16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Turizmde hedef; Arap turistler

Galip Ataman

29 Eylül 2017 tarihli yazısı

 

Sanayi kenti Kocaeli; 3 tarafı denizle çevrili ve göle kıyısı olmasına, gezilecek tarihi ve turistik merkezler ile kış sporları merkezi ve doğal güzellikleri bulunmasına rağmen yıllardır turizmde atak yapamadı, tanıtımda yetersiz kaldı.

Muğla, Mersin, Samsun ve Diyarbakır’da turizme katkıları ile ünlenen Vali Hüseyin Aksoy’un Kocaeli’ne gelmesiyle turizm eğitimden sonra gündemin ikinci sırasını aldı.

Turizm konusunda yapacaklarını sorduğumda Vali Aksoy, “Kocaeli, tarihi eserleri, doğal güzellikleri ile turistlerin gitmek istediği kentlerden biri. Turisti Kocaeli’ye getirebilmek için 3 bin yıllık tarihinin yanında yerel değerlerimizi, güzelliklerimizi ve objelerimizi tanıtmamız gerekiyor. MARKA’dan sağlayacağımız destekle yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılmak istiyoruz. Turizm acente temsilcileri ile görüşerek günü birlik geziler düzenlemelerini isteyeceğiz” dedi.

Vali Aksoy Kocaeli’nde daha 100 gününü doldurmadan güvenlik, eğitim başta olmak üzere turizme de el attı, verdiği sözleri tuttu.

MARKA’da konuyu gündeme getirerek Kocaeli’nin yanı sıra Yalova, Sakarya, Düzce, Bolu illerinin de tarihi ve turistik yerlerinin projeye dahil edilmesi şartıyla bütçe ayrılmasını sağladı.

Kocaeli’nin turist çekecek bölgelerini tanıtacak belgesel hazırlanması, yerel değerlerin hazırlanması ve tanıtımı, görsel, yazılı ve dijital medyadan yararlanılması kararlaştırıldı.

Avrupa’dan Türkiye’ye gelen turistler İstanbul başta olmak üzere daha çok Akdeniz ve Ege kıyılarını tercih ettiklerinden bölgeye Arap turist çekmek kararı alındı.

Alt yapısı hazır olan, sahili, doğal güzellikleri ve müzeleri bulunan, turizm belgeli yatak kapasitesi 23 bine ulaşan Kocaeli’nde her şey hazır.

Arap turistleri Kocaeli’ne getirebilmek için her şey var tek eksik “tanıtım”.

Bu amaçla Dubai, Riyad ve Cidde’de düzenlenecek turizm fuarlarına katılarak Kocaeli’nin yerel değerleri, turistik, tarihi yerleri tanıtılacak.

vali-ayaz

 

VALİDEN TERMALE DESTEK

Sayın Vali ile Kocaeli’ni konuşurken Başsikele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın yerin bin metre altından 55 derece sıcaklıkta çıkardığı su ile “Sağlık ve Termal Turizm” için başlattığı çalışmaları sorduğumda cevabı, “Çalışmalar hakkında belediye başkanımız bilgi verdi. Suyun debisi, devamlılığı ve mineraller ile ilgili resmi raporu görmedim. Raporu gördüğümde destek vermeye, sahip çıkmaya hazırız” oldu.

“Sağlık ve Termal Turizm Tesisleri”nde kullanılacak yer altından çıkarılan su ile ilgili rapor çıktı.

Başkan Hüseyin Ayaz, Sayın Vali’nin geçtiğimiz günlerde Başiskele Belediyesi ziyaretinde raporu verdi.

Raporda, yerin bin metre altından çıkan 55 derecedeki suyun debisi, devamlılığı ve mineralleri açısından sağlık ve termal turizmine uygun olduğu yazdığına göre Sayın Vali her türlü desteği verecektir.

Yalova Termal kaplıcalarından bildiğimiz Arap turistlerin yeni adresi “Başiskele Sağlık ve Termal Merkezi” olacaktır.

“Başiskele Sağlık ve Termal Merkezi” Kocaeli turizmin gelişmesinde umut görünen Arap turistlerin bölgeye gelmesini sağlayacaktır.

Arap turistleri Kocaeli’ne çekme projesi ve “Başiskele Sağlık ve Termal Merkezi” hayırlı olsun.

 

 

*******************

 

GTÜ REKTÖR VE HOCALARININ BAŞARISI TESADÜFEN GELMEDİ

 

Türkiye’de 2’si Kocaeli’nde olmak üzere 184 üniversite var.

Yıllarca ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, İstanbul, Ankara, Yıldız Teknik

Üniversitelerini yazdık.

Mezunlarının siyasette, bürokraside, ekonomide, iş yaşamında elde ettikleri başarıları ve Türkiye kazandırdıklarını kaleme aldık.

Prof. Dr. Haluk Görgün’ün 21 Kasım 2014’te rektörlük koltuğuna oturmasıyla “ezberler” bozuldu.

“Gebze Teknik Üniversitesi” University Ranking by Academic Performance (URAP)sıralamasında ilk 5’e girdi.

TIMES Higher Education World Unıversity Rankings (THE)değerlendirmesi sonrası “Dünya Üniversitesi” olduğu açıklandı.

Haluk hocanın performansı veyurt içi-dışı imzaladığı protokollar, hocaların projeleri, AR-GE ve inovasyon çalışmaları ile “Bilim Üssü” oldu.

Son olarak YÖK tarafından hazırlanan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklanan“Araştırma Üniversitesi” arasında yer aldı.

Son 3 yılda Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün’ün Gebze Teknik Üniversitesi’ni nereden nereye getirdiğini gösterirken hiçbir başarının tesadüf olmadığını kanıtladı.

Haluk hoca ve şahsında tüm hocaları; Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı mahcup etmedikleri için kutluyorum.

Bir kez daha rektörü ve hocaların başarısının tesadüfen gelmediğini belirtip

GTÜ’yü devlet tarafından desteklenen 10 üniversiteden biri olarak yeni bir statüye kavuşturan başarı öyküsüne geçiyorum.

cumhurbaşkanı-rektörlerle

 

BAŞARIYI KÜÇÜMSEMEYELİM

Haluk hocanın ‘koçluğunda’ Gebze Teknik Üniversitesi’nin başarılarını kıskananlar yarışa girmek yerine havlu atmışlardı.

University Ranking by Academic Performance (URAP)sıralamasında ilk 5’e girdiğini yazdığımda, GTÜ’nün başarısı bünyesinde meslek yüksekokulu olmaması ve öğrenci sayısının az oluşu gerekçe gösterilerek küçümsenmişti.

TIMES Higher Education World Unıversity Rankings’ın (THE)açıkladığı dünya üniversiteleri sıralamasında devlet üniversiteleri ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Yıldız Teknik, İstanbul, Ankara, Akdeniz, Üniversitelerini solladığını yazdığımda bilim insanları dahil çok kişi inanmamıştı.

GTÜ’nün Türkiye’nin “Bilim Üssü” olacağını iddia ettiğimde; projelerini, yurt içi ve dışı imzaladığı protokolları, AR-GE ve inovasyon çalışmalarını görmezden gelenler “hadi canım sen de” demişlerdi.

 

Onların kabullenemediği başarıyı, çalışmayı, performansı Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan görerek Gebze Teknik Üniversitesi’ni, “10 Araştırma Üniversitesi”nden biri olarak açıkladı.

Atalarımız ne güzel söylemiş, “Kıskanma ne olur, çalış senin de olur!”

Tamam da soru şu; YÖK tarafından ciddi ve titiz değerlendirme sonrası belirlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 10 Araştırma Üniversitesinden biri olmak “Gebze TeknikÜniversitesi ne kazanacak?

Bir başka deyişle, Araştırma Üniversitesine aday olup da listeye giremeyen  ya da başvurma cesareti gösteremeyen üniversiteler ne kaybedecek?

Önce “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi”kapsamında belirlenen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “10 Araştırma Üniversitesi”ni alfabetik sıraya göre tanıyalım; Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi.

Yedek seçilen 5 üniversite; ÇukurovaÜniversitesi, Ege Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi,

YÖK tarafından Araştırma Üniversitesi seçilmenin “Gebze TeknikÜniversitesi”ne kazandıracaklarına göz atalım;

Birincisi; YÖK ve Cumhurbaşkanı tarafındanyeni bir statü kazandırılarakTürkiye’nin araştırma gücünün Gebze Teknik Üniversitesi’nden alacağı mesajı verildi.

İkincisi;  GTÜ, birbirinden bağımsız yurt içi ve yurt dışı üniversiteler sıralamasında ilk 10 içindeki yerini korumak konusunda büyük avantaj elde etti.

Üçüncüsü;Bütçesi daha fazla desteklenecek. Yurtiçi ve dışı daha fazla araştırmacı, akademisyen istihdam edebilecek. Yurt dışındaki üniversiteler ile rekabet gücü artacak.

Dördüncüsü;Lisans ve lisansüstü öğrencinin yanı sıra yükseköğretime eleman yetiştirirken verilecek desteklerde önceliklere sahip olacak.

Beşincisi; Mevcut araştırmacı ve araştırma alt yapısı daha güçlü hale gelecek.

Altıncısı;Genç kuşakların ülke kalkınmasına kazandırılması sürecindeCumhuriyet tarihimizde gerçekleşen kazanımların daha ileriye taşınması hedefinde olası engelleri daha kolay aşacak.

Yedincisi; Araştırmanın yanında eğitim ve bilginin üretimini, aktarımını, paylaşımını daha geniş kitlelere yayma fırsatı yakalayacak.

Sekizinci; Hızla değişen dünyanın yaşadığı zorlukların aşılmasında ülkemizin kalkınma yolundaki ciddi gayretlerine destek olmak için daha çok proje üretecek.

Dokuzuncusu; Rektör Haluk hoca başta olmak üzere tüm hocalar daha fazla sorumluluk alarak çalışacak.

Onuncusu; Araştırmacılar ile üstün zekalı başarılı şampiyon öğrenciler lisans ve lisansüstü tercih yaparken Gebze Teknik Üniversitesini tercih edecekler.

cumhurbaşkanı-rektörle

 

AÇILIŞLAR BEŞTEPE’DE

Üniversitelerde rektör seçiminden öğrenci alımına, verilen eğitimlerden burs dağılımına kadar bir çok alanda değişiklik yapıldı.

Dikkat çeken en önemli değişikliklerden biri de Yükseköğretim Akademik Yıl Açılışlarının Beştepe Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen törende üniversitelerin tamamının katılımı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması.

İlki geçen sene yapılan 2016-2017 Akademik Yıl Açılışının ikincisi 2017-2018 Akademik Yıl geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

Tüm rektörlerin ve yaklaşık 2 bin akademisyenin katıldığı toplantının, YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın yükseköğretim ile ilgili alınan önlemleri, yasa ve yönetmeliklerde yapılan değişiklikleri ve hedefleri anlatması bakımından yararlı olduğunu düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, geçen sene 2006 yılında kurulan 40 üniversite arasından seçilen 5 yükseköğretim kurumu, (Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi hayvancılık, Düzce Üniversitesi sağlık ve çevre, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarım ve jeotermal, Bingöl Üniversitesi tarımsal havza bazlı kalkınma, Uşak Üniversitesi tekstil, dericilik, seramik) bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması projesinin pilot yükseköğretim kurumları olarak çalışacağını açıklamasını önemsiyorum.

2017-2018 Akademik Yılı açılışındabaşvuruda bulunanüniversiteler arasından 10’unu (Gebze Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi) araştırma üniversitesi olarak sorumluluk vermesini önemsiyorum.

 

  

****************

 

MÜDÜR ÇELİK OKULLARI GEZİYOR

Müdür-ögrencilerle-1

 

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “TEOG ve LYS” kalkacak açıklamasının dışında öğretmen, öğrenci ve veliler hayatlarından memnun.

Okul onarımları ve taşımalı eğitim ihaleleri zamanında yapıldığından,  okulların büyük bölüme tekli öğretim yaptığından, vakit çizelgesi değişmediğinden sıkıntısız bir eğitim-öğretim yılının ikinci, haftasını da geride bıraktık.

Okullarda sorun olmayınca, olası sıkıntılar okullar açılmadan önce çözümlenince milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’e okulları dolaşmak için bol zaman oluştu.

Geçtiğimiz yıllarda fazla zaman ayıramayan Rasim hoca her gün bir okulu ziyaret ederek öğretmenler ile sohbet ediyor, eğitimde kalitenin artması, sınavlarda başarı çıtasının yükseltilmesi için önerilerde bulunuyor.

Öğretmenler ve okul yöneticileri, milli eğitim müdürü Çelik ile birlikte olmaktan, tavsiyelerini dinlemekten çok memnun.

Yaşamlarında ilk kez milli eğitim müdürünü hem de sınıflarında gören, dersleri birlikte işleyen öğrenciler hem şaşkın hem mutlu.

Rasim hocanın okul gezilerine başlamasını; öğretmenlerin motivasyonlarını arttırması, özgüvenlerini pekiştirmesi açısından yararlı buluyorum.

müdür-möğrencilerle-2

 

 

 

 

 

GTÜ REKTÖR VE HOCALARININ BAŞARISI TESADÜFEN GELMEDİ

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem