17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ülkemizde İHL gerçeği

Hayrullah Demiray

05 Ağustos 2012 tarihli yazısı

Türkiye’de bazı durumlar, bazı zamanlar da yapılıyor fakat nedense sonucu hiç düşünülmüyor. Bunlardan bir tanesi de eğitim sistemimiz. Eğitim sistemi sürekli değişerek adeta yapboz tahtasına çevriliyor. Daha sonra da neden bizim eğitim sistemimiz bu durumda, neden başarılı olamıyoruz diye yakınıp duruyoruz.

Hükümetin yaptığı yanlışları eğitimcilere ya da öğrencilere yükler, işin üstüne de böylelikle kapatmış oluruz!

 

Geçtiğimiz yıllarda eğitim ile ilgili böyle bir yanlışlık yapılmış. Yani 12 yıllık kesintisiz eğitim süreci başlamıştı.  Demokrasi isteyen insan istediği gibi yaşama hakkına sahiptir. Ben bu yaşıma kadar bu söz ettiğimiz demokrasiyi pek de hissedemedim.

 

Neden mi?

 

Daha ortaokula başlamadan önce Kur’an kursuna gidiyordum. İstanbul Haydarpaşa tren garında beklerken yanıma bir kondüktör yaklaştı ve nerede okuyorsun diye sordu. Bende Fatih’te diye cevaplayınca, sen orada herhangi bir memur bile olamazsın dedi.

Bende sinirlendim ve

 

Sen devlet memuru olmuşsun, bende Allah memuru olurum! Diye cevap verdim.

O gün ki bakış açısı ve mantık çok farklı idi.

 

Daha sonra rahmetli ağabeyimin vesile olmasıyla İmam Hatip Lisesinin orta kısmına kayıt oldum. Ortaokulu da, liseyi de orada bitirdim ve bununla da gurur duyuyorum.

 

Sevgili okurlarım bunu sizlerle neden mi paylaştım?

 

İnsan nerede okursa okusun, bizim ülkemizde yanlış bir kanı ve önyargı var. Öncelikle bunları yıkmak gerekir. Bir dönem bende iş konusunda oldukça sıkıntı yaşadım. Bugün bizler birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın hangi okuldan mezun olduğuna bakmıyoruz. İşlerini düzgün yapıp yapmadığına bakıyoruz. Doğru olan da zaten budur.

 

Hükümetin, İmam Hatip ve Meslek liselerinin orta kısımlarının açılması konusunda atmış olduğu adımı önemsiyorum.

Çünkü

 

Beni her zaman söylediğim bir şey var. Toplumların bekası için bir şey yapmak istiyorsak, insanlara sadece maddi olarak bir şey vermek yeterli olmaz. İnsan vücudunun maddi olarak doyuma ulaşması ne kadar önemliyse, beyin ve ruhunda manen doyuma ulaşması gerekir. Bu doyuma ulaşan toplumlar daha huzurlu, mutlu ve refah seviyesi oldukça yüksek toplumlar olacaktır ve bana göre biz de buna şahit olacağız.

Şimdilerde bu okulların yaşatılması adına Türkiye genelinde bir çalışma başlatıldı. Bu konuyla alakalı olarak Kocaeli’de de İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneğinin öncülüğünde, Gönüllü sivil toplum teşekkülleri başkanları ve yetkilileri bu konuda neler yapabilecekleri konusunda bir açıklama yaptı. Bu açıklama insanların bu konuda nereye başvurabileceklerini belirtmişler.

Bu konu bence önemli

 

Bu konu, toplumu hiçbir şekilde ayrıştırma değil. Bugün baktığımızda oradan yetişenler, birçok alanda Türkiye’ de söz sahibi insanlar. Demek ki söz sahibi insanlar oradan da yetişebiliyor. Toplumdaki esas ayrışma nedir biliyor musunuz?  O okulların olmaması gerektiği yönündeki çalışmadır. Bırakın herkes istediği okula gitsin, nasıl okumak istiyorsa öyle okusun. Bu şekilde belki, hep sözlerde söyleyip bir türlü göremediğimiz demokrasiyi yaşatmış oluruz. Bir kaşık su da fırtına kopartanlar, kendi çocuklarını Amerikan Kolejlerinde okuturken, bıraksınlar da milletimiz de kendi evlatlarını hangi okulda okutmak istiyorsa okutsun.

 

Birileri bu ülkenin gerçek sahibi olarak kendilerini sanmaktan vazgeçmeli. Şunu unutmayalım ki; bu ülkede iyi yetişmiş insanlar olmadıkça hiçbir şeyin sahibi olmayız. Önemli olan vatanını sevebilen bireyler yetiştirebilmek

Saygılarımla…

 

 

 

 

 

            

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem