23 Nisan 2019 Salı
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Doğru zayıflamak

Ebru Maral Minareci

24 Eylül 2017 tarihli yazısı

Bayanların en korkulu rüyası nedir tabi ki kilolu olmak.Sırf bu yüzden yemesine içmesine dikkat eden pek çok hanım var.Son zamanlarda bu konuda beyler de dikkatli olmaya başladı.

Eskiden erkeğin göbeklisi evin balkonlusu gibidir diyerek kendilerini kilo sorunundan tatlı bir dille muaf tutan beyler şimdilerde diyet-spor ile tanışmaya başladı.

Zayıflayabilmek için piyasaya türlü türlü haplar çıktı.Deneyenler,kilo vermek yerine alanlar,bağırsak rahatsızlıkları yaşayanlar,aşırı kilo vererek hastanelik olanlar hatta maalesef ölenler bile oldu.

Farklı farklı piyasa diyetleri de cabası.Protein diyeti,meyve diyeti,arpa diyeti vs.İnsan vücudu bir mekanizma.

Neyi az verirseniz o bölgeyi diğer taraf tamamlamaya çalışır.Neyi çok verirseniz de fazla olan şeyi depolar.

Yani kilo alıp vermek bir uzman kontrolünde olmalıdır."Komşum yaptı bu diyeti 10 kg verdi bende yapıcam."Böyle bir şey yok.

Her insanın metabolizması farklıdır.Bilmediğiniz ya da genetiksel bir rahatsızlığınız olabilir.Bu durumda yapılacak olan diyet çok önemlidir.Sağlıklı zayıflama sonrası bir daha kg alımı olmadığı uzmanlar tarafından da belirtilmektedir.

Ani ve yüksek kilo kaybı sonrasında hastalılara sebebiyet verirken bir yandan da tekrar verilen kiloların hızla geri alınmasına da yol açabiliyor.

Kilo vermek için takıntılı olan bayanlar özellikle daha dikkatli olmalı.Çünkü ölümüne diyet yapanlar gerçekten de vücutlarına  kalıcı hasar verebiliyor.
Dünyada obezite rahatsızlığı hızla artıyor.Ülkemizde bu sıralamada yerini aldı bile.
Hareketsiz toplum,hazır gıda tüketimi,inorganik beslenme obezite oluşumuna sebep oluyor.
O yüzden yediklerimize dikkat etmek gerek mutlaka.Dengeli ve sağlıklı beslenmek gerek.Yağlı ve bol karbonhidratlı yiyecekler tüketmek zararlı.
Hareket etmek de lazım.Bilgisayar ya da televizyon başında çok vakit geçiriyoruz.Yürümek yerine arabaya biniyor,merdiven çıkmayıp asansör kullanıyoruz.Böylece yediklerimiz depolanıyor.Bu da zaman içinde kilo oluşturuyor.
Bir de tıbbi olarak kilolardan kurtulma yöntemleri var.Daha çok diyet ve spor ile kilo veremeyen ya da 100 kg.nun üzerinde seyreden kişiler için geliştirilmiş bir kaç operasyon.
Mideye kelepçe,tüp mide,mide by-pass ve mideye botox gibi yöntemler ile hastalar hızlıca kilo verebiliyor.
Ancak bu uygulama kesinlikle doktor muayenesi sonrası verilen karar ile gerçekleştiriliyor.
Sonrasında da yine doktor kontrolünde tedavi devam ediyor.Bu tarz operasyonlar için de iyi bir araştırma yapmalı.Çünkü böyle ameliyat sonrası ölen kişiler de mevcut.
Mesela kilo verme işlemi bir türlü durmayan ve vücut değerleri düşen sonrasında da farklı bir endikasyon gelişerek hayatını kaybeden bir kaç kişi de var dünyada.Ve bir başka metot da yağ aldırma.
Bölgesel zayıflama için cerrahi müdahale ile yağlarından kurtulmak isteyen kişilerin tercihi de liposaction.
Aslında en sağlıklısı dengeli beslenmek. Her şeyden yemek ama miktarını kaçırmadan.
Spor yapabilmek.Hareketli bir hayat sürebilmek.Böylece kilo almak ya da vermek yerine ideal kiloyu muhafaza edebilmek.
Kilolu olmak hayatımızı zorlaştırır.Rahat hareket edemeyiz,çeşitli hastalıklara yakalanma riskimiz artar.Bunların başında şeker,tansiyon ve kalp hastalıkları gelir.
Fiziksel anlamda kendimizi beğenmeyiz,istediğimiz giyecekleri alamayız.
Asrın hastalığı olan obezite ile mücadele etmeliyiz.Kilo verme işlevini saplantı haline getirmemeliyiz.İdeal kilonun altına inmek de en az kilolu olmak kadar tehlikeli.
Doğru beslenme ve doğru hareket.Yapmanız gereken tek şey bu.
Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi