı;

Bir; 2013’te AK Parti, CHP, MHP, SP, BBP olmak üzere 5 il başkanı toplanıyordu.

İki; 2017’deAK Parti, CHP, MHP, SP, BBP’ye DSP ve DP il başkanları katılarak sayı 7 oldu.

Üç; 2013’teki toplantılara katılan il başkanları, Mahmut Civelek (AK Parti), Yalçın Kuşkan (CHP), Aydın Ünlü (MHP), Sinan Ejderoğlu (SP), Serhat Duyar (BBP).

Dört; 2017’teki toplantılara katılan il başkanları, Şemsettin Ceyhan (AK Parti), Cengiz Sarıbay, (CHP), Aydın Ünlü (MHP), Nurettin Çelik (SP), Serhat Duyar (BBP), Halim Dedeoğlu (DSP), Mustafa Nazlıgül (DP).

Beş;İki toplantı arasındaki fark, AK Parti, CHP, SP il başkanları değişti. MHP ve BBP başkanları aynı.

Altı; Şemsettin Ceyhan, Cengiz Sarıbay, Halim Dedeoğlu, Mustafa Nazlıgül o tarihte il başkanı olmadıkları için toplantıların daha önce yapıldığını bilmemelerinin normal olduğuna inanalım!

Yedi; MHP il başkanı Aydın Ünlü ve BBP il başkanı Serhat Duyar o tarihteki toplantılara da partilerini temsilen en az 10 kez katıldılar, ev sahipliği yaptılar. Nasıl oluyor da hala 2017’de yapılan il başkanları toplantısı için “Türkiye’de ilk” diyebiliyorlar!

Sekiz; İl başkanları 15’incisi yapılan toplantı sonrası bugüne kadar hangi gündem ile toplanıldığını, Kocaeli’nin hangi sorunlarının çözüldüğünü kamuoyuna açıklayabilirler mi?

Dokuz; CHP il başkanı Cengiz Sarıbay bazen rahatsızlığı, bazen kendisine göre haklı mazereti nedeniyle toplantılara katılmıyor.

On; Cengiz Sarıbay gerek devam, gerek kılık kıyafeti, gerek genel başkanı ile ters düşeceğini partililerden tepki alacağını bilerek katılması ile 7 il başkanı arasında farklı tavır sergileyen tek il başkanı.

 

*********************

KOÜ KONSERVATUVARINI

DAHA ÇOK KONUŞACAĞIZ

 

Kocaeli Üniversitesi Konservatuarı (KOÜDK) 20 Mayıs 2005 tarihinde kuruldu, 2006-2007 öğretim yılında yetenek sınavı ile öğrenci alarak öğretime başladı.

Kentte orkestra ve oda müziği konserleri, opera-bale temsilleri, resitalleri ve sanat etkinlikleri gerçekleştirmek amacıyla kurulan KODÜK, Anıtpark Yerleşkesindeki Konservatuvar binasındaöğrenimini başarı ile sürdürüyor.

Müdürlüğünü Yard. Doç. Dr. Gülşen Erdal’ın yaptığıKODÜK’te müzik, müzikoloji, Türk müziği, tam zamanlı devre bölümlerinde 80’e yakın öğrenci eğitim görüyor.

Orkestra şefliği, kompozisyon (bestecilik), keman, viyola, viyolonsel, kontrbas, flüt, obua, klarnet, fagot, korno, trompet, trombon, tuba, vurmalı çalgılar, piyano, arp, gitar, genel müzikoloji, opera-şan, bale, Türk halk müziği, klasik Türk müziği olmak üzere 23 alanda öğretim yapılması planlanmasına rağmen

Öğretim elemanı, mekan, gerekli çalgı, araç ve gereçler sağlanamadığı için 13 alanda eğitim veriliyor.

 

KONSERVATUVAR TAŞINACAK

Prof. Dr. Sadettin Hülagü, rektörlük koltuğuna oturmasının ardından ilk işi, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu görüşerek konservatuarı Seka alanına taşımak oldu.

Bu amaçla Sekakağıt fabrikası mekanik atölyesi binası, Büyükşehir Belediye meclisinin 25 Nisan 2016 tarihinde oy birliği ile aldığı karar ile KOÜ’ye konservatuar olarak kullanmak koşulu ile tahsis edildi.

Başkan Karaosmanoğlu ile Rektör Hülagü binanın konservatuarın ihtiyaçları doğrultusunda büyükşehir fen işleri tarafından düzenlenmesinin için protokol imzalandı.

Bugünlerde çalışmanın sonuna gelindi. İkinci yarıda konservatuarın taşınması bekleniyor.

Bu arada Büyükşehir Belediyesi Konservatuarına kayıtlı 500 kadar kursiyerininKOÜ Konservatuarında eğitim alması sonrası KOÜ Sürekli Eğitim Merkezinin sertifika vermesi için görüşmeler başladı.

Üst düzeyde yapılan görüşmelerde sorun yaşanmazken aşağıda tepki olduğunu pazartesi günü yazmıştım.

Önce başkan İbrahim Karaosmanoğlu, ardından konservatuardan sorumlu genel sekreter yardımcısı Ali Yeşildal aradı.

Büyükşehir Belediye Konservatuar kursiyerlerinin KOÜ Konservatuarına devam etmesinde sıkıntı olmadığı açıklamalarını dünkü gazetede yazdım.

Güzel Sanatlar Fakültesinin Kullar’a, İletişim ve Denizcilik Fakültelerinin Körfez’de yapılan KOÜ Yerleşkesine taşınmak istemedikleri gibi KOÜ Konservatuar öğrencilerinin Büyükşehir Konservatuar kursiyerleri ile aynı çatı altında eğitim göreceklerine sıcak bakacaklarını sanmıyorum.

konservatuvar

 

YEŞİLDAL PEK HİDDETLİ

Pazartesi günü arayan genel sekreter yardımcısı Ali Yeşildal aradığında EĞİTİM EKİ’nde Büyükşehir Belediyesi eğitim, kültür, spor alanındaki katkılarına 4 sayfa yer verdiğim için saf saf teşekkür edeceğini sanmıştım.

Meğer konservatuar haberi ile ilgili sitem etmek ve haber kaynaklarını sorgulamak için aramışmış.

Büyükşehir Belediyesinden sorumlu olduğunu, kendisinin haberi olmayan bir konunun yazılmasından duyduğurahatsızlığı, Rektör ve Başkan arasında sorun yaşanmayacağını anlatmaya çalıştı. Umarım öyle olur.

İletişim fakültesi mezunu, iletişim doktoralı, iletişim fakültesinde ders veren, hem de deneyimli birinin “eleştiri özürlü ve hoşgörü fakiri” olmasını anlamakta zorlandım.

Sayfalar dolusu övgü dolu yazılara küçücük ve kuru “teşekkürü” çok gören Ali Yeşildal’ın “kavga” sözcüğüne takılıp sitemin ötesinde hesap sorar havaya girmesine anlam veremedim.

Sevgili Ali Yeşildal’ı sitemine, tepkisine aldırmadan sakin dinledim, başarılar diledim.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem