16 Temmuz 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İmam Hatip Okulları

Melek Engin Aktemur

21 Eylül 2017 tarihli yazısı

Son yıllarda halkımızın yoğun ilgi ve talebi neticesinde İmam Hatip okulları altın dönemini yaşıyor.

Aileler, çocuklarının dini, milli değerlerle yetişip geleceğe güvenle bakan bir neslin yetişmesi düşüncesiyle bu okullara teveccüh ediyor.

Tek kanatla uçulmayacağını dolayısıyla ikinci bir kanada ihtiyaç olduğunun idrakinde olan ebeveynler, fen ilimlerinin yanında Kuran, hadis, kelam gibi dini ve ahlaki derslerin okutulduğu İmam Hatip okullarını tercih ediyor.

İmam Hatip okulları ilk olarak 1924 yılında tevhidi tedrisat yönetmeliğine uygun olarak açılmıştır. O dönemde amaçlanan şey şudur; buradan mezun olan az sayıda öğrencinin sadece namaz kıldıracak ve cenaze yıkayabilecek kadar bilgiye sahip olmalıdır.

 İleriki yıllarda ise harf inkılabı ile başlayan yasaklar silsilesi devam etmiştir. Kuran’ın okutulması ve ezanın yasaklanması ile laik bir düzen kurulmaya çalışılmıştır.

 Bu süreçte imam hatip okulları kapatılmıştır. 1950 yılında Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle bu yasaklar kalkmış ve imam hatip okulları yeniden açılmaya başlamıştır.

 İdealist, fedakar, inançlı öğretmenlerin çaba ve gayretleri meyvelerini vermiş, Celalettin Ökten, Nurettin Topçu, Ali Ulvi Kurucu, Hayrettin Karaman gibi öncü bir nesil yetişmiştir.

 Ne yazık ki bu gidişat 1960 darbesi ile akamete uğramış günümüze değin siyasilerin propaganda malzemesi olmuştur.

 Laiklik savunucuları bu okulların kapatılması ve önünün kesilmesi için elinden geleni yapmış zaman zaman başarılı olmuşlardır. İmam Hatip okullarının laikliğe aykırı, buradan mezun olanların ise gerici olacağını savunmuşlardır.

 Bütün bu olumsuzluklara rağmen Müslüman Türk milletinin kalbinde yaşattığı iman ateşi hiç sönmemiş, milli, manevi değerlere daha çok önem verdiğini zamanı geldiğinde göstermiştir.

İman ettiği dinin gereklerini yapmak her insanın en temel haklarından biridir. Maalesef bu hak, zaman zaman gasp edilerek halk seküler düzene uymaya zorlanmıştır.

Oysaki ecdadımızın 600 yıl süren hakimiyetinin en önemli sebebi inancıydı. Fethettiği her yere huzur götüren Osmanlı burada yaşayan halkın dinine, diline ve adetine yasak getirmemiş, asimilasyon uygulamamıştır.

 Şükürler olsun ki; artık yasaklar kaldırıldı, isteyen dilediği gibi giyinip, istediği okulda okuyor.

 İmam Hatip okullarından katsayı farkının kaldırılarak mezunlarına istediği üniversiteye girme hakkı verilmesi, buralara teveccühü arttırmıştır.

 Efendim gelelim asıl meseleye;

Bu kadar zor süreçlerden geçen bu okulların diğerlerinden farkı olmalı.Verdiği eğitim bu okulların kuruluş

 amacına uygun ve kaliteli olmalı.

İmam hatipli olmak zordur. Burada öğrenci olmak, eğitimci olmak, ikiye katlanmış performans ister, azim ister, farkındalık ister. Öğrencinin de öğretmenin de bu kurumun amacına uygun hareket etmesi gerekir.

Çünkü burası İmam Hatip Okuludur..İtibarına halel getirecek her fiilden sakınılması gerekir. Yapılan en küçük yanlışın büyütülüp, çarpıtılarak medyaya malzeme yapılması söz konusudur.

Sonucunda bütün camianın karalanması ve mütedeyyin kesimin töhmet altında kalması olasıdır.

İşte bu bilinçle idareci ve öğretmenlerin imam Hatip okullarının ruhuna uygun bir gençliğin yetişmesi için daha çok gayret etmesi ve fedakarlık da bulunması gerekir.

Öğrenciler de imam hatipli olduklarını unutmamalı edep ve haya da, güzel ahlakta örnek teşkil etmelidir.

Burada ailelere de görev düşmekte. Her şeyi okuldan, öğretmenden beklemek kolaycılıktır. Okul, aile, öğrenci üçgeni kurularak istenilen seviyeye ulaşmak zor değildir.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılında tüm öğretmen ve öğrencilere başarılar dilerim.

                                                                                                                                         Selam ve dua ile..

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem