22 Temmuz 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli'de seçim öncesi siyasi adımlar

Hayrullah Demiray

07 Ağustos 2012 tarihli yazısı

 

Kocaeli’de siyasi aktörler dönem dönem değişir. İktidar partisinde ve muhalefet kanadında son aylarda önemli derecede hareketlilik gözleniyor.

İktidar’ın çabası gücünü yitirmeden devam ettirmek.Muhalefette önümüzdeki yerel seçimlere özellikle sıkı bir hazırlık yapıyor. Hem CHP’de hem de MHP’de bu hareketlilik gözlerden kaçmıyor.

Özellikle MHP’nin İl Başkanı Aydın Ünlü ve CHP İzmit ilçe Başkanı Salman YILDIRIM göze çarpan iki isim hem konuşmalarıyla hem de farklı çıkışlarıyla bu iki isimde siyasette şuana kadar belki de son dönemlerde partilerinin en aktif başkanları olduğu herkesin malumudur.

Kocaeli bir zamanlar özellikle CHP’nin kalelerinden biriydi. Yıllarca CHP’li Belediye Başkanları, Kocaeli’yi yönetmişti. AK Parti’nin kalesi durumuna gelen Kocaeli’de CHP’nin bir belediye başkanı CHP’lileri oldukça hayıflandırıyor.

CHP özellikle İzmit konusunda ısrarlı bir şekilde şimdiden çalışmaya başladı. Bu konuda gerçi MHP il Başkanı daha farklı bir yönde hareket ediyor. Diğer ilçelerde de Belediyeleri alabilmek adına farklı bir taktik uygulayacaklarını ve bütün ilçelerde değil de yoğun olarak belli ilçelerde çalışacaklarını dile getirmesi seçimlerde ne gibi meyve verecek bekleyip göreceğiz.

Tabi bir taraftan bunlar yaşanırken iktidar partisi de boş durmuyor. Her ne kadar son dönemlerde kendi içerisinde çekişmeler yaşansa da belli başlı kişiler AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek üzerinden siyaset yapmaya başladı. Sanki her şeye tek başına Mahmut CİVELEK karar veriyor gibi bir hava estirilse de İl Başkanlığı seçimi olduktan sonra yönetime yeni ve dinamik bir ekibi de alan AK Parti öyle kolay kolay Kocaeli’de pes edeceğe benzemiyor. Çünkü şu bir gerçek ki AK Parti’nin başarısının altındaki gerçek bence heran yarın seçim var gibi çalışmasından başka bir şey değildir.

Bence şuan muhalefet partilerinin İl ve İlçe başkanlarının çalışmaları elbette meyvelerini verecektir. Mutlak suretle seçim sonuçlarına etki edecektir. Çünkü seçime baya bir süre var ve bu sürenin herkes tarafından iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Elbette son dönemler de AK Parti ile Has Parti’nin Bütünleşme sürecine girmesinin seçimlerde olumlu yönleri olacağı gibi bazı olumsuz yönlerinin de olabileceği ihtimali olduğu unutulmamalıdır.

HAS Parti’den AK Parti’ye geçenler ya da geçemeyenler kendisine orada bir yer bulmak isteyip te bulamayanlar diğer siyasi partilere doğru yönelebilirler.

Yerel de bu birleşmenin Saadet Partisine de ufakta olsa yarar sağlayabileceği konuşulanlar arasında çünkü Has Parti’den bazı kişilerin Ak Parti ye geçebileceği ancak bazı kişilerin de farklı partilere geçmesi de mümkün olacaktır.

Şuan yaşanacakları kestirmek mümkün değil. Ama Özellikle Türkiye’de de belki seçim daha farklı geçecek ama ilimize baktığımızda hayli renkli geçeceğe benziyor, ne diyelim şimdiden hayırlısı olsun.

Elbette siyasetin kirlenmeden ve haddini aşmadan yapılması da bana göre çok önemli. Çünkü her seçimden önce siyasilerin birbirleri ile ilgili ağır ithamları havada uçuşur. Seçim biter ardından birbirlerini tebrik ederler işte bunu yaşamadan doğru dürüst seviyeli bir seçim dileklerimizi bir kez daha yineliyorum.

Şimdiden zaman çok çabuk geçiyor.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem