19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

"En iyi okul" eve en yakın okuldur

Galip Ataman

15 Eylül 2017 tarihli yazısı

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı pazartesi günüTBMM’de çalacak ilk zil ile başlayacak.

935 okulda 368 bin106 öğrenci ve 22 bin 477 öğretmen ders başı yapacak.

Okulların açılmasını öğrenci ve velilerinin yanı sıra esnaf da sabırsızlıkla bekliyor.

Herkesin tedirginliği, heyecanı, telaşı, sıkıntısı, beklentisi farklı.

Anaokulu, 1, 5, 9. Sınıf öğrencileri yeni okulları ile ilk kez tanışacaklarından tedirgin.

8. sınıf öğrencileri TEOG’a girecekleri,12. sınıf öğrencileri YGS ve LYS maratonuna hazırlanacakları için heyecanlı.

Öğrenci velileri çocuklarının eğitim hazırlıklarını tamamlarken telaşlı ve sıkıntılı.

Ara sınıf öğrencileri arkadaşları ve öğretmenleri ile buluşacağından sevinçli.

En çok sevinenler ise yaz boyu yatan okul servis ile yolcu sayısı azalan özel halk otobüs sahipleri.

Ve “öğrencileri velinimetimizdir” diyerek okulların açılmasını dört gözle bekleyen esnaf.

Pazartesi günü başlayacak yeni öğretim yılında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar, ana babalarına sabır ve güç, esnafa bol kazanç diliyorum.

 

OKUL SERVİSLERİ

Bugünlerde okul önlerinde eğitim-öğretimden çok kilometrelerce uzakta oturan çocukları okula taşıyacak servisler konuşuluyor.

“En iyi okul eve en yakın okuldur” kuralını unutanekonomik ve sosyal yaşam düzeyi yüksek veliler okul servisleri önünde sıra bekliyor.

TEOG’da başarılı okulların yöneticileri ise eğitim-öğretim hazırlıklarından çok bölgelerinde oturmayan 5. Sınıf öğrencilerini sınıflara nasıl yerleştireceklerini düşünüyor.

Servis sorunu sadece 5. Sınıfa devam edecek öğrencilerin değil anaokulu, ilk, orta ve tüm liselerin sorunu.

TEOG sonuçlarına göre yerleşen liselere devam eden öğrencilerin servisle taşınmalarını anlıyorum.

Tamamı tekli öğretim yapan yaşları 15-18 arası öğrencilerin devam ettiği liselerde sorun yaşanmadığını biliyorum.

Ama evin bitişiğinde, karşısında, yürüme mesafesinde tekli öğretim yapan ilk ve ortaokullar varken kilometrelerce uzaktaki çiftli öğretim yapan okullara sabah güneş doğmadan yollara düşen, akşam zifiri karanlıkta eve dönen çocukları ve velilerini anlayamıyorum.

Psikologların erken ve geç saatteki derslerin öğrencilerde fiziksel, bilişsel, duygusal, sosyal gelişimler açısından sakıncalı uyarısında bulunmasına rağmen.

Servis tartışmalarının yapıldığı bugünlerde Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzası ile valiliklere genelge göndererek ders vakit çizelgelerinin gün ışığından daha fazla yararlanılacak şekilde düzenlenmesini istemiş.

Tebliğler Dergisinde yer alan ve yıllardır okul müdürleri tarafından belirlenerek ilçe milli eğitim müdürlerince onaylanıp uygulanan vakit çizelgeleri ilk kez yapılacakmış gibi genelgeye dönüştürülmesini anlamak mümkün değil.

Öğrenci velileri ile servisçileri karşı karşıya getiren son olaylardan sonra milli eğitim bakanlığı “şirin gözükmek” için böyle bir açıklama yapacağına keşke “En iyi okul eve en yakın okuldur. Çocuklarınızı kilometrelerce uzaktaki okula değil de mahallenizdeki okula gönderin”demiş olsaydı!

Milli eğitim bakanlığını geçtik, Hürriyet Gazetesi’nin “KARANLIKTA SERVİS YOK” manşeti ile verdiği“Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün ağarmadan yola çıkmasını engellemek için genelge yayınladı. Servisle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi talimatı verdi. Genelgede akşam çıkış saati ile ilgili bir bilgilendirme yapılmadı”haberine ne demeli?

Hürriyet Gazetesi ya okuduğunu anlamamış ya da haberini okutmak için böyle bir başlık atmış, haber yapmış!

Bırakın Kocaeli’yi, İstanbul’da ikili öğretim yapan okullarda giriş saatini kaça çekerseniz çekin öğrencileri kilometrelerce uzaktan taşıyan servisler yine gün ağarmadan yollara düşecek, akşam zifiri karanlıkta çocukları evlerine bırakacak.

 

edebali OO

40 KİŞİLİK SINIFLAR

Gelelim ilimizdeki okullara. Evlerinin yakınında okul varken sabah güneş doğmadan kilometrelerce uzaktan servis ile okula giden, akşam zifiri karanlıkta evine dönen öğrencilere.

O kadar çok örnek var ki araştırmaya gerek yok. İlk ve ortaokullar önünde giriş-çıkış saatlerinde bekleyen servis araçları ile binmek için bekleyen öğrencilere bakmak yeterli.

Örnek mi? Yahya Kaptan mahallesindeki “Edebali Ortaokulu”.

5. sınıf derslik sayısı 6, çiftli öğretim yaptığından 12, öğrenci kapasitesi 360, nakil geleceklerle e-devlet üzerinden yerleştirilen öğrenci sayısı 582.

Çiftli öğretim yapan okulda sınıf mevcutları 30 düşünüldüğünde öğrencilerin tamamının yerleşebilmesi için 20 dersliğe ihtiyaç var.

Bu durumda sınıf mevcutları 30 değil de yıllar öncesi olduğu gibi 45 yapılırsa 540 öğrenci yerleştirilecek. Yerleştirilemeyen 132 öğrenci nereye gidecek?

Bir başkası, Yenimahalle’deki “Sinan Dereli Ortaokulu”.

Valilik ile yapılan protokol doğrultusunda tekli öğretim yapılacağı ve sınıf mevcutları 24 kişiyi geçemeyeceğinden 6 derslik olan Sinan Dereli Ortaokulu 5. sınıfa 144 öğrenci kayıt yaptırabilecek.

e-devlet üzerinden yerleştirilen ve nakil gelen öğrenci sayısının 232 olduğunu dikkate aldığımızda 88 öğrenci nereye gideceği bilinmiyor.

Başka? Özel okullar dahil 293 ortaokulun yarıştığı 2017 TEOG’da soruların tamamını yaparak “Kocaeli’nin Altın Çocukları” listesinde 16 öğrenci ile ilk sıraya oturan “Derince Alparslan Ortaokulu”.

5. sınıf derslik sayısı 6, nakil gelecekler ile e-devlet üzerinden yerleştirilen toplam öğrenci sayısı 250.

Sınıf mevcutları 30 düşünüldüğünde öğrencilerin tamamının yerleşebilmesi mümkün değil.

Tüm öğrencilerin 30’ar kişilik sınıflarda öğrenimlerini sürdürebilmeleri için tekli eğitim yapılan okulda milli eğitim 2 prefabrike okul yapıncaya kadar 5. sınıf öğrencileri çiftli öğretim yapacak.

Evinin yakınında okul varken bir şekilde ikametini Edebali, Sinan Dereli ve Alparslan Okullarının bulunduğu bölgelere yaptıranlar tespit edilir ise sorun çözülür.

Bir zamanlar 40-50 kişilik sınıfları 30’a indirmek için hayırseverlerin kapısı çalınarak sonuç alınmıştı.

Bugün “çakma ikametler” ile bazı okulların sınıf mevcutları önceki yıllarda olduğu gibi 40-45’e çıkarılıyor.

Bugünden önlem alınmaz ise önümüzdeki yıllarda sadece 5. sınıflar değil diğer sınıfların mevcutları da 4-45 olursa şaşmamak lazım.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “2019 yılında tüm okullar tekli, öğretime geçecek” açıklamasını yerinde getirmekte imkansızlaşır.

Çözüm; Yahya Kaptan’daki Edebali ve Yahya Kaptan Ortaokulları kapatılarak öğrencileri 3 Anadolu lisesinden Yahya Kaptan Anadolu Lisesi binasına yerleştirilirse herkes rahat eder.

Sayın Başbakanın talimatı da 2019’a gelmeden önce yerine getirilmiş olur.

 

******************

 

KEV TESİSLERİ 15 MİLYONA  

KENT KONUT’UN OLUYOR

Büyükşehir Belediyesi ile KEV (Kocaeli Eğitim Vakfı) arasında devam eden tesislerin pazarlığında sona gelindi.

Önceki genel sekreter Tahir Büyükakın’ın Bilecik Valiliğine atanmasının ardından “burnundan kıl aldırmayan” Kocaelispor ve KEV Başkanlığını birlikte yürüten Bahri Yavuz’un sorumsuzluğu sonrası tesislerin satışı konusunda umudumu yitirmiştim.

Ama KEV Başkan Vekili Bekir Halefler’in ısrarcılığı ve takipçiliği sonrası tesislerin satışı ile ilgili çok yol aldı.

bahri

Bahri Yavuz’un bulunmadığı toplantıda alınan karar doğrultusunda bilirkişilere ekspertiz raporu hazırlattırılarak tesislerin bugünkü değeri belirlendi.

Önceki akşam aylar sonra ilk kez Bahri Yavuz başkanlığında tam kadro toplanan KEV yönetimi Büyükşehir Belediyesi ve Kocaelipor’un beklediği tesislerin satış kararını aldı.

KEV Tesisleri bilirkişilerin hazırladığı rapor doğrultusunda 14 milyon 700 bin liraya Kent Konuta satılacak.

Kent Konut tesisleri aldıktan sonra yapacağı imar değişikliği ile spor alanını konut alanına çevirerek konut yapacak.

Daha önce varılan ve önceki genel sekreter Tahir Büyükakın ile KEV Başkanı Bahri Yavuz tarafından kamuoyuna açıklanan karar doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi 55 milyon TL’nin kalan 40 milyonunu nakit ödeyecek.

Ödeme “Kent Konut’un Kocaelispor’a sponsorluğu” karşılığında yapılacak.

KEV, tesisler karşılığı alacağı 15 milyon TL ile yapacağı öğrenci yurdunu Kredi Yurtlar Kurumu’na kiralayarak KEV’e gelir elde edecek.

Kent Konut da satın aldığı tesislerin bulunduğu alana yapacağı yüksek konutlar ile önemli gelir elde etmiş olacak.

kev tesisleri

Tesislerin Kent Konut’a satılmasından KEV, tesislerin bulunduğu alanın konut alanına dönüştürülerek konut yapılacak olmasından Kent Konut, elde edilecek para ile oyuncu transfer edecek olan Kocaelispor ve yıllardır kangrene dönen sorunu çözmekten Büyükşehir Belediyesi memnun.

Keşke Bahri Yavuz birazcık mütevazi davranmış, tek adamlığı oynama ısrarından vazgeçmiş, yönetiminden yükselen seslere kulak vermiş olsaydı KEV Tesislerinin devri ile Kocaelispor’un nefes alması çok daha önce gerçekleşmiş olacaktı.

KEV Tesislerinin satışı KEV, Kocaelispor, Kent Konut için hayırlı olsun.

Sorunun çözümüne öncülük eden Bekir Halefler başta olmak üzere Bülent İlter, Lale Tığ, Mehmet Seymenbaşı, Melik Taşer, Mesut Baki Efe, Serhan Kasım, Şahap Bilgisu, Yağız Yalta, Sinan Güneri Mutlu’dan oluşan yönetim kadrosunu ve Kocaelispor’a önemli destek olan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve genel sekreter İlhan Bayram’ı kutluyorum.

kent konut

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem