23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir’in KOÜ’ye konservatuvar ısrarı

Galip Ataman

02 Ekim 2017 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Kocaeli Üniversitesi başta olmak üzere tüm eğitim kurumlarına destek vermesi, sahip çıkması ile tanında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakana Binali Yıldırım Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim amaçlı tüm projelerinin açılışlarına katıldı, Başkan Karaosmanoğlu’ndan övgü ile bahsetti.

Büyükşehir Belediyesi son olarak Umuttepe Kampüsünde 4 katlı bin 600 (Teras kullanılırsa 2 bin araç) araç kapasiteli katlı otopark yapıyor.

Ama ne olduysa oldu, Seka  Fabrika alanı içinde yer alan Mekanik Atölyenin “Konservatuvar” yapılması başkan Karaosmanoğlu ile Rektör Hülagü’yü karşı karşıya getirdi.

Olayı özetlersek; Büyükşehir Belediye Meclisinin 25 Nisan 2016 tarihinde oy birliği ile aldığı karara göre, Seka Kağıt fabrikasının Mekanik atölye binası “Konservatuvar” yapılmak koşuluyla Kocaeli Üniversitesine tahsis edildi.

 

konservatua

 

Kocaeli Üniversitesinin hazırlayacağı projeyi Büyükşehir Belediyesi yapmayı üstlendi.

Seka’daki Konservatuvar binasının tamamlanmasının ardından Anıtpark’taki Konservatuvar taşınacak yerine Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün hayali

“Ünibel” türü “merkez poliklinik” yapılacaktı.

Büyükşehir Belediyesi SEKA Fabrikası içinde KOÜ’ye tahsis edilen Mekanik atölye binasını konservatuvara dönüştürdü.

Ama Kocaeli Üniversitesi Konservatuvarı taşınamıyor.

Nedeni; Büyükşehir Belediyesi’nin belediye konservatuvarındaki 500 öğrencinin de burada eğitim almasını istenmesi.

Rektör Hülagü, KOÜ Konservatuvarı bünyesinde öğrenim gören 76 öğrencinin alımı, seçimi, eğitim ve öğretim programları ile kullanılan enstrümanların farklı olması nedeni ile birlikte eğitim alamayacaklarında ısrar etmesi.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ile Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile bir araya gelip Konservatuvar devir sorununu çözmez ise KOÜ taşınamayacak.

Anıtpark’ta konservatuvarın taşınacağı binaya profesörlerin ve doçentlerin şehir merkezinde hasta muayenesine olanak sağlayacak poliklinikler yapılamayacak.

Rektör Hülagü sadece konservatuvar konusunda değil güzel sanatlar fakültesinin Kullar’da FETÖ’nün boşalttığı binaya taşınma konusunda da sıkıntı yaşıyor.

Belediye FETÖ’nün boşalttığı binayı güzel sanatlar fakültesi için düzenlemekten vazgeçince güzel sanatlar fakültesinin Kullar’a taşınması da bir başka bahara kaldı.

Üniversite ödenek bulur ya da bir hayırsever iş adamı çıkar “güzel sanatlar projesini ben yaparım” derse güzel sanatlar fakültesi Anıtpark’tan Kullar’a taşınacak. 

KOÜ-KONSERVATUVAR

 

***************** 

BU OKULDA ÖĞRENCİLERİ

“ATATÜRK” KARŞILIYOR

Mersin-Silifke-Uzuncaburç köy ilkokulunda öğretmenliğe başladığım 1962 yılından buyana 55 yıldır eğitimin içindeyim.

1964 yılından buyana gazeteci olarak anaokulundan üniversiteye kadar onlarca okulu ziyaret ettim.

Okul yöneticileri ile öğretmenlerin farkındalık yaratan projelerini, öğrencilerin başarılarını yazdım.

Liyakat, ehliyet yerine siyasi görüşü ve sendika üyeliği esas alınarak yapılan müdür görevlendirmelerini eleştirdim.

Ama hiç birisinde “Kocaeli Özel Marmara Eğitim Kampüsü”nde görmediklerimi gördüm, duymadıklarını duydum, yaşamadıklarımı yaşadım.

Bin 750 öğrenci kapasiteli “Kocaeli Özel Marmara Eğitim kampüsü” 40 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 65 bin metrekare alana sahip.

Her sabah kampüse gelen öğrencileri “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Heykeli” karşılıyor.

Okulun girişinde biri sivil diğeri asker üniformalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük boy heykelinden etkilendiğim kadar hiçbir şeyden etkilenmedim.

Yeni yapılan ve Türkiye’nin en modern Valilik Kompleksi bahçesinde Atatürk Heykeli olmadığı için törenler 1978 yılından sonra unutulan Saray Yokuşundaki Atatürk Heykelinde yapılıyor.

Yıkılan Kocaeli Valiliği bahçesinde yapılan törenlerde karşısına geçip saygı duruşunda bulunduğumuz Atatürk Heykeli, Büyükşehir Belediyesi deposunda kendi kaderine bırakıldı.

Kocaeli Valiliği Kompleksine Atatürk Heykeli yapamadığımız gibi ilkokullardakine benzeyen bir büst ile geçiştirdik.

Kocaeli valiliği, çoğu kaymakamlık ve üniversite bahçelerinde olmayan Atatürk Heykeli “Kocaeli Özel Marmara Eğitim Kampüsü”nde var. Hem de 2 tane.

Başka ne var?

Valiliğin, belediyelerin, hayırseverlerin yaptırdığı Kültür ve Kongre Merkezlerine çeşitli isimler verilirken, “Kocaeli Özel Marmara Eğitim Kampüsü”nün 850 koltuk kapasiteli salonunda “Atatürk Kültür Salonu” adı yazıyor.

Başka? Fotoğrafta da görüleceği gibi tüm yöneticiler ve öğretmenler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dönemindeki kılık kıyafetli.

“Özel Marmara Eğitim Kampüsleri” kurucusu Hüseyin Şimşek, genel müdürü Elif Şimşek’in açıklamalarında ağırlıklı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk devrim ve ilkelerine yer verilmiş.

Böyle bir okulda Gazi Mustafa Kemal Atatürk adının öne çıkarılmasından etkilenmenin ötesinde duygulandım.

“Özel Marmara Eğitim Okulları” şanslı öğrencileri kıskanırken bu şansı tanıyan kurumun kurucusu Hüseyin Şimşek ve genel müdür Elif Şimşek’i gönülden kutladım.

Anaokulundan liseye giden tüm öğrenciler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e  “Günaydın” diyerek girdikleri okulun değişik yerlerinde “Marmara Kolejinin kapısından güvenle girin; çıkarken duyacağınız mutluluk, gurur kaynağınız olacaktı” cümlesini okuyorlar.

 

MARMARA-KOLEJİ-ÖĞRETMENLER

 

21. YÜZYILIN DÜNYA OKULU

Marmara Eğitim Kurumlarını “Anaokulundan Üniversiteye” sloganı ile 1985 yılında Hüseyin Şimşek’i tanımıyorum ama başarılarını duyuyorum.

Eğitim öğretimdeki gelişmeleri çok yakından takip ederek, sürekli mükemmeli arayarak, dünya standartlarındaki bir eğitim sistemini uygulayarak Marmara Eğitim Kurumlarını 21. Yüzyılın Dünya Okulu” yapan genel müdür Elif Şimşek ile hiç karşılaşmadım.

Çok istememe rağmen  “Kocaeli Özel Marmara Eğitim Kampüsü” açılışına katılamadım.

Ama geçtiğimiz günlerde, “Kocaeli Özel Marmara Eğitim Kurumları” müdürü Soner Atalay’ı ziyaret ettim.

“Kocaeli Özel Marmara Eğitim Kampüsü” nün temelinden bugünlere gelmesine her karesinde büyük emeği olan başarılı bir eğitimci ve yönetici Soner Ulu yoktu.

Kampüsü müdür Soner Atalay ve Gazi lisesinden tanıdığım değerli dost ortaokul müdürü Gültekin Aydemir ile gezdik.

Kurucuların eğitim anlayışı ve felsefesi kampüs girişinden tüm birimleri dolaşırken her yerde kendisini hissettiriyor.

Geleceğin bir kader değil çocuklarımızın değiştireceği bir zaman dilimi olması gerektiğine inanan kurucu Hüseyin Şimşek, Türkiye’de benzeri bulunmayan, eğitim ve öğretim için tasarlanmış, gerekli her tür donanıma sahip “eğitim kampüsü” kurmuş.

65 dönümlük alanın 40 dönümünü toplam bin 750 kapasiteli anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseden oluşan okullara ayırması kurucu Hüseyin Şimşek’in amacının; para kazanmak değil Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda çağdaş, birikimli, donanımlı, çağın teknolojilerini kullanabilen öğrenciler yetiştirmek olduğu hemen anlaşılıyor.

“Özel Marmara Eğitim Kurumları” 1985 yılından buyana Atatürk ilke ve devrimlerinden taviz vermeden, “Anaokulundan Üniversiteye” sloganıyla 5 bini burslu olmak üzere yaklaşık 15 bin öğrenciye eğitim veren, Hüseyin Şimşek’i kutluyorum.

Umarım; çevreye, doğaya, insana haklarına duyarlı, kişisel farklılıklara hoşgörülü, dünya çapında bilgiye ulaşabilecekbecerilerle donatılmış, barışçı, ekip çalışmasını benimsemiş öğrenciler yetiştiren “Özel Marmara Eğitim Okulları” kurucusu Hüseyin Şimşek ile karşılaşırım.

Yenilikleri takip eden deneyimli öğretmen kadrosu, öğrenciye buz pateninden yüzmeye her türlü olanağı sunan fiziki koşulları ve teknolojinin en gelişmiş olanaklarını kullanan teknik donanımlı “Özel Kocaeli Marmara Eğitim Kurumu müdürü Soner Atalay’ı tanımaktan büyük keyif aldım.

Anadolu liseleri ve il milli eğitim müdürlüğü yapan, milli eğitim müfettişliği sonrası yolu “Özel Kocaeli Marmara Eğitim Kurumu  ile kesişen Soner hocanın deneyimleri, birikimleri kurumu hedeflerinin ötesine taşıyacağına inanıyorum.

SONUÇ; Atatürkçü ve çağdaş kurucular, yönetici ve öğretmen görmek isteyenler “Özel Kocaeli Marmara Eğitim Kurumunu ziyaret etsin.

Kapıdan girerken gazi Mustafa Kemal Atatürk ile selamlaşmak isteyenler  zaman ayırıp “Özel Kocaeli Marmara Eğitim Kampüsünegitsin.

Türkiye’de çok az sayıda lisede verilen ilk yılı yabancı dil olmak üzere “1+4” eğitimin verildiğini merak edenler kurum müdürü Soner Atakay’ın kapısını çalsın.

Öğrencilere verilmesi gereken her türlü donanımına sahip“Özel Kocaeli Marmara Eğitim Kurumu açılında konuşan kurucu Hüseyin Şimşek’in İnsanların hayatında özel günleri vardır. Bugün Kocaeli Marmara Kolejinin doğum günü” dediği gibi kurumun doğuşunu kutluyorum.

Özel Kocaeli Marmara Eğitim Kurumunun Türkiye’ye, Kocaeli’ye, Kartepe’ye, eğitim dünyasına hayırlı olmasını diliyorum.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında “Özel Kocaeli Marmara Eğitim Kurumu  öğretmen, öğrenci ve velilerine başarılar diliyorum.

 

*******************

BAŞBAKAN’DAN KARAOSMANOĞLU

VE DOĞAN’A ÖVGÜ 

Başbakan Binali Yıldırım hafta sonu Hasan Ayaz’ın başkan AK Parti İzmit İlçe 6. Olağan kongresine katıldı.

Kocaeli’ye yapılan yatırımlardan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan övgü ile bahsetti, İzmit belediye Başkanı Nevzat Doğan’a sahip çıktı.

Hafta babasını kaybeden Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na evinde taziye ziyaretinde bulundu.

 

Taziye-(1) 

AYAZ BAŞKAN SEÇİLDİ

AK Parti İzmit İlçe 6. Olağan kongresi Cumartesi günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılı ile yapıldı.

Katılımın yoğun, ilginin büyük olduğu kongrede Hasan Ayaz İzmit ilçe başkanı seçilerek, görevi önceki başkan Ali Korkmaz’dan devir aldı.

25 kişilik yönetim listesi ile il delegelerinin belirlenmesinde herkesi kucaklayarak birlik ve beraberlik mesajı veren Hasan Ayaz’ı başkanlığa seçilmesi nedeni ile kutluyor, başarılar diliyorum.

 

KARAOSMANOĞLUNA ÖVGÜ

Başbakan Binali Yıldırım Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan bahsederken hayata geçirdiği projeleri övdü ve örnek gösterdi. Yıldırım kalabalığa seslenirken İbrahim Karaosmanoğlu’nu kendisine benzetirken “İbrahim Başkanımız işinde, gücünde, şov yapmadan sadece işini yapar” şeklinde konuştu.

Başkan Karaosmanoğlu’nun geçtiğimiz günlerde vefat eden babasının cenaze törenine katılamayan Başbakan Yıldırım, Karaosmanoğlu’na evinde taziye ziyaretinde bulundu, başsağlığı diledi.

 

DOĞAN’A SAHİP ÇIKTI

Başbakan Binali Yıldırım, kongrede yaptığı konuşmasında İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a sahip çıkarken, İzmit’in AK Parti siyaseti ile tanışmasının ardından büyük gelişim gösterdiğini ifade etti.

Başbakan Yıldırım, “İzmit'te 7 yıldır örnek ve başarılı çalışmalar yapılıyor. İzmit Belediye Başkanımız, yol arkadaşımız Nevzat Doğan’a da çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi..

basbakandan-(3)

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem