26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başarı, öğretmenlerin motivasyonu ile geldi

Galip Ataman

18 Eylül 2017 tarihli yazısı

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı, bugün Vali Hüseyin Aksoy’un TBMM İlkokulunda çalacağı “ilk zil” ile başlayacak.

368 bin 106 öğrenci ve 22 bin 477 öğretmen 935 okulda zorlu, yorucu, stresli, heyecanlı bir döneme “merhaba” diyecek.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılının hayırlı olmasını ve 8 Haziran 2018 tarihine kadar sürecek bu öğretim yılında tüm okul yöneticilerine, öğretmenlere, öğrencilere ve eğitimin tüm paydaşlarına başarılar diliyorum.

VALİ AKSOY- GALİP

Yeni öğretim yılı öncesi Vali Hüseyin Aksoy ile çaylarımızı yudumlarken öğrenci servislerini, okulların güvenliğini, kantinleri, okul ve öğrenci sayılarını konuştuk.

Sayın Vali, Kocaeli’ne geleli 3 ay olmadı ama tüm alanlarda olduğu gibi “eğitim” konusunda da yeterli bilgiye sahip.

“2017-2018 Eğitim Öğretim yılına hazırız”, diyen Sayın Vali belli ki “milli eğitim” en çok önemsediği, zamanının belki de önemli bölümünü ayıracağı kurumların başında geliyor.

En çok da okul öncesi, çiftli eğitim yapan okullar, OSB’lerdeki meslek liseleri, okulların güvenliği, öğrencilerin huzuru, öğretmenlerin motivasyonu.

Sayın Vali, liselerin tamamında tekli eğitim yapıldığını, ilk ve ortaokullarda çiftli eğitim oranının yüzde 10’larda olduğu Kocaeli’nde Başbakan Binali Yıldırım’ın “2019’da tüm okullar tekli öğretime geçilecek” talimatı doğrultusunda önümüzdeki günlerde hayırsever iş adamları ve sanayicileri okul yapmaya davet edecek.

Eğitim ailesinin öğretmen, öğrenci ve velileri ile büyük ve kalabalık bir aile olduğunu söyleyen Vali Aksoy, eğitimde bireysel başarıdan çok kurumsal başarıyı önemsiyor.

Yasa ve yönetmeliklerle konan kuralların taviz verilmeden uygulanmasını isteyen Sayın Vali, okul kantinlerinde çalışan ve öğrenci servislerinde görevli personel ile ilgili “güvenlik soruşturması” yaptıracağını söyledi.

Okulların yetkili polislere zimmetleneceğini, okul çevresinde yasak ve tehlikeli maddeler satmaya çalışan kişilerin dolaşmasına, ders saatlerinde öğrencilerin internet kafelere gitmesinin engellenmesi konusunda kararlı.

Derslerin geç başlaması gibi bir çalışma yapılmayacağını anlatan Vali Aksoy, eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının daha yukarıya çıkması için destek verecek herkese peşinen teşekkür etti.

Sohbetimizin sonunda, “Geleceğimizin teminatı sevgili yavrularımızı fedakar öğretmenlerimize emanet ediyor, yeni öğretim yılının başta sevgili öğrencilerimize ve ailelerine, bu onurlu mesleği temsil eden değerli öğretmenlerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

MÜDÜR ÇELİK VE ÖĞRETMENLER

Eğitim öğretim yılının başladığı bu ilk gün öğretmenlerin motivasyonundan öğrencilerin başarısına, okulların eksiklerinin giderilmesinden, sorunların çözümüne kadar her alanda 7/24 özveri ile çalışan milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’ten bahsetmezsem haksızlık etmiş olurum.

“En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. Aşkla çalışan dünyayı taşır, aşksız çalışan ceset taşır. Biz aşkla çalışıyoruz” diyen milli eğitim il müdürü Çelik Kocaeli’nde 3 yılda önemli başarıya imza attığını anlatırken söyledikleri dikkat çekici idi.

müdür

“3 yılda 633 Milyon TL yatırım yaptık. 2019 hedeflerine doğru tekli eğitime geçme konusunda son sürat çalışmaktayız. Kocaeli Üniversitesiyle ilgili bir ODAK projemiz var. 2014 yılında başladık ve bir hedef belirledik. Kocaeli üniversitemizin büyük katkısı oldu. Fiziki alt yapı konusunda yüzde 95’lere varan çalışmalara imza attık. Hizmet içi eğitim işbirliği protokolü kapsamında yönetici formasyon eğitimleri yaptık. Öğretmenlerimizle toplantılar yaparak özgüvenlerinin artmasını, motivasyon kazanmalarını sağladık. Türkiye ortalaması yüzde 70’lerde olan okul öncesi okullaşmada yüzde 89’lardayız. Aldığımız önlemler yaptığımız çalışmalarla başarı gelmeye başladı. Daha istediğimiz noktada değiliz, daha iyi olacağız”.

Vali Hüseyin Aksoy ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ile konuşmalardan, istatistiki rakamlardan çıkardığım sonuç; Eğitim yalnız Kocaeli’nin değil Türkiye’nin en önemli alanı.

Vali Aksoy ve müdür Çelik dahil herkes eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının yukarılara çıkması için seferber olmuş.

Başarının yakalanmasında en önemli etkenin yavrularımızı, gençlerimizi teslim ettiğimiz motivasyon kazandırılan özgüveni yüksek öğretmenlerimiz olduğu konusunda herkes hem fikir.

 

******************

 

CUMHURBAŞKANI,

TEOG, MÜFREDAT

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurucusu olduğu AK Parti’yi 2001’den buyana girdiği her seçimde yerelde ve genelde kesintisiz 15 yıl iktidar yaparak “siyaset virtüözü” olduğunu kanıtladı.

Toplumu çok iyi tanıdığını, gündem belirlemede “siyaset ustası” olduğunu içte ve dışta herkese kabul ettirdi.

Müfredat değişikliği tartışmalarının yapıldığı okulların açıldığı bugünlerde “TEOG” açıklaması ile gündem değiştirdiği gibi.

Gündemde onca önemli konu varken hafta sonu gazetelerin neredeyse tamamı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik  Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin” açıklamasını manşetten verdi.

Köşe yazarları ve TV yorumcuları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “TEOG” açıklamasını yorumladı.

16 EYLÜL

 

16 Eylül 2017 Hürriyet Gazetesi 

 

17 EYLÜL

17 Eylül 2017 Güneş Gazetesi

 

ÖLÇME DEĞERLENDİRME

Sayın Cumhurbaşkanının hafta sonu yaptığı “TEOG” açıklaması, vatandaşların anlayacağı şekilde yapılması açısından yeni.

Ama milli eğitim bakanlığının, ülkelerin eğitim politikalarına yön vermeyi amaçlayan uluslararası düzeyde yapılan “PISA” gibi sınavlarda Türkiye’nin başarı çıtasını yukarılara çıkartması için bir süredir üzerinde çalıştığı bir proje.

Öğrencilerin farklı soru türü kullanılarak öğrencileri üst düzey düşünce becerilerine sahip olmalarını sağlamak amacıyla 2015 yılında hayatı geçirdiği “ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi)” projesinin bir parçası.

Başka? 2017 yılı yatırım programında yer alan “Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme, Araştırma ve Geliştirme” projesi kapsamında yaygınlaştırılması amaçlanan bir çalışma.

Tüm projeler ve çalışmalar, TEOG sonrası uygulanacak yeni sınav sistemi ile öğrencilerin il bazında gelişimlerinin takip edilmesi, okul bazlı eğitim durumlarının ölçülmesi, eğitimi etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanıyor.

2019’a kadar tüm illere yayılması planlanan “Ölçme Değerlendirme Merkezi”,aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 24 pilot ilde kuruldu.

Projeye dahil edilen öğretmenler, ölçme değerlendirme konusunda temel seviyede bilgilenmekle birlikte, açık uçlu ve çoktan seçmeli soru yazımı konusunda da beceriye sahip olacaklar.

Hem kendi okullarına hem de il milli eğitim müdürlüğü bünyesinde kurulan “Ölçme Değerlendirme Merkezi” tarafından yapılacak olan ölçme ve değerlendirme çalışmalarına katkı sağlayacaklar.

 

teog-logo

TEOG ÖNCESİ SINAVLAR

Türkiye’de ortaöğretime geçişte farklılıklar göstererek uygulanan merkezi sınav sistemi “TEOG” ilk olmadığı gibi son da olmayacak.

1999’da LGS (Liselere Giriş Sınavı) Başbakan Mesut Yılmaz, milli eğitim bakanı Metin Bostancıoğlu.

2003’te OKS (Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milli eğitim bakanı Hüseyin Çelik.

2008’de SBS (Seviye Belirleme Sınavı) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milli eğitim bakanı Hüseyin Çelik.

2013’te TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milli eğitim bakanı Nabi Avcı.

Türkiye’de ortaöğretime geçiş böyle, ya yurt dışında?

ABD, Japonya, İngiltere, Macaristan, Güney Kore, Hollanda liseye öğrenciyi merkezi sınavla alıyor.

Çin, Fransa, İtalya, Singapur ortaokul bitirme sınavı uyguluyor.

Bazı ülkelerde okul notları, öğretmen görüşü, okul bazlı giriş sınavı yapılıyor.

 

ZAMANLAMA YANLIŞ

Gelelim Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Biz TEOG’la mı geldik  Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün” açıklamasına.

Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanının “TEOG kalkacak” açıklamasını, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının başladığı, 8. Sınıf öğrencilerin 2 ay sonra yapılacak TEOG sınavına hazırlandığı bugünlerde yapmasını zamansız ve gereksiz bulduğumu söylemek isterim.

Sayın Cumhurbaşkanının liseye kayıt yaptırdığı dönemde TEOG olmadığı doğrudur.

Ama o yıllarda Türkiye’nin nüfusu 27 milyon, okullaşma oranı yüzde 30 civarında, lise birinci sınıfta okuyan öğrenci sayısı 30 binlerdeydi.

Günümüze geldiğimizde, Türkiye’nin nüfusu 87 milyon, okullaşma oranı yüzde 85, TEOG sınavına katılan öğrenci sayısı 26 bini Kocaeli’nde olmak üzere 1 milyon 176 bin.

Benim öğrencilik yaptığım yıllarda bırakınız liseleri, üniversite girişte de merkezi sistem yoktu.

Bugün 8. Sınıfta okuyan öğrenciler ve aileleri, ilk günden yaşadıkları sınav stres ve telaşının yanında “Bu yıl liseye nasıl girilecek?” sorusunun cevabını aramaya başladı.

Başbakan Binali Yıldırım, milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz mı olur bilemem ama biri çıkıp Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “TEOG kalkacak” açıklamasına açıklık getirmeli.

“Sınavsız, yani ölçme ve değerlendirmenin yer almadığı bir eğitim sistemi olamaz. Eğitimde bölgesel ve sınıfsal büyük eşitsizliklerin olduğu ülkemizde herkesten aynı sınavda başarılı olmasını beklemek haksızlıktır. Öğrencileri eleme ile değil de tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi öğrencileri ve sistemi izleyecek, değerlendirecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz” diyerek öğrenci ve velileri rahatlatmalıdır.

Kafalardaki soru işaretleri gidererek , TEOG’un bu yılki akıbetini kamuoyu ile paylaşarak “kadrolu provokatörlerin” bilgi kirliliği yaymasına kaos yaratmasına engel olmalıdır.

 

SİYASİ VE İDEOLOJİK

Okulların açılmasına sayılı günler kala açıklanan “müfredat programları” ile de birkaç söz söylemek istiyorum.

Müfredat değişikliğine karşı öıkan ve eleştiren köşe yazarlarının yazılarını okuyorum, televizyon programlarındaki yorumcuları dinliyorum tamamı, “siyasi ve ideolojik”.

Tartışılan konulara bakıyorum, “Evrim teorisi, cihat, din dersi, el işareti yapan ayı karikatürü”.

Eleştirenler derslerine iyi çalışmış, ağzı laf yapan, ses tonunu yükselterek psikolojik üstünlük sağlayan hatipler.

AYI KARİKATÜR

Müfredatı savunanlar ise programın bir an önce bitmesini bekleyen sesi çıkmayan, ikna becerisi yetersiz, dersine iyi çalışmamış bürokrat, siyasi ve akademisyen.

Çoğu müfredatın getirdiği yenilikleri anlatmaktan aciz, eleştirenlerin peşine takılmış böyle bir tartışmaya taraf olduğuna pişman,  isimler.

Allah’tan Cumhurbaşkanı dolaylı olarak müdahil oldu da gündem değişti, müfredat tartışmalarının yerini “TEOG” aldı.

Kimse kusura bakmasın. Milli eğitim bakanlığı 2017-2018 eğitim öğretim yılı öncesi yalnız müfredat programını tanıtmamakla değil çok alanda sınıfta kaldı.

Örnek mi? Okullarda öğretmen dağılımları yapılmış, ders programları hazırlanmışken il dışı eş atamaların ardından il içi eş durumu atamalarla tüm sistem ve programlar çöktü.

Okullar açıldı. Okul yöneticileri gelecek öğretmenleri bilmediğinden program yapamıyor.

Müfredatın öğrencilere kazandıracaklarını anlatamayan milli eğitim bakanlığı yetkilileri 2019’a kadar tüm okullarda tekli eğitime geçmekten öğretmenlerin motivasyonuna, okul ve derslik yapımından kitaplara, istihdam yaratacak mesleki eğitimde alınan kararlardan okulların donatımın kadar onlarca güzellikleri kamuoyu ile paylamadı.

Her şey güllük gülistanlıkmış gibi “karanlıkta öğrenci okula gitmeyecek” genelgesi ile okul yöneticileri ile çalışan öğrenci velilerini sıkıntıya soktu.

Haftalık 36 saat ders sayısını 30’a indirerek sorun çözülecekken gereksiz yere  kafalar karıştırıldı, karışıklık yaratıldı.

Örgün ve yaygın eğitim kurumları ilk, orta, lise öğrencilerine Değerler Eğitimi” adı altında gezi, kamp, kitap okuma yarışmaları gibi etkinlikler yapmaları ve ortak projeler geliştirmeleri için “İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, Birlik Vakfı, Hizmet Vakfı” ile 5 yıllık protokol imzalayarak yeni bir tartışma zemini hazırlamaya gerek var mıydı?

****************

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi