23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Değirmendere'ye arabalı vapur

Galip Ataman

25 Eylül 2017 tarihli yazısı

Son günlerde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların araştırmak yerine masa başında kulaktan dolma bilgilerin medyada yer alması dikkatimi çekiyor.

Medyayı ve çalışanlarını itibarsızlaştıran “şantaj” kokan haberler medyanın güven yitirmesine neden oluyor.

Çok değil birkaç gün içinde yazılanların, iddiaların gerçek olmadığı anlaşıldı.

Basın meslek ilkeleri çerçevesinde olmak koşulu ile eleştiriye tahammüllü, hoşgörü ve yüksek özgüven sahibi Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nu yıpratmaya çalışanların iştahı kursaklarında kaldı.

“Ayhan Zeytinoğlu hakkında iddianame hazırlandı. FETÖ’den yarılanacak” haberlerini yayanların gerçek niyetlerinin gazetecilik yapmak olmadığı anlaşıldı.

“Yurt dışı yasağı kondu” haberlerinin de gerçek olmadığını, Ayhan Zeytinoğlu, geçen hafta WCF Dünya Odalar Federasyonu Genel Konseyi Sidney Toplantısına ve 10. Dünya Odalar Kongresi’ne katılarak kanıtladı.

Bir başka gazetecide(!) çifte vatandaş olan Ayhan Zeytinoğlu’nun KSO Başkanı olamayacağını yazmış.

Ayhan Zeytinoğlu’nun yıllardır KSO Başkanlığı yaptığını unutanlar belli ki Başbakanlık yapan Tansu Çiller, ekonominin başına getirilen Kemal Derviş, Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı ve daha birçok siyasetçi ve iş adamının çifte vatandaş olduğunu bilmiyor.

Neyse. Birilerin hangi amaçla yazdığı bilinen bilgi kirliliği yaratan “asparagas” haberleri bir kenara bırakıp işimize bakalım.

zeytinoğlu

 

KÖRFEZ’DE DENİZ ULAŞIMI

Kocaeli’ndeki trafik ve ulaşımdan olumsuz etkilenen sanki sadece sade vatandaşlar ve öğrencilermiş gibi sürekli kent içi trafiği yazıyoruz, eleştiriyoruz, konuşuyoruz.

Kocaeli’nde üreten ve tüketen, ihracat ve ithalat yapan sanayicilerin, iş adamlarının ulaşım sorunlarını es geçiyoruz.

Sanayi kenti ve lojistik merkezi olarak bilinen Kocaeli’nde sanayicilerin ulaşımdan kaynaklanan sıkıntılarını görmezden geliyoruz.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Kocaeli Sanayi Odasını ziyaretinde yaptığı “Kocaeli’nin doğal bir liman olması, içinde özel limanların yer alması deniz ulaşımı açısından da çok çok önemlidir” açıklama dikkatlerden kaçtı.

KSO Başkanı Zeytinoğlu’na Sidney dönüşünde o toplantıda gündeme getirilen ama medyada yer almayan deniz ulaşımını sordum.

İşte Başkan Zeytinoğlu’nun cevabı, “Bakan beye Körfez-Değirmendere arasında feribot çalıştırılmasının sanayicilerin ulaşımda yaşadığı sorunları asgariye indireceği gibi D-100 ve D-130 karayollarındaki trafiği rahatlatacağını söyledim. Sayın Bakan Osmangazi Köprüsünü gerekçe göstererek karşı çıktı. Sanayiciler olarak üstlenebileceğimiz feribot projesi detaylarını anlattığımda ikna oldu.”

Ayhan Başkan, İstanbul’dan İzmit’e karayolu ile gelişin işkenceye döndüğünü, öncelikle metro projesinin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekerek feribot projesi hakkında şu bilgi verdi, “Körfez’de yarış pisti ile Değirmendere Yüzbaşılar’da afet alanı olarak ayrılan bölge arasında çalışacak feribot yolculuğu 5 dakikaya inecek. 40 kilometrelik karayolunu bir saatte geçmekten kurtulacağız, karayolu trafiğini rahatlatacağız. Feribot seferlerinin başlamasıyla Ford tesislerine giden yaklaşık 10 bin kişiyi taşıyan araçlar Körfez’i dolaşmak yerine feribotla Körfez’e geçecekler.”

 

***************

 

M. SİNAN DERELİ’NİN

OLMAZSA OLMAZLARI

Hayırsever iş adamlarının “Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası” ile Kocaeli’nde yapılan okul ve derslikler sonrası öğrenciler 40-50 kişilik yerine mevcudu 30’u geçmeyen sınıflarda okudu.

2003 yılında başlatılan  “Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası” kapsamında Kocaeli, iller sıralamasında hep ilk sıralarda yer aldı.

Nuh Çimento, Federal Mogul, Pakmaya gibi sanayi kuruluşları başta olmak üzere hayırsever iş adamları tarafından yaklaşık 12 bin derslik kazandırıldı.

Sosyal sorumluluk anlayışı ile okul ve derslik yaptıran tüm hayırsever sanayici ve iş adamlarına teşekkür ediyorum.

Başbakan Binali Yıldırım, bir süre önce 2019 yılında tüm okulların tekli öğretime geçeceğini açıklarken hayırsever iş adamlarını okul ve derslik yapmaya çağırdı.

Vali Hüseyin Aksoy, 2017-2018 Eğitim öğretim açılış konuşmasında, “Eğitim sadece milli eğitim müdürlüğünün sorumluluğunda değildir. Kocaeli’nde hayırseverlerimiz tarafından yapılmış birçok okulumuz var. Bu kurumlara teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde de hayırseverlerimize  yine ihtiyacımız olacağını belirtmek istiyorum” dedi.

Başbakan Yıldırım ve Vali Aksoy sanayicileri yeni okullar yapmak için göreve çağırırken Eğitim Bir Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Şahin Yaşlık, “Dereli Okul Protokolunu” yargıya taşıdı.

Cuma günü Yaşlık’ın protokoldaki, “Okulda ikili öğretim yapılamayacak. Sınıf mevcutları 24 kişiyi geçmeyecek. İmam hatip okulu olarak kullanılamayacak. Kur’an kursu ve benzeri kurslara tahsis edilmeyecek” cümlelerin iptalini istediklerini yazmıştım.

Muammer Dereli Fen Lisesi, Türken Dereli İlkokulu, Sinan Dereli Orta Okulu, Bilgün Dereli Anaokulu’nun yıllık 750 bin TL personel ve 500 bin TL bakım giderlerinin Dereli ailesi tarafından karşılandığına dikkat çekmiştim.

Şahin başkan aradı, “Dereli ailesi çalıştırdığı personeli geri çekti ve 2 yıldır 750 bin TL ödemiyor” dedi.

Ama “İlk protokol 2005, ikincisi 2012’de imzalanmasına rağmen Eğitim Bir Sen neden o tarihlerde yargıya gitmedi de şimdi gidiyor” soruma cevap veremedi.

Eğitim Bir Sen önceki başkanı Halil İbrahim Keleşoğlu’nun Muammer Dereli Fen Lisesi müdürü olduktan sonra “Sınıflarda namaz kılınıyor, okula mescit yaptırılacak” iddiaları üzerine Dereli ailesinin yardımı durdurduğu doğruydu.

dereli

 

SINIF MEVCUTLARI BAHANE

Fen liseleri dahil tüm okullarda sınıf mevcutları 30 iken Dereli okullarında  24’te kalması yanlıştı.

Öğrenci ve velilerin kayıt yaptırmak için sıraya girdiği okullar çiftli öğretim yaparken ve 5. sınıf mevcutları 40’ı zorlarken Dereli ailesinin 24’te ısrar etmesi doğru değildi.

Daha fazla öğrenci almak için laboratuvar ve atölyelerin iptal edilerek sınıfa dönüştürüldüğünü yazmış ve eleştirmiştim.

Ama Eğitim Bir Sen’in protokolü yargıya taşırken “Anayasa’nın eğitimde fırsat eşitliği ilkesine ve 222 sayılı temel eğitim yasasına aykırı” diyerek sınıf mevcudunu bahane etmesi bahane.

Asıl niyetlerinin Nuh Çimento’nun Seka İlkokulu yerine yaptırdığı “Nuh Çimento İlköğretim Okulunun İmam Hatip Ortaokulu yapılmasından.

Pakmaya’nın yaptırdığı Atatürk Ortaokuluna İbni Sina İmam Hatip Ortaokulunun taşınacak haberlerinin yayılması üzerine vazgeçilmesinden.

Nereden mi biliyorum? Şahin Yaşlık’ın protokola, “İmam hatip okulu olarak kullanılamayacak. Kur’an kursu ve benzeri kurslara tahsis edilmeyecek” maddesini yazdıran dönemin valileri Erdal Ata ve Ercan Topaca’yı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şikayet edeceğini söylemesinden.

 

dereli okulu

DERELİ’NİN OLMAZSA OLMAZI

Eğitim Bir Sen Başkanı Şahin Yaşlık, “İmam hatip okulu olarak kullanılamayacak. Kur’an kursu ve benzeri kurslara tahsis edilmeyecek”

yazan protokolü yargıya taşısa da Dereli Holding ve İzmit Federal Mogul Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sinan Dereli’nin ilkelerinden taviz vereceğini sanmıyorum.

TBMM 2010 Üstün Hizmet Ödül sahibi, Türkiye Vergi Rekortmeni, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı çağdaş bir eğitim gönüllüsü Mehmet Sinan Dereli’nin “pes” ederek olmazsa olmazlarında vazgeçeceğine ihtimal vermiyorum. Yargı’nın sınıfların 24 ile sınırlandırılması maddesini iptal edeceği ama diğer maddelere dokunmayacağını düşünüyorum.

Aksi halde 1976 yılında Maçka Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun olan Mehmet Sinan Dereli çok istediği “Meslek Lisesi” projesini hayata geçirmeyi unutacaktır.

İzmit, Sapanca, Sürmene’de yaklaşık 100 milyon TL harcayarak yaptırdığı, 5 bine yakın öğrencinin öğrenim gördüğü okullardan tüm desteğini çekecektir.

 

********************

 

İZMİT ÖĞRETMENEVİ

TEŞEKKÜRÜ HAKETTİ

Çalışan ve emekli öğretmenler ile ailelerine hizmet vermek amacı ile kurulan öğretmenevleri son yıllarda kapılarını herkese açsa da hala “evim” olarak görüyorum.

İl dışına çıktığımda konaklamak için öğretmenevlerini tercih ediyorum.

Dostlarımı, 12 Eylül 1980 öncesi ders verdiğim Eğitim Enstitüsü yerine yapılan İzmit Öğretmenevinde ağırlıyorum.

Kaç müdür değişti hatırlamıyorum ama eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri bazı müdürlerin öğretmenevini itibarsızlaştırdıklarını biliyorum.

Bugüne baktığımızda zaman zaman eleştirilerim olsa da öğretmen meslektaşlardan erkek berber bölümü hariç verilen hizmetten memnun kaldıklarını duyuyorum.

Fırsat buldukça gittiğim öğretmenevinde çayımı yudumlarken müdür İbrahim Soylu, yardımcıları ve çalışanların özverili çalışmalarına tanık oluyorum.

Karşılaştığım eski dostlarla dünü bugünü konuşuyor, sorunlarını ve memnuniyetlerini dinliyorum.

Geçtiğimiz günlerde karşılaştığım İbrahim hocaya, “Körfez Öğretmenevi yanlış yöneticiler elinde öğretmenlere hizmet veremediği gibi SSK ve vergi borçlara dahil uçan kuşa borç takmış. Kurtuluşu İzmit Öğretmenevine bağlamakta bulduk. Burada kuracağımız yemekhane ile öğretmenlere hizmetin yanında bazı resmi kurumlar, okul kantinleri, taşımalı eğitim öğrencilerine verilen kumanyaları burada hazırlayacağız” diyen milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in açıklamasını sordum.

Söze, İzmit Öğretmenevinin yer sorunu olduğunu, zor koşullarda da olsa konuklarını memnun edecek hizmet vermeye gayret ettiklerini söyleyerek başladı.

İzmit Öğretmenevinin bugün geldiği noktayı ve zarar eden Körfez Öğretmenevine sahip çıktıklarını anlatırken milli eğitim il müdürü Rasim Çelik’in desteklerine teşekkür etti.

İzmit öğretmenevine bağlayan Körfez öğretmenevinden bahsederken, “Körfez öğretmenevinin 2 milyon TL SSK ve vergi borcunu İzmit Öğretmenevinden kazandığımız para ile biz ödüyoruz. Körfez öğretmenevinin yeniden hizmete açılabilmesi için 600 bin TL harcadık. Rasim Çelik müdürümüzün desteği ile daha da iyi olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Rasim hocanın yemekhane projesini hatırlattığımda, “Müdür beyin yerinde projesini hayata geçirebilmek için çalışıyoruz. Bazı resmi kurumlar, okul kantinleri, taşımalı eğitim öğrencilerine verilen kumanyaları burada hazırlayacağız. Gerekirse ihalelere gireceğiz. Kurum çalışanlarına ve okul öğrencilerine ucuz, kaliteli, hijyen kurallarına uygun yemek vermeyi planlıyoruz” dedi.

izmit-ogretmenevi

Konu yemek olunca otistik çocukların yemeği ile ilgili duyumlarımı İbrahim hoca ile paylaşmak istedim.

Cevabı, “Hocam, Derince, Nuh Çimento, Muammer Aksoy, Yahya kaptan özel eğitim okullarına devam eden 600 öğrenciye KDV dahil 5.5 TL’ye 4 kap sıcak tabildot yemek veriyoruz. Bu hizmeti bu yılla birlikte üç yıldır devam ettiriyoruz” oldu.

Dışarıda 4 kap sıcak tabildot yemek 10 TL’den aşağı olmazken İzmit Öğretmenevinin 5.5 TL’ye vermesinden etkilendim.

Yemeklerin kalitesi ve miktarında değişiklik olup olmadığını merak ettim.

İbrahim beye, “Öğretmenevinde konuklarımıza verdiğimiz yemeği öğrencilerimizin okuduğu okullara gönderiyoruz. Yemek kalitesi ve miktarı misafirlerimize verdiğimiz kalite ve miktarda” dedi.

Devletin verdiği 5.5 TL ile yemek alma şansı olmayan otistik çocukların devam ettiği okul müdürlerini belediye ve hayırseverlerin kapısını çalmaktan ve aşındırmaktan kurtaran müdür İbrahim Soylu ve yönetimine otistik çocuklar adına teşekkür ettim.

Yolunuz düşerse önce İzmit ve Körfez öğretmenevlerini ziyaret edin, çay için, yemek yeyin, hizmet kalitesini görün.

Sonra otistik çocukların eğitim aldığı özel eğitim merkezlerini ziyaret edin, yemeklerine ortak olun, müdür ve öğretmenlerini dinleyin.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem