23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gönül Elçisi Hülya Aksoy ve 19-65 yaş arası kadınlar

Galip Ataman

20 Eylül 2017 tarihli yazısı

Vali Hüseyin Aksoy’un olmazsa olmazı; Güvenlik, Eğitim, Turizm.

Hedefi; Kocaeli’yi, 29 Haziran’da devir aldığı noktadan ekonomik, sosyal, toplumsal dahil her alanda zirveye taşımak.

Eşi Hülya Aksoy’un olmazsa olmazları; Kadınlar, Çocuklar ve Ergenler.

Hedefi;19-65 yaş arasındaki kadınları, kamunun tüm alanları dışında farkındalık yaratacak “sosyal ve toplumsal sorumluluk projeleri” ile eğitmek.

Sayın Vali ve eşi hanımefendinin referansları; Görev yaptığı Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’da hayata geçirdikleri projeler ve bölge insanının takdiri.

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” atasözünde olduğu gibi öğretmen olan Hülya hanım eşi vali Hüseyin Aksoy’u hiç yalnız bırakmamış.

“Gönül Elçisi” olarak hep eşinin yanında, arkasında olmuş, toplumsal projelere koordinatörlük yaparak destek vermiş.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı öncesi ziyaret ettiğim Sayın Vali, “Görev yaptığım illerde eşimin koordinatörlüğünü yürüttüğü kadın sağlığı projesiyle başta meme kanseri olmak üzere şiddet, sigaranın zararları gibi birçok konuda eğitimler vererek toplumumuzda kadınlarımızın sosyal ve ekonomik yaşama katılmalarını sağladık” dedi.

Ardından ekledi, “Geçtiğimiz günlerde halk sağlığı yetkilileri ile bir araya gelerek Kocaeli’nde neler yapabileceğimizi konuştuk.”

Sizin anlayacağınız; Sayın Vali eşi Hülya hanımefendinin Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’da yarattığı farkındalıklar ile Türkiye’de bu anlamda yapılan en büyük proje olarak yorumlanan “Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi”startını vermek için düğmeye basıldığı mesajını verdi.

vali eşi 3  

 

EKİM’DE AÇIKLANACAK

Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy koordinatörlüğünde başlatılan “Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi” Ekim ayının ilk haftasında kamuoyuna açıklanacak.

Öncelikli amaç, 40 bini üniversite öğrencisi olmak üzere 950 bin kadının yaşadığı Kocaeli’nde ihtiyacı olan insanlarla, ihtiyacı olan insanlara yararlı olacak bilgi ve becerisi olan insanları bu proje kapsamında buluşturmak, bir nebze olsun rahatlatmak, yanlarında olduklarını göstermek.

Kırsal kesimde ve varoşlarda yaşayanlar başta olmak üzere tüm kadınları; kadına şiddet, sigaranın zararları, menopoz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, obezite, beslenme, anne sütünün yararları gibi konularda bilgilendirmek.

Vatandaşa hasta olduktan sonra değil hasta olmadan önce ulaşmak, 112’nin ulaşmakta zorlandığı kırsal kesimler başta olmak üzere imamları, muhtarları, usta öğreticileri, pazarcıları, şoförleri, kolluk kuvvetlerini “ilk yardım” eğitimi vererek gerektiğinde ilk müdahaleyi yapmalarına olanak sağlamak.

18 yaş ve üstü başta olmak üzere tüm vatandaşları madde bağımlılığına karşı uyarmak, önlemler almak.

Engellilere sahip çıkmak. Her kurumda işitme engelliler ile iletişim kuracak “dilsiz alfabesi” bilen personel bulundurmak.

Ultrason, emar, tomografi gibi görüntüleme cihazlarından yararlanmaları gereken hastalara mümkünse anında değilse bile randevuları bir iki güne indirmek.

Bayan Aksoy’un öncülüğünde hayata geçirilecek, “Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi” kapsamında halk sağlığı, milli eğitim, aile ve sosyal politikalar, gençlik spor müdürlükleri başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, muhtarlar, sivil toplum örgütleri, medya gönüllü olarak görev alacak.

Kadının sağlıklı ve ayakta dik durması, kendisine, eşine ve çocuğuna her türlü organizasyonu yapmasına çok daha elverişli bir ortam hazırlamak için destek ve yardımcı olacak.

Buradan Sayın Vali Hüseyin Aksoy ve projenin koordinatörlüğünü üstlenen Hülya Hanımefendiye bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğünün ardından YÖK Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi başına getirilen, YÖK Başkan Danışmanlığı görevini de yürüten Prof. Sezer Şener Komsuoğlu’nun kapısını çalarak, “Sayın hocam, Kocaeli’yi bilen ve tanıyan birisi olarak projemiz ile kadınlarda yaratmak istediğimiz farkındalığın başarılı olması için değişik illerde verdiğiniz kadının eğitimi konulardaki konferansları Kocaeli’nde de vermnenizi istiyoruz” deyiniz.

Sezer hocanın konferansları eminim işinizi kolaylaştıracağı gibi “Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi”nin kısa sürede başarıya ulaşmasında etkili olacaktır.

Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya hanımefendiye böyle bir projeyi başlattıkları, yaklaşık 900 bin kadına ulaşmayı hedefledikleri için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

 

****************

 

DOĞAN'IN HIZINA VE HEYECANINA YETİŞİLMİYOR

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de ve Kocaeli’nde siyasiler “güçlünün”, halk “mağdurun” yanında yer almıştır.

12 Eylül 1980 askeri darbe sonrası yüzde 91.37 “evet” oyu ile kabul edilen 1982 Anayasası halkın isteği doğrultusunda onlarca maddesi değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siirt’te 17 Aralık 1997 tarihinde okuduğu şiir sonrası cezaevinde yattı.

9 Mart 2003 tarihinde Siirt’te yenilenen seçimlerde yüzde 84.8 oy ile milletvekili seçilerek 15 yıldır aralıksız genelde ve yerelde iktidar olan partisinin başına geçti, Başbakan oldu, Cumhurbaşkanı seçildi.

Son günlerde İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın yaşadığı “siyasette yol kazasına” benzer örnekleri siyasi tarihimizde çoğaltmak mümkün.

Nevzat başkanın hızına, performansına, heyecanına, “ezber bozan” projelerine yetişemeyen siyasi rakiplerinin kıskançlıktan kaynaklanan eleştirilerini anlıyorum.

Ama AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şahsımın heykel veya benzer görsellerini yapmışlar. Ben bunu duyunca çok üzüldüm. Bu bizim değerlerimize terstir. Ben ne heykel istiyorum, ne masklar ne bu tür görseller” değerlendirmesini, parti içinde Nevzat Doğan karşıtlarının servis yapmasına anlam veremiyorum.

Başkan Doğan’ı siyasi kariyeri, kalıcı projeleri ile yenemeyeceğini, İzmitlilerin sevgisini ve takdirini engelleyemeyeceklerini anlayanlar keşke, Sayın Cumhurbaşkanının aynı toplantıdasanki 8 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Nevzat Doğan ve projelerini örnek gösterdiğiMillete hizmet etmenin sadece yol yapmak değil gönülleri de yapmaktan geçtiğini yaşayarak gördük”açıklamasına da yer vermiş olsalardı!

 

DOĞAN KAHROLMUŞ

Başkan Doğan, AK Parti teşkilatında “Nevzat Doğan kompleksi ve korkusu” olanlar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının servis edilmesinin ardından siyasi rakipleri ve “klavye kahramanlarını” harekete geçirecek, koro halinde aleyhte kampanya başlatacak ne yapmış?

FETÖ/PDY Silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişimin yıldönümünde “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıtı” açmış.

Başka? Anıtın bir köşesine; darbecilere kafa tutan, halkı meydanlarda nöbet tutmaya çağıran, demokrasiye, milli egemenliğe sahip çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maskını yerleştirmiş.

Tamamen iyi niyetli hareketle böyle bir karar alan Başkan Doğan, yaşadığı “yol kazasından” çok Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı üzdüğüne kahroluyor.

 

Başkan Doğan başka neye üzülüyor?

Herkesin başına gelebilecek bir olayla köşelerinde ellerini ovuşturanların yanı sıra manşetleri ve yazıları ile kendisini hedef alanlara malzeme vermesine.

Sevgili Başkan ile 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı ilk zil törenin yapıldığı TBMM İlkokulu bahçesinde karşılaştık.

AK Parti milletvekilleri ve Vali dahil protokol üyeleri ile kucaklaşarak selamlaşan, eğitime verdiği katkıları paylaşan Başkan Doğan açıklamaların ve yazılanların ardından yaşadığı “üzüntü ve travmayı” çabuk atlatmış.

Rakiplerinin 3 ayda hizmete açamayacağı projeleri ve hizmetleri 3 güne sığdırarak moral bulmuş.

“Hayalleriniz Görevimiz” sloganı ile yola çıkan, iddialı projeleri ile İzmit Belediyesinin marka olduğunu kanıtlayan Doğan son 3 gündebakın hangi projelere imza attı.

Birincisi;15 Eylül Cuma, köy ürünlerini sanayi kenti İzmit’te yaşayan hemşerileri ile buluşturmak amacıyla Ziraat Odası ile Doğu Kışla Gençlik Parkında“Tarımsal Ürünler Festivali” 3’üncüsünü düzenledi.

İkincisi; 16 Eylül Cumartesi, Doğu Kışla Er Meydanında 5’incisi düzenlenen “Altın Kemer Paşa Yağlı Güreşleri”startını verdi.

ce8ae84e-f8d2-4d6a-8cfb-3dd1a93cf3c0

 

 

Üçüncüsü; 16 Eylül Cumartesi, Gültepe’de 443 konut ve sosyal tesislerden oluşan “Vadi İzmitKentsel Dönüşüm Projesi” temelini attı.

6f97224e-5ba6-4f38-b6bd-416e4bc9930d

 

Dördüncüsü; 17 Eylül Pazar; Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ile ortaklaşa düzenlenen  “Türkiye Wakeboard Şampiyonası” final yarışları yapıldı.

 

Beşincisi; 18 Eylül Pazartesi, Ahilik haftası kapsamında Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğiyle Gölkay tesislerinde düzenlenen etkinlikte 41 yılını dolduran 78 esnafa plaket veridi.

aea12782-e135-4976-a666-8f3f38af4b2f

 

Son bir not; Başkan Nevzat Doğan’ın milletvekilliği yaptığı 2002-2006 yıllarında sağlık başta olmak üzere her alanda Kocaeli’ne kazandırdıklarını bazıları unutsa da arşivlerde yazıyor. Söz uçar yazı kalır.

İzmit Belediye Başkanlığı koltuğunda oturduğu 2009-2017 tarihleri arasında özverili çalışmaları ile hayata geçirdiği örnek ve marka projeleri yok sayanlar bugün değil ama yarın tarih önünde hesap verir.

2019’da yapılacak yerel seçimlerde İzmit’i kazanmanın en önemli kriterlerin başında kurucu üyesi olduğu AK Parti’de 14 Ağustos 2001 yılından buyana yaptığı hizmetlerle gönülleri kazanan Dr. Nevzat Doğan olduğunu unutmamak lazım.

İzmit Belediye başkanlığına aday olmayacağını açıklayan Nevzat Başkanı üzerek, dışlayarak İzmit’te seçim kazanılamayacağını “yol kazası” haberini servis yapan teşkilat yöneticileri bilmeli.

Nevzat Doğan’ı yıpratacaklarını sananlar saflarını ve ekiplerini belirlerken daha dikkatli olmalı.

 

*******************

 

ÖĞRETMENLERİN 

SORUNU YOKMUŞ!

Türkiye Büyük Millet Meclisi İlkokulu’nda yapılan 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı açılış töreni sonrası Vali Hüseyin Aksoy, sınıfları dolaştı, öğrencilere başarılar diledi.

203e2c2c-0c3d-4cda-a36b-0675ddfd880b

Eşi de öğretmen olan vali Aksoy 2 bloktan oluşan okulun öğretmenler odasında okul müdürü İlyas Tosun, öğretmenler ve mahalle muhtarı ile bir araya geldi.

Vali konuşmak yerine dinlemeyi tercih edince müdür İlyas Tosun okul hakkında bilgi verdi.

Akarca Mahallesi muhtarı Müyesser Yılmaz mahallenin ortaokul ihtiyacını aktardı.

Sıra öğretmenlere gelince 30 öğretmen ağız birliği etmişçesine Sayın Valim okulumuza hoş geldiniz, teşekkür ederiz”dedi.

Her ortamda öğretmenlerin ve eğitimin çeşitli sorunlarını gündeme getiren öğretmenlerden bir tanesinin özel ya da genel sorunlardan söz etmemesi dikkatimi çekti.

84510aaa-cf56-4421-be2c-e8a1845534e3

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem