18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Üniversiteye 4 katlı, 2 bin araçlık otopark

Galip Ataman

27 Eylül 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi; 80 bin öğrencinin kayıtlı olduğu, öğretim üyeleri ile birlikte 5 bin çalışanın görev yaptığı, her gün on binlerce kişinin kapısını çaldığı hastanesi ile büyük bir aile.

Başaracağına inanarak aday oldu ve 1 Aralık 2014 tarihinde iddialı bir şekilde rektörlük koltuğuna oturdu.

Yaklaşık 3 yıldır Cumhurbaşkanı, bakanlar, valiler, Büyükşehir Belediye Başkanı dahil ilçe belediye başkanlarının desteğini hep aldı.

Hain FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı başarısız darbe girişimi sonrası dik durdu.

MİT, emniyet ve Cumhuriyet Başsavcılığının güvenlik soruşturmaları sonrası yapılması gerekeni kimsenin gözünün yaşına bakmadan, tepkisine aldırmadan yaptı.

Öğrenci olayları, protestolar olmasa da yönetim zaaflarından kaynaklanan sıkıntılar yaşadı, yönetim kadrosunda değişiklikler yapmak zorunda kaldı.

Kocaeli Üniversitesi gibi bir kurumu yönetmenin kolay olmadığını, zaman zaman zorlandığını Sadettin hoca da kabul ediyor.

Ama 4 yıllık süre işliyor, zaman çabuk geçiyor, 1 Aralık 2018’e sayılı günler kaldı.

Bugün Rektör Sadettin Hülagü’nün hocanın Umuttepe Batı Yerleşkesini “şantiyeye” dönüştüren projelerinden bahsetmek istiyorum.

Tıp fakültesi hocalarının rahat çalışacağı, hastalara daha rahat ortamda hizmet vereceği hastane önünde temeli atılan, inşaatı devan eden “Poliklinik Ek Bina” çok yazıldı çizildi.

44 milyon 542 bin liraya ihale edilen, 2019 sonunda teslim edilmesi planlanan inşaat yerine fazla konuşulmayan projeleri paylaşacağım.

 

2 BİN ARAÇLIK KATLI OTOPARK

Kocaeli’nin, İzmit’in olduğu kadar üniversite hastanesinin de bulunduğu Umuttepe Yerleşkesinin en önemli sorunu “otopark”.

Bırakın hasta ziyaretçilerini, muayene için giden hastalar bile araçlarını park edecek yer bulamıyor.

Çoğu kez araçlarını yüzlerce metre uzağa bırakarak hastaneye ulaşabildiklerine tanık oluyoruz.

Zaman zaman araç sahibi hasta ve yakınlarının özel güvenlik görevlileri ile tartışmalarını basından okuyoruz.

Üniversitede çok daha önemli yapılacak işler ve yatırımlar var elbette.

Ama bana ve araç sahiplerine göre “otopark” bence ilk sırada olup geç kalınmış bir proje.

Kocaeli Üniversitesi yöneticilerinin kapısını çaldığında boş göndermeyen, her türlü maddi ve manevi desteği veren Başkan İbrahim Karaosmanoğlu,yol ve otopark konusunda da çok hassas.

Yıllar önce Umuttepe Yerleşkesini Santrala bağlayan Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Bulvarını yapan, geçtiğimiz günlerde Derince’denUmuttepe’ye alternatif yolu açan İbrahim Başkan, Umuttepe’de 2 bin araç kapasiteli, 4 katlı Otoparkın yapımını da üstlendi.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri çalışanları bugünlerde Umuttepe Katlı Otoparkı değişik varyasyonları üzerinde çalışıyor.

Proje ne zaman ortaya çıkar, ihale ne zaman yapılır, temel ne zaman atılır, işletmeye ne zaman başlar bilmiyorum.

Ama bittiğinde, hizmete girdiğinde hasta ve yakınları başta olmak üzere Umuttepe Yerleşkesine gideceklerin önemli sorununu çözeceğini biliyorum.

Başkan Karaosmanoğlu ve ekibini kutluyorum.

otopark  

 

DEKART VE ENSTİTÜLER

Kocaeli Üniversitesinde bir diğer fiziki sorun farklı yerlerde, kıyıda köşede hizmet vermeye çalışan “Fen, Soysal, Sağlık Bilimleri Enstitüleri”.

Umuttepe Batı Yerleşkesinde İlahiyat Fakültesi ve Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezinin alt kısmında devam eden Eğitim Fakültesi ek inşaatı için 15 milyon 452 bin lira harcanacak.

4 kattan oluşan, 3.400 metrekare oturma, 10 bin 500 metrekare kapalı alanı bulunan enstitü binalarının 2019 Mart ayında teslim edilmesi planlanıyor.

Önemli bir proje de; insan sağlığını ilgilendiren her türlü deneysel ve kimlik araştırmaları ile uygulamalarını teşvik etmek, desteklemek, araştırmalar yapmak, bilimsel yayınları kolaylaştırmak amacıyla yapılacak “Deneysel ve Klinik Araştırmalar Merkezi (DEKART)”.

Umuttepe’de Sağlık Yüksekokulu yan tarafındaki boş alanda yapılan DEKART inşaatının yüzde 80 kaba inşaatı tamamlanmış olup Mart 2018’de açılması planlanıyor.

Deneysel ve Klinik Araştırmalar Merkezi (DEKART) kapalı alanı 2 bin 300 metrekare, maliyeti ise 5 milyon lira.

...................................................................................

 

BABAMIZI KAYBETTİK!

 

“Dünya Alzheimer Günü”, Devlet unutsa da, Kocaeli Üniversitesi sahip çıkmasa da 21 Eylül’de tüm dünyada ve Türkiye’nin birçok yerinde hatırlandı.

“Alzheimer ve Demas” hastaları ile ilgili internette dolaşırken sıradışı“kayıp ilanı” ile karşılaştım.

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Işın Baran Kulaksızoğlu’nun “Babamızı Kaybettik!” ilanı dikkatimi çekti.

 

“Babamızı Kaybettik!

 

Ama neyse ki ertesi gün şehrin diğer ucunda bulduk.

Alzheimer’la tanışmamız bu şekilde oldu.

Bu acı gerçeği kabullenmek kolay olmasa da,

Doğru tedavi ve bakım sayesinde

yıllardır bizimle, hala hayat dolu.

Alzheimer hayatın sonu değil.

Destek için: Türkiye Alzheimer Derneği”

 

alzemer

İlan kadar 600 bini Türkiye’de olmak üzere dünyada 47 milyon “Alzheimer ve Demas” hastasıolmasındanetkilendim.

“Alzheimer ve Demas” hasta sayısının dünyada azalırken Türkiye’de arttığını, 2030 yılında 76 milyonu bulacağını hayretle okudum.

Kalp hastalığından ölümler yüzde 15 azalırken Alzheimer hastalığından ölümlerin yüzde 89 arttığını, her 3 yaşlıdan birinin demans nedeniyle hayatını kaybettiğini öğrenince kahroldum.

Koruma Klor Alkali AŞ sahipleri İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşlere,Umuttepe Yerleşkesinde anneleri Semahat Aracı’nın anısına yaptırdığı “Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi” yaptırdıkları için bir kez daha teşekkür etmeyi görev bildim.

Adı gibi “vefalı” hayırsever iş adamı Vefa İbrahim Aracı’yı“Alzheimerve Demas Hastalığı” konusundaki duyarlığı nedeniyle kutladım.

“Alzheimerve Demas Hastalar” için yaptırılan “Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi”nin “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi”ne dönüştürülmesine ise bir kez daha üzüldüm.

Türkiye’de farkındalık oluşturmak amacıyla şubeler, gündüz eğitim ve yatılı bakım evleri açan, eğitimler veren, psikoterapi grupları oluşturan “Türkiye Alzheimer Derneği” başkanı Işın baran Kulaksızoğlu’nun şahsında özveriyle çalışan tüm dernek üyelerini gönülden kutluyorum.

İstanbul, Mersin, Konya, Eskişehir gibi sayıları iki elin 10 parmağını geçmeyecek yerlerde büyük çaresizlik ve yalnızlık içindeki Alzheimer hasta ve yakınlarını rahatlatmak, moral ve destek vermek amacı çalışmalar yapılıyor.

Kocaeli’nde üniversite, tıp fakültesi, tabipler odası, sivil toplum örgütleri ne yapıyor?

Kocaeli Üniversitesi ve Tıp Fakültesi “Alzheimerve Demas Hastalar” için yaptırılan “Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi”nin başka amaçla kullanma kararı alıyor.

Her ortamda devletin sağlık politikalarını eleştiren,bildiri yayınlayan, etkinlik düzenleyen tabipler odası ve sivil toplum örgütlerinden “ses” çıkmadığı gibi “21 Eylül Dünya Alzheimer Günü”nün varlığından bile haberdar değiller.

Büyükşehir dahil belediyelerimizin tamamı bugünlerde 2019’a odaklandıklarından, siyaset yapmaktan Alzheimer ve Demas hastalarını hatırlamadılar.

Unutmayalım ki; Alzheimer hastalığından ölenlerin sayısı meme ve prostat kanserinin toplamından daha fazla.

Her 3 yaşlıdan biri maalesef Demans nedeniyle hayatını kaybediyor.

Kişinin annesini, babasını sevmesi yetmiyor, bakım için herkesin imkanı olmuyor.

Her 100 kişiden beşinin 65 yaşından sonra Alzheimer olacağını ve bu hastalarla ilgilenmenin çok zor olduğunu düşünerek vakit geçirmeden önlem alalım.

Alzheimer ve Demas hastaları için hastaneler, bakım evleri açalım,var olanları kapatmayalım.

yaşlı bakım bina

..................................................................

 

GALİP VE HÜSEYİN OĞUZ’UN

SÜNNET TÖRENİ MUHTEŞEMDİ

Körfez Milangaz Hacer Demirören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Hülya Oğuz ile Hereke Nuh Çimento Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Muzaffer Oğuz’un ikizleri Galip Utkan ve Hüseyin Utku’nun sünnet töreni muhteşem oldu.

Yenilenen Körfez Öğretmenevi bahçesinde yapılan sünnet törenine, Hülya-Muzaffer Oğuz çiftinin büyükleri ve yakınlarının yanı sıra Muzaffer Oğuz’un ilkokul öğretmeni eşim Gülümser hanım ile katıldım.

Hülya ve Muzaffer Oğuz çiftini kusursuz ev sahipliliği nedeniyle kutluyor, erkekliğe ilk adımı atan Galip ve Hüseyin’i tebrik ediyor, damatlılıklarını da görmek dileği ile sağlıklı ve başarılı bir yaşam diliyoruz.

Başlıksız-2

 

Başlıksız-3

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem