17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eğitim Bir Sen, Dereli Okulları "protokolünü" yargıya taşıdı

Galip Ataman

22 Eylül 2017 tarihli yazısı

2017-2018 eğitim öğretim yılı; TEOG, müfredat, vakit çizelgesi, servis tartışmaları gölgesinde başladı.

Önceki yıllarda eleştirilen, manşetlere çıkarılan “ders saatinde devam eden onarımlar, taşımalı ihaleleri geciktiği için köy ve kırsal kesimden gelemeyen öğrenciler, kalabalık sınıflar” gibi haberler yok.

Aksine alınan önlemler ile her öğretim yılı başı tartıştığımız sorunların büyük bölümü çözülmüş ama medyada fazla yer verilmiyor.

k_01131957_1

Her yıl olduğu gibi, ekonomik durumu iyi olan velilerin yerleşik düzenlerinden kağıt üzerinde yaptıkları nakiller ile şehir merkezindeki popüler ilk ve ortaokullara kayıt yaptırırken yaşanan sıkıntılar ve okul önlerindeki servis araçları.

Örnek mi? Yahya Kaptan mahallesindeki “Edebali Ortaokulu”na 360 kontenjana karşılık 582 öğrenci kayıt yaptırınca çiftli eğitim yapılmasına rağmen sınıf mevcutları 40’ı geçti.

Bir başkası; Yenimahalle’deki “Sinan Dereli Ortaokulu”na 144 öğrenci alınabilecekken 232 öğrenci başvurmuş.

Ne var ki, 2013 yılında açılan “Sinan Dereli Ortaokulu”na , 2012 yılında Kocaeli Valiliği ile Sinan Dereli arasında imzalanan protokol nedeni ile sınıf mevcutları 24’ü geçemiyor.

2006 yılında Kocaeli Valiliği ile Sinan Dereli arasında imzalanan protokola konan 24 öğrenci şartı nedeniyle “Muammer Dereli Fen Lisesi”nde sınıf mevcutlarının 24’ü geçmediği gibi.

 

İPTAL DAVASI AÇILDI

Protokola “24 öğrenci” şartı koyduran ve bugüne kadar taviz vermeyen Sinan Dereli’nin İzmit’te yaklaşık 30 milyon TL harcayarak yaptırdığı Muammer Dereli Fen Lisesi, Türkan Dereli İlkokulu, Sinan Dereli Ortaokulu, Bilgün Dereli Ana Okulu’nda yaklaşık 3 bin öğrenci öğrenim görüyor.

Bu okullarda çalışan yaklaşık 40 personelin gideri için yıllık 750 bin TL, okulların bakımı için 500 bin TL ödüyor.

2006 yılından buyana Dereli Okullarında öğrenci sınıf mevcutları 24’ü geçmedi.

“Okulu ben yaptırdım. Giderlerini ben karşılıyorum. Ben ne dersem o olur” diyen Sinan Dereli’ye vali, milli eğitim il müdürü dahil bir Allah’ın kulu çıkıp ‘dur’ diyemedi. Diyenler ise sonuç alamadı.

Muammer Dereli Fen Lisesi 2006’da, Sinan Dereli Ortaokulu 2013’te açıldı.

Birinin üzerinden 11, diğerinin üzerinden 4 yıl geçti. Kimse sınıflarda öğrenci sayısını 24 ile sınırlandıran protokolu yargıya taşımadı.

Taşımaya yeltenenlere Sinan Dereli, “Protokol maddelerine uyulmaz, sınıflara 24’ten fazla öğrenci yerleştirilirse okullardan elimi çeker, her türlü ödemeleri durdururum” diyerek rest çekti.

Son kayıt döneminde Sinan Dereli Ortaokulu’na kayıt yaptırmak isteyenlere,

sınıfların 24 ile sınırlandırıldığı söylenerek geri çevrilmesi üzerine Eğitim Bir Sen yargıya gitme kararı almış.

şahin-yaşlık-crop-300x300

11 yıl sonra böyle bir karar alan Eğitim Bir Sen Kocaeli 1. Nolu Şube Başkanlığı yöneticilerine “günaydın” derken yargının nasıl bir karar vereceğini doğrusu merak ediyorum.

Eğitim Bir Sen Genel Merkezinin onayı ve hukukçuların görüşünü alarak dün başvurusunu yapan EBS Başkanı Şahin Yaşlık, “ 2006 ve 2012 yıllarında Sinan Dereli ile Kocaeli Valiliğinin imzaladığı protokolda, okulda ikili öğretim yapılamayacağı, sınıfların 24 kişiyi geçemeyeceği, imam hatip okulu olarak kullanılamayacağı, Kur’an kursu ve benzeri kurslara tahsis edilemeyeceği yazıyor. Bu protokol, Anayasanın eğitimde fırsat eşitliğine, 222 sayılı temel eğitim kanununa aykırı” dedi.

.........................................................................................

 

8. SINIFLAR ENDİŞELİ DİĞERLERİ MEMNUN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okulların açıldığı günlerde yaptığı, “TEOG kalkacak” açıklamasının ardından gündem değişti.

5, 6 ve 7. Sınıf öğrencileri ile velileri TEOG’un kalkmasından memnun.

Memnun olmak ne demek bayram ediyorlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını halaylar çekerek kutluyorlar.

Kasım ayında yapılacak “TEOG Sınavına”hazırlanan 8. Sınıf öğrencileri ne yapıyor?

3 yıldır yarış atı gibi hazırlandıkları TEOG Sınavının Kasım ayında yapılacak ilk etap son virajın iptal edildiğini öğrenen 8. Sınıf öğrencileri ve velileri kara kara düşünüyor.

Hani haksız da değiller.

Öğrenciler; beşinci sınıftan buyana tatillerinden fedakarlık ettikleri günlere mi yansın!

Anne ve babalar; çocuklarının iyi bir lisede okumasını sağlamak için aile bütçesinden kısarak kurs ve özel öğretmenlere harcadıkları paraya mı kahrolsun!

Önümüzdeki yıl liseye hangi koşullarda gireceğini bilmeyen, milli eğitim bakanlığından yapılan çelişkili ve tutarsız açıklamalarla önünü göremeyen öğrencilerin emeklerine, velilerin harcamalarına üzüldüm.

Ama çocuklarını okullarda açılan kurslara gönderirken okul ihtiyaçları için istenen üç beş kuruşa tepki gösteren veliler biraz dahak ediyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “TEOG Kalkacak” açıklaması ardından bu konudaki görüşümü, “TEOG kalkmalı ama zamanlaması okulların açılacağı güne denk gelmesi bakımından doğru olmadı” diyerek paylaşmıştım.

Türkiye’de 1999’dan 2017’ye kadar uygulanan ortaokul mezunlarının girdiği ortaöğretime geçişte farklılıklar gösteren sınav türlerini özetlerken, 1999’daLGS, 2003’te OKS, 2008’de SBS, 2013’te TEOG sisteminin getirildiğini yazmıştım.

2013 yılından buyana üzerinde çalıştığı sistem değişikliği konusunda hantal çalışan milli eğitim bakanlığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından hazırlıksız yakalandığına dikkat çekmiştim.

 

teog-logo

ŞİMDİ NE OLACAK

Ne olması gerektiğinden önce milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamasını birlikte okuyalım, “Bu sene TEOG sınavı olmayacak. Arkadaşlarımız; Her okul kendi sınavını kendisi yapsın. Sınav olmasın öğrenci mahallesindeki liseye gitsin. Ankara Fen, İstanbul Erkek Lisesi gibi tarihi birikimi olan okullar için Matematik, Fen ve Türkçe ortalaması 85 üzerinde olsun. Açık uçlu soru sorulsun. Sınavı yapacak öğretmen başka okuyacak kişi başka olsun alternatifleri üzerinde çalışıyor.”

Neymiş efendim, yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştığı sistem değişikliği konusunda arpa boyu yol alamayan milli eğitim bir ay içinde liseye giriş yöntemini açıklayacakmış!

Bir ay sonra açıklanacak sistem hayırlı olsun.

Ama taşrayı bilmeyen, okulları tanımayan, öğrenci ve velileri dinlemeyen bürokratların hazırladığı yeni sistem bakanlığın her kararı sonrası olduğu gibi yine çok tartışılacak.

Sayın milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz, yeni sistemi milli eğitimi Ankara’da masa başında yöneten bürokratlara havale ederken keşke, öğretmen motivasyonu ve öğrenci başarısına odaklanan, her gün öğrenci ve velilerin sorunlarını dinleyen Fehmi Rasim Çelik gibi özveriyle çalışan milli eğitim il müdürlerinden yararlanmayı düşünebilseydi!

Neyse! Milli eğitimi son 15 yılda 6 bakan, 4 sınav sistemi, onlarca yönetmelik değiştiren, her kararı tartışılan milli eğitim bakanlığı bürokratlarından ve siyasilerden iyi bilecek değiliz ya!

Gelelim ne yapılmalı, yeni sistem nasıl olmalı sorusunun cevabına;

Bir; Anadolu liselerini itibarsızlaştıran tüm lise tabelalarındaki “Anadolu” sözcüğü kaldırılmalı.

İki; Fen, Sosyal Bilimler gibi üstün yetenekli öğrencilerin okuduğu liselere girişte 4 yıllık ortaokul notların ağırlıklı ortalamasına göre konacak barajı geçenler illerde kurulan Ölçme ve Değerlendirme Merkezlerinde yapılacak ortak sınava alınmalı.

Üç; Spor ve Güzel Sanatlar Anadolu Liselerine yetenek sınavı ile öğrenci alımına devam edilmeli

Dört; Tek alan üzerinde eğitim veren Tematik Liseler ile pilot liselere girecek öğrenciler diploma notuna göre alınmalı, fazla olursa ortak sınav yapılmalı.

Beş; Meslek liselerine alınacak öğrenciler lise sonrası istihdam garantisi verilerek isteğe ve beceriye göre seçilmeli.

Altı; Öğrencileri yarış atı gibi sınavlara hazırlayan, eğitimden çok ticari amaçlı kurulan etüt merkezlerine ‘dur’ diyerek okullardaki kurslara ağırlık verilmeli.

Yedi; İlkokula ve ortaokula yeni başlayan öğrenciyi evine en yakın okula gönderemeyen sistem devam ederken liseye gidecek öğrenciyi nasıl mahalledeki hangi okula göndereceğini uzun uzun düşünmeli.

Sekiz; Lise girişte yapılacak sistem değişikliğine paralel olarak üniversite giriş için de bugünden önlem alınmalı ortak-paralel çalışma başlatılmalı.

Dokuz; Adı önünde “milli” olan eğitim gibi çok önemli ve herkesi yakından ilgilendiren bir kurum siyasilerin ve “kadrolu bürokratların” tekelinden kurtarılmalı.

On; Sınav sistemleri dahil eğitimde yapılacak sistem değişiklikleri ve müfredatlar siyasiler ve sendikaların tekeli yerine eğitimi kendisine dert edinen, saygın eğitimcilere bırakılmalı.

 

*****************

SEMAHAT ARACI TIBBİ

DESTEKLİ YAŞLI BAKIM

MERKEZİ İPTALİNE TEPKİ

 

Önceki yıllarda Umuttepe Yerleşkesinde “Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi” kurulması kararlaştırılmıştı.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Dr. İbrahim Kahraman ve merkezi yapacak iş adamı İbrahim Aracı’dan oluşan mütevelli heyet oluşturuldu.

“Alzheimer ve Demans” hastalarının tedavisi ve sonrası bakımlarının yapılacağı merkeze “Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi” adı verilmesi kararlaştırıldı.

Merkezin işletmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kapısı çalındı.

Yaklaşık 200 doktor, hemşire ve yardımcı personelin istihdam edileceği merkezde 100’den fazla hasta yatağı bulunacaktı.

Projeleri İsviçre’den örnek alınan, “Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi” inşaatı bitti,açılışa hazır hale geldi.

Bu arada vali ve rektör değişti. Yeni rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi”ni mütevelli heyet üyelerine danışmadan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapılacak protokol görüşmelerini yok sayarak “Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi” olarak hizmet vereceğini açıkladı.

“Semahat Aracı Onkoloji Hastanesi Açılışa Hazır” haberinin sadece Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nde yayınlanmasının ardından ilk tepki Dr. İbrahim Kahraman’dan geldi.

“Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi”ni mütevelli heyet üyesi olan Dr. İbrahim Kahraman dün aradı.

“Galip bey, bugün Dünya Alzheimer Günü. Alzheimer hastaları tedavisi ve sonrası bakımı için yaptırılan hastanenin Onkoloji Hastanesi yapılacağını sizin yazınızdan öğrenince üzüldüm. Alzheimer hastaları için yaptırılan bir merkezin mütevelli heyet üyelerine danışmadan onkoloji hastaları için tahsis edilmesini yadırgadım. Onkoloji hastanesine karşı değilim. İhtiyaç varsa üniversite içinde bir başka hayırsevere yaptırılabilirdi. Hazır biten bir binanın farklı amaçla kullanılması doğru olmamış” dedi.

Hani haksız da değil. Değişiklik kararı alan Rektör, Tıp Fakültesi Dekanı ve Hastane Başhekiminin Dr. İbrahim Kahraman’a inandırıcı ve makul gerekçeleri vardır.

1

 

*************

ADA VE ÖMER ÇOK ŞANSLILAR

 

4dcff4a4-0af2-4130-bf3b-935f984d360e

 

151e419c-6f56-4b3a-95e0-c86dadeaf9ad

Okulların açıldığı, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının ilk zilinin çaldığı bugünlerde okul müdürleri eğitim öğretimin aksamandan yürütülmesi için önlem alıyor.

Öğretmenler başarılı bir yıl geçirmeye hazırlanırken öğrenciler ve velileri hem heyecanlı hem telaşlı.

En çok da Kartepe’deki Kocaeli Bahçeşehir Koleji Anaokuluna giden Ada Bayoğlu ve İzmit Yahya Kaptan İlkokulu okulöncesi öğrencisi Ömer Özdemir.

Özleyiş ve Burak Bayoğlu çiftinin cici kızları Ada, ilk günden okul müdürü Mahmut Kalcı, sınıf ve İngilizce öğretmenleri Ebru Bahadır, Jhanalle Lewis, Türkçe öğretmeni Ayşe Karagöz ile yardımcı öğretmen Filiz Sözer’i çok sevdi.

İnci ve Alkan Özdemir çiftinin sevimli oğulları Ömer, okul müdürü Mustafa Özgül ve öğretmeni Zeynep Tüken’in öğrencisi olduğu için çok şanslı.

Ada ve Ömer’e, arkadaşlarına, öğretmenlerine başarılar diliyor, anne ve babalarını kutluyoruz.

bd4a24cf-7e38-4a2b-9030-740e4ba8482d

 

a99a6c9e-772d-410b-907b-57229ddb822f

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem