23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi

Galip Ataman

13 Eylül 2017 tarihli yazısı

Bugün;başarılı bir sanayici, saygın bir hayırsever, vefalı bir evlat, değerli bir dost “İbrahim Aracı ve kardeşlerini”konuk edeceğim.

semahat-şükrü aracı

3 ayrı yerde (Kocaeli, Hatay, Denizli) fabrikası ile 11 ayrı bölgede faaliyet gösteren yerli kimya sanayi “KORUMA KLOR ALKALİ”nintoplumsal sorumluluk projelerinden bahsedeceğim.

Gelişmiş toplumlarda eğitimin önemine inanan “Eğitim Gönüllüsü” İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşlerin yaptırdığı okullar ile verdiği öğrenci burslarını anlatacağım.

En çok da; “Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi” olarak temeli atılan tesisin “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi” olarak açılış öyküsünü yazacağım.

TEMEL ATMA

Heryıl başarılarına bir yenisini ekleyerek Koruma Klor Alkali AŞ’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasına girmesini sağlayan İbrahim Aracı ve kardeşleri ilk projelerini anneleri Semiha Aracı ve babaları Şükrü Aracı hayatta iken gerçekleştirmişlerdi.

Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesine yaptırılan “Semahat Aracı Kütüphanesi” asrın felaketi 17 Ağustos 1999’da yıkıldı.

Aradan geçen 18 yılda birçok anı ve güzel hizmetler gibi Aracı ailesinin yaptırdığı kütüphane de unutuldu.

Ama Aracı kardeşler “Eğitim ve Sağlık” alanındaki sosyal sorumluluklarını hiç unutmadı.

İlk olarak “Eğitime Yüzde 100 Destek kampanyası” kapsamında Derince’de yaptırdıkları ve teknolojik malzemelerle donattıkları“Şükrü Aracı İlk ve Ortaokulu”nu 20 Eylül 2013’te hizmete açtılar.

Ardından Kocaeli Üniversitesi Umuttepe yerleşkesinde “Semahat Aracı Konferans Salonu” yaptırdılar.

Temeli 6 Haziran 2014 tarihinde atılan, 5 kattan oluşan“Semahat Aracı Tıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi” 15 milyon liradan fazla harcanarak açılışa hazır hale getirildi.

semahat aracı

 

ONKOLOJİ HASTANESİ

ONKOLOJİ MERKEZİ

Kocaeli Üniversitesi hastanesi yakına yaptırılan“Semahat AracıTıbbi Destekli Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi”evde bakımı zor“Alzheimer, Demans (Bunama), Parkinson ve hareket bozukluğu”olan fiziki sorunu bulunmayan hastaları kabul edecekti.

Vali Ercan Topaca, Rektör Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Dr. İbrahim Kahraman ve Aracı ailesi adına İbrahim Aracı tarafından imzalanan protokolda böyle yazıyordu.

Türkiye’de ilk ve tek olan merkez açılmayı beklerken hizmet vereceği alan ile kabul edeceği hasta profili değiştirildiğini öğrenince önce İbrahim Aracı’yı ardından rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile konuştum.

İbrahim Aracı, “Aracı ailesi ve Klor Alkali olarak sözümüzü tuttuk, annemizin adı verilecek tesisin yapımını ve donatımın yaptık. Tesis hazır. Rektörlüğümüz nasıl uygun görürse kullanabilir. Tek şartımız, annemiz Semahat Aracı adının yaşatılması” dedi.

Aracı ailesinin yaptırdığı 110 yataklı tesisin kullanımı ve hasta profilinde yapılan değişikliği şöyle anlattı, “Önce İbrahim Aracı, ardından Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Valimiz ile konuştum. Binanın Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi olarak kullanılmasının daha yararlı olacağını anlattım. Onlar da uygun gördüler. Sayın Cumhurbaşkanımıza bilgi verdim. Kadro tahsisi konusunda desteklerini istedim. Sayın Cumhurbaşkanımız memnuniyetini belirtti. Dosya önüne gittiğinde imzalayacağını söyledi.”

Sadettin hocanın verdiği bilgiye göre, 110 yataklı binada 90 yatak kullanılacak, protokol gereği Aracı ailesine özel odalar tahsis edilecek.

Hayırsever Aracı ailesi yaptırarak milli eğitme ve üniversiteye bağışladığı tesislerin yanı sıra her yıl yüzlerce başarılı öğrenciye burs veriyor.

 

*************

 

RASİM HOCA ÖVGÜYÜ DE TEŞEKKÜRÜ DE HAK ETTİ

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı, 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerinin gözü milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik de.

28 Nisan 2014 tarihinden buyana müdürlük koltuğunda oturan Rasim hocayı son zamanlarda ne zaman arasam ya ilçelerde okulların onarımlarını denetlerken ya da ya okul inşaatlarını gezerken buldum.

Okul müdürlerinin çoğunun tatil yaptığı bugünlerde Rasim müdür 7/24 özveri ile çalışıyor, yeni eğitim-öğretim yılının eksiksiz açılması için çaba harcıyor.

Eğitimde hedeflenen kaliteyi yakalamak, başarı çıtasını yukarılara taşımak için özveri ile çalışırken yanında sayıları iki elin 10 parmağını geçmeyecek ilçe ve okul müdürü ile milli eğitim çalışanının olması dikkat çekiyor.

Peki, diğer ilçe milli eğitim ve okul müdürleri ne yapıyor?

Eğitimin hiçbir aşamasında sorumluluk almayan, sendikacılığı üye kaydetmek ve milli eğitimi yönetmek, okullara yönetici atamak olarak gören sendika başkanları ile çalışmayı uygun görmüşler.

Onlar varsın müdürlüğünü yaptığı okulların sorunlarını unutup sendika başkanlarının peşine takılsın.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik birkaç yardımcısı, ilçe milli eğitim ve okul müdürü ile 2017-2018 eğitim öğretim yılının eksiksiz ve kusursuz başlamasını başararak teşekkürü, takdiri ve övgüyü fazlasıyla hak ettiler.

 

vali- müdür

RASİM HOCANIN KARNESİ

TBMM’de 935 okulda 368 bin106 öğrenci ve 22 bin 477 öğretmen ders başı yapmaya hazırlanırken milli eğitimin fotoğrafını çekelim.

Rize ve Manisa il milli eğitim müdürlüğünde başarılı çalışmalarının ardından Kocaeli’ne gelen ve yaklaşık 3.5 yıldır görev yapan Rasim hocanın karnesine bakalım.

Rasim müdürün yöneticiliğini sorgulayacak, eğitimciliğini tartışacak değilim.

Ama kurumlar arası ilişkiler, aldığı kararlar ile başta öğretmenlere özgüven ve motivasyon kazandıran projelerini hep takdir ettim.

TEOG, YGS ve LYS’de çıtanın yükselmesinde, ortaokul mezunlarının İstanbul’a gitmek yerine fen liseleri başta olmak üzere Kocaeli’deki Anadolu liselerini tercih etmelerinde en büyük pay Rasim hocanındır.

“Mesleki ve Teknik Eğitim-Sektör İşbirliği” sloganı ile başlatılan “Mesleki Eğitim Seferberliği” sonrası tek alanda eğitim verecek marka ve ihtisas liseleri müjdesini de Rasim müdür vermişti.

Lojistik, bilişim ve denizcilik sektörlerinde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün okul-sektör işbirliği çerçevesinde en üst düzeyde sağlanmasını çok önemsiyorum.

Dahası işsizlik oranlarının tavan yaptığı, işsiz sayısını azaltmak için “istihdam seferberliği” ilan edildiği bir dönemde bu okullardan mezun öğrenciler iş bulmak için kapı kapı dolaşmayacak eğitim aldıkları sektörlerde işleri hazır.

Bugün 3 olan tematik lise sayısının önümüzdeki yıllarda artacağını umuyorum.

Birincisi; Gebze Muallimköy’de Osmangazi Köprüsü kenarında, 5 yıldızlı otel görünümünde Yılport Holding AŞ ortaklarından Mehmet Yıldırım tarafından yaptırılan lise.

Lojistik alanda eğitim verecek olan “Yılport Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” 90 öğrenci ile bu yıl öğretime başlayacak.

İkincisi; Gebze’de eğitim öğretime başlayacak bilişim alanında eğitim verecek  

“Mehmet Tuğrul Tekbulut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”.

Kocaeli Valiliği ile LOGO Teknoloji ve Yatırım A.Ş arasında imzalanan protokola göre milli eğitimin yaptırdığı okulun yaklaşık 3.5 milyon liralık donanımını LOGO Yazılım yaptı.

90 öğrencinin alınacağı okula Gebze Teknik Üniversitesi, Gebze Ticaret Odasına bağlı işletmelerde okula teknolojik altyapı desteği verecek, deneyimlerini paylaşacak, istihdam odaklı işbirliği yapacak.

Üçüncüsü; Körfez’de Med Marine Klavuzluk ve Römorkaj Hizmetleri tarafından temeli atılan ve önümüzdeki öğretim yılı öğrenci alacak olan lise.

Hayırsever iş adamı Recai Hakan Şen’in anne ve babasının adı verilen “Pakize-Tuncer Şen Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” denizcilik ve lojistik alanında eğitim verecek.

 

BİTEN OKULLAR AÇILACAK

Tüm okullarda 2019 yılında tekli öğretime geçmek için her türlü önlemi alan Rasim müdür, okulların kapandığı günlerde yanlış hatırlamıyorsam 41 yeni okul inşaatı devam ediyordu.

Bu okullardan yarıya yakını bu öğretim yılında açılacak. Müteahhitlerin ekonomik sıkıntıları nedeniyle gecikenlerin ikinci yarıyıla yetiştirilmesine gayret edilecek.

Yeşilova’da pazartesi günü ilk kez eğitim-öğretime başlayacak ortaokula, çiftli öğretim yapan Dr. Ferdi Koçal ve Yarbay Refik Cesur’un ortaokul öğrencileri gidecek.

28 Haziran, Kazım Karabekir ve Emek Dayanışma Okulları ek bina inşaatlarının önümüzdeki günlerde tamamlanması ile bu okullarında tekli öğretime geçmesi bekleniyor.

Bu arada Maşukiye’de 2010 yılında yapımına karar verilen 180 yatak kapasiteli “Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesi” inşaatının temeli geçtiğimiz günlerde TOKİ tarafından atıldı.

 

Rasim hoca yorulmasına, zaman zaman yalnız kalmasına rağmen 2017-2018 eğitim yılına tüm okulların onarımları bitmiş, orta ve mesleki eğitim dışındaki kurumların taşımalı ihaleleri yapılmış olmasından mutlu idi.

Hyundai’nin 100 mesleki ve teknik öğrencisine 4 yıl boyunca her ay vereceği 300 TL’lik burs ile protokolun Perşembe günü Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ile

Hyundai CEO’su Coo Yoon Mong arasında imzalanacağını duyururken keyfine diyecek yoktu.

 

 

********************

 

SEVGİLİ ERKAN SENİ

NASIL UNUTURUM

ERKAN NİGİZ

Dün öğle saatlerinde Sevgili Erkan Nigiz’in vefat haberini aldığımda üzülmenin ötesinde yıkıldım.

Sevgili Semih Onat’ın vefat haberini aldığımda da benzer duyguları yaşamıştım.

Yarım asrı geçen gazetecilik yaşamımda yazılarımı keyifle yazarken dostların, arkadaşların arkasından klavyenin tuşlarına dokunmak kolay olmuyor.

Sevgili Erkan’ı, İzmit’e geldiğim 1976 yılında Ankara’dan gazeteci arkadaşım Semih Onat tanıştırmıştı.

Aile dostumuz da olan Erkan ile iletişimimiz 41 yıl hiç kesilmedi, Kocaeli ve Demokrat Kocaeli Gazetelerinde birlikte çalıştık.

Erkan rahatsızdı, tedavi görüyordu ama iyileşeceğini, tekrar aramıza döneceğini, yazılarına kaldığı yerden devam edeceğini umuyordum.

 Önceki gün sevgili kızı Gökçe’ye babasına ulaşamadığımı, telefonlarıma cevap vermediğini söyledim ve selam gönderdim.

Aradan çok değil 24 saat geçmedi, Sevgili Eyüp Gencer acı haberi verdi.

Eşi Mualla, kızı Gökçe’yi aradım, başsağlığı diledim.

“Allah rahmet eylesin, Allah geride kalanlara sabırlar versin” demenin, cenazesine katılıp hakkımı helal etmenin ötesinde elimden bir şey gelmediği gibi ne yazacağımı da bilmiyorum.

Tekrar Ruhun Şad olsun, Sevgili Erkan.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem