20 Temmuz 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Dış politikamız nereye gidiyor?

Hayrullah Demiray

08 Ağustos 2012 tarihli yazısı

Türkiye’nin dış politikasına artık bir yön verilmeli, çünkü terör artık üç tarafımızı da sarmış durumda. İç karışıklıktan dolayı komşularımızla iyi ilişkiler kuralım ve sıfır sorun politikası uygulayalım derken, önce sadece Irak’tan tehdit alıyorduk, şimdi ise bir taraftan İran bir taraftan da Suriye eklendi. Son zamanlarda özellikle Suriye’ den de tehdit almaya başladık. Bu konuda zaten yıllardır Kuzey Irak yönetimi ikiyüzlü davranışlarına devam ediyor. Mesut Barzani bir taraftan bizimle iyi geçinirken, bir taraftan da hep hayalini kurduğu Kürt devletinin Kurucu Başkanı olmak istiyor.

Amerika ve İsrail’ in hayalinde hep olan Büyük Ortadoğu projesinin bir parçası da Arap devletlerinin de parçalanmasıdır. Eskiden beri bir Kürt devleti kurarak Büyük Ortadoğu Projesini gerçekleştirme hayallerinin olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden hemen hemen her gün şehit haberlerini duymaktan sıkıntı duyuyoruz. Ayrıca insanlar artık bu acıları yaşamak istemiyor.

Kimlerin bu işin arkasında olduğunun bilinmesine rağmen, yıllardır neden bu konuda bir arpa boyu kadar yol alınamıyor. Bu konuda hükümete ne kadar sorumluluk düşüyorsa, muhalefete de o kadar sorumluluk düşüyor.

 İşte tam da bu noktada Hükümetin artık ölçerek ve biçerek adım atması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü son dönemlerde her şey devreye sokulmuşken, hem istihbarat anlamında sıkıntı var hem de,

Bölgede ki insanların üzerinde farklı bir baskımı kuruluyor?

Doğrusu bu konuya hala çözüm bulunamamasını anlayamıyorum. Kimse kusura bakmasın çünkü hiç kimse elini taşın altına koymuyor. İktidar da Muhalefette aynı şeyleri yapıyor ve herkes topu taca atmayı seviyor. İşte bu da ülke insanına acı ve gözyaşı olarak geri dönüyor. Siyasiler, sadece ve sadece oy zamanı geldiğinde bu insanların acılarını hatırlıyor. Bence en güzel yapabildikleri şey, acı çeken insanların yanına, kalabalığın ortasına büyük bir koruma ordusuyla gitmek.

Bu acı ve gözyaşı sandığa mutlaka farklı yansıyacak. Çünkü bu ülkede insanlar artık acı çekmek istemiyor ve başkaları mutlu olacak diye mutsuz olmak istemiyor.

Yıllardır bize dost görünüp aslında düşman olanları yöneticilerimiz bilmiyor mu?

Elbette biliyorlar. Dün üç tarafımız denizlerle çevrili diyorduk herhalde bugün üç tarafımız eşkıyalarla çevrili diye övünecek halimiz yok ve deyim yerindeyse çok düşmanımız oldu diye göbek atacak halimiz yok.

Bu konuda birileri bizi gerçekten uyutuyor mu?

Ama şunu unutmamak lazım ki her şey teknoloji gücüyle olmaz. İnsan gücünün de önemsenmesi gerekmektedir.

Bu teknolojik aletleri yazıp bize verenlerde yine bize hayırlı rüya görmeyenler değil mi?

İşte bu nokta da oturup düşünmek gerekmez mi?

Saygılarımla…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem